Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Vezeték nélküli gyertya
 
Témaindító: vicsys, idő: Okt 28, 2008
Lapozás: OK   2 / 59
(#) MolnarG válasza miklosch hozzászólására (») Okt 28, 2008 /
 
Azoknak a 3D lézerképeknek szokott ilyesmi világítása lenni amik üveghasábokba vannak. Láttam ilyet RGB színekkel fokozatos átmenettel a színek között. Bár ez nekem eléggé uC gyanús, vagy meg lehet oldani nélküle is? Esetleg lehetne SMD alkatrészekből...
(#) vicsys válasza miklosch hozzászólására (») Okt 28, 2008 /
 
Mindenesetre találtam egy biztató rajzocskát...
Bővebben: Link
1,5V@40uA!
(#) gg630504 hozzászólása Okt 28, 2008 /
 
Mindig vágytam olyan mécsesre, ami fénnyel távírózik. Most már azt is tudom, hogyan kell megcsinálni.
(#) Abukodonozo hozzászólása Okt 28, 2008 /
 
Egész jó ez a téma...ja, és a ''wireless candle'' is tetszik!
(#) hapro válasza Attila86 hozzászólására (») Okt 28, 2008 /
 
Az elektronos fogkefe töltése is így működik.
A fogkefe alján van egy lyuk amit rá kell húzni a dokkoló állomás ellendarabjára. Csupa műanyag, és ugye semmi fémes érintkezés. A fogkefe aljában van egy tekercs, amit gerjesztenek a dokkoló állomásból. Ebben a tekercsben indukálódott áram tölti a fogkefe akkuját amikor rajta pihen, amikor meg fogat mosnak vele, akkor meg akkuról megy.
(#) tod hozzászólása Okt 28, 2008 /
 
Sziasztok!

A Vaterán találtam egy ehhez hasonló gyertyát, de ez elemmel megy: Színváltó gyertya
(#) vicsys válasza tod hozzászólására (») Okt 28, 2008 /
 
Hááát, ennél elveszik a feeling, amit Attila mester álmodott meg, hogy ti. láthatok belül az alkatrészek...
(#) titkovics hozzászólása Okt 28, 2008 /
 
Az jutott eszembe, hogy a gyertyának lehetne tartót készíteni, amiben elférne az elektronika és így lehetne a gyertya világítását kapcsolni is (én most arról a verzióról beszélek, ahol két elektronika van, egy a gyertyában és egy az alatt, tehát a kapcsolat indukciós), bár ez csak azoknál a gyertyáknál jó, amelyik nincs semmibe sem beleöntve, és a faggyúnak valahova folynia kell. Amelyik bele van öntve valamibe, annak is lenne külön elektronikája de az asztallap alá kerülne úgyis, annak nem fontos mutatós dobozolás.
(#) vicsys válasza titkovics hozzászólására (») Okt 28, 2008 /
 
Pont ez a lényeg! Nem kell bele kapcsoló. Elhúzod a primer tekercstől távolabb és nem világít...
(#) titkovics válasza vicsys hozzászólására (») Okt 28, 2008 /
 
Ömm, igen, igaz... Még reggel van...
(#) tod válasza vicsys hozzászólására (») Okt 28, 2008 /
 
Ez tényleg így van
Meg belegondolok, 9V-os elem, elfoglalja a fél alját a gyertyának, a másik meg, hogy 1200Ft-ot azért egy ilyenért nem adnék...
(#) Attila86 válasza vicsys hozzászólására (») Okt 28, 2008 /
 
Sőt, kismértékű tologatással változtatható a két tekercs közti csatolás, ezt fel lehetne használni a gyertya fényerejének beállítására.
(#) Attila86 hozzászólása Okt 28, 2008 /
 
Hmm...
Lehet kapni kis sárga csillagokat, egy csillag kb 3-4mm-es méretű. Elég fényesek és visszatükrözik a fényt, ilyen dísz gyertyákba is szoktak szórni belőle.
Mi lenne, ha ilyenek is lennének a gyertyazselében, és betennék egy kis erős mágnest is a zselébe...
Aztán alulról levitronnal rezgésbe kellene hozni a megkötött zselében lévő mágnest, ami kis vibrációt kelt a zselében. (A gyertyazselé elég rugalmas anyag.) Így a kis csillagok is mozognának és más-más irányba tükröznék a fényt.
Mivel az egyedüli mozgó alkatrész a kis mágnes, az pedig a zselében van, ezért természetesen hangja sem lenne.
Csak nem szabad túl nagy mozgást beállítani a mágnesnek, mert attól kiszakadhat a zseléből.

Egy nagy DIL tokos IC alá ragasztva a mágnest növelhető a vibráció hatása.

Legfeljebb ha a gyertya elkészítése után kiderül hogy hülyeség az egész, akkor csak dísznek marad benn a mágnes és nem kell mozgatni.
(#) vicsys válasza Attila86 hozzászólására (») Okt 28, 2008 /
 
Sőt! Ha modulálva lenne a primer árama, felhasználható lenne üzemmód váltáshoz is...
(#) Attila86 válasza vicsys hozzászólására (») Okt 28, 2008 /
 
Bizony!
Bár ez megoldható lenne egy RF modullal, vagy mivel a zselé átlátszó, akár infra útján is...
(#) gg630504 hozzászólása Okt 28, 2008 /
 
Zsebtelefon ( mobil ) fénylő hívásjelző beöntve. Telefon alá/mellé. Ha hívod, fény lészen.
(#) Attila86 válasza gg630504 hozzászólására (») Okt 28, 2008 /
 
Ááá, az olyan gagyi kínai. Mi jobbat is tudunk.
(#) vicsys válasza Attila86 hozzászólására (») Okt 28, 2008 /
 
Speciel arra gondoltam, hogy az IC-nek pufferral biztosítva lenne a folyamatos táp, a bemenete (diódával leválasztva) meg a tápra megy, így a változásokat (modulált tápfesz ugrásai) követheti. Végülis lehet akár lobogást szimulálni, vagy ütemre is villoghat...
(#) titkovics válasza gg630504 hozzászólására (») Okt 28, 2008 /
 
Szerintem is maradjunk inkább az alapötletnél, ott lenne csodálkozás, hogy mitől világít...
(#) Attila86 hozzászólása Okt 28, 2008 /
 
Először is, kellene tekerni két kis tekercset és kipróbálni hogy mekkora feszültség indukálható a gyakorlatban, illetve ez mekkora árammal terhelhető.
Vékony zománcozott rézhuzalom viszont sajnos nincsen, és (terhelhető) jelgenerátorom sem, amivel meghajthatnám.

De két reléből megpróbálom kiszedni a tekercseket és akkor még tekerni sem kell...
(#) vicsys válasza Attila86 hozzászólására (») Okt 28, 2008 /
 
Azért nem ártana 1 kicsit szélesebb tekercs... (nincs rosz trafód otthon?)
Itt van egy 555 PWM ahol a motor helyére mehet a primer és talán R1 helyére is lehetne trimmert rakni. Így a kitöltés és a freki is változtatható lenne.
Bővebben: Link
(#) Attila86 válasza vicsys hozzászólására (») Okt 28, 2008 /
 
Két 12V-os relé tekercsét kibontottam, egymástól kb 1cm-re tettem őket és így kb. 0,5V-ot sikerült indukálnom a szekunder tekercsben. Ez még nagyon kevés egy dióda kinyitásához.
A kapcsolás ez volt, mert ez pont össze van rakva az asztalomon:
Bővebben: Link
A kitöltési tényező nem tudom hogy mekkora volt, de durván 80%, a freki pedig kb. 250Hz. A tápfeszültség 12V. A szekunder tekercset egy aranytűs germánium diódával egyenirányítottam és egy 1µF-os fóliával pufferoltam, és nem terheltem.

Rossz trafóm nincs, vigyázni szoktam rájuk.

Szerintem nagyobb frekvencia kellene, mondjuk kb 1kHz.

Egyébként a relé azért is jó szekundernek, mert a relét úgy ahogy van bele lehet tenni a gyertyába mert jól is néz ki azon felül hogy tápfeszültséget állít elő.

A primer oldalon a tápfeszültség szerintem legyen 9V, mert akkor mehet 9V-os elemről. A szekunder oldalon ebből 1-2V-ot legalább elő kellene állítani...
(#) Attila86 válasza Attila86 hozzászólására (») Okt 28, 2008 /
 
Ja és van még egy ötletem:
A LED-et egyenirányítóként is fel lehetne használni, így javul a hatásfok. Sőt, a relé tekercsére két különböző színű diódát kapcsolva, talán megoldható lenne a primer oldalon állítani a gyertyában lévő LED-ek által kikevert színt.
A fényerejüket a primer oldali tekercs áramával simán lehetne állítani, a primer tekercsre kapcsolt feszültség kitöltési tényezőjével pedig a két dióda fényereje külön-külön is állítható lenne, így a 'kikevert' szín is változna.

Szerk.:

Hmm... meg is van: két háromszögjel-generátor kell, az egyik a vivőfrekvencia ami mondjuk legyen 1kHz, a másik pedig a moduláló jel, ami szintén háromszöget állít elő de nagyon alacsony frekvencián, mondjuk 0,2Hz-en. Ezzel érjük el azt, hogy 5 másodperc alatt "ússzon át" a gyertyában az egyik szín a másikba, majd vissza. A két háromszög-generátor kimenetét pedig egy komparátorra kell kapcsolni, a komparátor kimenete pedig mehet a primer tekercsre. De ha elé még beteszünk egy osztót, akkor a gyertya össz fényereje is állítható.
(#) vicsys válasza Attila86 hozzászólására (») Okt 28, 2008 /
 
Igen, a 250Hz elég alacsony... Én inkább 15-22kHz körüli frekit választanék.
(#) Attila86 válasza vicsys hozzászólására (») Okt 28, 2008 /
 
Persze, de most ez volt az asztalomon. Majd összedobok egy direkt erre a célra készített áramkört is.

Köbzoli!
Azt nem tudod esetleg, hogy a fogkefe mekkora frekvenciával dolgozik?
(#) Abukodonozo válasza (Felhasználó 13571) hozzászólására (») Okt 29, 2008 /
 
''diófa''
(#) vicsys válasza (Felhasználó 13571) hozzászólására (») Okt 29, 2008 /
 
Klassz! Akkor a led már világít a túloldalon? (a fény odaát van?)
(#) Attila86 válasza (Felhasználó 13571) hozzászólására (») Okt 29, 2008 /
 
Szuper!
Nekem nincs itthon fazékvasam és vékony huzalom, de majd alkotok valamit...
Mekkora frekvenciát és tápfeszültséget használtál?

Én meg közben kitaláltam a primer oldali vezérlést, mindjárt lerajzolom...
A szekunder oldal is megvan, de az nagyon egyszerű.

Üdv.!
(#) vicsys válasza (Felhasználó 13571) hozzászólására (») Okt 29, 2008 /
 
Idézet:
„Jó, nem jó, jó, nem jó...”
(#) Attila86 válasza (Felhasználó 13571) hozzászólására (») Okt 29, 2008 /
 
Igen én is ezt mondtam tegnap vagy tegnap előtt, hogy a gyertya kismértékű elmozdításával állítható a fényerő, mivel javul/rosszabbodik a két tekercs közötti csatolás.
Következő: »»   2 / 59
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem