Fórum témák
» Több friss téma |
Ha az SSR-t választod, akkor inkább valamelyik MOC_ optotriakos változatot válaszd és ne sima optocsatolóval old meg! MOC-ban van nullaátmenetes és direkt (fázishasításos szabályzásra való) is.
Közben látom hogy 24V-ra kell! 24V DC !? Akkor a sima darlingtonos-optocsatoló is talán elég lehet! Ha mégsem, akkor egy külső tranzisztorral kell "megfejelni" a sima optocsatolót, (darlingtonkapcsolást készíteni teljesítménytranyóval...) s igy már elég lehet a kapcsolási teljesítmény is. Az alkatrészigénye csekély, és CSAK egy LED terheléssel kell számolni a vezérlő oldalról. Persze a hagyományos relé is megfontolandó ha csak ekkora teljesítményt kell kapcsolni. Ezt te tudod... De ez inkább már anyagi döntés lesz szerintem! ![]()
Akkor kukázhatom ezt a típust? Mert a neten sem találok a google-val optodiak-os kapcsolást
![]()
Először ellenőrizni kellene hogy a 2N6075-ös triak életképes e! (A (#204811)-es hozzászólásod képe alapján lehet hogy kicsit túl lett vezérelve a GATE bemenet!?
![]() Valamint érdemes az MOC3020-as adatlapjában levő kapcsoláshoz igazodni. Ha van BT-s triakod, akkor a MOC- ok üzemképességét sem ártana letesztelni! Remélem sikerül megoldani a gondot. ![]()
Igazad volt...
![]() ![]() ![]()
Köszi a segítséget. Majd az anyagi részét leboxoljuk a kollégákkal
![]()
Sziasztok!
Még nem igazán vagyok benne a szilárdtest relék használatában. Helyettesíteni szeretnék egy reed relét az egyik áramkörömben a Vishay LH1510AT jelű reléjével. Úgy tűnik, hogy minden paramétere rendben van, csak azt nem tudom igazán, hogy ha egy sima kapcsoló alkalmazást akarok, akkor a DC (5) lábat használnom kell-e? Kérem, segítsen, aki tud! Előre is köszi.
Szia!
Az adatlap szerint csak a 4. és 6. lábat kell bekötni AC / DC (Főleg AC) alkalmazásnál. " Output Parameter Test condition Symbol Min Typ. Max Unit ON-resistance ac/dc: Pin 4(ą) to 6 (ą); IF = 5.0 mA,; IL = 50 mA; R-on; 6.0; 11.27; 15 Ω. ON-resistance dc: Pin 4, 6 (+) to 5 (ą); IF = 5.0 mA,; IL = 100 mA; R-on; 1.5; 3.15; 3.75 Ω. " (Másdan nemnagyon tudok segíteni :no: ... )
Köszi Jani, közben már kiokosítottak és ki is próbáltam a dolgot. A DC üzemben lehet párhuzamosítani a kimenetet és így nagyobb áramot kapcsolni, ahogy a Te adataid is mutatják. Minden esetre köszönöm a segítséget.
![]()
Szia!
Engem is érdekelne ez ez áramkör, én a mellékelt hőfokszabályzónál a relét szeretném helettesíteni vele. A relé egy kis teljesítményű 230V-os fűtőtestet kapcsolgatna egy keltetőgépben (pl. hajszárító, vagy valami hasonló kisebb teljesítményű fűtőtest). Azt szeretném tudni, hogy helyettesíthető-e vele? Ha igen, akkor érdekelne, hogy a dióda milyen paraméterü legyen, valamint T1 tirisztor (TIC225S),ha ilyet nem kapok, akkor mivel helyettesíthetem?
Szia!
Én a Sharp S 202 SE2F (250V/8A), vagy a S 216 SE2F ((250V/16A) javasolom az áramkörödbe. Nullátmenetes, triakos áramkörök, a bemenetük viszont LED-ként kezelendő, azaz nincsen szükség sem a diódára, sem az ellenállásra, ellenben sorba kell kötni az anódjával egy 1K ellenállást, a katódja pedig mehet a BC546B kollektorára. A BC546B tökéletesen megfelel erre a célra. A fenti szilárdtest reléket eléggé kedvező áron megrendelheted pl. ITT is, de biztosan meg lehet kapni máshol is.
Szia! Én BT139-el épitettem meg. Kisseb teljesítményeket hűtőborda nélkül is kényelmesen kapcsolt. De mindenképp kell egy "kis" hűlőfelületről gondoskodni! Esetleg a BT137, vagy a BT138 is megfelelhet. ( Szerintem a legtöbb kisteljesítményű triakkal üzemképes. ) S ha az előtét számolásával nem akarsz bíbelődni, akkor érdemes a BF256A ( B vagy C ) fet-tranzisztorból kialakított áramgenerárort bekötni. Nem egy dreága holmi, s 5V-30V -ig stabilan tartja a MOC_ ledjének áramát.
![]()
Hali mindeki!
Nekem van egy 3A-es SSR az erősitőben de mikor bekapcsolom akkor bezavarja az erősitőt, szóval búg tőle hogy lehetne ezt kiküszöbölni valakinek van ötlete? üdv.: tibiiii00
Egy soros RC szűrő talán kicsit csillapíthat a zavaron.
Ezt az SSR kimeneti pontjaival párhuzamosan kell kötni... Én R-nek egy 0.6W-os, 50-100 ohm körülit tennék. A C-nek pedig 47-100nF próbálnék ki. Esetleg egy soros induktivitás is segíthet. ![]() ![]()
Ha a javaslataim nem válnak be, akkor talán az SSR cseréje fogja megoldani a problémát.
( Feltéve, hogy volt időszak amikor tökéletesen kapcsolta a berendezést! ![]()
Hali mindenkinek!
olyan kérdésem lenne.. hogy SSR relayből létezik-e olyan ami két fázis tud kapcsolni...ellentétesen.. ? (a 2 fázis igazából 1 csak külön van mérve)(éjszakai áram)nos szeretnék erre az éjszakai áramra rákötni mondjuk egy mosógépet.de mivel ez a kapcsolt feszültség csak bizonytalan ideig áll rendelkezésre ugy kellene megoldani hogy ha megszűnik akkor a normál hálózatról működjön tovább lehetőleg ugy hogy a mosógép "ne vegye észre" a váltást.olvastam több topicot a 0-átmenetről meg stb-ről de nem igazán vagyok képben. a segítséget előre is köszi
Sziasztok!
Remélem jó helyen teszem fel a kérdést. Van egy PWM szabályozható fényerőszabályozó. A PWM jelet szeretném leválasztani. 4n35-el megy is szépen csakhogy ez a megoldás alapesetben nyitott. Nekem olyan megoldás kellene ami alapesetben zárt! Jó ha olcsó és nagyon egyszerű, mindössze ~1mW körüli teljesítményre kell. Ha van valakinek ötlete szívesen fogadom.
Az optocsati kimenőjelét egy másik tarnzisztozzal INVERTÁLD! De ehez külső tápfeszt is igénybe kell venni, mivel a második tarnyó kinyitásához bázis fesz kell biztosítani... Amikor az OPTO kinyit, akkor a második tranyónak zárnia kell. Ha jól értem a problémát. Esetleg alkalmazhatsz az invertáláshoz logikai kapukat is.
![]()
Az a baj hogy csak 24V-os táp van ami sok a tranyó kinyitásához.
CSUPÁN CSAK ELMÉLETILEG. Elvileg megoldható lenne az észrevétlen váltás. De tökéletes átkapcsolás nincs. Bár ha egy két színuszhullám kimarad, azt talán nem venné zokon a készülék. De ezt csupán csak elméletileg. Mert két független áramkört egyre fogsz összehozni. S ha valamelyik SSR egyég meghibásodik, akkor a másik áramkört HÁTBATÁPLÁLJA!!! S ez balesetveszély forrása lehet. (Amúgy meg szabályellenes is!)
Egy feszültségosztóval szerintem beállítható a szükséges bázisfeszültség a tranyó kinyitásához... Az opto ezt a bázisfeszt fogja söntölni. S megis történt a fordítás.
![]()
Akár egy sima zéneres kapcsolás is elendő lehet a bázisfesz stabilitásának biztosítására.
Mert tulajdonképpen ez is egy feszültségosztó... ![]()
Kipróbálom. Esetleg az is gond lehet hogy igazából jó volna ha 5V-30V között működne. de ha nem lesz más... Holnap kísérletezek egy kicsit.
Azért elég szélsőséges paraméterre tervezel!
Ha jól méretezed, akkor szerintem a zéneres kapcsolás fog beválni. Viszont, a zéner előtétellenállását a MAX feszhez kell méretezni! ![]() Ellenállás helyett egy áramgenerátor talán sokkal jobb lenne. Olyat mint amik az SSR-ek bemenetét is védik. FET-es áramgenerátor. Rendszerint 5-30V ig állandó nyitóáramot biztosít a bemeneti led számára... S igy szélsőséges feszültségnél is közel egyforma áramot biztosít a zénernek... ![]()
Nem az optora menne 5-30V. Amiről szó van: Adott egy cél ic-s áramgenerátor, amivel nagyfényerejű ledek hajtok. Ennek a betápja 5-30V. A chip tud olyat, hogy van egy analóg ADJ láb amit ha leföldelünk leáll a chip. Ha szabadon lóg akkor kb. 1,25V-on van a láb és teljes fényerőn megy. Azért analóg mert így egy ellenállással is szabályozható. A leírása szerint open kollektoros tranyóbekötéssel lehet pwm vezérelni. Ehhez tökéletes egy sima opto., Csahogy fordítva működik. Amikor a pwm 100% nem világít, ha pwm 0% akkor világít. Ezt kellene megfordítani. Talán egy fetet bekötök opendrain, gate-re pedig feszosztóval belövök vmit. Ahogy olvasom a fetek sokkal nagyob gate feszt bírnak. (2n7000 +-20V) a tranzisztorok 5V jával szemben. Aztán ahogy írtad, itt lesöntölöm a gate-ről a feszt és meg is van. Ha valamit rosszul mondtam plíz javíts ki. Köszi.
Én bipoláris tranyóban gondolkodtam, de egy jól megválasztott fettel is müködöképes lehet.
![]() ![]()
BC337-es tranyóval simán megy.
![]()
Üdvözletem a fórumozóknak.
Egy viszonylag nagy indítóáramú induktív terhelést szeretnék be- és kikapcsolni egy triakkal, névleges áram több tíz Amper is lehet, igaz csak másodpercekig, esetleg 1 percig. Viszont a triaknak le kell tudnia kapcsolni a 230V-ot bármikor, tehát terhelés alatt is! Tudtok ajánlani bevált típust, ami lenne úgy legalább 40A-os és 400V-os, illetve milyen vezérlést érdemes építeni az üzembiztos működés, és elsősorban a lekapcsolás miatt? Köszönök mindenféle segítséget!
Szia!
Itt érdemes szétnézni: Bővebben: Link A lap közepe táján vannak a szilárdtest relék. Illetve itt egy katalógus, úgy tudom van magyarországi forgalmazójuk is! Ez kimondottan induktív terhelésre írják!
Sziasztok!
Egy kis segítséget szeretnék kérni. Van egy nagy CO gépem (HEGA 450P ; 380V-os),aminek a hegesztés kezdésekor egy nagy 50A-es mágneskapcsoló adja a delejt.Ezt szerettem volna kiváltani szilárdtest relével,de ami nekem oda kellene,azt már aranyárba mérik.Gondoltam hát építek egyet,biztos olcsóbban kijövök. A kérdésem az lenne,hogy a Jani által épített MOC30-al megvalósított kapcsolás tudna-e egyszerre 3 db nagyteljesítményű triacot,vagy tirisztort kapcsolni.Ugye ez a 3 tirisztor kapcsolgatná a 3 fázist a relé helyett. Amit találtam tirisztort,az bőven meg is bírja (SKT 130/12E ; 1200V 130A). Bocsi a sürgetésért,csak arra kérnék azonnali választ,hogy az előbb említett tirisztor jó lenne-e,mert azért holnap tudnék elmenni. Előre is köszi a segítséget. |
Bejelentkezés
Hirdetés |
A használat feltételei
• Adatvédelem
• GY.I.K., Használati útmutató és szabályok
• Impresszum
• Elosztó
• Hiba jelentése
K�rlek v�rj...