Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Elektronikában kezdők kérdései
- Ez a felület kizárólag, az elektronikában kezdők kérdéseinek van fenntartva és nem elfelejtve, hogy hobbielektronika a fórumunk!
- Ami tehát azt jelenti, hogy a nagymama bevásárlását nem itt beszéljük meg, ill. ez nem üzenőfal!
- Kerülendő az olyan kérdés, amit egy másik meglévő (több mint 17000 van), témában kellene kitárgyalni!
- És végül büntetés terhe mellett kerülendő az MSN és egyéb szleng, a magyar helyesírás mellőzése, beleértve a mondateleji nagybetűket is!
Lapozás: OK   322 / 3961
(#) bancsi15 hozzászólása Okt 30, 2008 /
 
Sziasztok!

Építek egy végfokot TDA2003-mal. Itt a Cx kondi értéke 39nF. Ilyet nem találtam. Mekkorát tehetnék be helyette? Esetleg 33nF ? De akkor az Rx ellenállás értékét is 33Ohm-ra kell változtatni? Vagy kell egyátalán valamin változtatni, ha kicserélem másik értékűre?

TDA2003.gif
    
(#) gg630504 válasza Dudus hozzászólására (») Okt 30, 2008 /
 
Nem, csak a tápvonal szerepét hangsúlyoztam.
(#) Imi65 válasza Imi65 hozzászólására (») Okt 30, 2008 /
 
Erre gondoltam.

RES_INT.AVI
    
(#) Vacok hozzászólása Okt 30, 2008 /
 
Sziasztok!
Egy baxandall típusú hangszínszabályzóval ellátott erősítő akkor hibásan működik, ha a számítógépből érkező hangot rendesen felerősíti, de az mp3 lejátszóét nem? Az mp3 lejátszót csak akkor erősíti fel rendesen, ha egy pc hangszóróra van rákötve, és ott csak nagyon kicsit kell felvenni a hangerőt, hogy az erősítő elég hangosan szóljon. Ha a hangszínszabályzót kihagyom, az mp3 lejátszót is, és a számítógépet is rendesen felerősíti.
(#) proli007 válasza Vacok hozzászólására (») Okt 30, 2008 /
 
Hello!

Lehet, hogy az MP3 hallgató kimenetére csatlakoztatod a hangszinszabályzót, és hiányzik a fülest lezáró (kb. 32ohm) ellenállása. (Ha a hangfalat teszed rá, az pótolja ezt.)
Az utolsó mondatodat nem voltam képes követni.

üdv! proli007
(#) aderka hozzászólása Okt 30, 2008 /
 
Szevasztok!

Lehet nagyon amatőr dolgot kérdezek, dehát erre való talán a "Kezdő kérdések" topic .
Egy RGB LED-nek hány V kell a működéshez? Elég egy mezei 3-5 mm -es LED-é vagy sokkal több mint pl: egy erősfényű led-é. Köszi előre is :worship:
(#) Vacok válasza proli007 hozzászólására (») Okt 30, 2008 /
 
Igen, az mp3 lejátszó kimenetére megy a hangszínszabályzó. Az utolsó mondatban annyit akartam mondani, hogy ha az mp3 lejátszót nem a hangszínszabályzó bemenetére kötöm, hanem közvetlenül az erősítő bemenetére, akkor erősíti rendesen, az erősítő amúgy egy quad405.
(#) moltam válasza aderka hozzászólására (») Okt 30, 2008 /
 
Szerintem van ahoz a tipushoz valamiféle adatlap pdf file.Abba tuti hogy benne van a nyitófesz és az optimális átfolyó áram.Utána sztem az előtétet kiszámolod a segédprogival és kész.Bár kérdezz meg valakit aki okosabb.
(#) csaveri válasza mex hozzászólására (») Okt 30, 2008 /
 
Mex!
Lenne még kérdésem. Megfelelőnek tűnik a felvillanási idő de ha az érzékelőnek kevés lenne akkor, hogy tudom megnövelni az idejét?
(#) bebence hozzászólása Okt 30, 2008 /
 
Sziasztok, olyan kérdésem leen, hogy a lomextől szeretnék vásárolni, de ott az elenállásoknál R-ek vannak, és nekem 1 K-s kellene de olyat nem találok.

Várom válazotok!

Üdv
(#) Dudus válasza gg630504 hozzászólására (») Okt 30, 2008 /
 
Így magunk között a legjobb illesztő a jó hosszú tápvonal. Nincs az a gagyi antenna amit egy megfelelően hosszú tápvonallal le ne lehetne illeszteni egy végfokhoz. Extrém esetben a végfok illesztettnek lát egy jó hosszú tápvonalat akkor is ha az antennát lefelejtetted a végéről
(#) uli hozzászólása Okt 30, 2008 /
 
Estét!
Következő kérdésben szeretném as egítségetekt kérni:
Adott egy erősítő, mindenféle hangfalvédő áramkör nélkül.
Tudom, tudom van interneten millió féle...
Lényeg, elkészítettem a rajzon lévő, általam kitalált kapcsolást, és nem is lett rossz. Mindössze néhány probléma adódik.
Az ák. működése:
SW1 egy kétállású, kétáramkörös kapcsoló. Egyik áramkörére a trafó primer oldala van kötve, másikra pedig az alábbi kapcsolás(az erősítővel párhuzamosan)
Bekapcsoláskor, ugye feszültség jelenik meg aprimer, majd a szekunder oldalon, és ekkor lép működésbe az áramkör. Amíg C1 teljesen fel nem töltődik, addig ugye folyik ára, ha folyik a tranzisztor nyitva van, és ha nyitva van, a relé behúz. Ha a relé behúz a hangszóró le van kapcsolva az erősítőről.
Mihelyst c1 feltöltődik annyira, hogy az ellenállásából adódóan a tranzisztoron nem fog áram folyni (kicsit bonyolult fogalmazás, de remélem értitek), akkor a relé elenged, és rákapcsolja a hangfalakat az erősítőre. (C1=220uF, R1=1k, +BC182)
Működik is, csak egy két gond van.
A relé nem csak egyszerűen elenged, hanem először elkezd játszani, elenged, beghúz, elenged behúz... mindenzt gyorsan persze, és csak utána kapcsolja rá végleg a hangszórókat.
Másik, kikapcsolás ellen ez sajnos nem véd.
Viszont újbóli bekapcsoláskor a még feltöltődve maradt C1 szinte azonnal rákapcsolja a hangszórókat, így nem ér sokat.

Szóval amiket meg kéne oldani röviden: Ha elenged a relé, akkor engedjen is el, ne húzzon utána újra be.
és kikapcsoláskor C1 "merüljön le".

Aztán a többit Szerintetek van esély arra, hogy rendesen működjön?? Vagy felejtsem el és építsek valami netes kapcsolást? (mégiscsak jobbszeretném ezt kiegészíteni, márcsak a feeling miatt is, hogy az alapját én terveztem )
Kössz a segítséget előre is: uli
(#) Vacok válasza proli007 hozzászólására (») Okt 30, 2008 /
 
Ha pótolni akarom azt az ellenállást, akkor azt az mp3 lejátszó kimenete, és a test közzé kell kötni?
(#) moltam válasza uli hozzászólására (») Okt 30, 2008 /
 
Honnan szerezted a magyar nyelvü TINA t?
Ez nekem kell
(#) aderka hozzászólása Okt 30, 2008 /
 
http://aderka.atw.hu letölthető a magyar TINA.
De pls aki tényleg vágja, az válaszoljon, hogy az EGB-led nyitófeszültsége az mennyi?
(#) moltam válasza uli hozzászólására (») Okt 30, 2008 /
 
Valami ilyesmi jó lenne?C1 R1 en keresztül töltődik és csak akkor kapcsolja rá a hangszórót ha C1 elérte a relé meghuzásához szükséges feszültséget.TINA ba müködött
(#) gg630504 válasza Dudus hozzászólására (») Okt 30, 2008 /
 
Gondolkodtam, leírjam-e az előbb: "Nincs rosszul illesztett antenna, csak rövid tápvonal."
Az igazi lusták kitesznek egy antennának látszó trágyat, rákötnek egy kicsit hosszabb koaxot majd elkezdik vagdosni. Szegény kábel ijedtében impedanciatranszformál és előbb-utóbb lesz elfogadható állóhullám-arány lent. Ő az, aki lejtősre parkettázza ki a szobát és hozzávágja az asztal lábát.
(#) gg630504 válasza bebence hozzászólására (») Okt 30, 2008 /
 
R = rezisztencia, ellenállás, omega betű helyett.
470 R = 470 ohm

k = kilo = 1.000 prefixum
51 K = 51 kiloohm = 51 kohm

M = mega = 1.000.000 prefixum
1 M = 1 megaohm = 1 Mohm

2K7 = 2.7 kiloohm ( a K a tizedespont helyén )
3R3 = 3.3 ohm
(#) moltam válasza moltam hozzászólására (») Okt 30, 2008 /
 
A mellékletet kifelejtettem
(#) uli válasza moltam hozzászólására (») Okt 31, 2008 /
 
Elég szkeptikus vagyok a dologgal kapcsolatban
De majd holnap (vagyis már ma... ) meglátjuk.
uli
(#) Moderátor hozzászólása aderka hozzászólására (») Okt 31, 2008
 
Ha még egyszer beírod az RGB LED-es kérdést, kizárlak!
(#) bebence válasza gg630504 hozzászólására (») Okt 31, 2008 /
 
Köszi szépen a kielégítő választ. Mostmár értek mindent.

Kösz

Bence
(#) bebence hozzászólása Okt 31, 2008 /
 
Na itt van még egy ellenálásos kérdésem.

Ha 1R=1ohm akkor, 22K=22kohm= 22000R???

Olyan pedig nincs.

Vagy a K és az R ugyanazt jelenti???

Kösz


(#) aderka válasza bebence hozzászólására (») Okt 31, 2008 /
 
a K betű annyit takar hogy kilo. Ami nem más mint 10 a 3. hatványon. Ha simán R van irva azt ohm-ba kell érteni. Tehát ha van egy 2 k ohmos ellenállásod akkor az 2000 ohm. De ezt senki nem igy irja 1000-től felfelé hanem a prefixumokat használjuk és azt mondjuk hogy 2K-s.
(#) bebence válasza aderka hozzászólására (») Okt 31, 2008 /
 
ezt értem

de a lomexbe ott csak R-es van, K-s nincs

Üdv
(#) uli válasza bebence hozzászólására (») Okt 31, 2008 /
 
Érdekes, én találtam

g.jpg
    
(#) gg630504 válasza bebence hozzászólására (») Okt 31, 2008 /
 
Van az: például: lomeksz - ellenállás - furatszerelt - fix - fémréteg - 37.(!) oldaltól.
Türelem ellenállást terem.
(#) bebence hozzászólása Okt 31, 2008 /
 
hú gyerekek én nagyon hülye vagyok

véletlenül rossz helyen néztem

már megvan

köszi szépen
(#) bebence hozzászólása Okt 31, 2008 /
 
Kénytelen vagyok itt megkérdezni Tina-s, kezdő kérdésemet. Ha megcsináltam Tina-ba a kapcs. rajzot mi a további teendő, hogy ebből vasalásos technikával elkészíthető nyákterv legyen

???

Bence
(#) uli hozzászólása Okt 31, 2008 /
 
Fogsz egy nyáktervező progit (sprint layout, eagle... ) és megtervezed hozzá a nyákot.
De a másik módszer, asszem eagle-ben lehet olyat, hogy a kapcsirajzot beviszed oda is, és onnan áttérsz a nyáktervezésre. Ő kirakja neked az alkatrészeket, összevannak kötve, neked el kell helyezni azokat, és nyomni egy autoroute-ot.
sok iskert
Következő: »»   322 / 3961
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem