Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Elektronikában kezdők kérdései
- Ez a felület kizárólag, az elektronikában kezdők kérdéseinek van fenntartva és nem elfelejtve, hogy hobbielektronika a fórumunk!
- Ami tehát azt jelenti, hogy a nagymama bevásárlását nem itt beszéljük meg, ill. ez nem üzenőfal!
- Kerülendő az olyan kérdés, amit egy másik meglévő (több mint 17000 van), témában kellene kitárgyalni!
- És végül büntetés terhe mellett kerülendő az MSN és egyéb szleng, a magyar helyesírás mellőzése, beleértve a mondateleji nagybetűket is!
Lapozás: OK   281 / 3965
(#) spikk válasza krajnyak_dani hozzászólására (») Szept 3, 2008 /
 
Hello!

Ez épp itt találtam. De bizonyára egy kazal cég gyárt hasonlót.
Azt viszont én sem vágom, hogy kellene összekötni (mert soha nem csináltam ilyesmit). Ugye azt csinálja, hogy 2 4 bites számot ad össze.
Ha nem tévedek, a carry angolul maradékot jelent. Ha igen, akkor lehet 4-nél több bitet együtt összeadni (ha a kisebb helyi értéken van maradék, tehát a szám 5 bitre hízna, azt a következő 4 bit legkisebb helyi értékéhez kell adni.
Ha a carry nem maradék, akkor még mindíg lehet, hogy az ismeretlen szavak közül valamelyik az.
Ha nem, akkor a felét feleslegesen írtam.
A részletesebb olvasgatást Rád bíznám, jó?

Na még hozzáírok picit. Szintén feltételes módban, mert a matekban sem vagyok biztos
Lehet, hogy sima adder is alkalmas. Nem tudom, hogy a kivonással hogy birkózna meg, de asszem lehet valamit variálni előjel bittel, meg a számok kódolásával, hogy jó legyen (azaz ha nem csak simán úgy tárolod, hogy 2-es számrendszer, hanem megbonyolítod kicsit).

Spikk
(#) proli007 válasza krajnyak_dani hozzászólására (») Szept 4, 2008 /
 
Hello!

Itt az 1. ábra.

üdv! proli007
(#) dolfin hozzászólása Szept 4, 2008 /
 
Üdv

Mivel ez a kezdők fóruma kérdezek
Mi az a trigger (angolul tom h ravasz v kioldó)?
Az 555-nél olvastam, de mi ez és mire jó és hogy működik... kapcsolási rajz ilyenek.
És mi az a komparátor meg a Schmitt trigger?
Aglul találtam róla, de magyarul jobb lenne mert az angol szakszavakkal hadilábon állok.
Nemrég kezdtem az elektronikával hobbizni, és most próbálok minnél több alaptudást beszerezni.

Köszi a seítséget.
(#) feki00 válasza dolfin hozzászólására (») Szept 4, 2008 /
 
A trigger bemenet egy lefutó élre elindítja az időzítést.
(#) krajnyak_dani válasza proli007 hozzászólására (») Szept 4, 2008 /
 
Köszi mindkettőtöknek, ez kellet nekem
(#) proli007 válasza dolfin hozzászólására (») Szept 4, 2008 /
 
Hello!

Talán egy kis rövid magyarázat nem árt.
- A trigger egy olyan (általában impulzus jellegű) feszültségváltozás, mely egy folyamatot indít el. Azaz "triggereli". Általában, csak a jelváltozás pillanata hat, azaz a jel "felfutó vagy lefutó éle".

- A komparátor két értéket hasonlít össze, és a kisebb-nagyobb-egyenlő logikai eredményt adja. (Általában csak az egyiket. Itt analóg bemeneti és összehasonlító jelre, és diszkrét igaz/hamis kimeneti értékre kell gondolni. De van digitális komparátor is ahol általában binárisan kódolt számokat hasonlítunk össze.)
Ha a komparátor azonos bemeneti feszültségnél vált igaz, vagy hamis értékre, akkor "nullkomparátornak" nevezik, mert "nulla" differencia különbségre vált át.
(Pld.: Ube>6V akkor igaz, de ha Ube<6V akkor hamis.)
Ha az igaz/hamisra váltás nem nem azonos értéken jön létre, akkor az hiszterézises komparátornak nevezzük.
(Pld.: ha Ube>7V akkor igaz, de csak akkor vált vissza hamissá, ha Ube<5V. A köztes sávban (pld 6V-nál) attól függ a kimenet állapota, hogy a jel előzőleg milyen irányból közelítette meg a pillanatnyi értéket. Azazz a kimeneti jel előzőleg már igaz, vagy hamis volt.
A hiszterézis értéke a példában 2V.

- A "Schmitt trigger" megfogalmazása, kissé megtévesztő, mert egy hiszterézises komparátort takar. De természetesen egy trigger elemként is használható, mivel analóg értéket alakít át logikai (diszkrét igaz/hamis) értékké, így egy analóg jel pillanatnyi értékével egy folyamat elindítható, azaz triggerelhető.

Hát ez kissé hosszabb lett mint gondoltam.

üdv! proli007

(#) wg_kezdo hozzászólása Szept 4, 2008 /
 
Van egy kis négy kerekű kocsim amiből szeretnék egy "önjáró" kocsit csinálni.
A kocsinak elvileg sík terepen úgy 20 kg-ot kéne elvinnie a sebesség nem lényeges, mondjuk kb olyasmire gondolok, mint azok az akksis gyerekkocsik.
A kérdés, hogy szerintetek milyen "olcsó" megoldás lehet erre? Motor+Akksi.
Nem teljesen értem a motor teljesítményét, hogy az mire vonatkozik.
Van pl egy kis brushless motorom ami elvileg 80W-os.
Ha hozzáveszem, hogy egy elektromos bicikli motorja 200W-os ami elbír vagy 100kg-ot akkor laikusan azt mondanám, hogy uccu neki ez biztosan jó lesz.

Ez a motor ami a rendelkezésemre áll.

Annyi biztos, hogy jó gyorsan forog .
(#) soma01 hozzászólása Szept 5, 2008 /
 
Sziasztok!
Segítsetek már nekem abban légyszi, hogy van e olyan alkatrész az elektronikában, ami úgy viselkedik mint egy relé, de nem az. Tehát ki és be kellene kapcsolni valamit, pontosabban csak rövidre zárni. Tehát adok neki x feszültséget erre ő ad egy kontaktust a másik 2 lába, kivezetése közt. vagy bont egy kontaktust. , Nem kell nagy áramt kapcsolni, csak kontaktust kell teremteni. Pl. egy távkapcsoló gonbjának megnyomását kellene szimulálni. Relével könnyű, de milyen megoldás jöhet még szóba? Feszültség ne follyon rajta, csak kontaktust adjon.
(#) soma01 hozzászólása Szept 5, 2008 /
 
Ja, és ha lehet, méretre jóval kisebb legyen mint egy relé. Olyan TO92 nagyságú kellene vagy max. TO220.
A táplálása majdnem mindegy hogy hány voltos, mert azt el lehet intézni....
(#) proli007 válasza soma01 hozzászólására (») Szept 5, 2008 /
 
Hello!

A relé elég különleges eszköz, pont a potenciál mentes kontaktusa miatt.
Szóval azért tudni kellene milyen áramnemű és erőségű áramot akarsz kapcsolni, és milyen feszültségen. (Ja a és a feszültség esik, az áram folyik!)

A célodhoz legközelebb álló alkatrésze az optocsatoló.
Ebben egy ifra dióda, és egy fototranzisztor található. Ha a Led belevilágít a tranyóba, az kinyit, és vezet. De mind két fele polaritás függő, ennyiben más mint a relé.
Van belőle dip4-es tokzású is. az elég kicsi, bár a Led elé plusz egy soros ellenállás mindenképpen szükséges.

üdv! proli007
(#) bekecs hozzászólása Szept 5, 2008 /
 
sziasztok
Az a helyzet, hogy az én végzettségem erősáramú berendezés-szerelő, nem értek sokat az elektronikához. Szóval az van hogy szeretnék egy elektromos karbantartói állást, egy multi cégnél, ahol plc vezérlésű gépek vannak és felvételinél, kapásból egy villamos rajz olvasással kezdenek. Nem vagyok teljesen hülye a villamos rajzokhoz, de láttam már párszor ilyen gépek elektromos rajz dokumentációit, ami *** (moderálva--vicsys) sok oldalas, és nem teljesen tudom értelmezni őket. Szóval:
Milyen tematika szerint lehet eligazodni ilyen doksin? Néhány irányelvre lennék kiváncsi.
Hol találok ilyenfajta rajzot a neten, hogy addig is tudjam tanulmányozni?
(#) soma01 válasza proli007 hozzászólására (») Szept 5, 2008 /
 
Köszönöm a válaszokat!

Egy autó riasztónak a távkapcsolójába kellene kontaktust adni. Vagy projekt2, lakásriasztó érzékelőit szakítani, kapcsolni.
Az optocsatoló jónak tűnik, de abban egy tranyó van és az lenne a kérdésem, hogy mennyire behatárolt a működése egy ilyennek. Értem ez alatt, hogy ami 12 Voltot tud kapcsolni (áram szinte semmi, szerintem) az tud milivoltokat is? Nem tudom mekkor a fesz van egy távkapcsolóban, de van olyan amibe 12 Voltos elem kell. A lakásriasztók is 12 Voltosak általában.
(#) kamenyev válasza proli007 hozzászólására (») Szept 5, 2008 /
 
Hello!

Köszönöm a választ! Elnézést a késlekedésért, nem voltam netközelben!

Mérném én analóggal, ha lenne...

Mivel nem túl elmélyült a tudásom egyelőre ahhoz, hogy érdemben hasznosítsam a TTL, és CMOS esetekre adaott tanácsokat, azt hiszem megépítek egy teszt áramkört, és brutforsszal kiderítem ki-kicsoda.

Azt nem tudom, hogy tönkre mehet így az IC mielőtt kiderül az igazság, de nincs jobb ötletem.

Üdv!
(#) balint12 hozzászólása Szept 5, 2008 /
 
Hali!
Van egy Philips egykazettás rádiós magnóm,úgy kaptam egy ismerősömtől aki azt monda,hogy totálkáros!Megnéztem és csak a betáp trafó ment ki rajta.De van még egy hibája,ha kazettát játszok le vele tök halk a hang,pedig a rádióval semmi baj nincs!
Pedig eddig azt hittem hogy egy erősítő van benne és arra megy rá egyszer a rádió,egyszer meg a kazetta része! Végül is Ti vagy tok a profik!
Légyszi adjatok valami kiindulási pontot!Most az erősítő Ic-t cseréljem ki vagy az stb.-t
Előre is Köcce!
(#) uli hozzászólása Szept 5, 2008 /
 
Sziasztok!
CD4060-asnál lehet olyat csinálni, hogy ha nekem nincs szükségem az összes 10 kimenő lábára, hanem mondjuk csak 5 kell, akkor a maradékot tápfeszre, vagy földre kötöm és azt nem veszi figyelembe??
Kössz: uli
(#) fureszk válasza uli hozzászólására (») Szept 5, 2008 /
 
Földre kell kötni.
(#) proli007 válasza uli hozzászólására (») Szept 5, 2008 /
 
Hello!

A nem használt kimeneteket nem kell sehova kötni, csak a nem használt bemeneteket!

Furszek! Figyelj jobban a kérdésre!
üdv! proli0
(#) proli007 válasza soma01 hozzászólására (») Szept 5, 2008 /
 
Hello!

Általában 30V-ig lehet velük kapcsolni. Millivoltokat nem igen, de szerintem nincs is rá szükség. Működni fog ez érzésem szerint.
Hogy mekkora áramot tud kapcsolni, az attól is függ, hogy mekkora áram folyik a Led diódáján. Egy 4N25-nek az áttétele kb. 30%. Azaz ha 10mA a led árama, akkor a tranzisztor kb. 3mA áramot tud kapcsolni.
A távkapcsoló IC szerintem CMOS technológiájú, úgy hogy a bekapcsolási ellenállással kisebb baj lehet, mint a tranyó kikapcsolt állásában mért szivárgással.
De a puding próbája az evése, az opto nem drága cucc, ki kell próbálni. (Megmérni nem túl egyszerű a kapcsolási áramot, mert a proci multiplexer módban kérdez ki a nyomógombokat.)

üdv! proli007
(#) csikosgabi hozzászólása Szept 6, 2008 /
 
Sziasztok.
Hogy tudok egy ledet egy mély hangszóróra kötni hogy villogjon a basszusra??
köszi.
(#) Norberto válasza csikosgabi hozzászólására (») Szept 6, 2008 /
 
(#) csikosgabi válasza Norberto hozzászólására (») Szept 6, 2008 /
 
Köszi
(#) moltam hozzászólása Szept 6, 2008 /
 
Hogyan tudja a vaku a kondenzátorját feltölteni 1.5v os ceruzaelemről 272v ra? Valamelyik nap ennyi voltot mértem.
(#) hozzászólása Szept 6, 2008 /
 
Sziasztok!

Viszonylag egyszerű a problémám:
megépítettem ezt a lágyindítót, és szépen működik is - viszont a 330nF-os kondi amit beletettem, 250V egyenfeszre való a felirata szerint. Ez itt megengedhetetlen?
Nem szeretném ha egyszer csak teljesen váratlanul átütne... Azért gondoltam egyébként hogy nem lehet belőle baj, mert hiszen a kondi csak a bekapcsolás utáni 1-2 másodpercben 'van használatban', de miután feltöltődött, már a két 470K-s ellenálláson folyik az áram, ha jól értem a dolgot.
Szóval ebben kérném a segítségeteket, hogy akkor most vegyek bele másik kondit váltófeszre, vagy jó bele az is ami benne van?

(Sajnos a lomexben tévesztették el a dolgot, odaírtam hogy váltófeszre legyen, de mindegy. Viszont van még belőle egy fél marékkal )
(#) _ampervadasz_ válasza hozzászólására (») Szept 6, 2008 /
 
Annak a 330nF -os kondinak mindenképpen polarizálatlannnak kell hogy legyen, mert előbb utóbb tönkre megy!
Űdv.
(#) moltam válasza hozzászólására (») Szept 6, 2008 /
 
Nem a 4 10 ohm-oson?
(#) moltam válasza moltam hozzászólására (») Szept 6, 2008 /
 
Szerintem az a kondi végig használatban van mert a relének behúzva kell maradnia hogyha nem folyton lágyon akarja valaki járatni.De kezdő vagyok 12 éves úgyhogy javitsatok ki ha tévedek.
(#) válasza _ampervadasz_ hozzászólására (») Szept 6, 2008 /
 
ampervadasz:

Eddig rendben, polarizálatlan, viszont egyenfeszre való.

moltam:

Nem, a kondi elméletileg rövidzárként viselkedik a teljes feltöltés pillanatáig, utána viszont kb. 'szakadássá válik', és a vele párhuzamosan lévő ellenállásokon fog folyni az áram, amik a relét behúzó Graetz-hidat táplálják.
Amikor a relé behúz (mert a kondink feltöltődött), akkor lekapcsolja a trafó primerköréből a 4db 10 ohm-ost, és azokat megkerülve folyik az áram.

Tehát a kérdés jelenleg még adott, de mindenesetre köszönöm az eddigi segítségeket is!


szerk.:
Moltam, látom írtál közben; szerintem nem, de én sem vagyok ebben így egészen biztos. Mindegy, valaki majd csak felhomályosít minket a dologban
(#) _ampervadasz_ válasza hozzászólására (») Szept 6, 2008 /
 
Remélhetőleg így lessz majd!

Addig is sok sikert a fejlesztéshez/bétateszthez!
(#) válasza _ampervadasz_ hozzászólására (») Szept 6, 2008 /
 
Köszi szépen! Tulajdonképpen most dobozolom a kettős tápegységemet (2x50V/4A, Spafi fejlesztése), és mivel van még egy kevés hely a dobozban, gondoltam berakok egy lágyindítót is a toroidnak
(#) _ampervadasz_ válasza hozzászólására (») Szept 6, 2008 /
 
Ez nem is rossz ötlet, de ez nem porszívó, körfürész, stb., de így az indítási áramot is lehet vele minimalizálni. GRAT és sok siket hozzá, én majd a FET I nevű erősítőt dobom majd össze, perzse ez végfokvédelemmel, rövidzárvédelemmel is el lessz látva mert, nem két forint bele a FET, főleg STEREO kivitelven.
Következő: »»   281 / 3965
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem