Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Elektronikában kezdők kérdései
- Ez a felület kizárólag, az elektronikában kezdők kérdéseinek van fenntartva és nem elfelejtve, hogy hobbielektronika a fórumunk!
- Ami tehát azt jelenti, hogy a nagymama bevásárlását nem itt beszéljük meg, ill. ez nem üzenőfal!
- Kerülendő az olyan kérdés, amit egy másik meglévő (több mint 17000 van), témában kellene kitárgyalni!
- És végül büntetés terhe mellett kerülendő az MSN és egyéb szleng, a magyar helyesírás mellőzése, beleértve a mondateleji nagybetűket is!
Lapozás: OK   3920 / 3970
(#) Ktulu válasza proli007 hozzászólására (») Jan 17, 2024 /
 
Nagyon köszönöm, így már érthető.
Az alapjel (poti) nemlinearitását mi okozza?

Ahonnan a rajz származik (valami orosz fórum) talán arról a tapasztalatról írnak, hogy alacsony fordulaton nem valami jó a szabályzása az áramkörnek. Akadozik, ugrál, remeg a motor.
(#) Gafly hozzászólása Jan 17, 2024 /
 
Elgondolkoztam, hogy az eredeti rajz hogyan vezetett idáig evolúciósan?
(#) proli007 válasza Ktulu hozzászólására (») Jan 17, 2024 / 1
 
A nemlinearitást maga a kapcsolás miatt van. Csak akkor lenne lineáris, ha áramgenerátor hajtaná a potit, nem egy ellenállás. De még az is lehet, hogy szándékos és a gyakorlatban így jó a szabályozás. De nem tudom, hogy mekkora ellenállású a poti, én csak hasraütéssel tettem oda a 47k-t. Minél kisebb a poti ellenállása, annál közelebb van a lineárishoz. Vagy nem változtatható ellenállásként kell bekötni a potit, hanem "három lábbal".

Alacsony fordulaton, mindig problémás a szabályozás. Azért egy mosógép motor nem kimondottan egy speciális motor. Nagy fordulatátfogáshoz, külön készítenek gépeket.
(#) proli007 válasza Gafly hozzászólására (») Jan 17, 2024 /
 
Mint az emberiség.. "Vissza a fára!"
(#) pipi válasza Gafly hozzászólására (») Jan 17, 2024 /
 
Az "ilyen lett" az működik egyáltalán? 12V-ról a 220k/10k kimenete 0.5V , meg ott van még egy diófa is. Az már csak költői kérdés BS170 hány voltról nyit ki?
(#) proli007 válasza pipi hozzászólására (») Jan 18, 2024 /
 
A 10k értelmetlenné tette az egészet. A soros ellenállás + diódáról nem is beszélve.
(#) Gafly válasza pipi hozzászólására (») Jan 18, 2024 /
 
Írásban is kaptam megerősítést erről:
Idézet:
„De működik Gabi! Minden csöves végfokomban ez így ahogy van így időzít. Márpedig mindegyik szól is.”
(#) proli007 válasza Gafly hozzászólására (») Jan 18, 2024 /
 
Persze.. Ha működik, akkor majdnem tuti, hogy a 10k nem annyi. A 100 ohm, meg a dióda így felesleges. De mekkora a kondi és az idő? Azt nem árulta el? (Már bocs, hogy belepofázok.)
A hozzászólás módosítva: Jan 18, 2024
(#) Gafly válasza proli007 hozzászólására (») Jan 18, 2024 /
 
Idézet:
„Ami működik az működik. Hallhattad már többször a csabai ralin szerintem végfokjaimat. Szerinted, ha nem húz meg a relé, akkor mitől kapcsolt be???”

Még jó hogy nem azt kéred, hogy fényképezze le a panelt.
(#) Skori válasza Gafly hozzászólására (») Jan 18, 2024 /
 
Ha az volt a cél hogy ne csak időzítsen, hanem hőfokfüggően időzítsen, és csak bizonyos hőmérséklet-tartományban tudjon meghúzni a relé - akkor persze. A gate-n levő dióda miatt persze rosszabbul működik, mint nélküle, mert lassabban sül ki a gate-kapacitás, és erősen hőmérsékletfüggő sebességgel.

Magyarul: sz@rból is lehet várat építeni, csak eléggé büdös lesz.
A hozzászólás módosítva: Jan 18, 2024
(#) Gafly válasza Skori hozzászólására (») Jan 18, 2024 /
 
Békéscsabán az ilyeneket el szoktuk keríteni egy kisebb helyiségbe.

Csaba23_2.jpg
    
(#) Gafly válasza proli007 hozzászólására (») Jan 20, 2024 /
 
Megjött a válasz, ez egy audiofül cucc, és működik.
Paramicsodához kellett finomhangolni az értékeket, Békéscsabán meg lehet hallgatni.
(#) pipi válasza Gafly hozzászólására (») Jan 20, 2024 /
 
A fesz osztót, meg a BS170 Vgs adatlapját nézve igencsak határeset lehet a működés
(#) Suba53 válasza Gafly hozzászólására (») Jan 20, 2024 /
 
Hogy jön az audiofíliához a paradicsommadár?
(#) Gafly válasza Suba53 hozzászólására (») Jan 20, 2024 /
 
Azt hiszem, róla lenne szó, mert nem a zongorázásáról híresült el, hanem mert csöves TV-ből kihúzkodott csövekből alkotott legendát.
A hozzászólás módosítva: Jan 20, 2024
(#) Skori válasza Gafly hozzászólására (») Jan 20, 2024 /
 
Kellene bele még néhány felesleges alkatrész, amitől komolyabbnak néz ki .
Mondjuk egy elektroncső? Attól tutti még audiofilebb lenne a cucc - azaz sokkal jobban szólna .
Bár amúgy sem tudom mit kellene meghallgatni egy relén... A kapcsolási rajz meg leginkább arra jó, hogy a tervezőjének a szakértelmét meg lehessen kérdőjelezni (egyébként jogosan)...

Amúgy meg még messze van az április, szóval mi ez a b@romság, vagy csak trollkodsz?
A hozzászólás módosítva: Jan 20, 2024
(#) Suba53 válasza Gafly hozzászólására (») Jan 20, 2024 /
 
Nem hallottam még róla, de egy méltatásban olvastam a következőket:

"Tim analóg kazettás magnókat készített Bob Ludwignak, Paul Stubblebine-nek és James Guthrie-nek, akik a Pink Floyd katalógus átdolgozásához használták fel. Tim készített két magnót David Gilmore-nak a Pink Floydból, újjáépítette Paul McCartney deckjét és egyet Lenny Kravitznak. Ringo Starr és George Harrison is vásárlók voltak ebben az exkluzív klubban."

Eléggé meggyőző mondatok. A Pink Floyd a mai napig a legnagyobb kedvencem.
Szerintem Waters vitte tovább a PinkFloydos stílust, Gilmour talán kicsit szelídebb, de még mindig pszichedelikus zenét játszik.
(#) tufatofu hozzászólása Jan 21, 2024 /
 
Sziasztok!
Az alábbi egyszerű oszcillátorban mivel célszerű a frekvenciát "finomhangolni"? 1KHz-t szeretném beállítani viszonylag pontosan. Jelenleg 1060Hz

Sine3.GIF
    
(#) Gafly válasza tufatofu hozzászólására (») Jan 21, 2024 / 1
 
Én a kondenzátorral pöttyintenék párhuzamosan néhány pF-et, mint nem radikális és visszavonható módosítás.
(#) tufatofu válasza Gafly hozzászólására (») Jan 21, 2024 /
 
Köszi a választ!
(#) Kolti0 hozzászólása Jan 21, 2024 /
 
Sziasztok. Adott egy hosszabbító aminek az egyik szála valahol meg van szakadva.
Milyen eszközzel, mivel tudnám laikusan megállapítani idehaza, hogy hogy hol van a szakadás?
Multiméterem van, de az kevés lehet hozzá ha nem szeretném megvagdalni.
Van valami módszer ami megmutathatja, hogy hol van a szakadás? Köszönöm.
(#) nagym6 válasza Kolti0 hozzászólására (») Jan 21, 2024 /
 
Nem próbáltam, csak ötlet. Vannak fali kábelkeresők némelyik multiméterekben is, ezzel esetleg. A szakadt kábelre fázist adva, kábelkeresővel végighúzva a kábelen, szakadás után már nem jelez. Így próbálnám, hátha beválik.
(#) nagym6 válasza tufatofu hozzászólására (») Jan 21, 2024 /
 
Ott a trimmerpotméter mindháromnál, azzal.
(#) Gafly válasza Kolti0 hozzászólására (») Jan 21, 2024 / 2
 
Tipikusan mindig valamelyik végén szokott lenni a baj, "folyóban" meglehetősen ritkán.
Kis szerencsével teszel rá egy lámpát vagy valamit, és mozgatod a dugóknál. Az esetek jelentős részében elárulja magát...
(#) nagym6 válasza Gafly hozzászólására (») Jan 21, 2024 /
 
Igaz, hajlítgatással mozgatással megtalálható. Hogy nem jutott eszembe, pedig én is így kezdem
(#) tufatofu válasza nagym6 hozzászólására (») Jan 21, 2024 /
 
Azzal a jelalakot lehet "szépíteni"
(#) Lamprologus hozzászólása Jan 21, 2024 /
 
Elgondolkodtam, hogy ki kéne cserélnem a házban a hagyományos fénycsöveket LED-esekre...

Aztán úgy hirtelenjében amit találtam:
Hagyományos fénycső: 360Ft / 36W / 3350 lm (90 lm/W)
LED fénycső : 1300Ft / 18W / 1600 lm (88,88 lm/W)

Na akkor most mi van? ha ugyan akkora fényt szeretnék akkor két LED-es kell az egy hagyományos helyett? De ha már kettő akkor 2x18W=36W ...
Hol lesz ebből nekem hasznom?

Közben találtam másik LED-es fénycsövet ...
2400Ft / 18W / 2600 lm (1144,4 lm/W*)
* jó lesz az 144,4-nek is!!!

Na most akkor már lehet számolgatni, hogy hány üzemóra alatt térül meg az a 2100Ft árkülönbözet... Meg elhinni azt hogy az egyik LED-es tényleg kétszer akkora fényt bocsát ki mint a másik...
A hozzászólás módosítva: Jan 21, 2024
(#) Kolti0 válasza nagym6 hozzászólására (») Jan 21, 2024 /
 
Igen, valami ilyen műszer kéne, nekem az egyszerű multiméterem nem valószínű, hogy tud ilyent.
Próbálgatom én hajtogatni, de semmi eredmény. Beledugtam egy bekapcsolt hőlégfúvót, úgy mozgattam végig a vezetéket, dugót, de semmi...
(#) zamatőr válasza tufatofu hozzászólására (») Jan 21, 2024 / 1
 
A c3 330nF ezt növeld amíg elfogadható lesz a frekvencia (kb 349.8nF)
A hozzászólás módosítva: Jan 21, 2024
(#) Lamprologus válasza Kolti0 hozzászólására (») Jan 21, 2024 /
 
Érintés nélküli fáziskereső

Ezzel pl karácsonyfa izzósornál pillanatok alatt meg lehet keresni a kiégett izzót!
Na jó! Nem pont ezzel, de ilyennel! Hirtelen ezt adta be a googli!
A hozzászólás módosítva: Jan 21, 2024
Következő: »»   3920 / 3970
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem