Fórum témák
» Több friss téma |
- Ez a felület kizárólag, az elektronikában kezdők kérdéseinek van fenntartva és nem elfelejtve, hogy hobbielektronika a fórumunk!
- Ami tehát azt jelenti, hogy a nagymama bevásárlását nem itt beszéljük meg, ill. ez nem üzenőfal! - Kerülendő az olyan kérdés, amit egy másik meglévő (több mint 17000 van), témában kellene kitárgyalni! - És végül büntetés terhe mellett kerülendő az MSN és egyéb szleng, a magyar helyesírás mellőzése, beleértve a mondateleji nagybetűket is!
Hello, köszönöm a gyors válaszodat. Nem elírás volt, kisfeszültségről szeretnem meghajtani érintésvédelmi okokból (a fiam fizikát tanul). A csapágya kiváló - szuper kis motor -, kár, hogy nem jön össze
Ha DC-ről járatod és kisfeszültségről, kösd párhuzamosan az állórészt a forgórésszel.
Az javítani fog rajta és És nem soros főáramúként fog viselkedni. Elektromos fogkefeBocs, hogy ide irok, de nem találtam külön topikot erre.A kép szerinti kütyü egy 2db AA elemmel működő, de nem működő elektromos fogkefe kibelezve, javítás céljából. A vizsgálat szerint a motor közvetlenül 3V-ról működik, de az áramkörről nem. Kérdezném, hogy lehet e használni a készüléket közvetlenül, az áramkör kiiktatásával, vagy javítható-e a lapkán lévő kapcsolás? Kösz, ha válaszolsz.
Ha 3V-ot rákötve működik a motor, akkor simán kapcsolót szerelve az áramkör helyére persze hogy működik. Csak nehéz vízállóra és kényelmesre megépíteni.
Az áramkör nyilván javítható, a kérdés az, hogy érdemes-e? Munkaórában ki fogja adni a fogkefe árát, abban biztos vagyok, de ha jó hobbi, akkor megéri. Szerintem: a 8 lábú tok egy mikrovezérlő lesz, ez annyit csinál, hogy gombnyomásra indítja és megállítja a motort, illetve időzítővel is leállítja. Az egyik SOT egy FET, ami az áramot kapcsolja a motornak. Kell még egy flywheel dióda (S4 feliratú), és pár passzív komponens, és ennyi. A másik 3 lábú SOT nem is tudom mire kell (talán reverz polaritás védelem?). Ennyi az áramkör, nagyon egyszerű, ha kiméred, hogy melyik komponens romlott el (FET-re tippelnék, vagy esetleg mégse véd eléggé a flywheel dióda, és akkor a mikrovezérlő elszálhatott.), akkor lehet cserealkatrészt keresni hozzá, a mérete miatt a forrasztás is megoldható könnyen. (Ha az MCU-t kell cserélni, akkor új programot kell írni, ami nem rakétatudomány.) Vagy építhetsz egy csere boardot, ugyanebben a méretben meg lehet tervezni. De én nem csinálnám, nekem összesen több mint egy teljes munkanap lenne összerakni, az meg több mint egy fogkefe ára. Az áramkörökkel úgy szoktam lenni, hogy megjönnek az alkatrészek, mondom, hogy ezt ma este összerakom aztán megyek aludni. Aztán már reggel 4 van, csicseregnek a madarak és még mindig nem vagyok kész. A hozzászólás módosítva: Nov 17, 2024
Hello! Szerintem a maradék SOT23-as egy feszültség figyelő..
Esetleg a nyomógombot is kisípolhatod. Hátha, csak az a rossz.
Nekem borotvában volt ilyen nyomógombom, nem működött. Nagy nehezen szétszedtem, megállapítottam, hogy rossz a gomb. Vezetékkel összezárva elindult a borotva. De mivel nem tudtam összerakni, így kidobtam. A gyártó elérte célját, újat vettem.
Köszönöm a válaszodat.
3.5V / 600mA-re korlátozott táppal adtam áramot, az 1 és 3W-os ledek 300 és 500 mA körúl fogyasztottak, azonban a fényerejük egyformának tünt.
Kösz a részletes válaszodat.
Bár tanulságos lenne az áramkör javítása, de szerintem is túl időigényes munka. Esetleg megpróbálom csak a motorról üzemeltetni. Kiköthetném az áramkörből a kapcsolót, és csak a feszültséget kapcsolgatná, de akkor csak addig menne a szerkezet, amig nyomva tartom a gombját. Szóval megy a kukába. (Bocs a szelektívbe ) Üdv, szia.
Olyan bonyolult úgy mosni fogat, hogy nyomni kell a gombot?
Hello! Annyit azért megtehetnél, hogy megnézed, a nyomógomb zár-e, a Fet életben van-e, A feszültségfigyelő, működik-e. Ez néhány mérés tanulság lehet a következőkre, vagy másoknak.
Ha már szétbarkácsoltad..
Üdvözlünk, leld örömödet az itteni életben.
Gondoltam megkérdem, hogy a kondenzátort (az oldalán ott az a citromsárga átlátszó csőbe húzva) vajon sorba, vagy párhuzamosan van kötve az álló, vagy a forgórésszel? Mert ha sorba, akkor bizony nem is fog menni, mert, hogy azon az egyenáram legjobb tudomásom szerint nem fog átmenni bármit csinálhatsz. Meg van ott más is, a kék tárcsát egy varisztornak nézem, a mustársárga négyszögletes meg talán PTC termisztor lehet. Szóval jó lenne szétbontani a vezetékezést, és legalább felskiccelni a bekötést. A hozzászólás módosítva: Nov 18, 2024
Napelemes ledes lámpa akkujának cseréjeSziasztok!Abból lehet baj, ha a napelemes ledes lámpában eredetileg 600mAh-s akkut kicserélem egy 2100mAh-s akkura? Mindkettő Ni-MH, és mindkettő 1,2V-os, csak a kapacitásukban van különbség. A választ előre is köszönöm!
Üdv, Cserélheted nyugodtan. Tovább fog tartani a töltés azaz "több" napfény kell neki.
Cserébe tovább is fog világítani. Mivel most nem nagyon süt a nap (felénk legalább is) érdemes lehet teljesen feltöltve betenni a csere cellát. A hozzászólás módosítva: Nov 19, 2024
Nagyon szépen köszönöm a választ!
Kondenzátor beültetésMi annak az oka, hogy több gyári berendezésben az álló kondenzátorokat nem "ültetik le" a panelra, hanem a "levegőben" vannak?
Rövidebb a lába.
Kevesebb helyet foglal. Nem leffeg, és kell leragasztani.
Általában gépi beültetéssel készülnek. Ott az alkatrész lábakba nyomnak egy puklit, ami megakasztja a furatokban, így nem esik ki, mozdul ki, amíg átmegy a hullámforrasztáson.
Amúgy meg nincs jelentősége.
Nem bírom ki, hogy ne tegyem szóvá:
Gafly: Idézet: . Suba53: „Nem leffeg, és NEM kell leragasztani.” Idézet: „...így nem esik ki, NEM mozdul ki...” Ne spóroljunk már a szavakkal! Értelmét veszti a mondandó!
Teljes mértékben egyetértek veled, ami a nem bírtad ki-t illeti!
Édesapámat juttattad eszembe, aki kiskoromban azt mondta nekem: fiam, ha nagyon kell ne fogd vissza magad, ne törődj senkivel, és semmivel, tedd a dolgod, mert az önmegtartóztatás nem egészséges!
Remélem megbocsájtod, hogy ilyen komoly traumát okoztunk érzékeny lelkednek!
A hozzászólás módosítva: Sze, 15:43
De hát hogy jön ide az én lelkem?
Ne csesszük már el a világ legszebb nyelvét! FogyasztásmérőSziasztok. Bár a cím fogyasztásmérő, de arról majd később.Egy kicsit ennek is köze van hozzá: (zárjuk most ki hogy mit biztonságos, hogyan kell) Egyszer régebben panellakás 8. emeletéről a földszintig engedtem le hálózati kábelt. A kábel alsó végén abszolút semmi fogyasztó, a fenti részét meg amikor kötöttem be a hálózat alatt lévő doboz csavarja alá, csodálkoztam hogy miért szikrázik picit, mintaki fogyasztó lenne a másik végén.. Furának tartottam, de annyiba hagytam. Ma már a családi házamban ellenőrizni akartam valamit, és ott is van egy ilyen, hogy a ház villanyórájától megy hátra a kertbe (50m?) a föld alatt 4 eres vezeték. A vezeték végén szintén minden fogyasztó lekapcsolva, de ezt a vezetéket mikor (áram alatt) lekötöttem a villanyórától, ugyanúgy szikrázott, mintaki még fogyasztó lenne a kábel végén. Szóval előszöris, miért van az, hogy egy hosszú kábel, aminek nincs a végén fogyasztó, és az elejét bekötöm a hálózatba, szikrázik? (A föld alatti kábelnál még mondanám hogy sérült szigetelés, elmegy az áram a földbe, de a panellakásba?..)
Ha két fém van egymás mellett, akkor az egy kapacitást is képvisel...
Esetedben az erek között. Minél hosszabb a kábel annál nagyobb, az erek közötti kapacitás. És mivel az erek között váltófeszültség van, az a kábelkapacitáson áramot fog generálni akkor is ha nincs fogyasztó a túlvégén. Hasonlót tapaztaltam a lákásban, mikor fáziscerkával kerestem egy kábelt, és olyan éren is virított a fáziscerka aminek egyik vége sem volt bekötve... De megtréfálhat egy élvilágítós villanykapcsoló is mert kikapcsolt állapotban a glimm+ellenállásán át folyik kis áram...
Kiegészítés: azt már pipi írta, hogy a kábel vezetői kondenzátorként működnek.
Szándékosan is készítenek, készíthetsz kábelből, vezetékből kondenzátort. Néhány pikofarados kondenzátort például szigetelt vezetékek összecsavarásával. Hernyó (?) kukac (?) kondenzátor. Csípőfogóval egy irányban még állítható is.
Oké, ezt veszem. Ez valódi fogyasztás, mérheti a villanyóra?
Meddő teljesítmény! A fogyasztásmérő csak a hatásos teljesítményt mér(het)i!
Perzse ha magyon precízek akarunk lenni akkor figyelembe kell venni a vezeték ellenállását is, amisorba van kötve a kondenzátorral. Így a vezetéken is folyik áram, de mivel az ohmikus fogyasztó igy rajta hatásos teljesítmény jön létre. Amit meg mérnie kell a fogyasztzásmérőnek ... De ez olyan kis teljesítmény, hogy gyakorlatilag elhanyagolható!
Csak érdekességnek... Hajdanán egy ismerősnek családi házon, hegyoldalban kültéri CB antennát szereltünk. Nekem jutott a tetőn a szerelés, lobogott az alsóm a szélben. Leérve arra lettünk figyelmesek, hogy a lecsüngő koaxvégen folyamatos áthúzás van. A tetőn 4+1x2,75m-es alucső vezető produkálta ezt.
A jelenséget úgy hívják potenciál kiegyenlítődés, vagy töltéskiegyenlitődés. Ha egy feszültség alatti és egy feszültség mentes vezetéket összekötsz, ez minden esetben meg fog történni. A szikra nagysága a potenciálkülönbség függvénye, azaz minél nagyobb ez a különbség, annál nagyobb lesz a szikra is.
Jól megfigyelhető ez a jelenség pl egy villamos vontatásra berendezett vasútállomáson ahol felsővezeték van. Az állomási áramkörök ki és bekapcsolásánál is, ami jellemző esetben mindig terhelésmentes állapotban történhet. Kikapcsolás közben nagyobb, bekapcsolás közben kisebb ívet húz a szakaszoló. De mikor a mozdony leveszi/felteszi az áramszedőt, akkor is megfigyelhető a jelenség. A hozzászólás módosítva: Pé, 16:32
Egy kis oktatás, köszönöm a választ.
Ami miatt erre figyelmet fordítok, az az, hogy évente 5000kWh a fogyasztásom, egy olyan ház-fogyasztás stíluson, mint hasonló háztartás, akinek évi fogyasztása a fele. Van egy, nevezzük játék lakatfogóm, uni-t ut200a. (olcsó, bizonyára nem precíz mérésre való, de valamit csak megmér) Gyanakodtam, nem e hibás a szigetelés azon a cirka 50méter kábelen, ami a földbe megy. A kábel végén lekapcsoltam a kismegszakítót, és a lakatfogót rátettem elől a kábelra, ahol jön ki a villanyórából. Mutatott változó, kB 0,7ampert. Na momdom ez szép, megy el az áram valahol. Van itthon egy digitális fogyasztásmérőm, az is amolyan játék dolog, nem kell gondolni semmi extrára. Ami bizar volt, hogy mind a három fázison 650W teljesítményt mutatott... Ez is rendben van így? További érdekesség : Gondoltam. Még mielőtt kiprobaltam a fogyasztásmérőt mindegyik fázissal, előtte még rajta volt a lakatfogó, és na momdom ha értéket mutat, akkor lekötöm egyesével a fázisokat, és meglassuk melyik fázis lekötése után fog megszűnni a fogyasztás. Amikor a harmadik fázist is lekötöttem, csak néztem hogy mivan?... Még mindig volt fogyasztás.. Na momdom ez hülye mérő. Lekötöm a nullást is. Nullás lekötése után, a lakatfofó is 0 értéket mutatott már..
Ezekkel a műszerekkel nem nagyon lehet megtudni, van-e szivárgás.
Pl.: ha 650 W-os fogyasztásod lenne fázisonként non-stop, akkor éves szinten 17 082 kWh-t jelentene. Idézet: Hasonló, de nem pont olyan. Legyen egy mákszemnyivel nagyobb fogyasztású pl. a hűtő, mosógép, porszívó, vasaló, gyengébb szigetelés a házon és/vagy a klíma 1 °C-kal alacsonyabb hőmérsékletre állítva stb., éves szinten jól látható eltérést eredményez. Mondhatod, hogy energiatakarékos minden, de azt is meg kell számolni, hány energiatakarékos készüléked van.„egy olyan ház-fogyasztás stíluson, mint hasonló háztartás” "Szivárgást" tudsz észlelni te is. Kikapcsolsz, kihúzól minden elektromos fogyasztót 24 órára (nem a kismegszakítót kapcsolod le), előtte és utána leolvasod a fogyasztásmérőt. |
Bejelentkezés
Hirdetés |