Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Kapcsolóüzemű táp 230V-ról
 
Témaindító: cimopata, idő: Szept 13, 2006
Témakörök:
Lapozás: OK   36 / 780
(#) potyo válasza Dudus hozzászólására (») Aug 29, 2008 /
 
Ez igaz lenne abban az esetben, ha a kondenzátor mondjuk 100V-on van, és rákapcsoljuk kapcsolóval egy 200V-os feszültségforrásra. Akkor az áramot valóban az ESR határozza meg.

De itt nem ez történik. Itt arról van szó, hogy adott töltésmennyiséget (ami az idő alatt kimegy, amíg nincs a kondenzátor töltve), azt kell visszajuttatni a kondenzátorba. És hogy mennyi idő van erre, azt az határozza meg, hogy mennyire merült le a kondenzátor a töltésveszteségtől. Ha kismértékben merül le, akkor rövid a színuszhullámnak az a szakasza, amikor a hálózat pozitívabb a kondenzátornál, vagyis rövid idő alatt kell a töltésmennyiséget bevinni->nagy áram kell hozzá->nagy az áram effektív értéke->nagy a hőtermelés mind a kondenzátoron, mind a primer oldali diódákon. Nem egyszerű ezt végiggondolni, meg a pontos meghatározásához szimulátor vagy differenciálegyenlet kell (amit én sem tudnék most feliírni), de azért az értékek nagyságrendjére lehet rálátás ezek nélkül is.
(#) Dudus válasza potyo hozzászólására (») Aug 29, 2008 /
 
Én értem, hogy nagy áram kell hozzá és tökéletesen igaz, hogy vissza kell tölteni az elfogyasztott töltést csak az nem derül ki az okfejtésből, hogy ez a nagy áram milyen feltételek mellett alakul ki. Ohm törvénye itt is igaz és a kapacitás nem tud akármekkora árammal töltődni, azt a soros ellenállás(ok) korlátozzák.


Idézet:
„Ha kismértékben merül le, akkor rövid a színuszhullámnak az a szakasza, amikor a hálózat pozitívabb a kondenzátornál, vagyis rövid idő alatt kell a töltésmennyiséget bevinni->nagy áram kell hozzá->nagy az áram effektív értéke->nagy a hőtermelés”



Szerintem az idő , mint az áramot egyedül meghatározó tényező ( mert kevés áll rendelkezésre a töltéshez) egy valós kapacitásnál picit sántít. Az áramot a feszültség és a soros ellenállás fogja meghatározni ezzel sokat kezdeni nem lehet csak ha csökkented a soros ellenállást akkor fogsz tudni nagyobb töltőáramot létrehozni. Ha ez az idő kevés az adott feltételek mellett kialakuló áramnál az elfogyasztott töltésmennyiség visszatöltéséhez, akkor nem fog csúcsértékre töltődni.

-szerintem-
(#) potyo válasza Dudus hozzászólására (») Aug 29, 2008 /
 
A gondolatmenetedből egy dolog hiányzik, mégpedig az, hogy itt színuszos váltakozófeszültségről van szó, nem pedig egyenfeszültségről vagy négyszög alakú feszültségről. A kondenzátor töltőáramát itt igen jelentős mértékben a feszültség deriváltja (a feszültségváltozás sebessége) és a kapacitás szorzata adja. Ha nagy a kapacitás, akkor nagy az áram. Ohm törvénye igaz, csak az áram nagyságába itt kismértékben szól bele.
(#) Dudus válasza potyo hozzászólására (») Aug 29, 2008 /
 
Csinálok majd tesztet különböző ESR értékű és eltérő kapacitású kondikkal. Aztán kiderül...

Egy Graetz híd után persze színuszos váltakozófeszültség nem lehet, jó lesz az lüktető egyennek is, de a jelváltozási sebesség tekintetében esetünkben ez mindegy is.

A kondenzátor töltőáramáról általad írtakat sosem vitattam, de én figyelembe veszem az ESR-t és ESL-t is,a mit Te , érzésem szerint, elhanyagolsz, pedig ha megnézel egy diagramot láthatod, hogy a jelváltozási sebességtől függetlenül az ESR viszonylag állandó, viszont az ESL jelentősen nő, ezért minél nagyobb a jelváltozási sebesség annál kisebb töltőáram alakul ki ugyanis a kondenzátor itt komplex impedanciával jellemezhető ami áll a kapacitás az induktivitás és az ellenállás soros eredőjéből.

-szerintem-

PS.: Olvasnivaló...
(#) lapose válasza potyo hozzászólására (») Aug 29, 2008 /
 
Sziasztok!
Bocs hogy így beleszólók, de szerintem korántsem biztos hogy a kondi melegedését a hálózat felől kell keresni! Ha két oldalról vizsgáljuk a kondi töltését-kisütését, akkor azt látjuk hogy a hálózati oldalról csak 100Hz-cel rángatjuk a kondit a táp oldaláról viszont 20-30KHz-cel. Ráadásul mivel rezonáns a táp és rezonancia közelében üzemel elég szép árammal meg tudja rángatni a puffert, ha az valamilyen oknál fogva bekerül a rezonáns körbe.
Én először azt csinálnám, hogy a puffer elé és utana beraknék egy 0.1 Ohmos ellenállást és rajta szkóppal megnézném a hálózat illetve a táp felé folyó áramokat!
(#) alex.taylor válasza cimopata hozzászólására (») Szept 2, 2008 /
 
Cimopata, neked a tápegységed trafója légréses, vagy nem?
(#) cimopata válasza alex.taylor hozzászólására (») Szept 2, 2008 /
 
Idézet:
„Cimopata, neked a tápegységed trafója légréses, vagy nem?”

Nincsen benne légrés!
(#) ufy92 válasza alex.taylor hozzászólására (») Szept 3, 2008 /
 
Üdvözletem mindenkinek! Lenne egy kérdésem: az baj ha van légrés? (3mm) lomexbe vettem a magokat

DSC01230.JPG
    
(#) cimopata válasza ufy92 hozzászólására (») Szept 3, 2008 /
 
Helló,
Talán bajnak nem baj hogy ilyen nagy a légrés, de az biztos hogy a szórási induktuvtása jó nagy lesz és a légrésen keresztül nagy lesz a zavarkibocsáltása.
Nekem is van 1 ilyen magom, de még nem próbáltam ki mit tud. Ekkora légréssel ellátott vasakat inkább flyback tápokban használnak.
(#) ufy92 válasza ufy92 hozzászólására (») Szept 3, 2008 /
 
megakadtam! elfogyott a forrasz anyagom
(#) lidi válasza ufy92 hozzászólására (») Szept 3, 2008 /
 
Jól rám hoztad a frászt. Énis megvettem a cuccokat a Lomexben, és azt hittem hirtelen hogy én is olyat vettem, de szerencsére nekem légréstelen Már csak idő kéne megcsinálni.
(#) ufy92 válasza lidi hozzászólására (») Szept 3, 2008 /
 
dejo én megszívtam akko vele? mi lenne ha raknék be egy darab ferritet ami passzolna a résbe??
(#) cimopata hozzászólása Szept 4, 2008 /
 
Én vettem egy másik boltban EE55-s vasat. Azzal már lehetne teljesítményt átvinni 357mm^2!!
(#) DemLaci hozzászólása Szept 4, 2008 /
 
Sziasztok!

Fujitsu Siemens 17” LCD monitorom külső kapcsolóüzemű tápegysége tönkrement. Nincs-e esetleg valakinek egy fölöslegessé vált eladó tápegysége, ill. lehet-e ezeket javítani?
A monitor hátulján azonosítók:
Product: SCALEOVIEW T17-1
Model: SCALEOVIEW C17-3
S26361-K974-V170
19V DC 2.6A

Köszi:
Laci
(#) potyo válasza DemLaci hozzászólására (») Szept 4, 2008 /
 
19V 2,6A igencsak laptoptáp jellemzőkkel bir. Ha látsz valahol laptoptápot, akkor az is jó lesz. Esetleg levágod a csatlakozót róla
(#) gulyi88 válasza ufy92 hozzászólására (») Szept 4, 2008 /
 
csá
legegyszerűbb ha visszacseréled/veszel egy légréstelen magot (ha megvan a számla, akkor semmi gond..)
légrést kitömni nemigen lehet (meg honnan lenne ugyanilyen anyagod..?),
azt lehet csinálni vele legeslegutolsó lehetőségként, hogy a mag oldalfalait addig csiszolod, amíg eltűnik a légrés, azért kihangsúlyoznám hogy NAGYON pontosan kell összecsiszolni!!
(nem nekiállni flexxel , legalább állványos köszörű, tolómérő meg kézügyesség sem árt, eltöri sem kellene , folyamatosan próbálgatni kell a magokat, fényfelé tartva nézni, hogy hol van légrés.. ),
az ára ennek a műveletnek, hogy nem fog belemenni a csévetestbe (bemenni bemegy, csak lesz benne hatalmas légérs..),
és csökken az ablakkeresztmetszet (kevesebb CuZ --> kevesebb teljesítmény..)!
(#) DemLaci válasza potyo hozzászólására (») Szept 4, 2008 /
 
Köszi az ötletet, tényleg úgy van. Már talátam is egy DELL laptop tápot, ami 20 V-os, az elég közelinek tűnik.
(#) ufy92 válasza cimopata hozzászólására (») Szept 5, 2008 /
 
e42 kb mien power-re elég?
(#) cimopata válasza ufy92 hozzászólására (») Szept 5, 2008 /
 
Abból kiindulva hogy az ETD-34 0,96cm^2 és 250W kijött belőle simán
=>
Az EE42 2,34cm^2 vel 600W biztosan kinyerhető.
De persze ez attól függ milyen frekin megy.
(#) ufy92 válasza cimopata hozzászólására (») Szept 8, 2008 / 1
 
akkor ilyen maggal +/-80v és 600W lehetséges? és a te általad tervezett kapcsolással??
(#) ufy92 válasza ufy92 hozzászólására (») Szept 8, 2008 /
 
ja és IRFP460-nal?
(#) cimopata válasza ufy92 hozzászólására (») Szept 8, 2008 /
 
Igen lehetséges. Bár akkor kellenem nagyobb szekunder kondik. Mivel én még 63V-osnál nagyobbat nem láttam low ESR-be ezért javaslom rakj sorba 2-t és úgy párhuzamosan őket.
A fet jólesz, bár kicsit nagyobb a Gate kapacítása így lassabban fog kinyitni.
(#) ufy92 válasza cimopata hozzászólására (») Szept 10, 2008 /
 
megcsináltam a te általad tervezett tápot DE: irf840-nel és az én számításaim szerint 13 menet kell a szekundernek ((E42,és 60kHz)ez lehetséges?) és most ~70V-ról üzemel és egyenirányítás után drasztikusan csökken a kimeneti feszültség terhelés hatására hiába állítgatom a frekit. Eddig még nem is mertem hálózati feszre kötni. ja a freki állító potinál lévő 10k-s ellenállás helyett 5k van bent.
(#) ufy92 válasza ufy92 hozzászólására (») Szept 10, 2008 /
 
13 menet a primernek elirtam
(#) cimopata válasza ufy92 hozzászólására (») Szept 10, 2008 /
 
Drasztikusan csökken a kimenőfesz, igen, de mérted mellette primer feszültséget is?
Mert ha az csökken akkor jó, hogy csökken a szekunder feszültség is.
13 menettel nem lehet gond.
(#) stefi válasza cimopata hozzászólására (») Szept 13, 2008 /
 
Helló!

Megszeretném építeni ezt a flyback tápot a forrasztóállomásomhoz, de lenne pár kérdésem evvel kapcsolatban:
- a mos-fetet helyettesíthetem egy IRF740-el,
- a fet drain lábánál a diódát helyettesíthetem egy 1n4935-el,
- az előbbi dióda fölött van egy olyan dióda ami hullámvonallal van jelölve ez milyen dióda és milyen típust tegyek oda,
- a szekunder oldalon egyenírányító diódának jó lesz egy BYW76 típusú dióda,
- az IC +5V-os tápját hova kössem, vagy külön tápra kell kötni?
Hú, picit hosszúra sikerült ez a kérdés sor.
Segítségeteket előre is köszönöm!

Üdv: stefi
(#) cimopata válasza stefi hozzászólására (») Szept 13, 2008 /
 
-IRF740 nem jó mert az csak 400V ot bír. Mindenképpen 800V-os fetet tegyél bele.
-1n4935 sem jó mert az sem tud kellően nagy feszültséget mindenképpen legalább egy 600V os dódát tegyél oda.
- a hullámos dióda egy tranziens elvezető dióda, ennek eléggé fontos a szerepe.
-BYW76 nem egy villámgyors dióda de talán elmegy
-Az a +5V jelzés az csak annyi, hogy az IC annak a lábán 5V mérhető, oda nem kell semmiféle külső tápfesz.

Sajnos amikor ezt felraktam, nem vettem észre, de van a kapcsolásban pár apró hiba:
1, A primer tekercsen a pötty alul van, tehát ellentétes tekercselési irány.
2, A szekunderen felesleges 2x4 menet elég 1x4m 1 diódával
3, a 2 db 47µF 400V os kondinak a negatív fele nincsen összekötve az alsó 0V szintel. (LX1554 5-ös láb ....)

A vasmag lehetőleg légréses legyen.
(#) thecyrus válasza DemLaci hozzászólására (») Szept 14, 2008 /
 
Szia! Itt egy kapcsolás amit használhatsz a monitorodhoz! 5-30V 5A tud a potival állíthatod be a kimenő feszültséget! A kapcsolás kapcsoló üzemben működik, 12V 5A jó trafóval minimális a veszteség pl: 11,98V esett vissza.
Én biztonsági kamerákhoz használom, igaz itt egyszerűbb panelt mutatok, lehagytam a ventillátor szabályzót és még egy két dolgot.
Remélem tudtam segíteni.
(#) stefi válasza cimopata hozzászólására (») Szept 14, 2008 /
 
Keresgettem a neten, hogy találjak másik alkatrészeket és
- fetnek találtam egy STP5NK80Z ez hasonló,mint amit te írtál,
- fr105-ös dióda helyett mehet egy 1n4007 dióda,
- az egyenírányító dióda helyett pedig egy BYW29EX-200
ezeket csak azért szeretném megváltoztatni, mert nem találtam olyat, amit te javasoltál.
A tranziens elvezető diódát még nem nagyon ismerem, ezért nem tudnál javasolni egy típust.
A 250uA melletti ellenállásokra nem írtál értéket, én ide 2db 500K ellenállást raknék, ezt tanácsolta az adatlapja.
Írtad, hogy nem kell összekötni a két kondi negatív lábát a 0V szinttel, de akkor ezek lógni fognak a levegőben, ezt nem nagyon értem.

Üdv: stefi
(#) cimopata válasza stefi hozzászólására (») Szept 14, 2008 /
 
Tranziens diódának P6KE sorozatból válassz, pontosan nem emlékszem hány voltosat raktam be, csak sejtésem van talán 180V-osat, tehát P6KE180A
Az ellenállást kitudod számolni. 305V és 250uA folyik rajta.
Idézet:
„Írtad, hogy nem kell összekötni a két kondi negatív lábát a 0V szinttel, de akkor ezek lógni fognak a levegőben, ezt nem nagyon értem. Üdv: stefi”

Itt valamit félreértettél, én azt írtam hogy ezt sajnos a kapcsolásban nem kötöttem össze, még jó hogy össze kell kötni!

Üdv: Cimó
Következő: »»   36 / 780
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem