Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Rádióamatőrök topikja
Lapozás: OK   5 / 252
(#) Kera_Will válasza dakos hozzászólására (») Máj 30, 2007 /
 
Hello itt is van 1 2 egyszerű és működőképes eszköz !

Még IC sem kell hozzá deszkamodellek :

egyszerű 3- 4 tranzisztoros


1 FETTEL !

(#) ha1drp válasza Kera_Will hozzászólására (») Máj 30, 2007 /
 
Az első lehet jó, arra kell figyelni, hogy ennél a keverőnél "RA3AEE mixer" az oszcillátor jelének frekvenciája a fele legyen a venni kívánt jel frekvenciájának. Itt a kis jelszint miatt érdemes lehet a hangfrekvenciás jelet a számítógép hangkártyájára vezetni, így elég lesz az erősítés is.

A második megoldás a regenerativ vevő. Akkor jól használható, ha állandó frekvenciájú adót hallgatunk. Ha azonban adót kell keresni egy sávban igen macerás a sok gombot tekergetni, illetve állandóan átrakosgatni a csipeszeket. Másik probléma vele, hogy az antenna felé folyamatos vivőjelet sugároz, azaz "vétel alatt ad is".

(#) elektro válasza (») Máj 30, 2007 /
 
hy
ó nem rohanok már jelentkezett egy leendő amatőr. Csak azért egy választ azért vártam volna de sebaj fő hogy azért vannak akik még szeretik az rádiózást.
(#) dakos hozzászólása Jún 1, 2007 /
 
Köszönöm a segítségeket és a kapcsolásokat! SWL engedély megszerzésének egyébként mi a folyamata? Nézegettem az NHH-nál semmi erre vonatkozó infót nem találtam.
(#) dakos válasza dakos hozzászólására (») Szept 22, 2007 /
 
Üdv mindenki!

Az elöző dolgot már megfejtettem. A másik, egy kis segítséget szeretnék kérni. Már túl vagyok 3db 1-V-1 audion csodán, mindeggyik működött a harmadikkal különösen meg vagyok elégedve. Tehát a kérdésem az lenne, hogy kapcsolási példákat vagy útba igazítást szeretnék kérni szinkrodin rendszerű vevő keverő fokozatához.

Előre is köszönöm!
(#) Kera_Will válasza dakos hozzászólására (») Szept 23, 2007 /
 
Szinkrodin elv esetén a helyifreki oszcija közel a bejövő venni kívánt jellel egyezik meg.
Egyből hangfrekire keveri a KF jelet.
Legjelentőseb erősítés is csak igazán HF szinten történik .

RF erősítő inkább csak illeszt antennát meg elválasztást csillapítást vége
(#) Kera_Will válasza Kera_Will hozzászólására (») Szept 23, 2007 /
 
Szinkrodin elv esetén a helyifreki oszcija közel a bejövő venni kívánt jellel egyezik meg. Egyből hangfrekire keveri a KF jelet. Legjelentőseb erősítés is csak igazán HF szinten történik . RF erősítő inkább csak illeszt antennát meg elválasztást csillapítást végez a helyi oszcira.

Jelentős erősítés a HF fokozatokban van 60-80 dB RFben csak 5-10 dB.

A fenti hozzá szólásomban lévő 4 tranzisztoros vevő éppen ilyen elven működik szinkro
(#) lacc47 hozzászólása Nov 26, 2007 /
 
Sziasztok

Milyen hangszóró van a kis PMR kézi rádiókban, és honnan lehet olyat szerezni? A lényeg hogy viszonylag kicsi legyen, viszonylag nagy legyen a hangereje, és mindezt takarékosan. Hangminőség nem kritikus. Egyszóval pont olyan, és pont arra kéne mint a kis walky talky -ban.

Milyen mikrofon van benne, és honnan lehet olyat szerezni (gondolom kis érzékenységű, hogy a távoli zajokat ne észlelje, csak amit közelről, a szám elé tartva beszélek bele.. tévedek?) ?

köszi
(#) Kera_Will válasza lacc47 hozzászólására (») Nov 27, 2007 /
 
Hangszórók azok télleg laposak ... és kicsik .. vhol vmelyik üzletben láttam már hasonlót ... nem ugrik be hol ..

Mikrofonnok pedig a hagyományos elektret mikik általában.

Ha jó sejtem milyen projektedhez keresed akkor ez kevésbé jó ... nem bírja az adott klímát ahol üzemeltetnéd ... igaz emlegettek vmi zacskós öteltet hozzá.

Érzékenysége akkora amekorára erősíted a jelét és amilyen akadályokat gördítesz a hanghullámok fizikai terjedése elé. (szivacs , takaró fólia, üregrezonátor ..stb .)
(#) Busz hozzászólása Márc 6, 2008 /
 
Sziasztok!


http://www.hobbielektronika.hu/forum/topic_hsz_191002.html#191002
fórumból átugrottam ide ha nem baj.

A vezetéknélküli telefonom hatótávját szeretném megnövelni.
Adatai:

Szabvány: DECT Továbbfejlesztett digitális zsinórnélküli távközlés
Csatornák száma: 120 duplex csatorna
Frekvenciatartomány: 1,88GHz-1,9GHz
Duplex eljárás: TDMA Időosztásos többszörös hozzáférés
Csatornatávolság: 1728 kHz
Bitsebesség: 1152 kbit/s
Moduláció: GFSK
Rádiófrekvenciás adási teljesítmény: kb 250mW
Beszédhang kódolás: ADPCM 32kbit/s
Teljesítményfelvétel: készenlét: 3,5W


Yagi antennát ajánlottak.


Mivel hogy én nem értek hozzá így kérdezném hogy sima tévévevő antennát fellehet-e hozzá használni és ha igen hogyan?
Vagy hol lehetne hozzá megfelelő antennát kapni?

Vagy egyáltalán meglehet oldani a hatótávnövelést?
(#) Medve válasza Busz hozzászólására (») Márc 6, 2008 /
 
Hello, egy "sima tévévevő" antennája nem jó, mert az max 900MHz-ig jó, de ha egy olyat átméretezel a telefon frekvenciájára, akkor jó lesz. Vifi-s alkalmazásokban láthatsz hasonlókat, de azok 2.4 GHz-esek. Egy yagi méretező progival kiszámíthatod a pontos méreteket.
(#) Busz válasza Medve hozzászólására (») Márc 6, 2008 /
 
De viszont magába a bázisállomásban is csak két hajlított drótrarab van antennaként.
És ha ráforrasztanák egy hosszabb acéldrótot?

De bárhol keresek, nézek mindenhol 2,4GHz, 5gHz, re vannak antennák de 1,8, 1,9-re nincsen...
Yagi méretező progit tudsz küldeni?
(#) Medve válasza Busz hozzászólására (») Márc 6, 2008 /
 
A dróthosszal kisérletezhetsz...kétséges a siker. Ez ritka freki, az biztos, méretező progihoz a googlet ajánlanám: Yagi designer...
(#) DRoland hozzászólása Máj 27, 2008 /
 
Hellosztok!

A mai délután igen furcsa vételek vannak/voltak, a távolság miatt képtelen adókat fogtam be (lásd képek; Net 105.8 görög, Original angol adó :eek2: ) Nem nagyon értek hozzá, de mintha valami visszaverné a jeleket, (de ilyen távolságra?) hullámzó a vétel, néha több adó is hallatszott egyszerre, néha meg még RDS jeleket is fogott!
Eme jelenségre kérnék tőletek némi magyarázatot, üdv.: DRoland
(#) masi1 válasza DRoland hozzászólására (») Máj 27, 2008 /
 
Hát az ionoszféra elég szépet produkál néha.nézz szét ezen az oldalon:Bővebben: Link
Vagy valamelyik dx-es oldalon.
(#) menyus hozzászólása Nov 19, 2008 /
 
Sziasztok!

Kérdésem lenne amiben lehet hogy tudnátok segíteni. Adott egy kb 30 cm átmérőjű és 50 - 60 méter hosszú fém cső (esetemben egy kémény vagy kút) Ebbe leeresztenék egy kamerát aminek a képét rádión kellene feljuttanom a vevőig, pl 2,4 vagy esetleg 1,2 Ghz en. A kb 20 mW "teljesítmény" egy 1/4 hullámú körsugárzóval lenne lesugározva . Kérdésem hogy ebben az esetben hogyan alakul a terjedés? A kémény nyitott végén vajon "kitalál" a rádióhullám? Mert az adó ugye tulajdonképpen egy nyitott Faraday kalitkában üzemel.... A visszaverődések miatt nem lesz értékelhetetlen a kép? Esetleg irányított antennát kéne használni a nyílás felé irányítva..? Ti hogyan oldanátok meg?

Előre is köszi a válaszokat.
(#) menyus válasza Busz hozzászólására (») Nov 19, 2008 /
 
Szerintem ilyet készen is kapsz a Gigatechniknél. Nézz körül ott.

Bővebben: Link
(#) Gafly válasza menyus hozzászólására (») Nov 19, 2008 /
 
> Ti hogyan oldanátok meg?

En vekony koaxon logatnam le
(#) Dudus válasza menyus hozzászólására (») Nov 19, 2008 /
 
Méretezni kell a csövet és csőtápvonalként kell használni, akkor "kitalál belőle a jel". De ebben az esetben tesztelés nélkül nehéz megmondani. Az is könnyen előfordulhat, hogy a térerő a távolság függvényében fog változni és lesznek helyek ahonnan nem jön ki semmi és pár mm-rel arráb jó lesz.


Kísérletezni, tesztelni kell.
(#) kendre256 válasza menyus hozzászólására (») Nov 19, 2008 /
 
Én is a koax kábelen lelógatást ajánlanám. Kútban, barlangban, bányában, csőben (hacsak nem méretezett csőtápvonal) kiszámíthatatlanul terjed a rádióhullám. (Bányajáratokba -még egyenesbe is- hasított tápvonalat szereltek végig, úgy működtek az 1W-os rádiók.)
(#) menyus hozzászólása Nov 19, 2008 /
 
Köszönöm a válaszokat.

Én is egyre jobban kacsintgatok a koax, vagy valami egyéb vezetékes megoldás felé. Tény hogy lényegesebben egyszerűbb, és csak a becsatlakozásnál kell ügyelni a megfelelő tömítésre. Mivel esetenként ez a kamera víz alá is kerülhet...(pl. kút átvizsgálásakor.) Esetleg még gondoltam a twisted pair adó / vevős megoldásra is, így egy kábelen mehetne le a táp és jöhetne fel a viodeojel. Tényleg, a koaxxal ez megoldható lenne? Tehát kondenzátorral vagy balunnal leválasztani a videojelet mindkét oldalon, és ugyanezen a koaxon menne le a táp is. Így nem kéne akku a kamerába és nem kellene + kábel sem a koaxon kívül....
(#) DRoland hozzászólása Nov 27, 2008 /
 
Hello!

Azt szeretném kérdezni, hogy egy adóvégfok mennyire igényel stabil tápot? Vagy elég csak gretz+pufferelés?
(#) gg630504 válasza DRoland hozzászólására (») Nov 27, 2008 /
 
Milyen osztályú?
A, B osztályú esetén én tennék stabilizátort. C osztályúnál nem feltétlenül.
Van is egy 10 wattos C osztályú végfokom 145 MHz-re, csak pufferkondenzátoros hálózati táppal.
Autóban is közvetlenül a villamos hálózatra szokták kötni, pedig ott 10 .. 14 volt van. Inkább kondenzátorral, fojtótekerccsel szűrik a generátor hullámosságát semmint stabilizátorral.
Megjegyzem, az egyenirányító diódákkal párhuzamosan kötendők hidegítő kondenzátorok ( 100 nF kerámia ).
(#) DRoland válasza gg630504 hozzászólására (») Nov 27, 2008 /
 
Hello!

Először is köszönöm hozzászólásod!
Hát hogy milyen osztályú én azt nem tudom Egy Zetagi B300P-ről lenne szó
VY 73
(#) Medve válasza DRoland hozzászólására (») Nov 27, 2008 /
 
Ha komolyan vesszük a tápnál azt a 13,8V-ot akkor stabilizálni kell. (De ne vegyük, valószínűleg csak mobil használatra tervezte a konstruktőr )
(#) gg630504 válasza DRoland hozzászólására (») Nov 27, 2008 /
 
Az AM/SSB kapcsolóból és '27R F.P.'-ből ítélve lineáris (A) osztályú. Lineáris adóvégfokozatok
Ennek én tennék stabilizátort.
---
Másik a C osztályú adóvégfokozatok, de a tiéd nem ilyen.
(#) HA3GX hozzászólása Nov 27, 2008 /
 
Sziasztok!

A holnapi napon lehet, hogy riportot kell adnom egy átjátszón. A körűlmények bonyolúltak, ezért nem szeretném részletezni egyenlőre, mert nem biztos. Kérem minden Rádióamatőrt, hogy aki ráér legyen szíves segítsen a riportban. Annyit tudok, hogy [Hívójel] + [szám 1-5-ig azaz a hang] [S érték, 1-9-ig, QTH. Biztos, hogy tévedtem valahol ezért kérlek segítsetek!

Köszönöm, Mothaltem
(#) kendre256 válasza HA3GX hozzászólására (») Nov 27, 2008 /
 
Ha van hívójeled, akkor ebből vizsgáznod kellett, vagyis tudnod kell milyen egy összeköttetés. Egy összeköttetés nem csak a riport adásából áll. Hallgasd előtte az átjátszót, és meghallod, hogy mi a szokás.
(Azt most nem tételezném fel, hogy saját hívójel nélkül kalózkodni akarsz...)
(#) gg630504 válasza kendre256 hozzászólására (») Nov 28, 2008 /
 
Rádióengedély és hívójel nélkül forgalmazhat a vizsgára készülve, irányító kezelő ( pl. én is ) közvetlen irányítása mellett. Feltételezem/remélem ( nagyon ), épp erre készül
Következő: »»   5 / 252
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem