Fórum témák
» Több friss téma |
Hello!
Köszi a hozzászólásokat, ki fogom próbálni a ZX15-öt, remélem jó lesz.
Hali!
Kipróbáltam a ZX15-öt és 2W-os ellenállást, így is az ellenállás nagyon forró volt, és a hangszóróban a transzformátor brummja is hallható volt pedig 2db 10000µF-os kondival próbáltam. Maradtam a két transzformátoros megoldásnál.
Elkellene dönteni, hogy a erősítő, vagy a előerősítő, brummos
Először, váltófesz mérésbe mérjél rá a 70W –os IC tápjára. Test, és +. Majd test, és - Itt 1…2 V még elfogatható. Előerősítő táp. Itt márt csak mV –ről, beszélhetünk. De jobb, a semmi. Ha itt is tudsz mérni váltófeszültséget, akkor a 10000µF és a ellenállás közé egy dióda. A dióda után újabb kondi kb1000uF. ez azért kell hogy a végerősítő ne vegye el a tápot az előerősítőtől. Esetleg 4zéner első kettő útán kondit is tehetsz. Kezdetleges rajz, de remélem érthető. bocs. Külön kipróbálni, a végerősítőt. A 10µF kondi ki, majd bekapcsolni. Brummos?
Hali!
Köszi a segítséget ki fogom próbálni.
Sziasztok
Van egy kis kézi aksis fúróm. A helyzet az, hogy kb. 4-5 évig lemerült aksival porosodott a polcomon. Próbáltam feltölteni az aksit, de csak pár másodpercig pörgött vele. Szerintetek lehet valamit kezdeni az aksijával (NiMH) vagy kuka??? Előre is köszi.
Ne dobd a kukába.
Ha márt nem vigyáztál akkumulátorra, legalább a környezetre vigyázz. Van elemgyűjtő, oda való. üdv.
Üdv!
Egy megoldást keresek arra a problémámra, hogy egy 0-1V ig változó jelet "szorozni" szeretnék. Eddig feszültség osztóval csináltam (potméter). Egy hasonló megoldást keresek, ami ugyan így állítható de valami más megoldással. Terhelés nincs rajta. Pontosabban a jelről: 0-1V ig változó sinus görbe ezt a jelet szeretném csökkenteni.
Üdv mindenkinek! A feszültségosztással kapcsolatban az lenne a kérdésem, hogy hogyan lehet kiszámtani az ellenállások értéket ha egy megadott nagyságú bementi feszültségből egy megadott értékű feszültséget kaphassak?
Például csináljak egy 12V-ból 5V-ot előállító kapcsolást. Hogyan tudom kiszámítani a két ellenállást hozzá?
Mekkora áramra tervezed? Mihez kell 5V?
Nemrég készítettem apósomnak egy ilyen "nyúlhajtót". Jobb lett, mint gondoltam.
Teljesen mezítlábas kivitel: egy 50VA-es, 230/12V-os, 50Hz-es trafó. ( Spotlámpák mentek róla korábban. ) Számítógéptápokból bontott schottky diódákból Graetz-híd és egy halom pufferkondi. ( 8000µF ) Ezt így persze nem mertem kiadni a kezemből, mert ugye nem rövidzárvédett. Rövidzárvédelem: műveleti erősítős komparátor + diódák + trimmer potméterekkel lehet a be- és kikapcsolási feszültségeket állítani. A kimeneti feszt. figyeli a komparátor. Ha egy bizonyos érték alá esik, egy idő múlva kikapcsolja a kimeneten lévő relét. A kikapcsolás ideje állítható trimmerrel. Ha a fesz. ismét megfelelő, akkor adott idő múlva vissza kapcsolja a relét, a kimeneten ismét megjelenik a feszültség. A lényeg: amikor a fúrót rendesen megterhelik ( pl. elakad ), nem áll meg rögtön, hanem csak mondjuk 2sec után. Ha viszont lekapcsolt, akkor csak kb. 10 sec után kapcsol vissza. Így 2sec-ig képes óriási áramokat leadni. Persze a számítógép táp jobban bírná.
Na ez jó megoldás Egy képet szívesen látnék róla! A rövidzárvédelem pedig nagyon korrekt megoldás, bár a 10mp szerintem kicsit sok, de ha lehet állítani, akkor nem szóltam
Üdv!
Nem lenne jobb neked egy 5V-os fesz.stab.? Idézet: „Egy képet szívesen látnék róla!” Hm. Azt nem mondtam, hogy szép is lett... Sajna elkövettem egy nagy hibát: először egy P-csatornás FET-el akartam megcsinálni a kimenet lekapcsolását, de szegényem rövid úton elhalálozott. Érdekes, hogy az egész kapcsolás a saját agyszüleményem volt, mégis elkövettem egy óriási tervezési hibát. Viszont érdekes módon a FET halála után kb. 20 másodperccel rá is jöttem, hogy mi volt a bibi. Utána tettem be inkább egy relét. Mivel a NYÁK már kész volt, nem tudtam a panelra tenni, csak úgy benne van a dobozban. És a relé sem volt egyszerű eset: 10A-es áramúnak tíz perc próbaüzem után összehegedtek a pogácsái. Sikerült szerválnom egy 20A-est ( ha jól emlékszem ), ez két körös volt, a két érintkezőt párhuzamosítottam, így kb. 1 óra próbaüzem után is biztosan működött. A 2/10 sec azért kell, hogy ne melegedjen túl a rendszer. A trafó zárlati árama több tíz amper is lehet! ( 4.1A a névleges értéke ) Ha mondjuk 2/2 lenne a ki/bekapcsolás ideje, akkor melegedés szempontjából olyan, mintha a zárlati áram felével hajtanád folyamatosan, tehát hamar felforrna. Most már máshogy csinálnám: a trafó primerjébe tenném a relét, akkor elég lenne egy kisebb áramú is. ( Persze akkor át kellene alakítani a komparátor részét is. )
Kapom azt a feladatot, hogy két ellenállásból csináljak 12V-ból 5V-ot készítő ellenállást, és ellenállás helyett (amit a feladat ír) kérjek egy fezszültségszabályzót?
Szia .
Itt a feszültség osztó általánosan használt képlete. Ebből egy kis matematikával kiszámitható a kimeneti feszültség. Utóbbi kérdésed pedig, számomra nem egyértelmü kicsit jobban is körülirhatnád . Üdv Sanyi.
Amúgy ha én lusta vagyok számolni akkor ezt a megoldást szoktam alkalmazni.: Fogok egy bármilyen potit. 1-es láb +12, 2 es láb feszültség mérő, 3-as láb 0. Addig tekerem a potit amíg meg nem kapom a megfelelő kimeneti feszültséget. Ha evvel megvagyok akkor megmérem az 1-es, 2-es láb és a 2-es, 3-as láb közt mekkora az ellenállás, utána ezek helyettesíthetőek simma ellenállással. Ha más érték kell mint amekkora a poti akkor arányosan fel kell szorozni mind a kettő értéket.
Remélem érthető voltam Idézet: „kérjek egy fezszültségszabályzót?” 1. is, stabilizátor Stabilabb értéket kapnál . Indokold meg miért ezt használnád és elfogadják
Olyan feszültségosztót szeretnék csinálni aminek a kimeneti feszültségét egy potival tudom állítani. Kb 2 A es áramhoz kellene 17 V a bemenő fesz. Az lenne a lényeg hogy a kimeneti feszültséget tudjam állítani minnél nagyobb tartományban.
Milyen kapcsoláshoz kell? Tranzisztoros szabályzó talán jobb lenne.
Üdv!
Mekkora tartományban szeretnéd állítani? 0->17V vagy 0->(17V+X) ?
Nem muszály annyira pontosan de olyan 2 - 17 jó lenne.
Az a lényeg hogy lineálisan lehessen állítani. Egy mágnesfékes szobabiciklinek szereném állítani a nehézségi szintjét mert a szabályzóáramköre szétégett. Csak ha direktre rákapcsolom a tekercsre a 17 V - ot akkor alig bírom rekerni. ezért gondoltam hogy egy állítható feszültségszabályzóval megoldom. Egyszerű megoldás érdekelne. Előre is köszi.
Szia!
Az LM317-es IC-vel egyszerűen lehet változtatható feszültségű tápegységet készíteni. Adatlap:Bővebben: Link
Köszi! Az első oldalon lévő kapcsolást meg is csinálom.
Szívesen!
Ne felejts el egy 1000µF 35V-os elektrolitkondit tenni az IC elé.
Párhuzamosan vele. A C1 legyen kerámiakondi, 100nF-os.
Szia, olyan potit válassz ami bírja.
2-17V
Szasztok,
a lehető legegyszerűbb kapcsolással szeretnék 18V egyenfeszültségből nagyon stabil 10mV -ot (+ - 3mV) csinálni. Terhelés nem lesz rajta. Lehetőleg kevés alkatrésszel, lehetőleg ne melegedjen. Lehetőleg jól tűrje a +30 - -20fok-ot, vagy potival utánállítást lehessen csinálni. Előre is köszi, ha valakinek van ötlete. Az itt is fellelhető feszültségosztó kapcsolást ismerem, de tapasztalatom szerint érzékeny a külső hőmérsékletre. ivicz |
Bejelentkezés
Hirdetés |