Fórum témák
» Több friss téma |
- Ez a felület kizárólag, az elektronikában kezdők kérdéseinek van fenntartva és nem elfelejtve, hogy hobbielektronika a fórumunk!
- Ami tehát azt jelenti, hogy a nagymama bevásárlását nem itt beszéljük meg, ill. ez nem üzenőfal! - Kerülendő az olyan kérdés, amit egy másik meglévő (több mint 17000 van), témában kellene kitárgyalni! - És végül büntetés terhe mellett kerülendő az MSN és egyéb szleng, a magyar helyesírás mellőzése, beleértve a mondateleji nagybetűket is!
Egyébként már csak úgy mellékesen megkérdem (nem tudom kitől), a PE vezetőt hogyan kell odavinni ha csak két pólusú a dugvilla? Az csak opcionális? Mert szaggatottal van.
De akkor az ellenállás odavezetésnek is opcionálisnak kéne lenni, mivelhogy az is szaggatottal van...
Ez fizikai valójában így néz ki. Talán látszik a 2 eres hálózati kábel és az ellenállásról menő zöld vezeték, ami a nyélre megy. PE vezeték nincs.
A hozzászólás módosítva: Feb 13, 2024
Ez látható, hogy nem véletlen került be a porszívóba, hanem okkal van ott. Az ok pedig, hogy a porszívózás közben a különböző anyagokon tologatva statikus töltést tud összegyűjteni, ami addig nem gond amig máshoz nem nyúlsz porszivózás közben vagy utánna, ha igen akkor kisebb nagyobb kisülés következtében kellemetlen élményed lesz. Statikus szempontból a nulla vagy a fázis is földnek tekinthető a 10MOhmon keresztűl. Használat közben pedig levezeted a statikus töltést a földbe, így nem lesz kisülés, ha utánna mondjuk megfogod a csapot, ami szintén földelt. Ha kiszereled, akkor a használója feltöltőhet használat közben, és jővő héten arról fog panaszkodni, hogy porszivózás után ráz a csap.
A takarítónőt azért csipte meg, mert már eleve más módon statikusan feltöltődött. De ugyan ez az élmény lett volna, ha más földelt tárgyat érint előbb. A hozzászólás módosítva: Feb 14, 2024
A védőföldelés kevésbé megbízható védelem, mint a kettős szigetelés, mert a készüléken kívüli részektől is függ, a védővezető folytonosságától, a földeléstől. Valamint hibás földelés esetén egy jó készülékre átvezeti egy rossz készülék tesztárlati feszültségét.
A kettős szigetelés alkalmazása helyes. Másrészt sztatikus feltöltődés ellen célszerű egyenpotenciálra hozással védekezni. A védővezető és az EPH vezető két külön fogalom és rendszer. Védővezetőt EPH-nak használni veszélyes. A korrekt megoldás EPH kiépítése és annak csatlakoztatása a porszívócsőhöz. Ez eladhatatlan terméket eredményezne, nálam sincs EPH. Marad ahhoz való levezetés, ami van, ez a fázis vagy a nulla. Bármelyik. A két ellenállás használata és az értéke megfelelő. 30000 volt és 30400 volt vagy 29600 volt között nincs nagy különbség. Az áramnak, áramerősségnek van élettani hatása, nem a feszültségnek. A két ellenállás veszélytelen mértékűre csökkenti, tehát teljesen korrekt.
Kíváncsi volnék amúgy hány márkánál van ez a megoldás. Mert mióta a porszívót feltalálták, eddig is volt antisztatikus feltöltődés a szőnyegen való húzogatás miatt, mégis elég volt a sima kettős szigetelés.
Nem hiszem, hogy olyan sok készüléket vissza vittek volna azzal a reklamációval, hogy porszívózás után ráz a csap, vagy a radiátor. Ez a bekötés valami új módszer lehet ezek szerint. A hozzászólás módosítva: Feb 14, 2024
Még azon gondolkodtam, ha a tervezők akácfa nyéllel álmodják meg a dizájnt, akkor milyen űrtechnológiával teszik vezetővé, hogy a fázis belekerüljön a felhasználóba?
Nem tudom, hogy mennyire elektronika, de segítség kellene.
A tetőtér beépítésünkben mászkálva rendszeresen feltöltődök sztatikus energiával, ami párszor már szerencsétlen számítógépem irányába is kisült (pl. pendrive bedugásakor), ami ilyenkor teljesen kifagyasztja. Aggódok, hogy előbb-utóbb ettől meghibásodhat valami. A kérdés az, hogy bontott alkatrészekből mit építhetnék, ami semlegesítheti a sztatikus energiát? Sajnos a fűtéscsőre való földelés nem játszik, mert hőszigetelt műanyag csövekkel lett megoldva a fűtés rendszer.
Valahogy hasznosítanod kellene. Pl. így.
De a radiátorokban víz van, ami eléggé kis ellenállású a sztatikus áramok elvezetéséhez. Néhány ESD gumicsík lerakásával és bekötésével megoldható a problémád.
ESD gumicsík? Szeretném bontott alkatrészekből kivitelezni a dolgot, amivel könnyen semlegesíthetném a sztatikus töltéseimet.
Célszerű kialakítani olyan rutint, hogy elsőként mindig kisütöd magad például az asztali gép fém házán, és csak utána matatsz a csatlakozók közelében.
Amúgy meg érdemes a sztatikus feltöltődést megelőzni, ha olyanokra rákeresel, hogy ESD szőnyeg, stb. sokféle cuccot talász (jó drágán). Kérdés hogy milkyen padló van? Lehet hogy valami spéci szerrel átkenve/megtisztítva meg is szűnhet a feltöltődés. De lehet hogy csak más papucsot kell hordani... Abban egyébként igazad van, hogy könnyel lehet belőle nagyobb gond is, nem csak lefagyás. A hozzászólás módosítva: Feb 15, 2024
Szalagparketta szerűség van lerakva, nincs mindenhol szőnyeg. Ugye ismered, hogy milyen anyagból van a "krokipapucs"? Ugyanis az enyém is olyan anyagból van, csak koppintás (nem "kroki").
Tartok attól is, hogy esetleg a gépházról átjuthat esetleg az alaplapra a kisülésem, ha valahol össze van kötve az alaplap negatívjával (mint pl. az USB csatlakozók fém háza). Az az érdekes, hogy a tetőtér-beépítésünk előtt a földszinten sose volt feltöltődéses problémám, itt pedig átsétálok az előtéren és máris pattanással sülök ki a lépcső korlátjára.
Lehet le kellene földeni a korlátot, ha lehet, hátha segít.
Én az Al*i-ban szoktam kapdosni a kezem a fém polctól. Nincsenek leföldelve. A hozzászólás módosítva: Feb 15, 2024
Szalagparketta alatt lehet, hogy nem antisztatikus habfólia van, na azon nem megfelelő papucsban közlekedni kész rémálom..
Egy ílyen is megoldás lenne!
A koppíntott (hamis) kroki papucsod belső- és külső talpa közt - megfelelő bontott ellenállás segítségével - alakíts ki elektromos átvezetést. A szobád padlózatán helyezz el elektromos vezető felületeket, amire rálépve a benned felhalmozódó töltés a föld felé távozhat. E felületeket is megfelelő bontott ellenállások segítségével földeld le. ( ha a fűtéscső nem jó mert műanyag, húzz egy szál bontott vezetékét a vízcsőig, lépcső fém korlátjáig...)
A lépcső korlátja az emelet átellenes végében van a szobámhoz képest, tehát ez nem járható út (pedig erre én is gondoltam már). Fogok még ötletelni, de most már késő van (00:54)...
Az alábbi képen a bekeretezet alkatrész az inductor vagy ellenállás az érték 0.04 ellenálásba vagy mH van megadva?
A hozzászólás módosítva: Feb 16, 2024
Akkor nem induktor akkor mi a szerepe?
"Mennyi? - 30. - Mi harminc? - Mi mennyi?"
Nyilván áramfigyelés. De mi a bánat ez? Mert csak azt kérdezted, mi az.
Én is arra tippeltem a nevéből is, de 24V-os. Teherautóba kell, vagy traktorba?
Az index relének már nagyon régen is (mikor még elektromechanikus volt) volt egy olyan funkciója, hogy valamelyik izzó kiégése esetén a többi gyorsabban villogott. Ez a funkció a visszajelző izzó segítségével jelzi a vezetőnek, hogy valami nem jó. Ez a mostani elektronikus indexrelékben is megvan. Ezt a kapcsolást nem ismerem, de az áramfigyelő ellenállásnak ehhez a funkcióhoz lehet köze.
A hozzászólás módosítva: Feb 16, 2024
Pontosan nem emlékszem, de volt olyan funkció is ami utánfutó pótkocsi visszajelzést adott külön lámpával a pótkocsi lámpák miatti nagyobb áram hatására. Esetleg ez is lehet, azok négy kivezetéses index relék voltak.
Hello! Én leszimuláltam az áramfigyelő fokozatot, ami első ránézésre valami differősítőnek néz ki a rajzon, de valójában két egymástól független hiszterézises komparátort képez.
A két komparátor billenési szintjei: 1. Be:3,2A Ki:1,8A 2. Be:5,8A Ki:2,9A |
Bejelentkezés
Hirdetés |