Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Elektronikában kezdők kérdései
- Ez a felület kizárólag, az elektronikában kezdők kérdéseinek van fenntartva és nem elfelejtve, hogy hobbielektronika a fórumunk!
- Ami tehát azt jelenti, hogy a nagymama bevásárlását nem itt beszéljük meg, ill. ez nem üzenőfal!
- Kerülendő az olyan kérdés, amit egy másik meglévő (több mint 17000 van), témában kellene kitárgyalni!
- És végül büntetés terhe mellett kerülendő az MSN és egyéb szleng, a magyar helyesírás mellőzése, beleértve a mondateleji nagybetűket is!
Lapozás: OK   3933 / 3965
(#) Régi motoros válasza amitech hozzászólására (») Feb 27, 2024 / 1
 
(#) david87 hozzászólása Feb 28, 2024 /
 
Sziasztok!
Jól számolok? A toroid kimenő áram erősségét szeretném meg tudni hogy hány Amper
320VA a trafó 230V ad le 320/230 = 1,39A .
Akkor e igaz a felvet áram erősségre is?
Kimenetét szeretném védni kismegszakítóval Csak kérdés mekkorát tegyek 1A vagy 2A tegyek?
Bemenetre 2A üveg biztosítékra gondoltam.
(#) Suba53 hozzászólása Feb 28, 2024 /
 
Sziasztok!
Van egy terület, amelyben totál kezdő vagyok. Igaz vagy 30 éve már programoztam mikrokontrollert, ( PIC ) de az már elmerült a homályban.
Vettem egy AD9833-ra épülő DDS generátort, ami SPI interfészen keresztül programozható.
Van is egy AVR-duino modulom, amivel elvileg lehetne programozni.

És ennyi. Viszont szeretnék annyira beletanulni, hogy önállóan tudjak rá programot írni.
Mit javasoltok, hogy fogjak hozzá?
(#) moltam válasza Suba53 hozzászólására (») Feb 28, 2024 /
 
Ha rákeresel hogy AD9833 arduino, rengeteg találat lesz. Pl egy kész megoldás: Bővebben: Link
(#) majkimester válasza david87 hozzászólására (») Feb 28, 2024 /
 
A legnagyobb kimenő áram ez lehet, oda megfelel a 2A kismegszakító az 1A kevés a névleges áramhoz.

A felvett áram ennél több lesz, mert egyrészt a hatásfok nem 100%, hanem ekkora trafónál 90% felett valahol, másrészt ha a szekunder oldalt tisztán ohmosan terheled akkor is a primer oldala nem tisztán ohmos lesz, hanem induktív. A cos fi teljes terhelénél valahol 0,8 ... 0,9 körül lesz. Tehát a primer áramod ennek megfelelően nagyobb lesz. 90%-os hatásfok és 0,8-as cos fi esetén például 320/230/0,9/0,8 =1,93A A másik probléma pedig a bekapcsolási áramlökés, ami miatt az első fél periódusban a névleges áram 6...8 vagy akár 10x-ese is kialakulhat. Ez utóbbi miatt mindenképpen lomha biztosíték kell és nagyobb, mint amire a névleges áramból gondolnál. 3.15A T például. De ha van gyári ajánlás akkor az a legjobb. Vagy lágyindító áramkört kell használni a bekapcsolási áramlökés korlátozására és akkor kisebb is megfelelhet.
(#) Suba53 válasza moltam hozzászólására (») Feb 28, 2024 /
 
Köszi, én egy ilyen modult vettem.
Ezen van erősítő, meg SMA csatlakozó is.
Indulásnak jó amit küldtél, aztán még keresgélek én is a neten.
(#) david87 válasza majkimester hozzászólására (») Feb 28, 2024 /
 
Lágyinditót teszek elé mert tervbe van
(#) david87 válasza majkimester hozzászólására (») Feb 29, 2024 /
 
Kismekszakitóknál fel van tüntetve C B ezek mit jelentenek nem találtam rólala írást.
(#) proli007 válasza david87 hozzászólására (») Feb 29, 2024 / 1
 
(#) Fredo hozzászólása Feb 29, 2024 /
 
Sziasztok!
Jobb topikot nem találtam a kérdésemnek remélem elfér itt:
Merülő szivattyú tápkábelje picit megsérült. A külső rugalmas gumis szigetelésből hiányzik egy pici borsszemnyi anyag, annyi hogy látszik a benne futó vezeték. Ennek a javítására szeretnék megoldást. Nekem 3 ötletem van, de ha van jobb azt megköszönöm:
1., Ductape. Mivel állandóan víz alatt van szerintem nagyon hamar leázna róla.
2., FBS akváriumragasztó. Ez bírja a vizet és flexibilis. kérdés hogy mennyire tartós?
3., Zsugorcső. Ez is masszív megoldásnak tűnik. Hátránya hogy le kell vágni a dugvillát, hogy felmenjen
(#) vargham válasza Fredo hozzászólására (») Feb 29, 2024 / 2
 
Én ragasztós zsugorcsővel javítanám. Aztán tennék rá szerelhető dugvillát.
(#) Jonni válasza Fredo hozzászólására (») Feb 29, 2024 /
 
Az FBS nagyon erős, jó ragasztó ... tiszta, jól előkészitett felületen lehet használni.
(#) Bakman válasza Fredo hozzászólására (») Feb 29, 2024 /
 
1: Igen, leázik.
2: Gumira nem jól tapad.
3: Ahogy varhgam is írta, ragasztós zsugorcső.
(#) Régi motoros válasza Fredo hozzászólására (») Feb 29, 2024 /
 
Nem bontható a szivattyú? Mert ha igen, kikötés után rá lehet húzni a csövet a másik végéről.
Úgy nem kell a dugvillát cserélni.
(#) kendre256 válasza Régi motoros hozzászólására (») Feb 29, 2024 / 1
 
Egy állandóan víz alatt lévő szivattyú megbontása helyett egy szerelhető dugvillát szerelnék a kábel másik végére, az úgysem lehet víz alatt.
(#) david87 válasza proli007 hozzászólására (») Feb 29, 2024 /
 
Akkor nekem a B 2A jó választás?
Mert mást úgy se kapnék.
Fogyasztó elé mit ajánlotok 2db 15W izzót vagy 2 db 30 ohm osellenállást
Köszönöm a segitséget.
(#) ttindian hozzászólása Feb 29, 2024 /
 
Szép estét! Hogyan tudnám stabilizálni a fordulat számot a következő kütyüvel. Ugyan fordulatszám szabályzó, de a mosógép motorral készített köszörőm nem fogad szót neki.
https://a.aliexpress.com/_EwV7DWz" target="_blank" rel="nofollow" >PONT ILYEN
(#) Bakman válasza ttindian hozzászólására (») Feb 29, 2024 /
 
Hibás a link.
Mit értesz az alatt, hogy nem fogad szót neki? Milyen mosógépmotor?
(#) Fredo válasza kendre256 hozzászólására (») Feb 29, 2024 /
 
Köszi mindenkinek. Holnap megnézem de majdnem biztos, hogy nem bontom meg akkor se ha lehet arról szerelni. Nem tudtam, hogy zsugorcsőből létezik komolyabb verzió ez a ragasztós jónak tűnik. Jól gondolom, hogy a dugvilla levágást nem úszom meg azaz ezt a gyantás zsugorcsövet se lehet hosszában felvágni?
A hozzászólás módosítva: Feb 29, 2024
(#) Bakman válasza Fredo hozzászólására (») Feb 29, 2024 /
 
Jól gondolod. Dugvilla levág, zsurcső a kábelre, szerelhető dugvilla vissza.
(#) proli007 válasza david87 hozzászólására (») Feb 29, 2024 /
 
Nekem fogalmam sincs mit csinálsz, még az sem tiszta, hogy ez egy 230V/230V leválasztó trafó?
(#) david87 válasza proli007 hozzászólására (») Márc 1, 2024 /
 
Igen 230V/230v leválasztó trafó.
(#) proli007 válasza david87 hozzászólására (») Márc 1, 2024 /
 
Ha zárlatos amit vizsgálsz, akkor kezdetnek lehet elég egy kisteljesítményű izzó. De 15W-os ma már nemigazán van. (Remélem nem valami Led-esre gondolsz. Egy 60W-os 100W-os volfram izzó megfelelő, de 230V-os. De úgy is ki fogod tapasztalni, mihez mi a megfelelő. Ha meg működik, csak mérni szeretnél, akkor meg semmi, mert előtéttel hamis adatok fognak kijönni.
(#) ttindian válasza Bakman hozzászólására (») Márc 1, 2024 /
 
Ugy hogy nem lehet fordulatszámot állitani, vagy leáll vagy szinte maxra felpörög.

https://a.aliexpress.com/_EwV7DWz
(#) vargham válasza ttindian hozzászólására (») Márc 1, 2024 /
 
Nekem ez nem túl bizalomgerjesztő.
(#) Gafly válasza proli007 hozzászólására (») Márc 1, 2024 /
 
Van az, varrógéphez, hűtőhöz, sütőhöz, próbalámpához, etc. még ma is keresett termék (sajnos LED-esítik, és úgy már speciális alkalmazásra nem annyira jó).
(#) JZoli válasza ttindian hozzászólására (») Márc 1, 2024 /
 
A lényeget még most sem írtad meg. Milyen mosógép motor fordulatszámát szeretnéd megváltoztatni? Egy kép a motorról többet mondana minden szónál!
(#) proli007 válasza Gafly hozzászólására (») Márc 1, 2024 /
 
Igazad van, ezt el is felejtettem. Anno a nagyapám (többek között) takács volt és a szövőszék felett lógott egy légyszaros 5W-os izzó. Na olyant sokan nem láttak. El kellett volna rakni emlékbe. Igaz a szövőszék is oda lett, el lett tüzelve. Pedig "tudok rajta" szőni. Ma milliókat érne.
(#) Epu2 válasza Fredo hozzászólására (») Márc 1, 2024 /
 
Ha ott nem kell hajolnia a kábelnek, dupla ragasztós zsugorcső. A külső legyen pár centivel hosszabb és a kábel meg jól letakarítva.
(#) Ódenka válasza vargham hozzászólására (») Márc 1, 2024 / 3
 
Az a szabályozó fázishasításos szabályozó, ellenállás fűtőtótesthez, izzólámpához, kefés motorhoz jó, aszinkron motorhoz meg egyáltalán nem!
Következő: »»   3933 / 3965
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem