Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Erősítőhöz való hangsugárzó védelem (koppanásgátló)
Lapozás: OK   20 / 194
(#) Maverick91 válasza proli007 hozzászólására (») Okt 2, 2008 /
 
2,5 v a feszültség
(#) Maverick91 válasza Maverick91 hozzászólására (») Okt 2, 2008 /
 
ua mindkét polaritással
(#) Maverick91 válasza Maverick91 hozzászólására (») Okt 3, 2008 /
 
felteszem a nyákrajzot, hátha az alapján könnyebb

vedelem.lay
    
(#) Maverick91 válasza Maverick91 hozzászólására (») Okt 3, 2008 /
 
vagy kössem ki a trafó GND-jét, és akkor az adapter GND-jét használjam?
(#) proli007 válasza Maverick91 hozzászólására (») Okt 3, 2008 /
 
Helo!

A lay képet nem tudom nézni. (nem használom ezt a progit)

Ez a kérdésed, kissé elbizonytalanított!
A védelemben szerplő tápfesz +Ut és -Ut a végfok pufferéről kell hogy jöjjön. Értelem szerűen, a védelem GND pontja, össze van kötve, az erősítő GND-pontjával. (Nem hídkapcsolású a végfok, és nem féltápfeszes.)

Ha elemről, vagy adapterről próbálod a védelem bemenetét, akkor annak egyik pólusát a GND-re, másikat a hangszóró vezetékre kell kapcsolni. (hangszóró ilyenkor, kiugrik a bőréből örömében) Különben nem fogja működtetni a védelmet!
A védelem rajzán temészetesen a hangszórónak csak a jelvezetéke van feltüntetve, mert csak azt kell kapcsolni. A másik lába természetesen a GND-re megy.

Amúgy, hogy a védelem működjön, (pld. a pozitív félperiódusba) T4 tranyónak ki kell nyitni. Ehhez kb. 650mV bázis-emitter feszültségre lenne szüksége, ami mérhető, az R4 ellenálláson is. D5 diódán, ilyenkor, kb. 0,7V feszültség esik. Ez összesen 1,35V, ez mérhető, a C3 kondin. Mivel a két 47kohm (R10/R11) 1:2 osztású feszültség osztót alkot, a hangszórón, ennek a feszültségnek legalább a kétszeresének kell megjelenni, a védelem működéséhez. Azaz minimum 2,7V-nak. (Az ellenállások ért osztanak, mert az egyik ellenállás a hangszórón keresztül a GND ponton van, mikor a másik hangszóróra adod a feszültséget.)

Remélem, a leírás alapján meg tudod mérni a feszültségeket, és el tudod dönteni, hol a hiba!

üsv! proli007
(#) Maverick91 válasza proli007 hozzászólására (») Okt 3, 2008 /
 
feszültségek:

D5 0,448 V
T4 0,733 V
R4 0,518 V
C3 0,95 V

össz: 3,48 V

a relé meg melegszik
(#) Maverick91 válasza Maverick91 hozzászólására (») Okt 3, 2008 /
 
de mondjuk ez nem ettől van
(#) proli007 válasza Maverick91 hozzászólására (») Okt 3, 2008 /
 
Hello!
Nem lesz itt semmi baj, csak én is figyelmetlen vagyok.
Nem vettük figyelembe, hogy a C3 kondi feszültségéből, az R10 felé is folyik áram, és az is átfolyik az R11-en. Így annak feszültség esése nő. Egyszerűen szólva, az R10-R11 osztót, terheli a tranyófelé menő áram.

Na ugorjunk neki mégegyszer!

- Ha a T4 BE feszültsége 0,65V, akkor Ez a feszültség lesz az R4 ellenálláson is. Ez az R4-en 65uA áramot jelent. Ehhez jön hozzá, a T4-et működtető bázisáram, ami kb. 5uA. (IC=Ut/(R7+R9) IB=IC/Béta) Ez aD5 diódán összesen 70uA-ra rúg.
- A dióda könyökfeszültsége biztos kisebb ilyen kicsi áramnál (nálad látható is, hogy csak 0,448V) de maradjunk, a gyakorlati 0,7V-nál.
- A C3-ban így 1,37V-al számolunk. Az R10 ellenálláson is ekkora feszültség van, mert egyik fele a C3 kondin van, a másik meg a hangszórón keresztül a GND-n. Tehát az R10-en folyó áram, 29uA
- Így az R11-en folyó áram, az áramok összege 65+5+28=99uA. így az R10-en eső feszültség, 4,6V.
Ehhez jön még hozzá, a C3 feszültsége, azaz 5,97V.
- Tehát ez lenne a megszólalási küszöb. (Ha az általad mért dióda feszültséggel számolok, akkor is kb. 5,4V jön ki.)

üdv! proli007
(#) Maverick91 válasza proli007 hozzászólására (») Okt 3, 2008 /
 
köszi, 12 voltnál kb 1 s az idő, mire bekapcsol a védelem. ez az idő így jó?

Mav
(#) Maverick91 válasza Maverick91 hozzászólására (») Okt 3, 2008 /
 
szia, lenne még 1 kérdésem:

ez a kapcsolás alkalnas lenne egy 400 W-os végfokhoz +/- 55V-os tápfeszhez, illetve hogyan lehet eldönteni h alkalmas-e.

Köszi:

Maverick
(#) proli007 válasza Maverick91 hozzászólására (») Okt 3, 2008 /
 
Hello!

Ha 1sec alatt leég a hangszóró cséve, nemjó. Ha nem, akkor jó.

A bekapcsolási időt az R10-R11 és C3 határozza meg. Ha nem tetszik, akkor csökkented a kondit, vagy az ellenálllásokat. De az ellenállás csökentésével, az érzékenysége is nő. A színuszos feszültség átlagértéke nulla. De a zene közel sem színuszos, így annak átlagértéke nem lesz nulla, azaz "DC tartalma" is van. Ha aez a köszöböt átlépi, lebontja a hangszórót. Tehát zene közben, megméred az egyenfeszültséget a kondin és eldöntheted, hogy helyes e a küszöbszint, vagy nem. Ha a végfok kimegy a tápra, akkor viszont nem 12V lesz, és az idő is csökken.


Idézet:
„(Nem hídkapcsolású a végfok, és nem féltápfeszes.)”

Gondolom +-55V-ból nem lehet 400W-os végfokot készíteni, hídkapcsolás nélkül. Egyébként nem lenne akadálya. Esetleg néhány alkatrészt át kell számolni.
(pld. a relé melegedését is meg kellene nézned, ha az ugyan gond.)

üdv! proli007
(#) Maverick91 válasza proli007 hozzászólására (») Okt 3, 2008 /
 
akkor inkább írom úgy hogy 400 W-ot írtak rá, a táp +/- 55 V és a végfok fetek azok 2-2 db IRFP 240 és IRFP9240
(#) proli007 válasza Maverick91 hozzászólására (») Okt 3, 2008 /
 
Hello!

Hát én ezeket az erősítőket nem ismerem.
De ha hídkapcsolású, akkor oldalanként két végfok van benne. A hangszóró, a két végfok közé jön.
Ha nem hídkapcsolású, akkor a hangszórók egyik pontja (általában a "minusz" vagy fekete jelölésű) a GND-re megy. Tehát kikapcsolt (és kisült kondi mellett) állapotban ohm-mérővel a két fekete kimenet (és a test között) zárlatot fogsz mérni.

üdv! proli007
(#) Maverick91 válasza proli007 hozzászólására (») Okt 3, 2008 /
 
köszi szépen a sok segítséget.

tehát ha nekem 12 V egyenfeszre leold, akkor történjék bármi a végfokkal, ez akkor is működni fog (le fog oldani),

köszi:

Maverick
(#) lewi hozzászólása Okt 3, 2008 /
 
sziasztok.

én is megépítettem a már a kapcsolást egy stereo tda 7294 hez használnám, de nem igazán megy....
a mellékellt képe van, hogy hogy volt leg utóbb bekötve, és így is "aktiválódott", de kipróbáltam, h az erősítőről a gnd t is, és a spk + ot is az amp hez kötöttem (!!! most vettem észre, hogy most rosszul rajzoltam, de rendesen az amp hez van kötve a a való életben !!!)
szóval mind a 2 féle képpen aktibálódik, és akkor is, ha nincs rajta a hangszóró... szóval nem tudom... van esetleg ötletetek? előre is köszi...
üdv: lewi
(#) Maverick91 válasza Maverick91 hozzászólására (») Okt 3, 2008 /
 
közben az egyik ismerősöm azt mondta, hogy vegyem ki a végfok elől az egyik biztit, és úgy próbáljam ki. ennek mi az értelme?
(#) Tetye válasza lewi hozzászólására (») Okt 3, 2008 /
 
hali!
Probáld meg hogy gnd-re kötöd a spk bemenetet, a kimenetet hagy logni a levegöben akor bekapcsol-é?!
+-Ut -t megkapja? váltót?
(#) lewi válasza Tetye hozzászólására (») Okt 4, 2008 /
 
elvileg biztos meg kéne kapnia, mert úgy húztam a vezetékeket, mikor kipróbáltam, hogy a táp részéből egy vezetéket az egyik végfokba, és azt egy kisebb darab vezetékkel a másik végfokba, és a másik végfokból vittem a védelemhez.
a könnyebb megértésért mellékelek egy paint-es rajzot...
a gnd-s megoldás kipróbálom.
és akkor íz utóbbi módszerrel kellene bekötni, ami most van? mármint az amp-hez kötöm a 2 végfokról kijövő hangszóró jelét. és a hangszóró másik fele, az csak a gnd-n van....
előre is köszi mindent, meg eddigis

huzal.JPG
    
(#) Maverick91 válasza lewi hozzászólására (») Okt 4, 2008 /
 
én külön tápot csinálnék a két végfoknak

üdv: Maverick
(#) lewi válasza Maverick91 hozzászólására (») Okt 4, 2008 /
 
én pont azért néztem ezt a kapcsolást, mert ez a 30V ról tud menni, mert van itt egy másik egy Dbase féle asszem, vagy nem tudom pontosan hogy hívják, annak elég 12V de ahhoz kéne egy másik trafo, és nem igazán tudom, hogyan kössem be, mert hallottam vélményeket, és valami olyasmit mondanak, hogy kis trafo gnd jét, és a nagy trafo gnd jét össze kell kötni, mert különben földhurok lesz.... szóval ezt nem igazán értem...
a "nagy trafo" az a mostani 160VA os toroid, ami a végfokoknak van, és akkor raknék bele egy 12v osat, majd azt egyenirányítanám, és a pufferelt tápnak a gnd jét kéne összekötni az egyenirányított megszűrt "kis trafo" - felével, mert az megeggyezik a gnd vel???
és miért raknád külön tápra a 2-t ??? de valószínűleg elkerülhetetlen egy új trafo, mert tervezek bele egy hangváltót, hogy sub kimenete legyen, és még egy kivezérlésjelzőt, meg ha összejön egy lm1036 ot hangszínnek, de nem biztos, mer ez még nem akar működni...
szóval ettől függetlenül még meg szeretném csinálni ezt a védelmet... tudnátok segíteni?
ha eddigi eltervezésemben hiba csúszott be kérlek szóljatok, de majd egy teljesen részletes leírást is csinálok, és azt is meglérdezem majd, hogy jó e... nagyon szépen köszi mindent! lewi
(#) szabi83 válasza lewi hozzászólására (») Okt 4, 2008 /
 
Heló!

Még mindig..?

Proli007, ha jól emlékszem, azt írta, hogy egy kondival kell leszedni a váltót a védelemnek

Bővebben: itt

Azaz átkozott visszaolvasás... esetleg kereső használata..


Üdv
(#) Maverick91 válasza lewi hozzászólására (») Okt 4, 2008 /
 
azért jó ez, mert különben túl sokat zabálnának az elkókból.

nem értettem teljesen hogy mit hova kötöttél a védelemben, ezért lerajzoltam, h mit hova kell kötni

üdv: Maverick
(#) szabi83 válasza lewi hozzászólására (») Okt 4, 2008 /
 
nos??
(#) lewi válasza szabi83 hozzászólására (») Okt 5, 2008 /
 
nem tudom.... így sem akar működni...

na de mind1. szerintem megcsinálom azt, ami az oldalon van, mert nem láttam eddig, hogy valakinek azzal baja lett volna, de ahogy olvasgattam mindenki másnak sok gondja van vele...
és ide egy kérdés: amit vettem gpm4es relé 24V os, az jó lesz a másikba is? mármint abba, mi itt található az oldalon...

és egy kicsit off, bocsi
szóval a tpoicban visszaolvasva rábukkantam egy ilyenre egy hálózati zavarszűrőre... ezt ha beteszem, akkor az miben javítja az erősítőt? szükséges ez, mert egy ilyet láttam, hogy skori qvadba is raktak a leírásban...
szóval ez mire jó, fontos e? köszi szépen mindent!
lewi
(#) proli007 válasza lewi hozzászólására (») Okt 5, 2008 /
 
Hello!

Lewi! Ez egy működő képes kapcsolás! Legfeljebb valami hiba van az elkövetésében. Mi nem akar működni?

Próbálj pontosan fogalmazni, rajzolni, mérni, fényképezni, bármi, ami alapján tudunk segíteni. Ha működés közben leméred a feszültségeket, akkor utána lehet számolni a dolgoknak. Legfeljebb egy kis teszt mérést kell készíteni. Szinte minden fokozat működését és számítását mát érintettük.

Nem Te vagy az első, aki csak sírdogál, hogy valami nem működik, közben nemtesz semmit ami logikus, vagy nem követi a segítője tanácsait.
- Elkalandozik, valami teljesen mást hoz fel egy hiba felderítése közben.
- Nem mondja, hogy valami nem sikerült.
- Mire valami eredményt érnénk el, egy másik kapcsolással jön, és kezdődik az egész előlről.
- Szóval sem kitartás, sem olvasási, sem tanulási számdéka nincs.

Csak nem működik - nem működik....
Ezekkel a módszerekkel és hozzáállással nem is lehet hibát keresni és főleg tanulni, hiszen az egésznek talán ez az legfőbb célja. :yes:

Kérlek szívd fel az orrodat és mond ki, hogy nem az áramkör csinált bennünket, hanem fordítva. És akkor menni fog. Csak céltudatosan kell cselekedni!

üdv! proli007
(#) szabi83 válasza lewi hozzászólására (») Okt 6, 2008 /
 
Két példányt összeraktam, mind a kettő működik, Te érted ezt??

Érdekes

A relé kapcsolása lassú, van vagy 5 sec.., de utána olvasok és majd orvoslom..

Üdv
(#) frissadam hozzászólása Okt 6, 2008 /
 
Hi!
Nem tudna valaki olyan védelmet ajánlani ami rövidzár ellen is véd?Koppanás gátlót és clippet tudok készíteni, de a rövidzárral nem tok mit kezdeni.Bármi ötlet érdekel.
Kössz
(#) szabi83 válasza frissadam hozzászólására (») Okt 6, 2008 /
 
Olyan végfokot rakj össze, amiben van..

pl ST151
(#) frissadam hozzászólása Okt 6, 2008 /
 
És ha van legalább 6 barab panelem akkor azokat dobjam ki mert azokban nincs?A quad sajnos nem rendelkezik ilyen védelemmel.Nekem az elv is elég lenne, és megépíteném.De nincs ötletem hozzá.
(#) proli007 válasza frissadam hozzászólására (») Okt 6, 2008 /
 
Hello!
Idézet:
„A quad sajnos nem rendelkezik ilyen védelemmel.Nekem az elv is elég lenne, és megépíteném.”

Hát ez a két mondat között kis ellentmondás van.
- Abban bizony van túláram védelem, nem is akár milyen.
- Ha ezt nem ismerted fel, hogyan akarod az elv alapján megépíteni?

üdv! proli007

Következő: »»   20 / 194
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem