Fórum témák
» Több friss téma |
Fórum » Teljesítmény -LED, powerLED (pl. Cree, Luxeon) vezérlése
Témaindító: george_b, idő: Nov 30, 2007
Témakörök:
Sziasztok!
Szeretnék 4db, egyenként 1400mA, 2,95V és 9 db 1000mA 3,9V ledet bekötni. Nem tudom, hogyan üzemelhetném be őket.. a melo után minden időmet azzal töltöm, hogy erre keresem a valaszt.. vagy valamit amibol kiindulhatnék, mint kezdő..napok óta, de semmi. Végül most ide jutottam, hogy a segítséget kérjek tőletek. Már ott elakadok hogy semmi tápot vagy áramgenerátort(ezt spec. nem is tudom mi pontosan) nem találok ami 1400mA es lenne. Ha valaki segítene és esetleg több infóra lenne szüksége, akkor a ledek fajtája: Luxeon III Star 4db LXHL-LD3C : luxeon-iii-star-led-red-lambertian 9db LXHL-LB3C : luxeon-iii-star-led-blue-lambertian Biztosan meg jopópár álmatlan éjszakát megspórolnátok nekem... mint pl. a mai is Köszi előre is!
Szevasz.Légy szíves írd be a keresőbe"LED vezérlés",vagy
keresd meg a 288244-es hozzászólást. Sok sikert.
Akárhogyis csinálod, nagyon sok hőt termelnek, úgyhogy a megfelelő hőelvezetésről gondoskodj, különben tönkremennek a ledek!
Üdv Thomy
Köszi a válaszokat!
Megkerestem a hozzászólást, de nem igazán értettem, hogy hogyan segíthet Úgy döntöttem először 3db 1400mA ledet kapcsonék egy adapterre. A ledek tip. feszültsége 2.95V, max.fesz. 3.51V. Úgy gondolom, h egy "állítható feszültségű stabilizált hálózati adapter"-t használok -kimenő feszültség DC 1,5-3-4,5-6-7,5-9-12 V -terhelhetőség 1400mA (1,4A) A 3db ledet sorba kötném, ami összesen max. 10.53V. Ha viszont az adapter 12V feszt ad, akkor ilyenkor kell az ellenálás? Vagy nagyon rossz fele tapogatózok? Igazság szerint abszolút nem értek az ilyesmihez, de mindenképpen szeretném megcsinálni.
Mindenképpen kell ellenállás. Ugyanis az ohmos ellenállás áramgenerátor szerepet tölt be. Korlátozza a leden átfolyó áramot. És ez a lényeg. A leden átfolyó áram. A kapcsopontokon meg beáll egy bizonyos feszültség.
R=U/I képlettel kiszámolható az előtét ellenállás. Bár én mindegyik ledhez külön-külön tennék egy áramkorlátozó ellenállást, majd ezeket a soros tagokat kötném párhuzamosan. Biztonságosabb, és jobb is szerintem. Csak a bemenő feszültségből ne felejtsd el levonni a led nyitófeszültségét. A képletben ez szerepeljen az U helyén.
tehát fogom és bekötöm őket úgy mint a képen.
adapter: 1.4A, 12V 1 led nyitofesz: 2.95V, 1.4A vagyis 12-(3x2.95)=3.15 3.15/1.4=2.25Ω 2.25=3led= 3x0.75Ω ellenállás a ledek elott.
Szia.
A kapcsolás jó. Mivel a LED-ek párhuzamosan vannak kötve, egy-egy soros előtét ellenállással. Ebben az esetben csak egyszer kell a LED-en eső feszültséget venni, természetesen minden LED-hez külön, külön. A számítás a következő képpen alakul. Adott a 12V. Ebből levonjuk a LED-en eső feszültséget. (1 LED-re vonatkoztatva.) Marad 9,05V. Ezután ezzel a maradék feszültség értékkel számolunk, 9,05V osztva 1,4A-rel=6,464R Ehhez legközelebb lévő szabvány ellenállást használjuk mindhárom LED esetében. Ez pedig 6,8R. Ebben az esetben valamivel kevesebb áram folyik a LED-en, de mivel a LED luminanciája az áram fügvényében logaritmikus, ezért nagyon pici fényerő csökkenés tapasztalható. 6,8R-al a LED-en átfolyó áram 1,33A lesz. A hűtésről megfelelően kell gondoskodni. Az adatlapon rajta kell hogy legyen, hogy a maximális áramfelvétel mellett, hány négyzet cm-es felület kell a megfelelő hűtéshez.
Nem lenne jobb három ledet sorbakötni, és kevesebb fesz. esne az ellenálláson.2.2 ohmos ellenállással mehetne.
ÉN azért nem javaslom, mert a biztonság mindenek előtt. Nem olcsó mulatság ez a LED. Ha az ellenállással történik valami, akkor szerencsétlenebb esetben rántja mindegyik ledet. No meg a soros ledek esetén összeadódik az áram felvétel, így viszonylag nagy teljesítményű ellenállásra lenne szükség. Legalább 15W-osra. Ha mindegyik led előtt van ellenállás, akkor elég 5W-os teljesítményű is.
Nagyon szivesen. Máskor is, természetesen. Volt tapasztalatom a Luxeon ledek terén, indexet építettem motorba belőle.
Biztos ?
Igen. Én mindenképpen a külön ellenállást javaslom, Ledenként.
A "biztos?" erre:
Idézet: vonatkozott, nem arra, hogy te hogyan kötnéd.„No meg a soros ledek esetén összeadódik az áram felvétel” A külön ellenállással az a baj, hogy így rögtön háromszorosára növelted a ledek teljesítmény-felhasználását. Az ellenállás gyártástechnológiájából adódóan nem jellemző a zárlat, ha tönkremegy, akkor szakadás lesz a vége, attól meg nem mennek tönkre a ledek. Szóval szerintem még mindig a soros a legelőnyösebb.
Végül is így is úgy is ugyanannyi lesz az áramfelvétel. Nem? Az egy darabos soros ellenállást változatlanul nem javaslom. Ugyanis a lednek az áram-feszültség karakterisztikája meredeken logaritmikus. Van egy szűk tartomány, amin belül lehet mozogni az áramot illetően. Ha egyet használunk, akkor a Led-mivel két tök egyforma nincs-, más-más karakterisztikával rendelkezik. Persze nagyban hasonlítanak egymáshoz, csak roppant pici feszültség változáshoz nagy áramváltozás tartozik. És ha még hozzávesszük az ellenállás hibaszázalékát, akkor meg pláne. Próbáltam több ledet egy ellenállással, kétségtelen, hogy működik, csak nem célszerű.
Három led párhuzamosan háromszor akkora áramfelvételt jelent, mint sorosan. Ez főleg akkus/elemes táplálás esetén nagyon nem mindegy.
Amit leírsz, abban igazad van, azon kívül, hogy Idézet: Miért lenne szűk a tartomány, nullától egészen Imax-ig bármekkora áram átfolyhat rajtuk.„Van egy szűk tartomány, amin belül lehet mozogni az áramot illetően.” Ha egyforma ledekről van szó, akkor simán sorba lehet őket kötni, és esetleg az Imax alá méretezni picivel és kész. Ha a karakterisztika között akkora lenne a különbség, akkor ezt a te módszereddel is kompenzálni kellene. Feltételezem, hogy három azonos led esetén te sem használsz három különböző ellenállást áramkorlátozásra.
Elnézést lehet hogy rosszul olvastam: 12 V 1.4 A adapterről van szó. A teljesitmény ugyanannyi, de a kérdezőnek nem mindeggy hogy 3V nál 4.2 A folyik vagy 12 V nál 1.4 A.(amúgy én elég neccesnek érzem az adapteres megoldást, jobban fog melegedni mint a ledek. )
És még annyit fűznék hozzá , hogy a LED katalógus lapján szereplő áramot lecsökkenteném 15-- 20 % al . Így alig látható fényerő csökkenés és kissebb hőfejlődés mellett nagyobb élettartam várható.(nemrégen csináltam 1W os ledekből neoncső helyettesítőt , elég sok variációt próbáltam /KB .200 DB led /)
Szia!
Azt írta 12V 1.4A-es a tápja! Ha a ledeket párhuzamosan kapcsolja 3*1.4A=4,2A-es táp kell! Sokkal rosszabb viszont az, hogy ilyenkor Utáp-Uled*Iled=9V*4.2A=37.8W disszipálódik el az ellenállásokon! Ez hatalmas!! Soros kapcsolásnál: Utáp-Uled*Iled=(12V-3*3V)*1.4A=4.2W Ugye mennyire más?
Mostmar teljesen belebonyolódtam..
Igazsag szerint 11-12db ilyen 1.4A, 2.95v ledet szeretnék beüzemelni. Szerintetek, hogy lenne a legegyszerűbb? Esetleg hol csinálnák meg ezt nekem pénzért?
Sziasztok!
Afelől érdeklődök, hogy találtam az interneten egy ilyen nevű led diódát: Luxeon K2 STAR - LXK2-PW14-V00-ST, hidegfehér, ez megtalálható a luxenon.hu weboldalon. Én azt szeretném tudni, hogy ez a led milyen fényerejű, milyen messzire lehet vele vajon világítani,tovbbá mennyivel erősebb mint egy hagyományos kripton izzónál? Válaszaitokat előre is köszönöm
A led light emitting DIODE azaz benne van a dióda.
Szerintem muszály a gyártónak odairni a fényerőt nincs ott a luxeon.hu n?
Itt vannak az adatai:
Egyedülálló hőtűrés, max. 185°C chip hőmérskéklet (50 °C-al több az előző Luxeon sorozatnál). Kimagasló fényerő. Akár 140 lumen/chip 6500 K színhőmérsékleten. Akár 1500 mA árammal is meghajtható. Legalacsonyabb termikus ellenállás - 9 C/W. RoHS előírásoknak megfelel. 50000 óra után mindössze 30% fényerőcsökkenés 1000 mA-en
Igen ott vannak látni még látok de nem szeretném részletezni, hogy nekem azok az adatok mennyit mondanak.....sajnos semmit pont ezért fordultam hozzátok amint írtam!
Szia A buvárlámpámban 700 mA fogyasztásu szenon, vagy halogén égő volt Világított XY fénnyel. Kicseréltem 1 W os ledre optikát is vettem hozzá 15 fokosat, és 350 mA fogyasztással KB ugyanúgy világitott. Az általad beirt LED KB 5 w os lehet. A 140 lumen az nagy fény -- az enyém 45 lumenes volt. Kiváncsi vagyok hogy oldod meg az áramgenerátorát,?Mindig a gyári ajánlás 70--80 % ával hajtsd áramba , mert hamar besárgul maxon.
Szia, így, hogy van támpontom , hogy milyen fényereje van(W) így már megfogom venni a ledet az áramgenerátort pedig pontosan az elektrotechnika tanárommal fogom megbeszélni, úgy vélem vele lesz a leggyorsabb
Azért sose bizzál meg bennem 100% ban. Ha lámpának akarod vegyél hozzá 10 fokos optikát ,vagy foncsolosat. Miről hajtod ,mert ehhez már kell táplálás rendesen??
a tápoláson igazából még nem gondolkoztam csak, hogy 12vos SR akksiról menne.
|
Bejelentkezés
Hirdetés |