Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Elektronikában kezdők kérdései
- Ez a felület kizárólag, az elektronikában kezdők kérdéseinek van fenntartva és nem elfelejtve, hogy hobbielektronika a fórumunk!
- Ami tehát azt jelenti, hogy a nagymama bevásárlását nem itt beszéljük meg, ill. ez nem üzenőfal!
- Kerülendő az olyan kérdés, amit egy másik meglévő (több mint 17000 van), témában kellene kitárgyalni!
- És végül büntetés terhe mellett kerülendő az MSN és egyéb szleng, a magyar helyesírás mellőzése, beleértve a mondateleji nagybetűket is!
Lapozás: OK   356 / 3960
(#) sprofan válasza sillus hozzászólására (») Dec 16, 2008 /
 
Hát a csipogás alapján ram hiba (3 rövid 1mp-enként), lehet hogy csak valami kontakt van, szóval először vedd ki, kicsit takarítsd meg aztán tedd vissza és próbáld ki. (de vigyázz, nehogy a statikus fesz tegye tönkre!)Mert gondolom nem most vettél/tettél bele új memóriát, ezért összeférhetetlenség, vagy a sérült új memóri nem valószínű.

De ezt a beszélgetést szerintem inkább az OFF-topicban kéne folytatni.
(#) sillus válasza sprofan hozzászólására (») Dec 16, 2008 /
 
Köszönöm a gyors választ, megfogom nézni a ram-ot, és ha nem sikerül, a további kérdéseimmel az OFF topicba megyek.

(#) Balaa16 hozzászólása Dec 16, 2008 /
 
Hali! Szétszedtem egy analóg ellenállásmérőt, kíváncsi lennék rá, hogy mit lehetne belőe csinálni.
Előre is köszi!


(#) moltam válasza Balaa16 hozzászólására (») Dec 16, 2008 /
 
Pl kivezérlésjelzőt A hangfrekit egyenirányitod és a mutatós műszerre kötöd.
(#) elektroláma hozzászólása Dec 16, 2008 /
 
Tranyóválasztás:
Google hobbielektrónikát dobta kapásból, de ott csak megoldás van.
A kérdés az, hogy ha van egy pic-en kimenetem, akkor arra milyen tranyót(ez még megy), és mekkora ellenállással tegyek oda?
Mondjuk a pic tud 5V-ot, és ~30mA-t(most legyen ennyi, majd megnézem az adatlapon pontosan).
Nekem meg a kollectoron 12V, és 300mA kell.
Akkor kell legalább 10-es erősítés.
Ellenállásnak meg ~160ohmos jó a pic és a bázis közé?
(#) elektroláma hozzászólása Dec 16, 2008 /
 
Ill van vmi oldal, ahol amper, erősítés, stb szerint lehet válogatni? Nincs itthon régi katalógusom, stb. Neten vhol?
(#) elektroláma válasza elektroláma hozzászólására (») Dec 16, 2008 /
 

Hát nem megtaláltam a fenti sorban a katalógus szót?
(#) kobold válasza elektroláma hozzászólására (») Dec 16, 2008 /
 
Parametrikus keresés többnyire a gyártók honlapjain szokott lenni, de 40 V alatt és néhány 100 mA esetében szinte mindig megfelel a BC327 (pnp), vagy a BC337 (npn). Erősítésük 200 alatt nem nagyon van, ami egy 4.7 kOhm-os bázisellenállást is lazán megenged ehhez a terheléshez, legalább nem hajtod halálra a PIC-et sem. Van többféle verziójuk (-16, -25, -40), ezek különbségeit már az adatlapban megtalálod.
(#) elektroláma válasza kobold hozzászólására (») Dec 16, 2008 /
 
Ok, köszi. Dosos progi nem volt szimpi.
De találtam egy excelt, az viszon pnp-nek írja mind2 általad írtat.
800mA
Az Ueb az mit jelent? Emitter-bázis közti max feszt? Mert az nekem ~7-10V Mindenesetre erre az excelre se adok sokat. Megnézem az adatlapot, aztán kiderül.
BC 373, BC 617, ami a talált excelből kijött. 1A-es mind2.
(#) elektroláma válasza (Felhasználó 13571) hozzászólására (») Dec 16, 2008 /
 
(#) kobold válasza elektroláma hozzászólására (») Dec 16, 2008 /
 
Dobd ki azt az Excel-t. Ha a BC337 pnp, akkor évek óta nem építettem egy működő kapcsolást sem. Pedig de :yes:
Mindig csak az adatlapnak hidd el, mit tud.
(#) elektroláma válasza kobold hozzászólására (») Dec 16, 2008 /
 
Megnéztem az adatlapot.
337 ok. 500mA elég. Erősítés 100-250.
De mit jelent az Ueb?
(#) kobold válasza elektroláma hozzászólására (») Dec 16, 2008 /
 
Már írtad: maximális emitter-bázis feszültség
Záróirányban értendő; ha az emitter potenciálja ennyivel nagyobb, mint a bázisé, akkor game over.
(#) elektroláma válasza (Felhasználó 13571) hozzászólására (») Dec 16, 2008 /
 
De akkor az 5V nem jó nekem. Ha 5V-al akarok nyitogatni 12-t. Oda legalább 7 kell. Vagy tévedek?
(#) elektroláma válasza kobold hozzászólására (») Dec 16, 2008 /
 
Igen. Közben megnéztem az adatlapot. Ott 5V van csak. A 2 tranyó amit írtam meg nincs már
(#) elektroláma válasza elektroláma hozzászólására (») Dec 16, 2008 /
 
Akkor ezért csinálják néha 2 tranyóval? Hogy ne legyen akkor az eltérés? Mert ezzel mondjuk meghajtanék 9V-ot, akkor a köv lépésben már mehetne a Bázisra a 9, és akkor már ok az Ueb 5V. Végül találtam. BC 618. Az elég lesz.
(#) kobold válasza elektroláma hozzászólására (») Dec 16, 2008 /
 
Namégegyszer Tehát, az Ueb az záróirányban értendő. Lelki szemeid elé ússzon be egy npn-es tranzisztor, aminek a bázisán egy ellenállás, amögött a PIC egy lába; kollektorán másik ellenállás, Vcc-re; emittere pedig földre kötve. A föld (Gnd) mindig nullpotenciál, ahhoz viszonyítunk.
PIC kimenete alacsony, legyen 0.1 V. A tranzisztor kinyit? Nem, mert bázisáram nuku. Mekkora az Ueb, ha az emitter föld, a bázis pedig 0.1 V? (Mintha a multiméter pozitív zsinórját tennéd földre, negatívat pedig a bázisra.) -0.1 V (és a 0 között valahol, de most mindegy) --> neked +5 V a limit, eddig tehát jó. Egyszer csak magas lesz a PIC kimenete, legyen 4.9 V, bázisáramot korlátozza az ellenállás, de csak annyira, hogy a tranzisztor kinyisson, sőt szaturáljon (telítési állapot), most megint megméred Ueb értékét, és -0.6 V körül lesz (Ubesat) --> ez megint csak jó.

Ha véletlenül (teszem azt, egy kósza tranziens miatt) felszaladna a földpotenciál annyival, hogy a megadott értékkel a bázis potenciálja fölött lenne, na az nyírná ki a tranzisztort. De ha Te működteted egy digitális kimenetről (maradva az npn példánál), akkor mindig az Ube lesz pozitív, nem pedig az Ueb.

Bocs, ha kissé nyers lett, de hátha képbe kerülsz. A záróirány kavart meg téged. Szerintem dobj össze egy minimális kapcsolást (mint a fenti, PIC helyett egy kétállású kapcsoló is jó), és mérd meg a feszültségeket, egyszer a fordított polaritással (pozitív zsinór földön), egyszer pedig rendesen, akkor tuti, hogy tiszta lesz.
(#) Gyurix hozzászólása Dec 17, 2008 /
 
Attila86 te melyik műszert ajánlanád a Maxwell MX-25201-et vagy Mastech MY 64-et a Maxwellt úgy láttam, hogy neked is volt ilyen.
(#) elektroláma válasza kobold hozzászólására (») Dec 17, 2008 /
 
Aham.
Asszem kezdem érteni. Majd ráméregetek, ha kész lesz.
Pedig szépen kiválasztottam a 618-ast
Az is jó, csak drágább.
Akkor marad a 337. Köszi. Délután(eddigi összes tanulmányomat elfelejtve) még totál sötét folt a tranyó. Aztán találtam itt a cikkeknél vmi alapot. Az hasznos volt. Majd katalógus is volt, és még egyből kaptam a fórumon segítséget is.
Köszi mindenkinek!
(#) Moderátor hozzászólása Gyurix hozzászólására (») Dec 17, 2008
 
Félelmetes tudsz lenni...
Attila86-nak küldhetsz privátot, ha már ilyen célirányosan kérdezed. Multiméteres téma is van, gondoltad volna?
Alig járt le a figyelmeztetésed, amit azért kaptál, mert nem vagy hajlandó keresni.
Mindezt csak azért mondom, mert a megkérdezett kolléga október közepe óta nem írt ebbe a témába semmit, vagy olvassa, vagy sem...
(#) SzervízMacska válasza Gyurix hozzászólására (») Dec 17, 2008 /
 
Attila86-nak 25210-ese van - tudtommal. Az egy elég jól használható darab. Nekem is Ő ajánlotta, ezért vettem én is egyet. Viszont jóval drágább, komolyabb műszer az általad említett két készüléknél.
(#) Csaplar hozzászólása Dec 17, 2008 /
 
Sziasztok!

Tudom, hogy nem teljesen ide illik, de máshol nem tudom megkérdezni... szóval hol lehet komplett hőmérő modult kapni?
Ilyen kis szereld magad HE-KIT-re gondolok, amit csak össze kell forrasztani és kijelzőn vagy ledeken keresztül mutatja a szenzora által mért hőmérsékletet.

Nem találtam semmi nagyobb boltban sem.

Előre is köszi!

Üdv.
(#) elektroláma válasza Csaplar hozzászólására (») Dec 17, 2008 /
 
conrad.hu-n nézted már?
(#) elektroláma válasza Csaplar hozzászólására (») Dec 17, 2008 /
 
(#) Csaplar válasza elektroláma hozzászólására (») Dec 17, 2008 /
 
Hát igen... A Conradnál a legolcsóbb 4eFt. Esetleg valami olcsóbb akár ledskálás megoldás nem létezik?

Köszi és üdv
(#) elektroláma válasza Csaplar hozzászólására (») Dec 17, 2008 /
 
Keresel vmi egyszerű kapcsolást, megveszed az alkatrészeket, meg veszel 1 "teszpanelt". Ennek sose tudom a nevét. Amin vannak már lyukak, csak össze kell kötögetni őket forrasztással. Csatival, stb sztem ~1000-1500 ft.
(#) alcapone3 hozzászólása Dec 17, 2008 /
 
Hali emberek!

Gondolom nagyon kezdő kérdés, de csak így tanul az ember....

Tehát vettem egy
M6 mikrofon
dinamikus betét
frekvenciaátvitel: 80Hz-14kHz
impedancia: 600Ω
3m hosszú eltávolítható kábel
XLR csatlakozóval a mikrofon felől
6.3mm jack csatlakozóval a készülék felé
on/off kapcsoló a mikrofonházon" mikrofont. Vettem hozzá egy 3.5 ös jack átalakítót (stereo). Mindezt PC ben szeretném használni. Rádugtam és semmi. Jól tippelek hogy sok a PC nek a 600ohm? Vagy attól még mennie kéne, és akkor a mikrofon gyárihibás? Tudom occsó mikrofon, de a célnek tökéletesen megfelelne.
Pls valami tanácsot) Előre is köszi Üdv: Capone
(#) besi99 válasza alcapone3 hozzászólására (») Dec 17, 2008 /
 
kinyitottad szépen a hangkártya kezelő akármit, és FELVÉTEL poziciónál feltoltad a mikrofon csúszkát, de jobb, ha a többit is 2/3-ba tolod. Jólenne, ha közben egy fejhallgató lenne a fejeden a kimenetbe dugva
Igy már beszélhetsz magadnak
(#) alcapone3 válasza besi99 hozzászólására (») Dec 17, 2008 /
 
No azért ennyire nem vagyok kezdő Elektronikai részről érdekelne a dolog. Sima PC mikrofonnal minden működik, de mivel annak jóval kevesebb az impedanciája ezért a tippem az, hogy a nagyobb impedanciájú jelen esetben 600ohm os mikrofon sok a hangkártyának, és ezért meg sem nyikkan. Jó tipp, vagy kéne mennie? Ha kéne mennie akkor mikrofon csere.

Amúgy köszi a választ!

Hali
(#) besi99 válasza alcapone3 hozzászólására (») Dec 18, 2008 /
 
fordítva, ennek kéne hangosabbnak lennie
A Jack forrasztásakor nagyot lehet tévedni
Következő: »»   356 / 3960
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem