Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Elektronikában kezdők kérdései
- Ez a felület kizárólag, az elektronikában kezdők kérdéseinek van fenntartva és nem elfelejtve, hogy hobbielektronika a fórumunk!
- Ami tehát azt jelenti, hogy a nagymama bevásárlását nem itt beszéljük meg, ill. ez nem üzenőfal!
- Kerülendő az olyan kérdés, amit egy másik meglévő (több mint 17000 van), témában kellene kitárgyalni!
- És végül büntetés terhe mellett kerülendő az MSN és egyéb szleng, a magyar helyesírás mellőzése, beleértve a mondateleji nagybetűket is!
Lapozás: OK   323 / 3961
(#) moltam válasza bebence hozzászólására (») Okt 31, 2008 /
 
Van beépitet nyáktervezője.

tina.JPG
    
(#) bebence hozzászólása Okt 31, 2008 /
 
igen ezt láttam hogy van neki ilyen

és itt mit csináljakm hogy műnyomópapírra nyomtatható formátumú legyen?
(#) T0m1c hozzászólása Okt 31, 2008 /
 

Hali,

Lenne egy pár kérdésem:
¤ a kerámiákat kondenzátorok honnan lehet felismerni pl. XK103..stb van valami táblázat?
¤ az Universális Nyákot forsavval hogy kell hazsnálni erről lehet valamilyen leírást találni, hol?
¤ vettem egy pár ilyet is "3,5 mm monó lengőaljzat"..stb ezekbe hogy kell a vezetékéket bedugni nem lehet sehogyse szétszedni?

előre is kösz!

üdv
(#) mex válasza T0m1c hozzászólására (») Okt 31, 2008 /
 
A kerámiakondik barna vagy fehér szinűek,az anyagukat meg a :google: segitségével meghatározhatod. A lengőaljzat meg szerintem szétcsavarható...
(#) T0m1c hozzászólása Okt 31, 2008 /
 
Hali,

lengőaljzatok megvannak továbbra is keresem a kondi illetve az Univerzális nyák megoldását!
a kerámia kondik amúgy sárgák meg kékek
(#) sakab hozzászólása Okt 31, 2008 /
 
Sziasztok!Lenne egy olyan problémám h van egy 16F877es felprogramozott PICem, amit MIDI Ctrlként használnék.Viszont aki nekem ezt készítette anno mondta h egy 1xerü kapcsolással a gyári 10 potit meg a 10 gombot végtelenre lehet bővíteni. Na most erre a kapcsolásra lenne szükségem. Meg még olyan kérdéssel fordulnék hozzátok h a kapcsolokat meik lábra kell kötni? http://www.xcprod.com/titan/XCSB-DOC/16f877.png és legalább hány Ωos/kohmos potit kell rákötni.Előre is köszi.
(#) T0m1c hozzászólása Okt 31, 2008 /
 
Hali,
vettem egy Universalis NYÁkot mivel lehet méretre vágni ?ollóval próbáltam de elkezdett töredezni :S!

üdv!
(#) maTaKee válasza T0m1c hozzászólására (») Okt 31, 2008 /
 
Hello!
Ilyen kérdéseket inkább a Nyák készítéses topicba tedd fel

Amúgy meg ha töredezik, akkor szerintem rosszat vettél (bakelit). Az üvegszálas nekem eddig még sohasem töredezett azt nyugodtan tudom ajánlani! Egyesek asztali lemezvágóval szokták vagy vasfűrésszel!
(#) vicsys válasza maTaKee hozzászólására (») Okt 31, 2008 /
 
Idézet:
„...ha töredezik, akkor szerintem rosszat vettél ...”

Már miért lenne rossz? Ésszel és türelemmel kell dolgozni!

T0m1c !
Szépen lassan, finoman, egy vasfűrész lappal lehet gyönyörűen vágni. Használhatsz minidrill vágókorongot is, ha van kéznél...
(#) hortamas75 hozzászólása Okt 31, 2008 /
 
Üdvözlet mindenkinek!
Segítséget kérek a tőletek az alábbiakban.
Van egy tartályom kb. 20 l-es, amit egy bojler vezérléssel fűtök.
A tartályra van kötve egy keringető szivattyú, ami cseréli a vizet a fütésrendszerben. A probléma az, hogy a vizet nem tudom 30 fok fölé fűteni, pedig 40 fok körüli kéne.
Affelé a megoldás felé indúltam, hogy 30 fok és 50 fok között kellene tartanom a vizet. Ezt úgy szertném megoldani, hogy ha a vízhőfok eléri az 50 fokot, akkor bekapcsoljon a keringető szivattyú, és ha lemegy 30 fok alá akkor kikapcsoljon a szivattyú.
Ezt két csőtermosztáttal gondoltam megoldani.
Az egyik akkor kapcsolja "le" a szivattyút ha eléri a víz a 30 fokot, a másik akkor kapcsolja "be " a szivattyút ha eléri az 50 fokot. Ehhez a rendelkezésemre áll a két csőtermosztát, illetve egy mágenskapcsoló, aminek kétszer 5 pólusa van. Bekötési rajzom viszont egyikhez sincs.
A segítséget ebben kérném, hogy szerintetek hogy kössem össze őket.
A válaszokat előre is köszönöm


(#) wg_kezdo hozzászólása Okt 31, 2008 /
 
Vettem egy NiMH akksit, 3,6V 60mAh.
Szeretnék hozzá egy töltőt építeni ami egy sima mezei adapterről (12V) töltené.
Kell valamire különösen ügyelnem, olyan kezdők tipikus ballépéseire vagyok kíváncsi.
(őszintén szólva sok kapcsolást találtam, de nem vagyok biztos abban, hogy mindegyik megfelelő)
Ha jól sejtem sokkal egyszerűbb a töltőt megépíteni hozzá, mint mondjuk egy LiPo-hoz.

Amiket találtam:

Ez a legegyszerűbb

Bár az sem lenne rossz, ha lenne hozzá töltő amit készen lehet kapni.
(#) teodor válasza T0m1c hozzászólására (») Okt 31, 2008 /
 
Veszel egy vonalzót, ráteszed a nyákra másik kezedbe rajztű vagy csavarhúzó bekercolod mind a két oldalról erődhöz képest , a végén az asztal szélén letöröd, csiszolod az élét méretre és kész.
(#) Sir-Nyeteg hozzászólása Okt 31, 2008 /
 
Üdv!
Egyszer már írtam ide ez ügyben, de nem jutottam tovább azóta sem.
Négyszögjellel szeretnék tranzisztort rávenni a kapcsolóüzemre. Próbáltam már sokféleképpen. Sokféle tranzisztorral. A vége mindig az lesz, hogy a kimenet pl 10.6 és 9.8V között ugrál, nem pedig Ut és 0 között.
Ezt nem értem.
Tud valaki segíteni?
(#) Frankye válasza T0m1c hozzászólására (») Nov 1, 2008 /
 
Idézet:
„az Universális Nyákot forsavval hogy kell hazsnálni erről lehet valamilyen leírást találni, hol?”

Sem az univ. NYÁK-ot, sem más NYÁK-ot soha, semmilyen savval, kenőcével, stb. nem kezelünk! Ha mindenképpen folyasztószerre van szükséged, akkor használj denaturált szeszben feloldott fenyőgyantát (kapható ún. forrasztógyanta, az pl. tökéletes). Más folyasztószerek nem távolíthatóak el maradéktalanul a rézről, ezért később oxidálni kezdik azt, végül zárlathoz, vagy szakadáshoz vezetnek.
Alapvető fontosságú minden elektronikai munkánál a tisztaság, nem győzzük hangsúlyozni! Nem az a megoldás, hogy a pucolás helyett alkalmazunk vegyszereket.
(#) PWM hozzászólása Nov 1, 2008 /
 
Sziasztok!
Építettem gitárhoz egy torzítót Bővebben: Link és az a gondom, hogy nem torzít. A gitárt kicsit felerősíti de nem torzít. miért van ez?
(#) mex válasza Sir-Nyeteg hozzászólására (») Nov 1, 2008 /
 
Hello. tegyél fel egy rajzot,esetleg egy konkrét alkalmazást,hogy lássuk hogyan próbáltad.
Eddig valószinű azért nem kaptál választ mert rajz nélkül nem tudni mit kötöttél-méreteztél el.
(#) Kicsa hozzászólása Nov 1, 2008 /
 
Sziasztok!
Volna itt Ez
a kapcsolás,fent van a 330 uFes kondenzátor. Elektrolit kondit betehetek oda? (250 Vos) Ha igen,melyik a negatív fele?
Köszi szépen
(#) mex válasza Kicsa hozzászólására (») Nov 1, 2008 /
 
Meg ne próbáld!!!
Az egy 330nF!!!! (nem 330uF) speciális váltófeszültségű jelzéssel ellátott fóliakondi,direkte ilyen és hasonló alkalmazásokra.
Igy is kell a boltban is kérni.
Max helyettesitheted ugyanilyen kapacitású 630V egyenfeszültségre gyártott fóliakondival.
(#) Kicsa válasza mex hozzászólására (») Nov 1, 2008 /
 
Szia!
Értem,esetlegesen helyettesíthetem 0.15 uFes MKP kondenzátorral? 275 V AC van ráírva...sajnos nem értem hogy mi a szerepe a kapcsolásban így nemtudom hogy ekkora értékeltéréssel mi történne...
Köszi szépen
(#) gg630504 válasza Kicsa hozzászólására (») Nov 1, 2008 /
 
Itt váltóáramú ellenállás. Az áramot állítja be. Ha 330 nanofaradot terveztett oda, akkor annyi kell. De két 150 nanofarados kondenzátor párhuzamos kapcsolásából is összeállíthatod. Az a 10 % eltérés ( 330 nanofarad - 150+150 nanofarad ) nem komoly itt. A 275 volt váltóáramú feszültségtűrés jónak tűnik.
(#) Kicsa válasza gg630504 hozzászólására (») Nov 1, 2008 /
 
Értem...hát olyat nem fogok itthon találni szóval akkor megint csúszik 1 héttel az élesztés...Köszi szépen mind2töknek!
Üdv
(#) mex válasza Kicsa hozzászólására (») Nov 1, 2008 /
 
Nyugodtan beteheted,annyi fog történni,hogy később húz meg a relé egy-két másodperccel,de gondolom ez nem zavar az élesztési időszakban.

De minden következmény nélkül kipróbálhatod,csak a toroidot ne kösd rá a próba erejéig.
(#) Kicsa válasza mex hozzászólására (») Nov 1, 2008 /
 
Üdv!
Hát ha nem zavar akkor beköthetem véglegesre is? Mert az abszolút nem gond ha késik...
Üdv
(#) mex válasza Kicsa hozzászólására (») Nov 1, 2008 /
 
Mint már irtam,terhelés nélkül próbáld ki először,és ha működik akkor lehet véglegesiteni.
Ennek a kondinak az értéke nagymértékben függ a relétekercs ellenállásától,ha olyan példányod van aminek kicsi az ellenállása akkor nem fog meghúzni,de lehet hogy még az eredeti értékkel sem.
Ha megméred a tekercsellenállást akkor kiszámolom neked,hogy érdemes-e beletenni,illetve milyen értékkel húz meg biztosan.
(#) gg630504 válasza Kicsa hozzászólására (») Nov 1, 2008 /
 
Hmmm...
A "Omron 1x250V 10A 24VDC G2R-1" relé tekercsellenállása 1.1 kiloohm, árama 21.8 milliamper.
A 330 nanofarad 9 milliamperre korlátozza az áramot, a relére 10 volt jut.
150 nanofaraddal 4 milliamper jön ki, így csak 4.4 volt jut a relére.
(#) Kicsa hozzászólása Nov 1, 2008 /
 
Szaisztok!
Tehát a pontos helyzet : nekem 12 Vos Scrack típusú relém van,nem találtam adatlapot róla.
A 470 kOhm helyett,most nézem, 410 kOhmok vannak bent.A 220 Ohmot pedig 3 kOhmra növeltem.A tekercs ellenálása pedig 320 Ohm.Szóval akkor ezen adatok ismeretében szeretném kérni a segítségeteket hogy akkor esetleg ellenálás cserével is bajlódjak-e vagy akkor milyen kondenzátor is kellene nekem oda.Az idő igazából nem lényeg csak hogy biztosnásgosan és stabilan kapcsoljon.
Köszi szépen
Üdv
(#) mex válasza gg630504 hozzászólására (») Nov 1, 2008 /
 
Valami gebasz van a számolás körül.....
A kondik ugyanis csúcsfeszültségre töltődnek elvileg.
Ez meg azt eredményezi,hogy 330nF esetén (aminek a reaktanciája 50Hz frekinél)9650ohm ellenállású+a 220ohm +relé1.1kohm=10.87k. 325V csúcsfesz/10.87k=~30mA

150nF valóban kevés.
(#) gg630504 válasza Kicsa hozzászólására (») Nov 1, 2008 /
 
12 volt és 320 ohm ellenállás mellett a relé árama 38 milliamper.
50 hertzen 230 volton 520 nanofarados kondenzátoron folyik át ennyi.
De lehet, hogy ez a relé például 9 volton is stabilan kapcsol, akkor kisebb is jó.
(#) mex válasza gg630504 hozzászólására (») Nov 1, 2008 /
 
A megadott relétipusnak 470nF szabvány kondi (természetesen min250V~)tipusú elég. A graetz előtti ellenállást cseréld vissza 220ohm értékűre.
(#) Kicsa válasza mex hozzászólására (») Nov 1, 2008 /
 
De az nem gond hogy a 470 kOhm helyett 410 kOhm os ellenállások vannak bent?
Következő: »»   323 / 3961
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem