Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Elektronikában kezdők kérdései
- Ez a felület kizárólag, az elektronikában kezdők kérdéseinek van fenntartva és nem elfelejtve, hogy hobbielektronika a fórumunk!
- Ami tehát azt jelenti, hogy a nagymama bevásárlását nem itt beszéljük meg, ill. ez nem üzenőfal!
- Kerülendő az olyan kérdés, amit egy másik meglévő (több mint 17000 van), témában kellene kitárgyalni!
- És végül büntetés terhe mellett kerülendő az MSN és egyéb szleng, a magyar helyesírás mellőzése, beleértve a mondateleji nagybetűket is!
Lapozás: OK   3953 / 3962
(#) kendre256 válasza Suba53 hozzászólására (») Jún 2, 2024 /
 
Próbaidőset kértek neki...
(#) enree hozzászólása Jún 5, 2024 /
 
Sziasztok!
DC zavarszűrésben kérnék segítséget; adott egy 14,4V-os kamera akkumulátor, amire párhuzamosan csatlakozik
- 5V step down konverter, USB számára állít elő áramot
- 7,5V step down konverter, egy Sony A7IV kamerát lát el
- Atomos Ninja V video rögzítő
- hűtő ventilátor (pwm szabályzóval)
- mikrofon fantom táp
Utóbbival gyűlt meg a bajom, de nagyon, sok ilyen fantom tápot építettem (nálam 1,1K és 14,4V megy rá, a legtöbb mikrofon már ezzel is működik, az enyém is), itt is ezt tenné, ha rajta kívül nem lenne más is párhuzamosan kapcsolva az aksira. Sajnos mindent lehet hallani a mikrofon kimeneten, még azt is, ha zársebességet állítok a gépen, el se hittem, de pl ennek hatására változik az épp aktuális zavaró freki, ami ráül a hang kimentre, de hallani a ventilátort és minden egyebet.
Próbálkoztam azzal, hogy teszek egy step up konvertert az előfok tápútjába (úgy is papíron magasabb fesz kellene neki), javult a helyzet, de jó nem lett. Valakinek van valami ötlete, hogy mit próbáljak meg?
(#) reloop válasza enree hozzászólására (») Jún 5, 2024 /
 
Szia! Adj független tápot a mikrofonnak! Ha ez megszünteti a zavarást, akkor földhurkod van.
Egyenfeszültségű táp galvanikus leválasztására létezik konverter.
A hozzászólás módosítva: Jún 5, 2024
(#) enree válasza reloop hozzászólására (») Jún 5, 2024 /
 
Szia!
Nem földhurkom van, ez zavar. Szűrni kell, kérdés mivel (a földhurkot felismerem, ez nem az)... Nem tudok másik tápot adni neki, ez az egy aksi van a szetten.
(#) enree válasza reloop hozzászólására (») Jún 5, 2024 /
 
Ha megnézed a fantomtáp linkjét, trafó a vége, ergó sehogy sem lehet hurkos.
(#) reloop válasza enree hozzászólására (») Jún 5, 2024 /
 
Kétségtelen, hogy elvileg jól kéne működnie, de a valóságban mégsem teszi.
Lehet valahol megbújik valamilyen hiba.
Nem a racionalitás, hanem a tünetegyüttes mondatja velem a földhurkot.
Ha volna valamilyen teleped 12 V körül és teszel vele egy próbát, adna valami irányt a megoldás keresésének.
A hozzászólás módosítva: Jún 5, 2024
(#) enree válasza reloop hozzászólására (») Jún 5, 2024 /
 
Ha mindent lelövök jó, igazából most néztem, a step down modulok már magukban visszaszórnak valami vackot az aksi felé, ez zaj sajnos. Rádugtam a laptopra, (aksiról megy) totál ugyanaz.
(#) reloop válasza enree hozzászólására (») Jún 5, 2024 /
 
A fantom táp mindkét ágát megszakítanám 100 Ω - 100 Ω ellenállással és az ellenállások után tennék rá 100-1000 µF szűrést.
A trafó primer-szekunder szigetelésre rámértél?
(#) enree válasza reloop hozzászólására (») Jún 5, 2024 /
 
A trafót mértem, az rendben. Mindjárt megpróbálom amit mondasz.
(#) enree válasza reloop hozzászólására (») Jún 5, 2024 /
 
Minél nagyobb a kondi, annál rosszabb sajnos és elheréli a hangot is...
(#) proli007 válasza enree hozzászólására (») Jún 5, 2024 / 1
 
Hello! Egy rajz nem ártana, mert így érthetetlen..
(#) sany válasza Suba53 hozzászólására (») Jún 5, 2024 /
 
Hi-hi. Rosszul tette, hogy nem itt kérdezett.
(#) enree válasza proli007 hozzászólására (») Jún 5, 2024 /
 
Fürdetek, altatok, rajzolok
(#) reloop válasza enree hozzászólására (») Jún 5, 2024 /
 
A 100 Ω-ok most az akksira mennek, jól értelmezem a korábban leírtakat? Akkor jelenik meg a zaj, ha bekapcsolod a rendszer egy vagy több elemét?
(#) jani1987 válasza enree hozzászólására (») Jún 5, 2024 /
 
Épp tegnap csináltam egy kísérletet ahol a 3 voltos adapterre tettem a fejhallgató hangszóróját és visított mint a malac. Akinek nincsen szkópja az hasonló módszerrel tesztelheti a tápját.
(#) Udvari Zsombor válasza jani1987 hozzászólására (») Jún 5, 2024 /
 
Én egy 9V dugasztáppal jártam hasonlóan, ráraktam egy régi zsebrádióra (elem helyett) és majdnem mindkét sávon mindenhol visított a rádió, azt a dugasztápot nem használhatom semmi akárcsak kicsit is érzékenyhez.
(#) enree válasza reloop hozzászólására (») Jún 5, 2024 /
 
Igen, jól érted. A konverterek visszapofáznak az aksira, attól függően, hogy mi történik velük, milyen terhelés alatt vannak, vagy épp üresjáratban... De valamit mindig csinálnak. Mindjárt csinálok egy blokk vázlatot, pillanat
(#) enree válasza proli007 hozzászólására (») Jún 5, 2024 /
 
Tessék, itt a rajz. Tehát van egy aksi, párhuzamosan vannak rajta fogyasztók, a végén egy fantom táp, amíg csak a fantom táp van rákapcsolva, tökélesen működik, amint bejön a többi fogyasztó, mindenféle durva zavarokat szed össze. A zavarok mennyisége és miensége nagyban függ attól, hogy a két step down milyen módon és mennyire van terhelve.

Ebben a formában teljesen használhatatlan, annyira zajos, mindjárt felteszem a step up konverteres rajzot is.
A hozzászólás módosítva: Jún 5, 2024
(#) enree válasza enree hozzászólására (») Jún 5, 2024 /
 
Itt annyit csináltam, hogy betettem egy step up konvertert a fantomtáp elé, jelentősen javult a helyzet, ha mondjuk egy zajos aluljáróban rögzítenék beszédet, észre nem venné senki, hogy baj van, de ha egy csöndes helyen beszélne valaki, akkor már kibukna.
(#) enree válasza reloop hozzászólására (») Jún 5, 2024 /
 
Mondjuk ez a kis cucc amit linkeltél egész jó, galvanikusan leválaszt és van 24V, a teljesítmény is bőven jó, ha nem jön jobb ötlet, lehet kipróbálom!
(#) reloop válasza enree hozzászólására (») Jún 5, 2024 /
 
Tegyük fel az akksi és a konverterek közötti tápvonal szórja meg a mikrofon-fantomtápos előerősítő-kábelezés egységet. A konverter bemenetére kötött pufferrel csökkenthető ez a hatás.
Az akku és a konverterek közötti érpár összesodrása is segíthet a zavarjelek kioltásában.
Behatárolhatod melyik a gyenge pontja a mikrofonkapszulától az audio-csatlakozóig tartó láncnak. A jelet testre zárod kb. 1 µF kondival minden egység előtt-után.
(#) enree válasza reloop hozzászólására (») Jún 5, 2024 1 /
 
Köszönöm a tanácsokat, holnap ki is próbálom.
(#) Ip-se hozzászólása Jún 6, 2024 /
 
Helló! Robogó CDI bekötéssel kapcsolatban kérnék segítséget Bővebben: Link
(#) Gafly válasza Ip-se hozzászólására (») Jún 6, 2024 /
 
Tudjuk, láttuk. Majd ha valaki tudja a kérdésedre a választ, akkor ott válaszol.
Hacsak nem szeretnéd hogy inkább itt válaszoljon valaki, mert akkor azt ott írd meg, hogy a válaszokat ide kéred, ne oda.
(#) BLY94A hozzászólása Jún 9, 2024 /
 
Üdv! Építettem próbapanelokon egy 4060as kristályoscit. A 4060ról 1Khz-es jelet leveszem és 2db Sn7490el osztom 10Hz-re. A kérdésem az lenne hogy ha lekapcsolom az 1Khz-es jelet akkor néha tápfeszen marad a 7490en kimenete. Gondlom pont ott kapcsoltam le ahol éppen "bekapcsolva" volt.
Azt hogyan lehet megoldani hogy ez a feszültség eltünjön? Resetelni úgy lehet hogy CLK-t tápfeszre kapcsolom?
(#) Bakman válasza BLY94A hozzászólására (») Jún 9, 2024 /
 
Tegyél egy 1 - 10 kΩ-os ellenállást a kapcsoló és 7490-es bemenete közé úgy, hogy az ellenállás másik fele a GND-re legyen kötve. Az ellenállás biztosítja, hogy a 7490-es bemenete ne lógojon soha a levegőben.
(#) proli007 válasza BLY94A hozzászólására (») Jún 9, 2024 / 3
 
Hello! A kérdésedben ott a válasz, nem az 1kHz-et veszed le, hanem a Reset lábat húzod fel.
@ Bakman: Azzal a kimenet magas szintje nincs megoldva.
(#) ssdroon30 hozzászólása Jún 10, 2024 /
 
Sziasztok!

Volna egy triviális kérdésem.
Ha egy 6V-os elemről táplálnék egy 4.8V-os micro szervót, akkor két 1n4004 sorba kötve ami szerintem 4.8V, akkor az jó lehet.
A szervo nem lesz nagyon terhelve, csak egy ultrahangszenzort fog mozgatni.
Segítségetek előre is köszönöm!

Üdv.:
ssdroon30
(#) BLY94A válasza proli007 hozzászólására (») Jún 10, 2024 /
 
Üdv!
Tudtok nekem olyan kapcsolást mondani ami a következőket tudja:
Egy nyomógomb benyomására számoljon el 10mp-t majd adjon egy pillanatra "magasat-t" a kimenetén.
(#) Gafly válasza ssdroon30 hozzászólására (») Jún 10, 2024 /
 
A tápfeszültsége nem nagyon stabil, viszont tönkremeneteltől kis szerencsével meg lészen óvva.
Következő: »»   3953 / 3962
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem