Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Elektronikában kezdők kérdései
- Ez a felület kizárólag, az elektronikában kezdők kérdéseinek van fenntartva és nem elfelejtve, hogy hobbielektronika a fórumunk!
- Ami tehát azt jelenti, hogy a nagymama bevásárlását nem itt beszéljük meg, ill. ez nem üzenőfal!
- Kerülendő az olyan kérdés, amit egy másik meglévő (több mint 17000 van), témában kellene kitárgyalni!
- És végül büntetés terhe mellett kerülendő az MSN és egyéb szleng, a magyar helyesírás mellőzése, beleértve a mondateleji nagybetűket is!
Lapozás: OK   32 / 3960
(#) nemo válasza fureszk hozzászólására (») Aug 9, 2006 /
 
Köszi, nézem, hogy mi a kínálat, énis lomexre, vagy ret-re gondoltam a beszerzésnél.

Szerintem majd átalakítom a kapcsolásomban az 5 bemenetű NOR-t, mert olyat nemfogok kapni...
(#) szabi83 válasza nemo hozzászólására (») Aug 9, 2006 /
 
ha netről rendelsz én inkább a hqvideo-t mondom...
pl ha kell 10 db ellenállás akkor már 50 fillérrel kevessebb darabja szal
meg a másik 74ls260

amugy mit terveztél??

üdv
(#) fureszk válasza szabi83 hozzászólására (») Aug 9, 2006 /
 
tényleg, lomexben is lehet netről rendelni, sőt most valamilyen akció is van. nem értem pontosan de sztem azt jelenti, hogy ha 2000Ft felett rendelsz akkor nettó árat számolnak fel!
(#) nemo válasza szabi83 hozzászólására (») Aug 9, 2006 /
 
Egy sebességifokozat kijelzőt Suzuki motorokra.
Csk mivel láma vayok az ATMEL meg PIC programozáshoz komparátorokkal, felhúzó ellenállásokkal, meg logikai kapukkal tudom csak megépíteni.
Pedig biztos frankó lenne programozható eszközzel, meg gondolom tized ennyi alkatrész is kellene hozzá, de sajna én ahhoz nem értek :no:

Köszi a webboltos tippet
(#) szabi83 válasza nemo hozzászólására (») Aug 9, 2006 /
 
nm
sok sikert! :yes:

PIC-hez én se értek még
(#) zaik válasza szabi83 hozzászólására (») Aug 9, 2006 /
 
legegyszerűbben hogy tudok 18VAC ból 16 VACt csinálni. Trafóból nem tudok tekerni. :no:

előre is köszi.
(#) deguss válasza zaik hozzászólására (») Aug 9, 2006 /
 
Mekkora áramerőssére lesz?
Kell egyenirányítani utána? Mert ha egyszerű kell, akkor rakhatnál be az egyenirányítás után sorba 3 diódát, és akkor az tényleg egyszerű, terheléstől független feszültségcsökkentés
Váltóáramra meg 3-3 antiparallel diódát.
(#) zaik válasza deguss hozzászólására (») Aug 9, 2006 /
 
1 A re kellene. Egy készülék igényel 16-16,5VAC t, dugasztáppal, ilyet sem láttam sűrűn. Nem szedtem szét a fogyasztót, gondolom belül van az egyenirás megoldva. A trafóm pedig 18V os, és nem bontható.
(#) szabi83 válasza zaik hozzászólására (») Aug 9, 2006 /
 
szedszét.. lehet van egyenrángatás után stab kocka.. annak meg max 34VDC a bemenete...

próba cseresznye, szétszedéstől nem hiszem h tönkre menne.. :yes:
(#) zaik válasza szabi83 hozzászólására (») Aug 9, 2006 /
 
megbontottam, ha jól látom, egyutas egyenirányítás, és egy LM340 van benne, meg néhány kondi..
(#) pbalazs válasza nemo hozzászólására (») Aug 9, 2006 /
 
Néhány tipp:

1. nem illik keverni a TTL és CMOS áramköröket, csak szintillesztővel.

2. ha mégis kevered, a tápfeszre figyelj oda, mert TTL-nél max. 5V, CMOS-nál asszem 18V.

3. a 74 utáni betűk (pl. 74LS00 esetén LS) csak a sebességre, fogyasztásra, tápfeszre, bemeneti feszre, stb. utalnak, a logikai funkciója ugyanaz, mint a többié (pl. S, C, HC, HCT, ALS, F, stb.)

4. ha ésszel csinálod, akkor cak 2 féle IC kell: AND és NOR kapu, mert: inverter = összekötött bemenetű NOR, OR = NOR + inverter, n bemenetű NOR = n+1 bementű NOR + egyik bemenet a földre kötve.
Sőt, AND kaput is lehet csinálni NOR-ból, de ez nagyon elbonyolítaná.

5. EZT JÓL JEGYEZD MEG: MINDEN KOMBINÁCIÓS HÁLÓZAT FELÉPÍTHETŐ CSAK NOR VAGY CSAK NAND KAPUKBÓL

6. nem azért írtam le ezt a sok baromságot a kapukról, hogy szórakoztassalak titeket, vagy magamat, hanem pl. ha kell egy inverter és éppen marad egy NOR kapu, akkor nehogy betegyél egy újabb inverter IC-t, hanem használd inverternek a NOR kaput, stb.

UI: semmivel nem csökkenti az érdemeidet, hogy SW helyett HW oldod meg a feladatot. Én tudok PIC-et programozni, mégis (hacsak tehetem) inkább tervezek HW-t, minthogy programot írjak.
Arról nem is beszélve, hogy legalább látszik hogy foglalkoztál vele: látszik a vas. Hogy néz az ki, hogy egyetlen IC meg egy kijelző az összes alkatrész?
(#) Báddzsó válasza pbalazs hozzászólására (») Aug 9, 2006 /
 
Idézet:
„IC meg egy kijelző az összes alkatrész?”
szerintem meg pont jobb valamit szoftveresen megírni mint még1+ ic-t beledobni. Hiszen a progizás ingyen van (ha nem vesszük figyelembe, azt hogy az idő pénz ..) az új ic meg nem, nagyobb lesz tőle a nyák, stb. Természetesen ahol jobb/1*űbb/kényelvesebb valamit hw megoldani és megengedi a pénztárcánk akkor jöhet a + ic.
(#) Balu válasza Hurka hozzászólására (») Aug 10, 2006 /
 
Sziasztok!
Lenne néhány kérdésem. (lehet ho majd megeresztem, mer kicsit felbafták az agyamat a dolgok.)

1. Trimmer vs. poti
Van az egerembe egy "végtelenig" forgatható (?)trimmer(?). Vettem az icl7136-os hőmérő kapcshoz való két trimmert, de mind a kettő csak 1 fordulatos (ilyen volt) ezért forog csak két fix pontig? akkor ez most trimmer; poti; vagy trimmer-poti? És hogy van a bekötése?

2. Kondik
az elkó a elektrolit kondenzátor?
van egy kódfejtő nevű progim innen szedtem le, de a műanyag kondikon vmi hülye szám van, nem tudja megfejteni. Két ugyanolyan kisebbre ez van írva 100 (alatta) u47 akkor most 100u (u=mikro) vagy 47u vagy 0,47u vagy 0,047 u ?????!!!
legnagyobb tetejére: A/.47K400 ez mit jelent?
a másik tetejére: A/47nJ250 oldalára: MKT JN 3717 és ez?

3. Kijelző
A jó kis boltomban (1x fordult elő) azt mondta a öreg hogy nincs nekik: SP521PR (3,5digites LCD) hol ajánlanátok megvenni (rendelni) ?

4. RT évkönyv
Édesanyám támogat pénzügyileg, és én nekem pedig 2006-1998 között meg van a RT évkönyv. Meg fogom rendelni még a többit. de tudtommal 91-ig lehet rendelni (eddig akarom) és a 93-as elfogyott. Ha vkinek meg van (a 93-as) szép állapotban és eladná nekem, priviben megbeszéljük (nem kell pdfben, sem djvu-ban. a könyvet szeretem a kezembe fogni.

5. Villogó
Megépítettem egy két ledes villogót (4,5 voltos verzió) ugye van benne kettő 150ohmos ellen, de nekem az egyik csak 140 ohm. piros és kék led van benne 3mm-es. mindegy hogy melyik oldalra teszem a kéket mindig kevesebbet világít mint a piros. az ellenállás az oka?

Köszi előre is. Szeretnék minnél előbb netezni, de 50 kbit-es modemmel kicsit drága. de hamarosan kötik be hozzánk is a ÁDéeSeLt (tudjátok hogy falun nincs mindig minden ) de tudsz jól wlan-ozni) !
(#) szabi83 válasza Balu hozzászólására (») Aug 10, 2006 /
 
Idézet:
„Van az egerembe egy "végtelenig" forgatható (?)trimmer(?).”

az nem trimmer, se poti!

trimmernek nincs tengelye
potinak van tengelye 4mm v 6mm stb

Idézet:
„az elkó a elektrolit kondenzátor?”

igen az ELKO rövidebb azért szeressük jobban.

Idézet:
„Két ugyanolyan kisebbre ez van írva 100 (alatta) u47 akkor most 100u (u=mikro) vagy 47u vagy 0,47u vagy 0,047 u ?????!!!”

vagy is:
  1. 100
  2. u47

100V 470nF (0.47uF) (- ez nem szürke téglatest alakú?)

Idézet:
„legnagyobb tetejére: A/.47K400 ez mit jelent?”

470nF 400V

Idézet:
„a másik tetejére: A/47nJ250 oldalára: MKT JN 3717 és ez?”

47nF 250V
MKT az poliészter kondi, műanyag tokban (asszem)

Idézet:
„3. Kijelző”

ezt itt kérdezd

4. RT évkönyv
ezt meg itt nézd meg

5. Villogó
igen az ellenállást vedd kisebbre, tegyél vele //-ba még egy 140 ohm-ost.

üdv remélem tudtam segíteni
(#) fureszk válasza Hurka hozzászólására (») Aug 10, 2006 /
 
majd arra is várom a választ, hogy hogy teljesített a nyák, meg hogy melyikek a hangszóró gnd-k!
(#) GLaszlo válasza (») Aug 10, 2006 /
 
Üdv!

Lenne egy kérdésem... bipoláris kondenzátor helyett lehet sima elkókat használni valamilyen módon, soros/párhuzamos kapcsolással?
(#) szabi83 válasza GLaszlo hozzászólására (») Aug 10, 2006 /
 
két egyforma elkot köss sorba így:
---- (- +)--(+ -) -----

üdv
(#) GLaszlo válasza szabi83 hozzászólására (») Aug 10, 2006 /
 
Thx, és a kapacitás az hogy változik ilyenkor? pl így összekötök 2 100u-s elkó, akkor annak a kapacitása nem 50u lesz?
(#) szabi83 válasza GLaszlo hozzászólására (») Aug 10, 2006 /
 
igen, fele lesz, cserébe bipoláris
(#) _JANI_ válasza pbalazs hozzászólására (») Aug 10, 2006 /
 
Idézet:

1. nem illik keverni a TTL és CMOS áramköröket, csak szintillesztővel.
2. ha mégis kevered, a tápfeszre figyelj oda, mert TTL-nél max. 5V, CMOS-nál asszem 18V.


A TTL, az tényleg 5Volt-os! :yes: A CMOS az MAX (!!!) 15Volt UT lehet.

/// A nyitott kollektoros áramkörök, egy teljesen más kategóriát alkotnak! ///

A CMOS és TTL áranköröket csak akkor lehet tetszőlegesen egymásmellet alkalmazni ha azonos tápfeszültséget kapnak a CMOS és TTL IC-k. De még ekkor is érdemes odafigyeni az átmenetekre...

... ÉS a többiben igazad van! Mindig marad egy két fölösleges logikai kapu, és ezeket is kilehet használni.
(EZ IS BENNE VAN AZ IC ÁRÁBAN. Vagy ha másra nem, egy - egy EXTRA viszajelzéz mindíg jóljön /jóljöhet/... )

UI: két LED villogtatására tényleg nem kell PIC!
AVAGY: egy egyszerű áramkört ne PIC-cel oldjunk meg, bármilyen kényelmes és künnyű lenne! (Persze ha szorít a cipő, az más kérdés. De ne ez legyen a fő szempomt!)

ÜDV:. _jani_
(#) _JANI_ válasza Balu hozzászólására (») Aug 10, 2006 /
 
Üdv.: _jani_
Most talán nem "IDÉZNÉK" :

1: Az egerekben (Mármint a hagyományos golyós változatban.) optikai hídak vannak, egy X és egy Y koordinátályú! Ezeknek a jetét egy IC feldolozza és küldi a PC felé a dekódólt infót. Tehát ez NEM TRIMMER!
A TRIMMERT a HAGYOMÁNYOS potenciométertől csak az különbözteti meg, hogy a trimmert csak csavarhúzóval (vagy egyéb módon) tudod beállítani, míg a "hagyományos" potméter tengelyét a készülék megbontása nélkül kivülről lehet állítani!...

2: Vannak elektrolit és bipoláris kondik...
Az
Idézet:
„elektrolit kondenzátor”
egyik fegyverzetét egy elektromosan vezető folyadék alkotja. A dielektrikum egy vékony aluminium-oxid réteg a másik fegyverzeten. Ha az elektrolit-kondira ellentétes polaritást kötsz, akkor ez a vékony oxidréteg elkezd feloldódni!. Egy idő után ez az oxidréreg megszűnik! Ekkor a kondenzátor vezetővé válik, és (!!!) a csatlakozási pontjait rövirezárja!!! Ez egy tápegységnél elég látványos ( ÉS VESZÉLYES!!! ) lehet. !!! :felkialtas: !!!

A bipoláris kondenzátor nem polaritásfüggő, tehát neki mindegy, az hogy milyen a rá csatlakoztatott feszültség polaritása.

Mégi csak kell idéznem:
Idézet:
„Két ugyanolyan[quote] kondenzátor,”
kisebbre ez van írva 100 (alatta) u47 akkor most 100u (u=mikro) vagy 47u vagy 0,47u vagy 0,047 u ?????!!![/quote]

Ha az érték előrébb van mint a jel akkor az egészet jelent! Ha utánna! Akkor úgy kell értelmezni mint ha ott egy pont állna, tehát az érték tizedest jelent.
Lehet, hogy egy kicsit bonyolult voltam! (Ez nálam temészetes! Pedig az egyszerűségre törekszem!)
Ha az van írva, hogy u47 (mikro 47), akkor az 470nF -ot jelent! Vagy ha PLD: 4u7 (4minko7), akkot az 4.7uF-ot fog jelenteni. De ÍGY is irhatnám, hogy 475. Ekkor az értékek a következőképpen akalulnnak: 475 = 4 7 00 000 (pFarad) = 4.7uFarad.

Idézet:
„... legnagyobb tetejére: A/.47K400 ez mit jelent?...”

Tehát a:
Idézet:
„.47K400”
= 47 * 1000pFarad = 470 000 pFarad = 470nFarad 400Volt.

Idézet:
„... a másik tetejére: A/47nJ250 oldalára”

Szerintem ez egyértelmű 47nFarad és valszeg. 250 voltos

Idézet:
„5. Villogó Megépítettem egy két ledes villogót (4,5 voltos verzió) ugye van benne kettő 150ohmos ellen, de nekem az egyik csak 140 ohm. piros és kék led van benne 3mm-es. mindegy hogy melyik oldalra teszem a kéket mindig kevesebbet világít mint a piros. az ellenállás az oka?”


MEN-egészen! a piros LED-nek a nyitófeszúltsége KB.: 1.3V, a kéké pedig KB.: 3.67V. Tehát hiába akarsz rajtuk egyforna áramot áthalytani (simmetrikussá tenni a villogót), ez egyforma ellenállásokkal nem fog sikerülni! Mivel ismerjük a tápfeszt (4.5V). A LED-ek nyitófeszültségét (Piros = 1.3V; kék = 3.6V) és az OHM törvényt (R=U/I), így a szükségez ellenállás már könnyen kiszámítható:

R=(R=U/I) ?. (R: ohm, U: volt, I: Amper) ?

U = Ut - LEDnyitó
Upiros= UT - 1.3V = 3.2V
Ukék= UT - 3.6V = 0.9 V !!!

[off legyen az [/off]I = 20mA = 0.02A

Rpiros = 3.2V / 0.02A = 160 ohm
Rkék = 0.9V / 0.02A = 45 ohm

R piros = 160 ohm
R kék = 45 (~50) ohm

ITT jegyezném meg azt, hogy a LED-eket esetileg kell értelmezni (pld: katalogusból), és így kell a paramétereit (-iket) beállítani!!!

Ha utána számolsz !!! Akkor láthatod azt, hogy 10ohm nem sokat fog számítani

Idézet:
„az ellenállás az oka?”
IGEN IS + NEM IS...

Idézet:
„(tudjátok hogy falun nincs mindig minden de tudsz jól wlan-ozni) !”
De az mégsem internet! / Mondom én Mezőhegyesről.../
(#) Peti_85 válasza GLaszlo hozzászólására (») Aug 10, 2006 /
 
Idézet:
„Thx, és a kapacitás az hogy változik ilyenkor? pl így összekötök 2 100u-s elkó, akkor annak a kapacitása nem 50u lesz?”


Pontosabban a két kapacitás reciprokainak az összegének a reciprokára... (mivel most pont az a két érték ezért ez egy sima /harmónikus/átlag)
Mármint soros kapcsinál (pont fordítva mint az ellenállásoknál!)

Nem kötöszködtem, csak a pontosság kedvéért!
(#) GLaszlo válasza Peti_85 hozzászólására (») Aug 10, 2006 /
 
Thx, ezeket tudom. egy évet már lehúztam bme-n.
(#) Báddzsó válasza GLaszlo hozzászólására (») Aug 10, 2006 /
 
de most egyébként mit szenvedtek a lábtávokkal , adatlapokban benne van, vagy leméred a cuccon, tervezőbe meg úgy is be tudod állítani.
(#) fureszk válasza fureszk hozzászólására (») Aug 11, 2006 /
 
nah ismét van egy "problémám" nem találtam 40406-os ic-hez méretező progit. megtudna valaki "dobni" egy 4046-ossal menő, 36KHz-es áramkörrel? tsop1736-hoz kéne
(#) fureszk válasza fureszk hozzászólására (») Aug 11, 2006 /
 
Ez elvileg egy 36.68 kHz-es áramkör. De nem biztos hogy működne Szerintetek?
(#) pbalazs válasza fureszk hozzászólására (») Aug 11, 2006 /
 
Ha csak astabilnak kell, akkor használj 555-öt, ahhoz van "tervező" progi.
(#) tbence3 válasza pbalazs hozzászólására (») Aug 12, 2006 /
 
Sziasztok!
Lenne egy kérdésem!
Épp modt készítek egy párhuzamos porta LCD-t és van egy kapcsolásom és nem tudom hogy ez hol van az
Input voltage for LCD - V0 helyik láb lehet ez?
Köszi
(#) Stefan válasza fureszk hozzászólására (») Aug 12, 2006 /
 
fureszk komolyan nem értelek ... egyik témában már lebeszéltük a tsop-555 témát beírom ide is a linket [link=http://www.robotroom.com/Infrared555.html]http://www.robotroom.com/Infrared555.html[/link]
ha ez most tök más probléma akkor bocs...
(#) fureszk válasza Stefan hozzászólására (») Aug 13, 2006 /
 
555-el nekem nem működött, de kaptam egy tippet, hogy 4046-ossal pontosabbat lehet!
Következő: »»   32 / 3960
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem