Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Elektronikában kezdők kérdései
- Ez a felület kizárólag, az elektronikában kezdők kérdéseinek van fenntartva és nem elfelejtve, hogy hobbielektronika a fórumunk!
- Ami tehát azt jelenti, hogy a nagymama bevásárlását nem itt beszéljük meg, ill. ez nem üzenőfal!
- Kerülendő az olyan kérdés, amit egy másik meglévő (több mint 17000 van), témában kellene kitárgyalni!
- És végül büntetés terhe mellett kerülendő az MSN és egyéb szleng, a magyar helyesírás mellőzése, beleértve a mondateleji nagybetűket is!
Lapozás: OK   3961 / 3962
(#) Bakman válasza jimitek hozzászólására (») Pé, 5:27 /
 
Villamos méréstechnikában nincs "átlag". Közép, csúcs, effektív stb. érték van. Ehhez hozzájön az, hogy a multimétereket színuszos váltó (50 - 100 Hz), vagy DC feszültség mérésére tervezik. Nagyfrekvenciás PWM jelet kb. egyik sem tud helyesen mérni.

Egy DC/DC konverter merőben más, mint egy MPPT töltésvezérlő. Előbbi mindenáron teljesíteni akarja azt amit elvársz a kimeneten még akkor is, ha a napelem hatásfoka csökken. Az MPPT a maximális teljesítmény kihasználására született.
(#) passenger78 hozzászólása Pé, 8:06 /
 
Sziasztok!
Akkutöltő javításához kellene nekem UC3842B PWM kontroller chip. Keresgéltem itt a neten, és jellemzően olyat lehet kapni, aminek a végén van egy "N" betű. Turkáltam itt a netet adatlapok után, de nem nagyon találom, hogy mi a kettő közt a különbség. Mi több, az "N" végűre is olyan adatlapot kapok, ami a sima UC3842B-re vonatkozik. Pl. itt.
A kérdésem az lenne, hogy tudja -e valaki, hogy van -e valami érdemi különbség a kettő között?
Ha jól láttam, a hestore-ban is lehet kapni, de csak "N" végűt.
Üdv.
(#) kadarist válasza passenger78 hozzászólására (») Pé, 8:36 /
 
Szia!
A BN végű a Minidip tokozású, tehát a furatszerelt.
(#) passenger78 válasza kadarist hozzászólására (») Pé, 10:01 /
 
Hümm... az a helyzet, hogy a sima B végű is furatszerelt. Lásd csatolmány.
(#) Suba53 válasza passenger78 hozzászólására (») Pé, 10:23 /
 
Az IC maga az UC3842B. Az "N" a végén a Minidip tokozás jelzése.
Nyugodtan vedd meg jó lesz.
Az, hogy a panelen lévőn nem szerepel az N tokozási jelzés nem jelent semmit.
Valószínűleg másik gyártósoron készült, talán kínában. Sok cégnek van gyára kínában, az ST-nek is lehet.
A hozzászólás módosítva: Pé, 10:32

UC.JPG
    
(#) passenger78 válasza Suba53 hozzászólására (») Pé, 10:39 /
 
Megnyugtattál. Nagyon köszi!
(#) kadarist válasza passenger78 hozzászólására (») Pé, 10:58 /
 
Nincs ellentmondás, mert a BN-BD vég csak a rendelésnél számít, a marking nem tartalmazza az N-t vagy a D-t.
(#) harcipocok hozzászólása Pé, 12:33 /
 
Sziasztok!

Hozzá nem értőként egy kérdés foglalkoztat már rég óta.
Egy 6V / 3A-es BEC tárpól kapja a NYÁK-om a betápot.
Hasonló ehhez, de a linken szereplő csak 5V-os

Erről a betápról egy Arduino Mega van megtáplálva, 2 darab szervó és egy adó egség ami másodpercenként 20 alkalommal ad, ilyenkor 200mA-t vesz fel. A szervók csúcson járatva max 1A-t, az arduino pedig ha jól tudom max 100mA-t. Tehát ez bőven belefér a 3A-be amit a BEC tud.

Gyakorlatilag PWM jelekkel operálok.
Annak idején én bele terveztem a kapcsolási rajzba 3 db kondenzátort. Egy 100 nF-os fólia kondit zavarszűrés ellen, 1 db 1000µF/10V LOW ESR kondit a betáp után rögtön hogy stabil legyen a betáp és egy 1000µF/10V LOW ESR kondit közvetlenül az adó egység elé hogy ne rángassa a tápot.

Ez szerintetek rendben van? van értelme? Esetleg használhatok kisebb kondikat is? Gondolom ezeknek idő kell míg feltöltődnek, addig a rendszer instabil.

jóez.jpg
    
(#) Régi motoros válasza jimitek hozzászólására (») Pé, 12:44 /
 
A PWM vezérlőkön jellemzően nincs tekercs sem, mert felesleges. Az MPPT vezérlőkön meg kell lenni, azért tud úgy működni mint kb egy DC-DC konverter. Azt mondjuk épp nem írtad, milyen teljesítményű ez a modul, de gyaníthatóan azon az 5-10W között amit próbálsz, valóban nem nagyon fogsz tudni kontrasztos méréseket végezni sima DMM -el.
A hozzászólás módosítva: Pé, 12:45
(#) Régi motoros válasza harcipocok hozzászólására (») Pé, 12:51 /
 
Puffernek amperenként szokás kb 1000µF -al számolni, de ez is inkább csak a 100Hz -es egyenfesznél.
Mivel a DC konverter nagyságrendekkel nagyobb frekvencián jár, elég oda kisebb is.
Az az adó nem tudom mekkorát "ránt" a tápfeszen, de külön külön puffer nem mindig szükséges.
Annál inkább a 100nF -os szűrő ami sokkal inkább szükséges az egyes fogyasztók betáplálási pontjaira, ha épp gyárilag nincs rajta.
A hozzászólás módosítva: Pé, 12:52
(#) harcipocok válasza Régi motoros hozzászólására (») Pé, 13:11 /
 
Akkor ezek szerint nagy hibát nem vétettem?
Max. csak kicsit túllőttem a célon?
(#) Régi motoros válasza harcipocok hozzászólására (») Pé, 13:44 /
 
Inkább így.
Cp: puffer 100-1000µF/A,
Csz: szűrő 47-100nF.

Ui.: Ha szükséges, akár még a szervók elé is mehet 1-1 szürő.
A hozzászólás módosítva: Pé, 13:51
(#) jimitek válasza Régi motoros hozzászólására (») Pé, 22:10 /
 
Ezen, amit beszereztem, van tekercs, azért bíztam benne, hátha jól fog működni, de még ez se garancia. :/

Ma volt többé kevésbé rendes napsütésem, és továbbra se tudtam több áramot és magasabb napelemi feszt. kinyerni a rendszerből, szóval problémás, de legalább van egy relatív drága túltöltés védelmem.
A hozzászólás módosítva: Pé, 22:12
(#) Fidel hozzászólása Szo, 9:18 /
 
Sziasztok!
Csináltam régebben egy fényorgonát és stroboszkópot egy dobozba építve, és fixen bekábelezve a fénykeltőket.
Macerás a három doboz így egyben, kellene valami kompakt csatlakozó a dobozra, ami jó a 230V-ra és a villanócső feszültségéhez is!
Mi lenne jó erre?
(#) proli007 válasza Fidel hozzászólására (») Szo, 11:52 /
 
Pld. AC2A
A hozzászólás módosítva: Szo, 11:53
(#) JZoli válasza Fidel hozzászólására (») Szo, 15:25 /
 
Esetleg DS csatlakozó?

DS csati.jpg
    
(#) jimitek válasza Régi motoros hozzászólására (») Szo, 16:00 /
 
Azt hiszem meg van a probléma.
Nem tudom pontosan, hogyan működik a szerkezet, de némi kísérletezés és agyalás után rájöttem, hogy van egy 40mOhm ellenállás, amin eső feszültséggel (gondolom) méri az átfolyó áramot.
Egy drót huzalt raktam be a helyére, nem tudom kimérni mekkora, de kb. 100-200mOhm körül lehet, és így már megemelkedett a napelemen mért feszültség 18-20v-ra, és az áramkör kimenetén is mérhetően több áram folyik mint közvetlen a napelemből!
Szóval gyanítom az lehet, hogy 3A-re van kalibrálva az áramkör és akkor működik jól, de én 0,5A-rel hajtom meg, így át kell kalibrálni ehhez.
Nehéz eltalálni a megfelelő ellenállás értéket, de mindenképpen előrébb vagyok!
(#) Ráx Aladár hozzászólása Szo, 20:10 /
 
Sziasztok! A ".01" és ".02" jelzésű kondenzátorok itt milyen értéket jelentenek?

BFO-1.png
    
(#) granpa válasza Ráx Aladár hozzászólására (») Szo, 20:12 / 1
 
10 nF-osak.
(#) proli007 válasza Ráx Aladár hozzászólására (») Szo, 20:13 / 1
 
Hello! A pont a µF helyét jelöli, tehát 10nF és 20nF a két érték.
(#) kendre256 válasza Ráx Aladár hozzászólására (») Szo, 20:25 / 1
 
"All unmarked Caps in uF"
A megjegyzések között írják, azt jelenti lényegében, hogy a mértékegység nélküli kapacitások mikrofaradban értendők.
(#) Régi motoros válasza jimitek hozzászólására (») 8:27 /
 
Ahhoz, hogy megállapítsd, hogy valóban jól működik e, vagy nem, mint írták jobb mérési környezet kell. Először is én nagyobb teljesítményen próbálkoznék.
(#) Régi motoros válasza jimitek hozzászólására (») 8:34 /
 
Ehhez nem sok mindent lehet így hozzáfűzni, és érdemi konklúziót se levonni. Legalább egy kapcsolási rajz kellene, vagy minimum egy adatlap a rajta lévő IC -ről. Nem lehet túl bonyolult áramkör, akár még vissza is lehetne rajzolni. Elméleti síkon, ha növelsz egy söntellenállás értéket, akkor nem hogy több, hanem kevesebb áram folyik át rajta. A rajta eső feszültség fog növekedni.
De az is lehet, hogy a drótdarabbal nem, hogy nagyobb, hanem épphogy kisebb ellenállást iktattál be.
Tehát ez így csak találgatás.
(#) Fidel válasza proli007 hozzászólására (») 8:36 /
 
A stroboszkóphoz ez jó lehet, de a fényorgonához négy ér kellene!
(#) Fidel válasza JZoli hozzászólására (») 8:38 /
 
230V megy, a stroboszkópnál meg 600V, nem szeretnék egy véletlen mellényúlásból áramütést, ennek az érintkezői nem problémásak ilyen szempontból?
(#) Fidel hozzászólása 8:44 /
 
Ezekkel a csatlakozókkal szabad 230V-ot átvinni, érintésvédelmileg ez megfelelő megoldás?
Bővebben: Link
(#) pucuka válasza Fidel hozzászólására (») 9:51 /
 
Nem, csak általában 60 V /2 A -ig használhatók katalógus (termék ismertető) szerint.
(#) proli007 válasza Fidel hozzászólására (») 11:19 /
 
Én a 600V-ot a lámpába állítanám elő, és csak a vezérlést vinném át. Mert a 600V-os csati már ritkaság és horror árban van egy ilyesmi.. A villanócső és a kondi között egyébként is nagy áramok vannak. Minek azt vezetgetni?
(#) Fidel válasza pucuka hozzászólására (») 11:24 /
 
Beletekertem a linken a leírásba, a GX20 250V 7A a 3 és 4 pines.
(#) jimitek válasza Régi motoros hozzászólására (») 12:39 /
 
Tessék kapcsolási rajz: Link
Igen jól írod, kevesebb áram fog átfolyni a söntön, viszont ugyan akkora feszültség fog rajta esni, mint ha 3A 40mΩ terhelést kapna = 0,5A 240mΩ.
Tehát át kellett kalibrálni, hogy kevesebb áramon dolgozzon pontosan.
És biztos, hogy nagyobb ellenállást iktattam be, mert mértem a rajta eső feszültséget, ugyan akkora áram mellett, és a 2-3mV felment 15-20mV-ra, szóval a mérések alapján jól csináltam.
Az is biztos, hogy a műszer nem téved, mert egyrészt a kijelzési viselkedéséből észre lehet venni, ha valami zavarja, másrészt, 15 évnyi tapasztalatból tudom, hogy több száz kHz-es frekvenciák annyira magasak, hogy a belső szűrő elektronikája teljesen eliminálja.
A lényeg az egészben, hogy az MPPT töltésvezérlők mindig azon az áramon működnek pontosan, amire be vannak kalibrálva. Ha ettől eltérő teljesítményű napelemet köt rá az ember, akkor a söntöt ennek megfelelően kell változtatni. Jelen esetemben a 40mΩ-ot ezek szerint 240mΩ-ra kell növelnem, és pontos lesz egy 10w-os napelemmel is.
Valamiért pont kifogtam ilyen felhős napokat, így nem tudom 100% teljesítményen hajtani a napelemet, de bízom benne, hogy hamarosan sikerülni fog.
Majd nyár vége felé úgy is írok egy átfogó tesztet róla, és ott leírom mind ezeket a fontos tudnivalókat.
Azt hittem ennél okosabban működnek...
Következő: »»   3961 / 3962
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem