Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » TDA7294 végerősítő
 
Témaindító: Dióda, idő: Ápr 17, 2006
Lapozás: OK   53 / 607
(#) gb197 válasza zoka hozzászólására (») Jan 6, 2009 /
 
Azért, mert egy erősítő hajlamos a gerjedésre nem feltétlen jön elő a probléma. Volt olyan saját készítésű erősítőm ami átszólag jól működött, aztán egy lemeznél mégis csak kijött a bibi, de csak annál a bizonyos lemeznél.
Aztán sajnálatos módon vettem tudomásul, hogy bizony több gyári erősítő is instabilitást mutatott annal a bizonyos lemeznél. Ennyit a gyári cuccokról..
(#) MPedro válasza Kovidivi hozzászólására (») Jan 6, 2009 /
 
Kedves Barátom ! Ez nem a boltról szól, de azért köszönöm a kedves véleményt.

Számomra ez arról szól, hogy szeretem a pákámat, a műszeremet, az eaglemat, és izgat a füstölgő gyanta illata... és azért kereskedek alkatrészekkel és egyebekkel, mert szeretem.

Az IC-vel kapcsán nem azért tartom fent a véleményemet, mert saját tervezésű a nyák (nagyon balga lennék, ha tévedhetetlennek hinnem magamat), hanem azért, mert 2000-óta már sikerült alaposan megismernem a kapcsolás viselkedését különféle konfigokban (nemcsak a saját PA végfokjaimnál, a haveri körön belül az elektronikai érdeklődésűek közül sokan ezt építették szinte mindenhez, ha kellett, ha nem - az egyszerűsége miatt (aztán tényleg mindenféle megoldáshoz felhasználták, még pénzbedobós/wincheszteres/monitoros szorakozóhelyi zenegépnek is bevált 2,1 módban [2 sima + 1 híd]...)
Na de ez már történelem.

Bocs az off-olásért.

P.
ui : Zoka, gyere !
(#) ImiDj hozzászólása Jan 8, 2009 /
 
En is epitettem ilyen erositot amit +-35v-rol hajtom egy 200w trafoval persze sztereoban.Oszekototem hidban csak a kivancsisag kedveert es akor mikor elerte a max-ot akor utana mar csatogot de nem nagyon csak kicsit lehet az ic vedelem vagy azert mert 4ohmon nyomattam.Na de sztereoban halgatom es igy tok jol muxik 4-8ohm-on egyarant.Most egy ugyanilyet szerelnek osze viszon most ket traforol 2*150w csak az a baj hogy +-41,5v-ot egyenaramot ad.Tudom alitani hogy +- 33,5v-ot adjon.A kerdesem az lenne hogy 4ohm-on hasznalhatom +-41,5-on vagy cserelyem ki tda7293-ra a tda7294-et?
(#) Amarton válasza ImiDj hozzászólására (») Jan 8, 2009 /
 
A többiek szerint használhatod 40V felett 4 Ohmon.
Szerintem meg nem és nincs is értelme.
29V-nál van az IC max áram határa 4 Ohmon.
100W-nál már elég nagy a THD is, amit már kihallani.
De nem kell rám hallgatni. Hallgass meg más villamosmérnököt is a témában.
(#) zoka hozzászólása Jan 8, 2009 /
 
Még nem volt időm szkópos tesztre elvinni az erősítőt, de közben itt okoskodok és ezeket találtam (képen).

Az első ábrán látható: a disszipáció max 50W lehet. Itt nem tudom, mi az, hogy Tcase=70°C.
Illetve azt sem, hogy túl lehet-e lépni ezt az 50W ot és akkor mi történik??

Alatta a bal oldali ábrán: a tápfesz növelésével azonos kimenő teljesítmény és terhelő impedancia mellet nő a disszipáció.
A képen +/- 30 V ról még nem ér el 50W-ot, mellette jobb oldalt: ( ha a CLASS AB erre vonatkozik) akkor +/- 40V-ról 4Ohm-on már 10W kimenő teljesítménynél eléri az 50W disszipációt.

A bal alsó ábrán 8 Ohm -on +/-40V -ot kicsit túllépve sem éri el az 50 W-ot a disszipáció. (ezért ott nem is lehet gond)

Az utolsó ábra csak érdekesség: az a 7293 IC, talán valamennyire hasonlítható a 7294-hez . Ott a tápfesz és - minimum engedélyezett terhelés közötti kapcsolatot mutatja, igaz nem is az alap kapcsolásra vonatkozik, a lényeg: ott sem tetszik neki az 50W disszipáció átlépése, azt tiltott területként jelöli.

Bocsi, ha nagyon buta dolgokat hordtam össze, nem tudom jól látom-e az összefüggéseket, de majd a tesztelés után kiderül...:yes:

max.JPG
    
(#) ImiDj válasza Amarton hozzászólására (») Jan 8, 2009 /
 
Hat igen nincs ertelme inkabb kicserelem tda7293-ra.Vagy +-33,5-ot adok neki igy jol muxik problema nelkul.Azert szerintem is inkabb cserelyem ki tda7293-ra mint hogy gyilkolyam a tda7294-est +-41,5-on mert hat csak nagyobb a torzitasi faktora.kosz a velemenyt
(#) MPedro válasza zoka hozzászólására (») Jan 8, 2009 /
 
Tcase=házhőmérséklet. Tehát abban az esetben 50W, ha az IC háza (a "füle") 70 fokos... Ezért kell hatásosan hűteni.

Tessék rendszerben gondolkodni !

P.
(#) zoka válasza MPedro hozzászólására (») Jan 8, 2009 /
 
Tehát, ha tisztességes hűtést kap, akkor lényegében nem gond, ha a disszipáció meghaladja az 50W-ot ?
Ha jól értelmezem ...
Ez esetben felesleges dolgon rágódtam
(#) arnold12344 hozzászólása Jan 10, 2009 /
 
Hí mindenkit üdvözlök!
nem irtam még sokat hála az égnek nem volt rá szükség de most problémám akadt a TDA7294 hidkapcsijával.
SZerintetek lehet az baj hogy megkapja a maga kis +-40 Voltját?mert megépítettem és elmaradt a nagy siker mint a 2040nél,sőt a teszthangszórómból is vamiféle füstöcske szállongott és annál furább szag! A puffermező korrekt rászántam a casht 2*66000µF ezzel nincs baj.
csak nem értem egy az egybe megépitettem amit már elvileg többen is és nem szólt.
tudom butaság mert utóbb mértem rá és biza egész szép egyenfesz volt a kimeneten most az egyik havernak átadtam a stafétát ezért nincs képem ha lessz felteszem .
de ő asztmondta hogy ez a rajz amiről csináltam rossz!(melléklet)
valami véleményt legyetek szivesek ha sikerült a sok infóból vamit kiszűrni! köszönöm!

TDA7294b.pdf
    
(#) lapose válasza arnold12344 hozzászólására (») Jan 11, 2009 /
 
Szia!

Valamit elszúrtatok, szerintem nincs ezzel a rajzzal semmi gond!
A hiba az ön készülékében van!

Esetleg a panelt nem fordítva marattátok ki?
(#) Kovidivi válasza arnold12344 hozzászólására (») Jan 11, 2009 /
 
A rajz biztosan nem rossz, csak valami figyelmetlenség az ok. Újra kellene ellenőrizni az alkatrészeket. A TDA7294-es IC valószínűleg halott (le kell tesztelni). Egyébként én az általad linkelt erősítőben található IC-ket külön tesztelném először, nem hídban. Áramhatárolós labortáppal nem lett volna szerintem ekkora probléma, és lehet, megmaradtak volna a TDA-k is. Legközelebb izzóval éleszd az erősítőd!
(#) arnold12344 hozzászólása Jan 11, 2009 /
 
Köszi a gyors választ
a másodikat izzóval élesztettük és azon is egyenfesz volt a kimeneten némi panelkapargatás után ahol má én nem voltam ott elvileg leszólt kemény 40wattot (mert nem volt nagyobb hangfal, meg védelem se ártana elé nem tudtok valami gyorsan házhozérkező hangfalvédelmet?olcsót ha lehet!)ezért nem értünk most a haverral semmit egyenlőre remélem kitisztul gondoltam látatlanba nem tud senki segíteni majd ha meg lessz a hiba beirom hogy más ne követhesse el remélem meg lessz!
egyébként ahonnan a rajz van( nem akarok reklámozni) 5000ft/DB ők élesztve adják vagy még össze kell rakni?
Amugy sztem kicsit sok nekem a 2 nem volt ennyibe!(igaz h nem szól) de nincs még vége
(#) Kovidivi válasza arnold12344 hozzászólására (») Jan 11, 2009 /
 
"igaz h nem szól" - -itt a titok
(#) arnold12344 hozzászólása Jan 11, 2009 /
 
Élesztve adják?
(#) anonym1s válasza arnold12344 hozzászólására (») Jan 11, 2009 /
 
Neked kell osszerakni. En is tole vettem kettot, igaz meg nem raktam ossze, de ami kesik nem mulik
Amugy mar itt a forumon is megepitettek e szerint a rajz szerint es azt irtak hibatlan. Azon kivul a rajz keszitoje is ezt hasznalja zenekari erositesre.
(#) MPedro válasza arnold12344 hozzászólására (») Jan 11, 2009 /
 
Szia, Arnold !

A rajz hibátlan.

Mint írtak, "a hiba az Ön készülékében van". A leggyakoribb szerelési hiba amivel találkoztam eddig az, hogy az IC-k nem szigetelten kerülnek a bordára. Valószinűleg panelonként csak az egyik IC száll el.

A kapcsolás nem gerjedés-hajlamos, ha jól van összerakva és elemi hibát nem követsz el (pl. rossz, hibás tápbekötés), akkor faxni-mentesen indul el.

Itt találsz egy hangszóró-védelmet, az alján ott a "letölt" gomb.

Pedro (rajzfelelős)
(#) arnold12344 hozzászólása Jan 11, 2009 /
 
Köszönöm Az észrevételeket!
Az a baj még mindig hogy mindezeket többször is megnéztem mértem is(szigetelés, helyes bekötés a panelt átfutottam többször is mert magam kézzel rajzoltam de nem volt baja, mert mér lenne 2 Quadot is megrajzoltam az szól azóta is meg legutóbb 6*TDA2040-et raktam össze az is megy szépen.Pedig a Quadhoz képest elég egyszerű a kapcsirajza.)Ezé nem értem egyenlőre!
De lehet igaza van a havernak "nem látjuk fától az erdőt"
Remélem ő megtalálja mertén sajna most nem érek rá(messze vagyok )
Köszi mindent!!!
(#) MPedro válasza arnold12344 hozzászólására (») Jan 11, 2009 /
 
Nézd, az általam tervezett nyák biztosan jó, sok példány épült már. Ott ahol megtaláltad a rajzot, van egy "letölt" gomb, a letöltés ingyenes. Töltsd le, és csináld meg vasalásos technikával, ugyanez vonatkozik az elöző hozzászolásombam belinkelt hangszóróvédelemre. A vasalásos technikához meg biztosan kapsz tanácsokat itt valahol a fórumban.

Üdv : Pedro
(#) Bassmester válasza MPedro hozzászólására (») Jan 11, 2009 /
 
Szia Pedro!
Hol lehet beszerezni ilyen nyomtatható-vasalható transzferfóliát? Van valami tipped? Előre is köszi.
(#) sound.man válasza Bassmester hozzászólására (») Jan 11, 2009 /
 
Általába én műnyomóval szoktam vasalni. Nagyobb papír írószerekbe lehet kapni. Tuti kis cucc.
(#) sound.man válasza sound.man hozzászólására (») Jan 11, 2009 /
 
Nekem ilyenek lettek a TDA-k, kicsit furán esik rájuk a fény.
(#) Bassmester válasza sound.man hozzászólására (») Jan 11, 2009 /
 
Sajnos nem vágom...
Milyen az? A TDA paneleket is azzal csináltad?
Csak úgy kell kérni hogy "műnyomó"?
(#) sound.man válasza Bassmester hozzászólására (») Jan 11, 2009 /
 
Igen, azzal. Fúú hát nekem hozták mert én próbálkoztam csak olyan furán néztek rám amikor mondtam, hogy műnyomó. Ilyen fényes papír, többféle méretben. Nekem 90 grammos van, ez talán a legvékonyabb.
(#) Bassmester válasza sound.man hozzászólására (») Jan 11, 2009 /
 
Na majd utánanézek. A filces, Positive20-as technológiát már szívesen leváltanám valami egyszerűbbre. A Pedro féle nyákot átrajzoltam duplára (sztereó) és ezt már nem filcel szeretném megcsinálni
(#) sound.man válasza Bassmester hozzászólására (») Jan 11, 2009 /
 
Vasalva sokkal egyszerűbb, gyorsabb, jobb. Szerezz valahonnan műnyomót vagy ahhoz hasonlót és meg is van. Már csak a furkálást kéne megoldani gyorsabbra.
(#) Bassmester válasza sound.man hozzászólására (») Jan 11, 2009 /
 
Ez olyasmi mint amivel pólóra, bögrére stb-re visznek fel mintákat horror pénzekért? Ha igen, akkor a szekszárdi teszkóban van egy ilyen vállalkozás, majd megkérdezem őket.
(#) MPedro válasza Bassmester hozzászólására (») Jan 12, 2009 /
 
Szia ! csúnya, csúnya szögletes világ... Gömbölyítsd kicsit rajta !

Szóval, műnyomó papír. Ez valami nagyon szuper - hiper - fényes papír, számunkra lényeges a nagyon alacsony porozitás. Erre kell a nyákrajz tükörképét nyomtatni lasernyomtatóval (tintasugaras nem OK), majd vasalóval átvinni a tonnert a papírről a nyákra.

Azért lényeges az alacsony porozítás, hogy a papír ne szívja be a laser nyomtató tonnerjét, hanem az szépen megmaradjon a papír felületén (a tonner - ki gondolta volna - maratásálló...). Szvsz a 90 grammos túl könnyű, errefelé nehezebb dívik.

Természetesen - mint minden technologiánál - itt is ki kell kisérletezni az összetevőket (nyomtatás/nyomtatás beállítások, nyák előkészítés / zsirtalanítás / stb. / vasaló hőmérséklete, stb., stb.

Amúgy lehet nálam PNP fóliát kapni, de jóval drágábban, mint ami az alapanygból és az előállításból fakadna.
P.
(#) MPedro válasza MPedro hozzászólására (») Jan 12, 2009 /
 
Egyébként nézz körül itt, ha jól láttam, sokat foglalkoznak ezzel.
(#) Bassmester válasza MPedro hozzászólására (») Jan 12, 2009 /
 
Hát ja... ilyen szögletes vonalakat egyszerűbb volt rajzolni. A lehetséges mértékben megvastagítottam, hogy több ón ráférjen
Mi az ára annak a pnp fóliának? Rendelni is lehet? A válasz jöhet privátban is!
(#) hapro válasza Bassmester hozzászólására (») Jan 12, 2009 /
 
Az nagyon drága egy A/4 kb 800-1000Ft között van..
Műnyomó sokkal olcsóbb, és szinte ugyanaz a technológia ahogy elkészítheted vele a nyákot.
10-20Ft körül jönki egy műnyomó A/4, vagy ha többet veszel akkor még olcsóbb.
Következő: »»   53 / 607
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem