Fórum témák
» Több friss téma |
Fórum » JLT-02 analóg forrasztóállomás
Ha már megépítetted, akkor kissé macerásabb a dolog. Először is három tápfeszültség van a 24V-on felül. +8V, +5V, és -5V.
- A +8V-al nincs gond, azt a 7808 stabi elő tudja állítani. - A +5V már gond, mert a 7107 fogyasztása már tetemes, a sima 7805-el már "füstölne rendesen". Azt valami kis DC/DC konverterrel lenne célszerű előállítani. Esetleg a 7805-nek van kapcsolóüzemű verziója, azt beépíteni. - A -5V fogyasztása csekély, így az előállítható az adatlap 10. ábrája szerint is, vagy mint ahogy Attila máshol megoldotta cél IC-vel.. - Az OK1 optocsatolót és a Triac-ot el kell hagyni, és helyette egy Fet-et kell alkalmazni. Tekintve hogy az LM324 8V táp esetén legfeljebb 6V kimeneti feszültséget ad, célszerű Logic bemenetű pld. IRLR2905-ös Fet-et némi hűtéssel alkalmazni.
Köszönöm a segítséget de vegül nem így építettem meg mert találtam egy transformátort. A transformátor 24V helyett inkább 30V jött ki ezért egyenirányítottam a triak utáni feszültséget és diódákkal 24V-ra csökkentettem. Lehet, hogy nem a legszakszerűbb megoldás de legalább egyszerű és így nekem az egész ingyen volt. Ja és nem elhagyagolható, hogy működik.
Még egy kérdésem lenne. Mivel a páka kábele nagyon merev, a régi pákám kábele nagyon jó minőségű ezért gondoltam kicserélem de az csak 3 eres a solomon páka kábele pedig 4 eres. Abból lehet bármi gond ha a hőelem egyik kábelét összekötöm a fűtőszál egyik kábelével? A választ előre is köszönöm.
Hello! Igen, lesz belőle gond. Pld. egy "K" típusú hőelem 40.6µV feszültséget ad le fokonként. Ehhez képest meg a páka Amperekkel fűt. Csak olyan szabályzóknál lehet ilyen dologgal operálni, ami a hőfok mérés alatt kikapcsolja (vagy szinkronizálja a mérés idejét) a fűtőtestet. Így az alatt a fűtőáram nem folyik.
Helló kedves kollágák!
A JLT forrasztópákában, a Solomon*ban mi a típusa a hőelemnek? Meg tudnátok nekem mondani? Építenék egy PyroPrintert, illetve annak a fűtő egységét. Arra gondolta, hogy hőelemmel oldanám meg a visszacsatolást, a mérést. Azért esett a választás a hőelemre, mert a JLT-hez van egy nagyon stabil, jól bevált szabályzóm. Köszönöm.
Helló. K tipusú. Táblázat.
Mostmár megvan 6 hónapja, hogy megépült Attila86 által tervezett forrasztóállomásom. Minden tökéletesen működik vele. Mindenkinek ajánlom a megépítését.
Jövőre tervezek építeni egy JBC állomást vagy venni egy Weller WSP80-as pákát állomással.
Üdvözlet topik olvasók!
Adott egy JLT-2-es 24V 48 W forrasztópáka. A kérdesem az lenne, hogy ennél a típusú pákánál mennyire kell félni attól, hogy "tönkretesz" pl. egy IC-t? Jó tudom maga a meleg is tönkreteheti, és gondolom nem nagyobb a valószínűsége, mint egy más típusú pákáknál. Azonban én arra az esetre gondolok, amikor pl. valamilyen nagyfrekvenciás jel jut a pákára valahonnan. A 230 V-os pákák esetében a védővezetőt értelemszerűen a páka fűtőbetétének fém házához csatlakoztattják. Itt a fórumom, és az RT-ben is olvastam már, hogy egy RC tag alkalmazható a PE vezetőbe kötve, mint lehetséges védelmi elem. Ezeknél a pákáknál miért nincs PE-re kötve a páka fém háza? Tudom trafó, kettős szigetelés megvan. A hozzászólás módosítva: Szept 25, 2024
Ezért nem is ESD-s pákák ezek. Nincs földelve a fém rész amivel az alkatrészekhez hozzáérsz.
Sztatikus feltöltődés miatt tőbb kV feszt is kisüthetsz az IC-k lábához érve a forrasztáskor. Üdv. M. A hozzászólás módosítva: Szept 25, 2024
Több mint 20 éve forrasztok hasonló pákával és még egy IC-t se sikerült tönkretennem vele.
Ennél a pákánál is megteheted a védővezetőre való rákötést.
De a probléma összetettebb mint az elsőre látszik, mert nem zárható ki olyan eset sem amikor a pákával valamilyen potenciálon lévő részt érintesz (forrasztasz), ami okozhat zűrzavart. Éppen ezért alakultak ki olyan köztes megoldások, amik hozzá is kötik a pákát a védővezetőhöz, meg nem is. Azaz nem direktben kötik őket össze, hanem "köztes elemeket" használva. De a mérték széles határok között mozog. Skori forrasztó állomásánál én 330nf//47kR párhuzamos tagot használtam.
Annyira nem ismerem még ezt a pákát. Igaz forrasztottam már ilyen típusú pákával. Most lehetőségem volt venni egyet innen az apróból.
A forrasztópáka amit vettem az eladási papírja szerint 2007-es. Tehát viszonylag régi. Lehet, akkor még nem is kötötték be a védővezetőt.
Az állomás és a páka közötti kábelben nincs védővezető, csak négy ér van. Én szerintem ez gyárilag ilyen kialakítású. A trafó sincs leföldelve.
Lehet belül van elszigetelve!? Hmm... Ez érdekes, megnézem. A vett pákának a hálózati kábele hibás volt, ezért cserélnem kellett. De csak három erű kábelem volt. Így azt raktam bele, így a sárga-zöld "csak lóg" benne. Gondoltam adok neki feladatot. Azonban nem tudom megérné, mert ha jól tudom, akkor ahhoz speciális kábel kell az állomás és a páka közé. Ha végül kábelt nem is, de ilyen pákát vennék hozzá. Csak nem tudom PE vezetős-e? A hozzászólás módosítva: Szept 25, 2024
A rajzok szerint a földelés csak a pákára megy.
Én is jobbnak tartanám, vagy Alkotó 330nF/47kR, vagy 750k -1,5 MΩ ellenállással kötni a páka fém részét a földre kötni utólag. A ZD-929CP páka más képen 5-ös csatlakozóval látható, van esély rá, hogy földelt. Bár nem szeretek élni vele, de a HEstore internetes rendelés után engedi az elállást, ha nem felelne meg. A hozzászólás módosítva: Szept 25, 2024
Hi-hi. Az enyém is ötös megsém földelt. Ha nem jó leaz tartalékom.
Hello! A drót külső szigetelése nem vezet cseppet? Mert már láttam olyant is..
Szia!
Nem vezet. Ide egyszerűen nem akartak földelést kialakítani. A képen a DIN aljzat kis segéd panelja látható. Értem, hogy csak 24 V. U.i.: Hoppsz! Most látom a képen, hogy ott a helye kifúrva. A hozzászólás módosítva: Szept 25, 2024
Ma megjött az új páka. Jelentem földelt,és működik az állomással. Még be kell kötnöm a pákán belül a védővezetőt. Rakok be RC tagot is, X2 330nF és 47kΩ / 1 W-os ellenállást.
Köszönöm mindenkinek a tanácsokat! |
Bejelentkezés
Hirdetés |