Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Villanyszerelés
 
Témaindító: kumpl, idő: Júl 16, 2008
Témakörök:
  1. A témában tilos, a villamosenergia termelésének, elosztásának, nagyipari alkalmazásának kitárgyalása! A mélyreható szakmai kérdések, magyarázatok kitárgyalása: Szakmai.
  2. A forrasztott / rossz a wago / jó a wago kötés témakörök többször kitárgyalásra kerültek, ezért arról kérjük ne nyissatok új vitákat. Műszaki tény, hogy gyári vezetékösszekötők (pl. rugós/csavaros kapcsok, stb) a szabvány megfelelősség miatt kerülnek alkalmazásra (MSZ EN 60204-1:1995 15.1 szakasza, illetve MSZ HD 60364-5-52:2011 szabvány 526.2. pontjának 1. megjegyzésében felsorolt követelmények/indokok a forrasztott kötés elkerülésére épületvillamosság esetében) mert tanusítottak, míg a forrasztott kötés alapesetben nem tanusított, csak és kizárólag akkor ha külön bevizsgáltatod az adott forrasztott kötést. Ide kapcsolódó általatok írt hozzászólások: #1, #2, #3, #4, #5
Lapozás: OK   964 / 965
(#) Atis57 válasza ha6qt hozzászólására (») Máj 14, 2024 /
 
Szia!
Ma már igy illene;

--Az emeletes épületnek a főelosztó szekrénynél van önálló földelése.
--A PEN vezető megfelelően földelt legyen (mindkét oldalról --áramszolgáltató-lakóépület )
--Ma már nem lehet a lépcsöházi felszálló PEN vezeték . Szétválasztva kell felvinni PE és N...!!
--Minden lakáshoz külön kell PE és N vezetőnek menni.

magánvélemény; Mire ez itthon megvalósul, eltelik akár 60 év is.
sajnos másban is ugyanigy van.....1990 óta nincs földeletlen utcai elosztó hálózat.....még mindig van.
(#) mikrokapcsolo válasza ha6qt hozzászólására (») Máj 14, 2024 /
 
Mint korábban is írtam a képről, ez egy angliai tipikus elosztó ábrája. A mérő és az elosztó között az nem KMSZ, hanem csak szakaszolókapcsoló, kétsarkú leválasztás. Ott náluk az egész elosztóra vonatkozik ilyen kötelezés. Ha már bojler egyébként annak kötelező kétsarkú leválasztási lehetőséggel rendelkeznie, lehet az egy kétpólusú kmsz, szakaszolókapcsoló az elosztóban vagy a készülék közelében, stb. Ilyen a fix bekötésű villamos berendezésekhez szükséges szabvány szerint.
(#) ha6qt válasza Atis57 hozzászólására (») Máj 14, 2024 /
 
Köszi a választ mindkét témakörben!

A társasháznak van földelése, de PEN felszállóval jön fel minden lakáshoz. Én a lakáselosztóban kettéválasztom, így viszem a földet és a nullát mindenhová. Azt hiszem minden tőlem telhetőt megteszek, hogy az adott lehetőségekhez képest a legjobbat hozzam ki abból, ami adott egy régi társasházban.

Apropó, ma már félig újrahúztam a lakást 2,5mm2 vezetékkel, mozogni már nem nagyon bírok
(#) ha6qt válasza mikrokapcsolo hozzászólására (») Máj 14, 2024 /
 
Ezt jó tudni, a bojlerhez egyébként is szerettem volna egy kapcsolót, így kétpólusút veszek.

Az összes pólus leválasztása érvényes a 3F-ról üzemelő hőtárolós kályhára is?

Mi a gyakorlati esete annak, hogy le kell választani az összes pólust? Karbantartás idejére, vagy van valami életvédelmi eshetősége is?
(#) Massawa válasza ha6qt hozzászólására (») Máj 15, 2024 /
 
Nem vagyok villanyszerelö, de alapbol minden kapcsolo feladata ÁRAMTALANITANI a lekapcsolt szerkezetet, azaz alapbol minden L vezetéket ( fázist) le kell kapcsolni. Ráadásul lehetnek eszközök, amiknek nem igen tesznek jot, ha egyenként tudnád kapcsolni a fázisokat, igy van néhány rendszer, ahol automatika van igy egy hiányzo fázis esetén lekapcsol mindent.( a többit is).

Az N lekapcsolálása már inkább a berendezés galvanikus leválasztására szolgál.
A hozzászólás módosítva: Máj 15, 2024
(#) ha6qt válasza Massawa hozzászólására (») Máj 15, 2024 /
 
Ez teljesen egyértelmű, nem is volt kérdéses, hogy minden áramkör minden fázisának lekapcsolhatónak kell lennie.

Engem az érdekelt, hogy mi a nulla lekapcsolásának "küldetése", konkrét use-case.
(#) mex válasza ha6qt hozzászólására (») Máj 15, 2024 /
 
El tudom képzelni a dupla biztosítást.
(#) Massawa válasza ha6qt hozzászólására (») Máj 15, 2024 / 1
 
Amit irtam, a szerkezet galvanikus leválasztása a hálozatrol. Ha az N élö marad, es szerelés közben véletlenül letestesteled. (Hozzáér a gép fémes részéhez, általában repül az FI, annak minden következmenyével.)
(#) ötfelezős válasza ha6qt hozzászólására (») Máj 15, 2024 /
 
Minden villamos berendezést le kell tudni választani minden aktív vezetőről. Aktív vezető a nulla és a fázis.
A nulla leválasztása alól van engedmény, bizonyos feltételek teljesülése esetén de egy ilyen speciális helyzetre vonatkozó engedmény az általános kötelezettséget nem szúrja hátba.
Leválasztásra alkalmas készülék az külön kategória, de van olyan szabvány, mi felsorolja ezeket, például a kismegszakítót és az áram-védőkapcsolót is. Egyszerű dobozkapcsoló nem tartozik ezek közé.
Viszont alkalmas leválasztásra az a módszer is, hogy a nulla sínnél meglazítjuk a csavart, és kiemeljük a vezetéket a helyéről.

Az üzemi kapcsoló, az más.
(#) gg630504 válasza ha6qt hozzászólására (») Máj 15, 2024 /
 
Szerintem, hogy a ( szétválasztott ) PE és N még véletlenül se érintkezhessen egymással. Az PE és N összekötésekor az áram-védőkapcsoló leold hibaáramot érzékelve.
(#) ha6qt válasza gg630504 hozzászólására (») Máj 16, 2024 /
 
Köszi! Ez abszolút jogos érvnek tűnik.
(#) KMG válasza kameleon2 hozzászólására (») Máj 16, 2024 /
 
Köszi szépen a választ!
(#) KMG válasza kameleon2 hozzászólására (») Máj 16, 2024 /
 
Próbálok minden eddig elhangzott ra válaszolni. KPE csőben lesz elvezetve a kábel, szóval ha úgy alakul hogy nem elég a keresztmetszett lehet majd újrahúzni. Nincs két szivattyú egy csőkút van, szóval csak a házi vízmű lesz. A házi vìzmű tök egyszerű dugvillás csatlakozóval van szerelve. A tároló a kert végében lesz, ilyen nagy gépekre nem tervezném bár lehet flex vagy valami kisgép lesz valaha onnan működtetve.
(#) maTaKee hozzászólása Máj 16, 2024 /
 
Sziasztok!

Kábelcsatornával kapcsolatban lenne egy kérdésem: ebbe a kábelcsatornában eltudok vezetni 9db 2,5-es vezetéket vagy az már sok lenne bele? Ha jól sejtem 6db 2,5-es vezetéknek lazán el kellene férnie benne. Valakinek lenne tapasztalata ezzel kapcsolatban?
(#) Atis57 válasza maTaKee hozzászólására (») Máj 16, 2024 /
 
Szia!
Nem kis odafigyeléssel a keresztmetszet 90% ig kihasználható!
--De ne feledd el az egy kötegben menő vezetékek hőmérséklet /terhelés csökkentését!4
Ne egy csatornába legyen a mosó,száritó,mikró,tűzhely vezetéke......

Tehát a vezeték kiegyengetve /forgatva a köteget ,célszerű össze szig szalagozni .A kötegeket egymás mellé illesztve,A kötegelő előre befűzve a csatornába ( rögzités )
A hozzászólás módosítva: Máj 16, 2024
(#) gyuszo válasza maTaKee hozzászólására (») Máj 17, 2024 /
 
A szükséges vezetékek számának és átmérőjének függvényében megválasztható a védőcső
mérete:
 Ø 11 csőbe 3*1,5 mm vezeték
 Ø 13,5 csőbe 5*1,5 mm vezeték
 Ø 16 csőbe 5*2,5 mm vezeték ( ennek felel meg a 10x20 vezetékcsatorna )
 Ø 23 csőbe 5*6 mm vezeték
 Ø 29 csőbe 5*10 mm vezeték
(#) tothgyula válasza ha6qt hozzászólására (») Máj 17, 2024 /
 
Régi téma ez nemcsak a társasházaknál!A KÖZÖS KÉPVISELŐ(ha van) köteles intézkedni a VBF-ről.Ez nem pénzkérdés.Egy gyakorlott felülvizsgáló írásban adja(fejvesztés terhe mellett) a sürgős,azonnal javítandó hibákat. Aztán felsorolja a SÚLYOS DE NEM ÉLETVESZÉLYES hibákat.azt követően pedig azokat a hibákat,amelyeket a soronkövetkező villamos-hálózat-felújításkor kell majd elvégezni.
A 40/2017.(XII.4.)NGM rendelet és módosításai valamint a TVMI-k részletesen leírnak mindent!
(#) Atis57 válasza tothgyula hozzászólására (») Máj 17, 2024 /
 
SZIA!
Ez igaz---meg a másik fele is.

A 20 évvel ezelőtti jegyzőkönyvben leirt "soronkivül javitandó" még nem javult meg!!
Nem volt idő/pénz/szakember v a legjobb szaki(csempéző, festő? ) azt mondta; ez nem érdekes !

tehát tényleg nem pénzkérdés?
(#) Joe_001 válasza Massawa hozzászólására (») Máj 20, 2024 / 1
 
Üdv!
Odakinn a sütőt 1 fázisról 6x2,5 el.C16 4P-n keresztül kötjük. Fázis, Nulla, Fázis, Nulla. leválasztás is. javításkor.
(#) Massawa válasza Joe_001 hozzászólására (») Máj 20, 2024 /
 
Nem tudom mi a jelenlegi szabvány, de engem a hatoság pár éve nagyon megszivatott. Egy régebbi házban meg az eredeti elosztoszekrény volt, de jöttek elektronikus orát meg egyébb vackot beépiteni és észrevették, hogy a régi kismegszakitok N+L rendszerüek ( azaz 2 be meg 2 kimenet) a késöbb általunk beépitett megszakitok immár kalapsinen viszont csak 1 vezetékesek. Kicseréltették velem a régieket ( vagy 20 darabot) , s amikor jöttek ellenörizni az átalakitást hiába mutogattam a joakaroimnak, hogy az eredeti kismegszakiton a kék vezeték csak simán átment, én meg valodi 2 polusut épitettem be, azaz megszakitja az N meg az L-t is ( ami ugye drágább is). Utánna meg elkezdtek habogni, hogy ha egy kismegszakito a szekrényben megszakitja az N-t akkor mindnek ilyennek kell lenni. Sajnos a mai napig nem találtam ilyen szabványt, de örültem amikor a kilincset keresték a kapun a sok baromság után.
(#) Atis57 válasza Massawa hozzászólására (») Máj 20, 2024 /
 
Szia!

Ezek szerint a homlokodra van irva ; balek? --s megpróbáltak be vinni az erdő sűrűjébe.

Tulajdonképpen csak az óra előtt /után lenne előirva (1 helyen elég alkalmazni )
De van néhány kitétel ; elhagyható ha .......

De ez is van olyan jó történet, mint ;" csak gépkocsiban fordul elő 12V Dc, egy lakásban kizárt eset".
(#) Massawa válasza Atis57 hozzászólására (») Máj 20, 2024 /
 
Tudod, ha a hatoság valamit mond és meg büntethet is, akkor nem igen lehet ugrálni. Én meg, ha csak lehet, kerülök ilyen konfliktusokat. ( a régi kismegszakitok amugy is vagy 40 évesek lehettek, és joval nagyobbak mint a jelenlegiek és nem kalapsinen voltak, hanem 2 alu rudon. Igy részben jol jött a csere csak olcsobban is meguszhattam volna, meg nyertem majdnem egy sor helyet az elosztoszekrényben.
(#) Atis57 válasza Massawa hozzászólására (») Máj 20, 2024 /
 
Szia!
Ez rendben is van --ugysem tudsz mit tenni?

A szolgáltató hiénáinak a hozzá állása az érdekes , ill, a fentről jövő támogatottsága.
S tovább haladva ; ez milyen jogi helyzett, ? igen, nem ,talán , mégsem,+ különben is .
(#) Busz hozzászólása Máj 21, 2024 /
 
Adott egy áramszolgáltatásból kikapcsolt elosztótábla, de az épület más részeiben van áram.

A föld és a nulla sín között sípol a multiméter, de berregve, miért?

Akkor szokott nem folyamatosan normál hangon hanem berregőt kiadni ha valahol van kontakt a hálózat fele.

De a nulla és a föld sín között nem szabadna sípolnia sehogyan sem, pláne ha fi relé utáni hálózatra akarom kötni.

Miért ad berregő hangot ilyenkor a műszer?
A hozzászólás módosítva: Máj 21, 2024
(#) Bakman válasza Busz hozzászólására (») Máj 22, 2024 /
 
A szórt kapacitások miatt feszültségkülönbség van a két vezeték között (50 Hz), ez zavarja meg a sípolót.
(#) Gafly válasza Busz hozzászólására (») Máj 22, 2024 / 1
 
Vagy csak a fázist kötötték ki, a nullát nem.
(#) tothgyula válasza Gafly hozzászólására (») Máj 26, 2024 /
 
Hurokmérés nélkül nem tudod megállapítani.Lehet régi rossz(akár100OHM-os) földelés is.
Mindenképpen műszeres mérést javasolnék.Akkor megtudod a tényleges hurokimpedanciát és a földelési ellenállás értékét is.
(#) Villanymozdony hozzászólása Jún 1, 2024 /
 
Sziasztok!
A Sanxing SX 100-as fogyasztásmérők naplózzák a hibakódokat valamilyen belső memóriában, ami utólag kiolvasható?
Visszatáplálásra gondolok.
(#) freddyke hozzászólása Jún 25, 2024 /
 
Sziasztok!

Kábelcsatornában szeretnék vinni 2db 3x1.5-ös merev kábelt vagy 5db 1.5-ös merev vezetéket. Két külső, két belső falsarok van és több 90°-os forduló síkban. Nem szeretném megtörni a vezetékeket a sarkoknál, fordulóknál egy alulméretezett kábelcsatornával. Úgy rémlik van szabvány a vezeték minimális hajlítási ívére, de nem találom.

Mekkora méretű kábelcsatorna kellene minimum? Egy ilyen 32x15-ös elég a gyári, javarészt ívelt takaró idomokkal (belső sarok, külső sarok, 90°) vagy magasabb kellene? Esetleg 20 vagy 25mm magas? Minél alacsonyabbat szeretnék, amelyben a vezeték még szabályosan hajlítható, nem törik meg.

Köszönöm előre is.
(#) Massawa válasza freddyke hozzászólására (») Jún 25, 2024 /
 
A merev kábelt nem igen tudod megtörni, sokkal inkább nem tudod meghajlitani.
Következő: »»   964 / 965
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem