Fórum témák
» Több friss téma |
Fórum » Arduino relé modul, elnémul az out_pin
Témaindító: Roland9002, idő: Ápr 3, 2023
Témakörök:
Sziasztok!
Van egy relè modulom. Èpp tesztelgetem a kapcsolását. Mellèkeltem fotót. A problèmám , gondol eggyet az arduino uno panel , ès azon a pin kivezetèsèn amikor be kellene kapcsolni ,elnèmul , lekapcsol, ès ès resetelèsig nem áll helyre , teljesen vèletlen szerűen , jöhet bármikor a hiba , ès nem javul meg menet közben , szóval megbízhatatlan.. Mindegy hogy teszek-e elè ellenálást , vagy külső forrásból táplálom a relèt. Ha resetelem aznarduino-t akkor helyre áll a láb. Ami bármelyik kapcsolásnál random elszáll ujra , ès resetelèsig nem tèr vissza. Teszek ledet arra a lábra , ès az sem kap áramot. A relè 12V kapcsolgat , aksira tölt rá minimális amperrel , arra gyanakszom hogy a szikra köz okozza a hibát. Közel van a modul az arduino-hoz. Amikor nincs rajta terhelès , ( kihúzom a trafót ami az aksit töltenè ) akkor nem csinálja. Túrom az internetet de nem találok rá magoldást. A hozzászólás módosítva: Ápr 3, 2023
Idézet: „Túrom az internetet de nem találok rá magoldást.” Mert rosszul keresed. Úgy keresd, hogy zavarvédelem, szikra oltás,áramellátás... Azzal kezdeném, ha a relével nem kapcsolsz semmit, akkor is csinálja? Milyen tápról járatod?
Ilyen aligha játszhat közbe. A relé modulon egy optoleválaszto is van ( legalábbis az általam használtakon), meg egy tranzisztos meghajto. Igy nagyon valoszinütlen, hogy ezeken keresztül bejut valami az Arduinoba és ráadásul ugy, hogy csak egy portot tilt le.
Sajnos keveset tudunk a kapcsolásrol meg a kodrol.
Nincs túlterhelve a láb? Nézzük a következő esetet:
- bekapcsolod a relét egy port bit 1 -re állításával. A lábon a feszültség a túlterhelés miatt nem éri el a bemeneti feszültségre előírt minimális szintet. Ezután bekapcsolsz egy másik portbitet egy kiolvas - módosít - visszaír (RMW) művelettel. Ekkor az elsőnek bekacsolt kimenethez már alacsony szintet olvas be a kontroller.
Ha jol nézem ezen nincs optoleválasztás, de azt irják, hogy 5 mA a kapcsolo áram, ami aligha árthat az arduinonak. Szerintem ott a kodban lesz a gond.
Single A hozzászólás módosítva: Ápr 3, 2023
70 mA a relé, az már megrángathatja a tápot...
Azt nem tudjuk, mert a kolléga nem irt semmit milyen tápot kapcsolgat.
Az eddig felsoroltak mellett érdemes lehet kontakt hibát is keresni. Próbáltad másik vezetékkel is bekötni a relé modult?
Ha jól értelmezem amit írtál külön tápot kap az arduino, és külön trafóról megy az akksi töltés. Érdemes kipróbálni hogy más konnektorból (lehetőleg másik biztosítékkal védettről) táplálod meg az arduinót, és másikról az akksi töltő részt. Könnyebb kizárni a hálózat felől érkező zavart így amit esetleg a nagyobb áramú akksi töltő okozhat. Egyébként ki lehet nyírni az AVR lábakat, nekem is van hibás Attiny45-ös (kettő is) Úgy sikerült elintézni hogy GND felé volt egy kis ohm-os ellenállás bekötve (árammérési célból) ami írás közben elszállt, zárlatos lett. Lehet hogy nálad csak részlegesen ment zárlatba de ez épp elég a hibához.
Relè nèlkül semmi gond.
Ledet simán villogtatja. Amúgy laptop az áram forrás.
Relè vagy dc sc konverterről megy.
Vagy az arduino táplálja. De a láb random kapcsolásnál leáll. Lehet opto csatoló megoldaná. A hozzászólás módosítva: Ápr 3, 2023
Na itt a hiba. Ezek szerint az Arduino lapon levö 5 V-s stabilizatorrol veszed az áramot.
. Ez nem müködhet, az sem biztos, hogy a laptop ezt elbirja.
Mérj tápfeszültséget a relé kikapcsolt, és bekapcsolt állapotánál az Arduino-n. Ha nagyon leesik, akkor az optó sem segít.
HW-578 relé modul tervezési hibája?Sziasztok!Hosszas keresgélés után végre találtam HIGH/LOW vezérelhető 8 csatornás relé modult, aminél nem jelentkezik az a hiba, hogy a vezérlő panel boot-olásakor nem kapcsol be minden rajta, mert nem 0V-ra zár, hanem HIGH jumper esetén 5V-ra. Bővebben: Link Csak "egy" gond van: - Ha 1 relénél többet kapcsolok fel, (2-8) >> akkor a csatornák között átfolyó 5V fesz több másik csatornát is elkezd behúzni! 2db-nál csak fél-halványan kezd világítani a többi LED, de 7db-nál már a 8-adik is behúz, illetve ha mind a 8-ra adok HIGH level-t, akkor 1db-ot lekapcsolni már nem lehet. (Behúzva marad.) Ez a gond akkor is jelentkezik, ha több 8-as panelt kötök rá, és más-más panelen 1-1 relét kapcsolok fel. @BotiBoy azt írta, hogy a tervezés alapjaitól rossz a panelen, a triac miatt, de azért rákérdezek, hátha... Van valami olyan megoldás, amit a vezérlő modul (RPi pico) és a panel közé lehetne csavarozni, - és nem kellene buherálni magát a panelt? Előre is köszönöm a tippeket!
Azon gondolkodom, hogy hol van ezen triak.
Egy csatornát kellene visszarajzolni, a többi pont hasonló. Csinálj olyan fényképet legalább az alkatrész oldalról, ami ki lehet silabizálni.
Az adatlapja szerint testre kell húzni, és a kapcsolási rajz alapján sem kéne behúzzon a többi relé.
Adatlap A hozzászólás módosítva: Nov 4, 2024
Triak nincs rajta.
A hozzászólás módosítva: Nov 4, 2024
Az mondjuk senkit ne zavarjon, hogy amit a kérdező belinkelt, az nem ilyen.
Például ezen nincsen jumper.
Valóban.
Viszont alul ott a kontakt email címe. Tőle kell kérdezni, vagy kapcsolási rajzot kérni.
Köszönöm a gyors választ! Próbáltam pár képet készíteni. Bár szerintem a Link-en található képek jobbak.
@Moderátor
Miért lett áttéve ide a topikom? Az adott relé tervezési hibájának: - semmi köze az Arduino-hoz - semmi köze az AVR-hez Teljesen félrevezető topik-mix.
Elvileg ahogy én nézem.
A Dc+ és DC- ra adod neki a tápot. És a jumperek állapotátol függően vagy magas vagy alacsony színtre kapcsol a relé. Nem szabadna többnek behúznia. Illetve talán akkor ha magas színtel vezérelsz de alacsonyra van jumperelve. Akkor azon az üveg diódán át történhetnek érdekességek.
A DC+ és DC- -ra egy külön 5V tápot adok.
(Nem a RPi Pico hajtja a reléket! Nem is bírna el 16-ot egyszerre.) HIGH állapotban vannak a jumperek. Az RPi negatívja nincs közösítve a külön tápéval. (Hacsak a relé modul áramköre nem közösíti valahol. Ami ugye baj, mert akkor az opto leválasztás nem sokat ér... ? )
Baj. Ha nincs semmi közös pont akkor nem tudja mi a magas mi az alacsony.
A GND nek közösnek kell lennie.
Függetlenü attól, hogy a relék táplálása másik tápról megy...
Csinálj nekem egy vázlati rajzot arról, hogyan kötötted most be.
Különben csak vaktába lövöldözök. Valami hasonlónak kéne lennie. Ahogy Gafly is írta. Maguk a relék akár 24V ol is mehetnének az Rpi meg 3,3V -ről. A közös GND akkor is kell. A hozzászólás módosítva: Nov 4, 2024
Még annyi megjegyzésem lenne, hogy a 2TY tranzisztor PNP, és nem próbáltam meg visszarajzolni a jumpereket sem. Így arra sincs tippem, hogy mi lenne az a "tervezési" hiba.
Semmi különöset nem csináltam, egyszerűen direktben rákötöttem a RPi I/O portokat a relék IN1 ... IN8 portokra.
De akkor holnap összeközösítem a 0V-ját a [DC-] és az RPI [GND]-vel.
Nincs tervezési hiba , bekötési hiba van ....
Idézet: „A közös GND akkor is kell.” A hozzászólás módosítva: Nov 4, 2024
Azzal a részével nincsen gondunk, hogy be kellene kötni a GND-t a közösbe.
Azzal sincsen gond, hogy ez nem folyásolja be az erősáramú leválasztást. De ugyanakkor, és ez már egy másik kérdés, hogy miként oldotta meg az alkotó csatornánként egy PNP tranzisztorral, és optocsatolóval a ponált/negált logikát egy jumperrel kapcsolhatóan. Na ott már lehetnek buktatók... |
Bejelentkezés
Hirdetés |