Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Erősítő mindig és mindig
Mielőtt kérdezel, a következő két dolgot ellenőrizd! I. A helyes tápfeszültségek megléte. II. A kimeneten van-e egyenfeszültség. Élesztés.
Lapozás: OK   2492 / 2499
(#) reloop válasza diamik hozzászólására (») Jún 1, 2024 / 1
 
A gyakorlati megvalósítását az alábbi ábra szemlélteti.
A hozzászólás módosítva: Jún 1, 2024

Táp.gif
    
(#) diamik válasza reloop hozzászólására (») Jún 1, 2024 /
 
Nos.
Ez így jó lehet? Én szeretek poligont használni, a nagy áramok miatt. Rosszul gondolom/csinálom?
(#) reloop válasza diamik hozzászólására (») Jún 1, 2024 / 1
 
Meg tudja kerülni a tápáram a szűrőkondenzátort? Meg.
Furatra ne bízz nagy áramot! Csak a forrasztási oldalon legyen vezetősáv!
Láttam a táphullámossággal kapcsolatos kérdésed a másik témában. Mutattam szimulációt, hogy a kapcsolás a szokásos áramgenerátorokkal kiegészítve 100 Hz-en több mint 70 dB-t csillapít a ripplin. Az ökölszabály szerinti 10000 µF szerintem bőségesen elég lesz. A panelre tervezett 2x2000 µF-re sem lesz szükséged. Mehet a helyükre a 10000 µF/25V-os kondi az egyenirányítóval együtt.
Még nem láttam választ az elvárt legnagyobb kimeneti amplitúdóval kapcsolatban. Ha a korábban említett 10 V még érvényben, akkor a 2x12 VAC trafó megfelel. Ilyenből elég nagy a választék Bővebben: Link
Néhány gondolat a trafó terhelhetőségéről. Az erősítőbe egy 10 A-es áramkorlátot applikáltunk. Szinuszos jelnél ennek effektív értéke durván 3,5 A. A trafóból tehát maximálisan 2x12x3,5=84 W-ot fogunk kivenni. Erre azért teszünk másfél-kétszeres szorzót, hogy az észszerűség határán belül minél kevésbé változzon a tápfeszültség különböző terheléseken.
(#) diamik válasza reloop hozzászólására (») Jún 2, 2024 /
 
Tudtam én, hogy kérdeznem kell

Vezetősáv megkerülés oké, tehát ne használjak ekkora poligont (vagy használjak vezetősávot). És az áramfolyásnak megfelelően huzalozzam a kondikat.

Idézet:
„Furatra ne bízz nagy áramot!”
Ez a lyukgalvánra vonatkozik? Vagy ha alkatrészlábon mennék át a "top"-ról a "bottom" oldalra?

Nem jobb, ha több kondi van párhuzamosan? Illetve ha jól értem elég összesen 10000uF? Mondjuk az nem hiba ha több van...

A "top" oldali vezetősávval mi a gond?

Transzformátort én is néztem már, majdnem pont ugyanezt.
A hozzászólás módosítva: Jún 2, 2024
(#) diamik válasza reloop hozzászólására (») Jún 2, 2024 /
 
A kérdések még aktuálisak, de egy részét próbáltam önállóan megoldani.

Így jó lesz?

A Graetz és a kondik közötti rész szándékos, a borda helye. Próbáltam előre gondolkodni...
(#) reloop válasza diamik hozzászólására (») Jún 2, 2024 /
 
Ne rajzolj NYÁK-ot éjszaka! A példával ellentétben a GND-ben létre hoztál egy hurkot.
Használhatsz nagy kiterjedésű vezetősávot, de az áram a legkisebb ellenállás felé fog folyni. Nem látogatja meg a poligon sarkait, az esetleg hőelvezetésre jó.
Mit tehetünk, hogy kondenzátor lábára tereljük az áramot? Csatolom.
(#) mlaci989 hozzászólása Jún 2, 2024 /
 
Üdv.
Erősítő-végfok beállításban kérnék segítséget. Az alany egy EE Systems névre hallgató csoda. Belül megegyezik a T-amp 2400-al. A kapcsolási rajz nagyjából ugyan az. Javítás után működik mindkét oldal, csak be akarom állítani hogy minden okés legyen. A beállító trimerek funkciója érdekelne hogy mi mire való.? És mekkora nyugalmi áram lenne normális eme készüléknek.
(#) reloop válasza mlaci989 hozzászólására (») Jún 2, 2024 /
 
Szia! TR6 a nyugalmi áram állító. A 0,22 Ω emitter-ellenállásokon mérve 4-5 mV, de egyiken se essen több 5 mV-nál.
A TR4, TR5 az áramkorlát, hobbi felszereltséggel jobb, ha nem nyúlsz hozzá.
(#) mlaci989 válasza reloop hozzászólására (») Jún 2, 2024 /
 
Szia.
Cserélném a trimereket is hogy ne legyen gond kontakt hibára. Komplett fürdetést sikálást kapott a panel mindenestül. Gyanús és rozsdás alkatrészek cserélve. Bonyolult lenne az áramkorlát beállítása.?
(#) reloop válasza mlaci989 hozzászólására (») Jún 2, 2024 / 1
 
Az áramkorlát beállításról már elég régen olvastam, főleg az maradt meg bennem, hogy lehetőleg ne piszkáljam
Szkóp, műterhelés és a beállítási érték ismerete kell hozzá. Még arra emlékszem, hogy az SM kihangsúlyozta, hogy szimmetrikus legyen.
(#) tothbela válasza reloop hozzászólására (») Jún 2, 2024 /
 
És talán még az is fontos, hogy nem folyamatos, hanem "burst" jellel kellene beállítani.
(#) mlaci989 válasza reloop hozzászólására (») Jún 2, 2024 /
 
Szkop, müteher, müszerek vannak. Van egy elméletileg nem piszkált oldal amin birok mérni- összehasonlitani. Csak a karmester hiányzik, aki levezényeli a beavatkozást. Ha lessz idöd meg kedved és összeállitanád a müveletet az megköszönném.
(#) reloop válasza mlaci989 hozzászólására (») Jún 2, 2024 /
 
Fejből már nem megy, ha netán rábukkanok az SM-re belinkelem neked. Úgy emlékszem DAP-Palladium volt a készülék. A ±15 V amin a meghajtó tranyó bázis-feszültség korlátozója van a lebegő táp miatt a kimenetről kap utántöltést - az legyen rendben minden kivezérlési szinten. Kondi, dióda, zener, teljesítmény-ellenállások.
(#) diamik válasza reloop hozzászólására (») Jún 2, 2024 /
 
Remélem még nincs este

Próbálkozom...

A GND csatlakkozó két bal lába nem is biztos, hogy szükséges, ha maradunk az áramfolyás elve mellett. Vagy a poligont oda teszem és utána kötöm össze a két jobb oldali lábbal.
(#) mlaci989 válasza reloop hozzászólására (») Jún 2, 2024 /
 
Igen. Dap Palladium P-1200 néven van Elektrotanyán de csak a rajz. Leirást nem találtam.
(#) reloop válasza diamik hozzászólására (») Jún 2, 2024 /
 
Mi is volt a kérdés? Meg tudja kerülni a tápáram a szűrő kondenzátor lábát?
Meg bizony.
A D2 negatívról a C1, C2, C3 negatívon keresztül már lenne egy szűrt águnk, erre viszont ráküldöd a szűretlent C5, C6, C7 pozitív lábakon keresztül. Ez nem jó.
Nézd meg alaposabban ezt az ábrát! Direkt a vezetősávok helyes nyomvonalának szemléltetése érdekében rajzoltam át ezt a vázlatot.
Nem égbe kiáltó a különbség, de pont ugyan annyi munka jóra megrajzolni, mint éppen még elmegyre.
(#) Tomi20 válasza reloop hozzászólására (») Jún 3, 2024 /
 
Szia

Próbálkozok ezzel az erősítővel, összeraktam az Általad javasolt módon, de a nyugalmi áram beállítással vannak gondjaim. +-25mV-ot ír a kapcsolási rajzon az emittereken mérve. Nagyon érzékeny a poti beállításra, szinte beállíthatatlan, már kicseréltem 10K-ra, illetve el van "billenve", ha a Q110-et állítom -25mV-ra, akkor Q109-en 80mV körül mérek, illetve folyamatosan megy felfele a nyugalmi áram, 1-2 perc után már mindkét érték kb a duplája, mintha nem kompenzálná a hűtőbordára fogatott D101 dióda (utána néztem, ez nem is egy dióda, hanem 4db sorbakötve). Mit kellene módosítanom még, hogy beállítható legyen, és ne másszon el? Mindkét oldalon kimértem az összes ellenállást, félvezetőt, mindkettő ugyanezt produkálja.
(#) reloop válasza Tomi20 hozzászólására (») Jún 4, 2024 /
 
Szia! A nyugalmi áram beállításakor a végtranzisztor emitter-feszültségét nem a testhez, hanem a kimenethez képest mérjük. A nyugalmi áram ezen feszültség és az emitter-ellenállás hányadosa, ami esetünkben 50 mA. Ezt az áramerősséget üzemmeleg erősítőn állítjuk be, értsd ez alatt a bekapcsolás után kb. fél óra elteltét.
Az "elbillenés" a kimenet és a test között ±200 mV-ig elfogadható.
(#) Phoenix82 hozzászólása Jún 4, 2024 /
 
Sziasztok!

Egy kis segítséget szeretnék kérni.

Van egy Pioneer SX-302-es rádiós erősítőm,aminek a hangszín szabályzó része nem működik (Direct gomb OFF) kivéve a balance és a hangerő ezek működnek.Magas, mély,Loudness teljesen hatástalan,Loudness,Direct kapcsoló jó.Tápfeszültséget jók ,műveleti erősítök cserélve 4570-re.
Csak multiméterem van,egyenlőre elkezdem méregetni a kondikat,aztán az ellenállásokat.

Minden segítséget előre is köszönök!
(#) reloop válasza Phoenix82 hozzászólására (») Jún 4, 2024 /
 
Szia! Teljes rajz merre található? Ebből a részletből nem derül ki például az R, R(TONE), FRONT R hogyan kapcsolódik a rendszerhez.
(#) rookie hozzászólása Jún 5, 2024 /
 
Sziasztok!

Ha egy erősítő tápellátását egy trafó biztosítja, ami egy fém dobozban van, és a fém doboz le van földelve, akkor az ugyanabban a házban lévő erősítő potijait (pl hangerő szabályzó attenuátor) kell-e szigetelnem a fém háztól? A poti háza ha testelve van, ez lehet-e kapcsolatban a földeléssel?
Köszi
(#) reloop válasza rookie hozzászólására (») Jún 5, 2024 /
 
Szia! Az erősítő test és az érintésvédelmi föld összekötése van amikor jó és van van amikor nem. Egyes PA eszközökön például kapcsolható (ground lift).
A fém potenciométert szigetelés nélkül rögzítheted a házhoz, de ne ez legyen az említett két test találkozási pontja.
(#) rookie válasza reloop hozzászólására (») Jún 5, 2024 /
 
És akkor nekem most jó, vagy nem jó? Ez lenne alapból az egyetlen találkozási pont a kettő közt. Létesítsek egy külön pontot föld és test közt?
(#) Phoenix82 válasza reloop hozzászólására (») Jún 5, 2024 /
 
Szia

Elektrotanyán fent van a teljes Pioneer SX-339 néven,ebben benne van a 302-es is.

De én kiválogattam ezeket a részeket.

Előre is köszi a segítséget.
(#) reloop válasza rookie hozzászólására (») Jún 5, 2024 / 1
 
Meghallgatod van-e búgás a hangszóróban az egyik, vagy a másik esetben, ez eldönti.
A bemeneti jelcsatlakozónál a legjobb a védőföldelést az erősítő testhez kötni.
Feltéve, de meg nem engedve, a jelforrás felől befigyel a fázis valamilyen fatális hiba okán, így tesz a legkevesebb kárt az erősítőben.
(#) reloop válasza Phoenix82 hozzászólására (») Jún 5, 2024 /
 
Így már tiszta és világos. A Direct OFF S301 kapcsoló 1/4 és 2/4 kontaktusa kapcsolja a balanszot, mint írod ez rendben is lenne.
Ugyan ezen kapcsoló 3/4 és 4/4 része a hangerő poti pálya megcsapolásra köti (kötné) rá a hangszínt. A hangszín, amúgy nagyon helyesen az alacsony hangerő tartományban hatásos. Lehet nem itt végzed a próbát.
Az is előfordulhat, hogy a hangszín kimenet nem jut el potira. Ezt szakadásvizsgálóval kimérheted a kapcsoló és a poti között.
Ha esetleg a hangerő potenciométer volt már cserélve, közönséges kivitelűre, akkor ott veszett el a szolgáltatás.
(#) Phoenix82 válasza reloop hozzászólására (») Jún 6, 2024 /
 
Szia

Eredeti a hangerő és minden más is benne.

Pár éve volt egy ugyan ilyen erősítőm ott egyértelmű volt a szabályzás.

Kis hangerőn fejhallgatóval próbáltam.

Végig fogom méregetni.

Köszi a segítséget!
(#) reloop válasza Phoenix82 hozzászólására (») Jún 6, 2024 / 1
 
Fejhallgató segítségével ellenőrizheted a hangszínszabályzó egység működőképességét. A C319 és/vagy C320 kondi negatív lábára 1k ellenálláson keresztül rákötheted a fülest. Ennyit kibír a műveleti erősítő és valamennyire hallatszani is fog. A kondik helyét bekarikáztam, test a J7 csati 6-os tüske.
(#) Phoenix82 válasza reloop hozzászólására (») Jún 7, 2024 /
 
Értem rendben köszi!
(#) Phoenix82 válasza reloop hozzászólására (») Jún 8, 2024 /
 
Szia

Végighallgattam a jel útját és egészen a hangerő poti bemenő lábáig jó,szabályozható magas,mély, loudness ok. Viszont a kimenetén már olyan mintha Direct-ben szólna és csak a Balance működik.
A hangerő potméter végigmértem mindkét végállásban és egy hasonló loudness-es összehasonlítva jó.

Jelenleg itt tartok és nem igazán értem.
Következő: »»   2492 / 2499
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem