Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Csöves erősítő készítése
 
Témaindító: seedz, idő: Márc 31, 2006
Témakörök:
Ne feledd betartani a fórum viselkedési szabályait, és a topik megmaradásának feltételeit. [link]
A téma átmenetileg fagyasztva lett, hozzászólni nem tudsz!
Lapozás: OK   385 / 2208
(#) nyikolaj hozzászólása Jan 27, 2009
Sziasztok
A birtokomba került egy 110v szekunder feszültségű trafó.
Eddig semmi különös a méretei annál inkább.
A súlya 10kg.
Jobb helyeken hegesztő trafót gyártanának belőle
Ha valakinek teljesítmény gondjai vannak annak szívesen oda adom.

(#) JZoli válasza CIROKL hozzászólására (») Jan 27, 2009
Úgy látom, hogy Te a dobozolás terén nagyon szerencsés helyzetben vagy , pedig a csöves cuccoknál építésénél ez az egyiklegnehezebb feladat.Na és persze ezért aztán irigyellek is rendesen.
(#) CIROKL válasza JZoli hozzászólására (») Jan 27, 2009
Hát igen ez igaz egy erősítő építésénél ez is fontos mommentum , hacsak nem egy kiszuperált erősítő vagy dvd lejátszó dobozát használunk fel a feladatra? mondhatnám ebben azért úgy ahogyan megfogalmaztad szerencsés helyzetben vagyok mert eredetileg vasas szakmám van /szerszámkészítő/és ami a lényeg egy olyan cégnél is dolgozom ami fém megmunkálássál foglalkozik. És még egy nagyon fontos dolog hogy minden tehnikai hátterem megvan , a heggesztőtől a cnc -ig marógépek esztergák . szóval minden amin lehet fémet megmunkálni.Meg aztán még némi alap anyagot is tudok vételezni magán célra ! kedvezményes / beszerzési /áron.
(#) PWM hozzászólása Jan 27, 2009
Sziasztok!
Szerintetek egy PL36-os csőből hány W-ot lehet kihozni SE-ben és PP-ban?
(#) Action2K válasza PWM hozzászólására (») Jan 27, 2009
Adatlapja szerint max 10W. Zeneiben szerintem 8W körül SE-ben, PP-ben 15W. :google:
Többiek mit mondanak?
(#) kocos válasza Action2K hozzászólására (») Jan 27, 2009
1969-es RT évkönyvben 30 Wattos PP kapcsolás van 2 db PL36-tal!! SE-ben szerintem nem érdemes foglalkozni vele!SE az "tanuló" erősítőnek való, hogy kipróbálja az ember, milyen is a csöves hangzás/technika/varázs, erre jó a PCL86, és társai, meg az EL84. Aztán már csak "nagyban" érdemes foglalkozni vele szerintem : GU50, 6AS7G, 6Sz33Sz, Pl519/6P45Sz, 2A3, 300B ()
(#) JZoli hozzászólása Jan 27, 2009
Sziasztok!
Szeretnék kérdezni a szokványos kimenőtrafó méretezésről. Tisztába vagyok vele, hogy ez már sokszor lerágott csont, de mégis számomra érthetetlen egy-két dolog. PCL86 és EL84 PP-t szeretnék építeni, van is rajz bőven, de a kimenőtrafók természetesen nincsenek méretezve. Feltételezve mindkét erősítőhöz 300V-os tápot nem tudom a méretezéshez az Ra és Rb értékét. Ráadásul a tekercsáttétel számításnál sem tudom, hogy a primer tekercsnek a féltekercset vagy a kettőt együtt kell figyelembe venni és természetesen így szinte kiszámíthatatlanná válik a dolog.
És ha megvan egy méretezett trafo, de az 15ohm-ra van méretezve próbáltam átszámolni 4ohm-ra ott is irreális értékeket kaptom, aminek nem tudom az okát. Leírhatnátok ezt is hogy csináljam.
Ja az erősítők 10-12W között lennének.
(#) Ricsi1992 válasza Action2K hozzászólására (») Jan 27, 2009
Mindig keverem,vagy Csömörön,vagy Csomádon van.( úgy látom,a Te lakhelyedtől elég messze van)
(#) littlejoe hozzászólása Jan 27, 2009
Találtam egy házigyártmányú 220/28v-os trafót ,M alakű vasakkal.Ha kimenőtrafónak akarom használni akkor elég ha egyirányba átrakom a vasakakat?
Ha összerakom akkor légrés nem lessz a lemezek aljánál.
(#) Imi65 válasza littlejoe hozzászólására (») Jan 27, 2009
Ez a trafó 10 alatti áttételű, nem igazán jó áttekerés nélkül semmilyen csőhöz.
(#) hapro hozzászólása Jan 27, 2009
Aki tud legyen szíves tegyen fel képet a légréses kimenő trafóról, a lemezeiről kifejezetten, mert nem tudom elképzelni, hogy hogyan, meg milyen, meg mit is kell vele tenni, hogy az légréses legyen. Sokan beszéltek már róla nekem, de egyszerűen nem megy.
(#) Imi65 válasza JZoli hozzászólására (») Jan 27, 2009
Zoli, nagyon sok helyen fellelhetők a kimenők adatai is.
A PP kimenők mindig anódtól anódig (Raa) értendők.
15 Ohm, és 4 Ohm között durván 2:1-hez aránylik a menetszám.
(#) CIROKL válasza hapro hozzászólására (») Jan 27, 2009
Gyakorlatilag nagyon egyszerű a dolog , ha mondjuk EI magos a vas akkor egyszerűen szó szerin EI -re kell össze lemezelni, tehát nem váltva kell a lemezeket bepakolni! És a légrés gyakorlatilag ide kerül betéve a két fél közé a megfelelő vastagságú papír ami képezi a légrés vastagságát ! Talán így érthető voltam de ha nem igazán akkor majd kijavítanak Ja ha véletlenül hipersil trafóról van szó akkor ott csak egyszerűen a két fél közé téve a megfelelő papírocska . Remélhetőleg ezeken a képeken látni valamit?
(#) littlejoe válasza Imi65 hozzászólására (») Jan 27, 2009
Az áttétel oké hogy nem jó de én az m lemezekre vagyok kiváncsi.Ha egy irányba összerakom a lemezeket akkor gyakorlatilag nem marad légrés a mag
közepén,Így is használható?

(#) MrBrown válasza (Felhasználó 13571) hozzászólására (») Jan 27, 2009
Még mindíg határozott és frappáns vagy..., szia Zolibácsi, régen "láttalak"!
(#) djhans hozzászólása Jan 27, 2009
Emailben kaptam egy megkeresést, hogy küldjem el az EL84/ECC85 SE rajzát. Most itt is közzéteszem a teljes erősítő rajzát, táppal, késleltetővel. Áttekinthető formában.
(#) CIROKL válasza littlejoe hozzászólására (») Jan 27, 2009
ITT volt róla szó egy estetleges megoldás?
(#) Imi65 válasza littlejoe hozzászólására (») Jan 27, 2009
Általános szabály, hogy PP (ellenütemű) trafónál nem kell légrést alkalmazni, míg SE (együtemű) kapcsolásnál mindig.
A is elmondható általánosságban, hogy SE végfokozatot 4-5W-ig használunk (persze, lehet 15W-osat is építeni), utána PP-t.
Tehát, csak PP erősítőhöz ajánlatos így megcsinálni, feltéve, hogy a mérete is megfelelő.
(#) MrBrown válasza (Felhasználó 13571) hozzászólására (») Jan 27, 2009
Azt csinálom amit mindenki utál itt a topkba..., várok 2 darab nyáktartó fülre amit ha minden igaz holnap kapok meg. Addíg ugyanis nem merek tovább lépni mert ért már sok meglepetés ezen a téren, pedíg még kezdő vagyok.
Ja amiről szó van az a hidegkatódos elektroncső projectem, a dobozát láthattad korábban, CIROKL követte el .
Majd ha ez kész kap egy új ruhát a PCL86 SE és néhány új ötletet is beleviszek amitől nyilván több tekerentyű lesz rajta mint egy világháborús U boat-on! (Laci ki se kapcsold a marógépet! )!
(#) hapro válasza CIROKL hozzászólására (») Jan 27, 2009
Értem, csak atz nem, hogy akkor hogy nem esik szét a trafó? Hiszen akkor nincs átfedés sehol. E-E-re I-I-re kerül.
(#) CIROKL válasza hapro hozzászólására (») Jan 27, 2009
Szét nem esik hisz egy kis ügyeskedéssel olyan összefogó bilincseket kell csinálni hozzá ami az átlemezelt vasat összefogja ! Nálam még ez nincs kész de ígysem esik szét a vas mert nagy szerencsémre sikerült olyan vasat beszerezni ami már gyárilag EI re volt lemezelve és így lett impegrálva tehát totál egyben van az összes lemez . Csak az EI szedhető szét így gyakorlatilag nem sok teendőm van vele , akár még a közé tett papír és össze is lehetne ragasztani a két felet ?
(#) tothgabesz hozzászólása Jan 27, 2009
Akkor az ellenüteműnél az E I vasat átfedve kell összerakni, vagy egymásra rakva légrés nélkül
(#) EcoPityu válasza tothgabesz hozzászólására (») Jan 27, 2009
Egyértelműen jobb az átfedéssel lemezelt trafó PP-be.
Az egyoldalról lemezelt, a csatlakozási pontokon "torzítja az áramvonalakat", és ez teljesítményveszteséghez vezethet. (lehet, hogy hülyeségeket beszélek, de mintha ezt mi így tanultuk volna) Na meg az örvényáramú vasveszteséget is befolyásolja, meg a mag zártságát!
Ütsd szét, és lemezeld újra... Vagy boríts össze 2 E-t egymással.../ott sem tökéletes a dolog, de mindegy!/
(#) rockersrac válasza EcoPityu hozzászólására (») Jan 27, 2009
mikor jársz errefelé?
(#) EcoPityu válasza rockersrac hozzászólására (») Jan 28, 2009
Lehet, hogy a hónapban már nem, mert a Pesti kollégák megcsinálják helyettem a melót, de jövő hónapban tutti! Előre szólni fogok!

Miért? kellett volna valami?
Most Csütörtökön Pestiát látogatom meg, de a pályára Kiskunfélegyházánál megyek fel, úgyhogy Kecsót nem is érintem!
Időben szóljál, ha kell valami, mert akkor azt is össze kell szednem...
(#) EcoPityu válasza kocos hozzászólására (») Jan 28, 2009
Kóci!
Zengetőt csövesben mivel hajtják meg?
Nem találok róla semmit.
Tranyás Vermó-ban tudom, hogy egy kis komp. végfok van tranyókkal, de csövesben???
Építenem kell egy kis SE-t 1-2w-ra, vagy egyből anódkörbe azzal a tekerccsel?

Tudom nem sokakat érdekel a zenekari csöves hangosítás, és a hangszererősítők, de ez itt még feltáratlan téma!
(#) kocos válasza EcoPityu hozzászólására (») Jan 28, 2009
Újabban Spórolásból simán egy OPA-val hajtják meg, és a "return"-t is azzal erősítik, de régebben bevált szokás volt egy kis csöves SE, rendesen kimenővel, meg minden. Általában ECC82-t használtak erre a célra úgy, hogy párhuzamosan kötötték a két triodát. De nem csak ilyen megoldás volt, mert láttam már PP-t ECC81-gyel, meg láttam katódból csatolt OTL meghajtót is, gondolom az a nagyobb impedanciás zengető tankokhoz volt kifejlesztve. Egyébként láttam gyári Fender reverb meghajtó kimenőt, akkora mint egy nagyobb zsebrádió fázisfordító trafója

Fender Blues Jr

Fender Twin reverb

Fender Reverb Unit
(#) Fábián György válasza EcoPityu hozzászólására (») Jan 28, 2009
Ez a téma engem is érdekel. A zengető kérdés is, de emellett még egy tremolo vagy vibrato effekt csöves megvalósítása is érdekelne.
(#) Imi65 hozzászólása Jan 28, 2009
Csöves áramkörökhöz is jó ez a tranzisztoros millivoltmérő. RICSINEK.
(#) rockersrac válasza EcoPityu hozzászólására (») Jan 28, 2009
azért is kérdeztem hogy mikor jársz errefelé,mert haverom(Gábor[Dj_Double_G]) is szeretne találkozni veled,meg én is! ő vitt bele ebbe az egész csövezős dologba! kelleni nem kell semmi,amit eddig beszéltünk azon kívül!
Következő: »»   385 / 2208
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem