Fórum témák
» Több friss téma |
Fórum » 7406
Témaindító: julius-deXTer-, idő: Aug 3, 2006
Témakörök:
Helló!
Egy rajzgépet építek, és a következő problémába ütköztem: már megvan az LPT-porthoz csatlakoztatott logika nagy része, azonban mielőtt a jeleket felerősíteném +12V-ra, invertálni kellene azokat. (A léptetőmotorhoz menő jeleknél 1110 helyett pl 0001 kellene, hogy legyen). Egy 7406PC-s IC-vel akartam megoldani a problémát, mert abban ugye van 6 db inverter, azonban nem ad le csak 3,6V-ot, amikor 5V körülit kellene. Kipróbáltam egy 74LS08-at, ami nekem nem jó, csak kíváncsiságból, és működött. Vajon a PC és LS közti különbség lehet a probléma? A 7406-osra köthetek majd Bc139-es tranzisztorokat, amivel a léptetőmotorokat meghajtom? A válaszokat előre is köszönöm.
Helló!
Ha rám hallgatsz akkor raksz bele 7406-ot amilyen van, mögé meg optokaput. Biztonságosabb. Idézet: „Használd hacsak nem szereted a drága füst illatát.” by majosoft
Köszönöm a segítséget, megfontolom.
Amúgy a tranzisztor BD239, elírtam.
7406 az open kollektoros, kell neki felhúzó ellenállás, ami mehet akár 12V-ra is.
Az optós megoldást én is biztonságosabbnak ítélem, ráadásul a leválasztás miatt úgy kötöd be a kimeneti tranyót, ahogy akarod: invertálhat is.
Az ellenállásokat hogyan kössem be?
A tranzisztorokkal most ismerkedek, hogyan lehet máshogy bekötni? Jelenleg úgy van, hogy bázison a vezérelt 5V, emitteren GND, és kollektoron a 12V táp. De ez nem jó, mert pont rosszkor nyit. Tehát hogyan kössem be, hogy a 7406-osat kihagyhassam?
Ha muszáj invertálni, akkor miért nem teszed szoftveresen? Nagyságrendekkel egyszerűbb semmi plusz alkatrace.
Azért nem, mert a logika egy 74139-esből és egy 74191-esből áll, az LPT-n egy motorhoz 2 bitet használok: irány és ütem. A négy kimenő jelet nem tudom szoftveresen invertálni.
Értem. Nem szóltam.
Rajzold le, majd belejavítok...
gif képet szeretjük, az kicsi helyet foglal.
Hejj kedves barátom!
Mesélj nekünk erről a kapcsolásról! Mióta vadászok ilyenre! Felhúzó ellenállás: egyik vége +-on másik az ICadott kimenetén. A BD239-es mellé mindenképp kell egy inverter, ha nem akarsz inverter, akkor használd a PNP párját a BD238-at bázis -> vezérlés, emittel a +12V on, collector a fogyasztón. Fogyasztó másik fele a GND-n. Javítsatok ha hülyeséget írtam!
Itt van a kapcsolásom. Logikailag eddig jó, LED-ekkel teszteltem.
A pirossal bekarikázot biteket kellene invertálni.
Hálás köszönetem!
A nyákot mivel csináltad? Tudom nem kívánságműsor, de nekem 3 tengelyeshez kellene, és a képet elég sok meló lenne átszerkesztgetni. Szóval ha nem sértene szerzői jogokat a nyáktervet is fel tudnád rakni valamilyen szerkeszthető formában? Végtelenül hálás lennék!
A nyáktervet anno Eagle-lel készítettem, az a fájl, amit át tudnál variálni már nincs meg sajnos, mert nem volt rá szükségem, de van 1 bmp képem, hatha az segít. Cserébe rajzold le légyszi a felhúzóellenállást, meg hogy mi az elve, mert még olyat nem csináltam.
Ne BMP formátumú fájlt csatolj! Köszi szabi83
A PC-ből veszed a 12V-ot is? (a négypólusú csatiból gondolom).
A motor tekercsek egyik vége a GND-van, vagy a +12V-on? (vagy mindegy milyet rajzolok?)
Igen, PC-ből veszem (386-os, mind1). GND a tekercsek 1ik vége.
A felhúzó ellenállást én így ismerem. Értékét nem tudom, majd az okosok kiszámolják. ~10 Kohmra tippelek.
//A rajz absztrakt lett, kissé álmos vagyok.
OK, köszönöm a segítségedet.
Ha a tekercsek talajon vannak, PNP teljesítménytranyó kell.
Köszönöm.
Kérdésem lenne hogy működik a 7406 os inverter? mik a bemeneti megengedett feszültségek, és mik a kimeneti feszültségek? A kimeneti feszültséget a Vcc szolgátatja?
össze lehet illeszteni egy 5 voltos bemenő és egy 24v os kimenő kapcsolást? vagy van más jobb megoldás is erre?
Mivel TTL áramkör, 5V-ról működik, ennyi lehet a be, ill. a kimenetén is.
Persze meg van szabva a kimenet terhelhetősége is. Javaslom olvass utána a TTL szinteknek. De a kimenetre teszel egy megfelelő tranzisztort, amivel aztán már 24V-ot kapcsolgathatsz. röviden |
Bejelentkezés
Hirdetés |