Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Elektronikában kezdők kérdései
- Ez a felület kizárólag, az elektronikában kezdők kérdéseinek van fenntartva és nem elfelejtve, hogy hobbielektronika a fórumunk!
- Ami tehát azt jelenti, hogy a nagymama bevásárlását nem itt beszéljük meg, ill. ez nem üzenőfal!
- Kerülendő az olyan kérdés, amit egy másik meglévő (több mint 17000 van), témában kellene kitárgyalni!
- És végül büntetés terhe mellett kerülendő az MSN és egyéb szleng, a magyar helyesírás mellőzése, beleértve a mondateleji nagybetűket is!
Lapozás: OK   421 / 3972
(#) MolnarG hozzászólása Feb 15, 2009 /
 
Sziasztok!

A mellékelt kapcsolási rajzon a +/- 12V -ot adó stabilizátor rész megállja a helyét? Értem ez alatt ellenállás, zéner értékei... vagy zénerből mehet bele nagyobb is?

Előre is köszönöm a válaszokat!
Üdv.

psu.png
    
(#) mészi84 válasza bbalazs_ hozzászólására (») Feb 15, 2009 /
 
Bocsi csak kicsit ujj még itt ez. Igen ezt is figyelembe vettem. De egy két helyenvalami fura izé van rá nyomva a forrasztásokba. látszik amatör munka. Ha mozgaton a panelt akkor néha jo. de ha vissza kerül a fedél mintha elnyona valamit vagy mintha tul melegedne valami és el megy.
Azért köszi meg nézem kicsit jobban amit mondtál
(#) qwertz0 válasza mészi84 hozzászólására (») Feb 15, 2009 /
 
Azt tudod, hogy ebből senki más nem fog rájönni, hogy miről is beszélsz!
(#) bbalazs_ válasza mészi84 hozzászólására (») Feb 15, 2009 /
 
Az a fura ize egy gumiszeru, kisse atlatszo, szilard dolog?
(#) Bago hozzászólása Feb 15, 2009 /
 
Hello!

Szerintetek hogyan lehet megoldani azt, hogy egy led a fényerejének folyamatos változásával kapcsoljon ki és be folyamatosan? Tehát ne villogjon, hanem erősödjön és halványodjon az elsötétedésig.

Próbálta a kondenzátor, ellenállás párosítást, de aszimmetrikus volt a működés. Az erősödés a halványodáshoz képest gyorsabban ment végbe.
(#) proli007 válasza Bago hozzászólására (») Feb 15, 2009 /
 
Hello!
Volt már ilyen kapcsolás, azt hiszem a Led-es topikban.
A Led fényereje az árammal, nem egészen lineárisan változik.
De a közel jó megoldás, ha egy háromszögjel generátort készítesz, és azzal vezéreled a led meghajtó áramgenerátort.
Ha a kondi töltőárama azonos a kisütő áramával, akkor egyforma az idő.
üdv! proli007
(#) MolnarG válasza (Felhasználó 13571) hozzászólására (») Feb 15, 2009 /
 
Ok. Köszönöm a megerősítésed.
(#) mészi84 válasza bbalazs_ hozzászólására (») Feb 16, 2009 /
 
Kék, És szilárd. Nem gumi szerü.
(#) Tóth G. Péter válasza proli007 hozzászólására (») Feb 16, 2009 /
 
Szia proli007!

Köszönöm a nyáktervet, így már meg tudom csinálni. Egyébként nem Simson, hanem egy régi vízhűtéses Honda védelméhez kell ez a kapcsolás.
Mégegyszer köszi!
Üdv: Tóth G. Péter
(#) Grabovszky2 hozzászólása Feb 16, 2009 /
 
Mit jelent!
A kondenzátoroknál az a jelölés hogy RM5
Gondolom a méretét jelnti. Talán 5mm átmérőjü?
(#) Grabovszky2 hozzászólása Feb 16, 2009 /
 
Mégegy.
Ha párhuzamosan kötök két elkot akkor a pozitivra a pozitívat kell e kötnöm vagy a poz-ra negatívat?
Persze a lábakra gondolok..
A célom pedig, hogy a kapacitásuk összeadodjon..
Előre is köszönöm!
(#) bbalazs_ válasza mészi84 hozzászólására (») Feb 16, 2009 /
 
Mindegy, a funkcioja ugyanaz lesz. Rogzito muanyag.
(#) Action2K válasza Grabovszky2 hozzászólására (») Feb 16, 2009 /
 
Igen, párhuzamosan, és + a + hoz, - a - hoz.
Soros kötésnél kell a + a - hoz, de csak az egyiket, a másik +, - szabadon maradjon, össze ne kötsd!
(#) Imi65 válasza Grabovszky2 hozzászólására (») Feb 16, 2009 /
 
Párhuzamosnál +-ot a +-hoz, és - a - oz.
(#) Grabovszky2 válasza Imi65 hozzászólására (») Feb 16, 2009 /
 
Köszönöm!
(#) Grabovszky2 hozzászólása Feb 16, 2009 /
 
Hogyan tudom kiszámolni, hogy mekkora kapacitásu elkot kell betenni egy áramkörbe?
(#) Action2K válasza Grabovszky2 hozzászólására (») Feb 16, 2009 /
 
Milyen áramkörbe? Táp, rezgőkör, szűrő....?
(#) Imi65 válasza Grabovszky2 hozzászólására (») Feb 16, 2009 /
 
Első tápszűrésél 2200 µF /A.
(#) Grabovszky2 válasza Action2K hozzászólására (») Feb 16, 2009 /
 
Táp lenne..
De érdekelne a többi is
(#) proli007 válasza Grabovszky2 hozzászólására (») Feb 16, 2009 /
 
Hello!

Nem kellette volna átmenni az "Egyszerű tápegységekkel kapcsolatos..." topikba?
itt
üdv! proli007
(#) Grabovszky2 válasza Grabovszky2 hozzászólására (») Feb 16, 2009 /
 
Huh az durva...
A rajz szerint 24v 35A-re rak 42000µF kondit...
Na akkor ez most hogy is van?

12v30a_th.gif
    
(#) Grabovszky2 válasza proli007 hozzászólására (») Feb 16, 2009 /
 
Köszönöm...
De, full kezdő vagyok.. lásd:a kondis kérdéseimet...
(#) Istuuu hozzászólása Feb 16, 2009 /
 
Szevasztok! Ma szédszedtem régi görgös egeremet a fototranzisztor miatt!Nos a görgönél volt egy átlátszó tokozásu alkatrész két lábbal közte ugye a kerék ami be van vagdalva tehát egyszer átereszti egyszer nem a fényt ha görgetjük!A másik oldalán egy fekete tokozású 3 lábú alkatrész! Azt gondoltam először ,hogy az átlátszó tokozású egy infraled és a háromlábú fekete pedig a fototranzisztor.De elbizonytalanodtam..mert a fekete tokozású alkatrészen nem láttam semmi fényáteresztőt vagy lencsét.Viszont amit előzöleg infralednek hittem úgy van öntve h egy lencse van rajta...Adtam neki feszt és megnéztem mobilkamerán keresztül és világított Szóval egy kis eligazítás kellene.Próbaképpen szeretnék egy olyan áramkört ami egy fototranzisztorból és infraledből áll a kettő közé tennénk vmit akkor kigyuladna egy led ha elvennénk onnan kialudna.
Kérdések: A görgös egérben melyik milyen alkatrész?
Ha mégis a 3 lábú a fototranzisztor akkor Hogyan tudom kimérni melyik lába mi?
Előre is köszönöm a válaszoket.
(#) Imi65 válasza Grabovszky2 hozzászólására (») Feb 16, 2009 /
 
Nem kell feltétlenül akkora, ha elektronikus "simító" áramkör követi.
(#) bbalazs_ válasza Istuuu hozzászólására (») Feb 16, 2009 /
 
Lehet venni infras kaput, nagyjabol par szaz forint vagy meg annyi sincs es a mechanikai kialakitasa mar keszen van. Ha mindenaron buheralni szeretnel, akkor pl. a regebbi floppyk vagy a CD mechanikak vegallasjelzese is igy volt megoldva.
(#) watt válasza Istuuu hozzászólására (») Feb 16, 2009 /
 
Az nem egy, hanem 2 alkatrész egy tokban. Valószínű két fotodóda közös lábbal(vagy anód, vagy katód). Mérd ki műszerrel dióda mérő állásban(ha van rajta olyan). Fény hatására változnia kell a mért mennyiségnek, ha jó irányba méred. Mindkét diódának egyformán kell működnie.
(#) proli007 válasza Istuuu hozzászólására (») Feb 16, 2009 /
 
Hello!
- Először is nézd meg az egérnél a bekötést. az eligazíthat.
-Az infra vevő előtt sok esetben infra szűrő van, ami nem egészen átlátszó (persze csak neked, mert nem látsz az infra tartományban), ez csökkenti a látható tartományú fény zavaró hatását.
- A tárcsa egyik oldalán az adó van, a másiko vele szemben a vevő. Tekintve, hogy az adó, csak egy dióda, annak két láb elég. De a tranyónak sem kell kivezetni a bázisát. Mert a vezérlést a fény végzi, mint ha a bázist vezérelnéd.
- A hatótávolságot a vevő érzékenysége és a dióda sugárzásának erőssége adja. A lencsék alapvetően arra szolgálnak, hogy a nyalábot koncentrálják, ezzel növelve az egységnyi felületre ható sugárzást. De nem kötelező. És persze kérdés, milyen láthatósági (infra) szöget szeretnénk elérni.
üdv! proli007
(#) Grabovszky2 válasza proli007 hozzászólására (») Feb 16, 2009 /
 
Elolvastam, megprobáltam kiszámitani és megérteni..

"A kondi nagyságát, a kívánt szűrési tényező szerint kell számítani. A 2,7kohm-os ellenálllás, és a kondi, egy váltóáramú feszültségosztót képez, melynek osztási aránya számolható.
A kondi reaktanciája Xc=1/(2*Pi*f*C)
- A 2*Pi*f nem ás mint a körfrekvencia (itt az "f" frekvencia a kétutasnál ugye 100Hz)
- C értékét Farád-ban, f értékét Hz-ben az Xc értékét Ω-ban kapjuk.

Ha kiszámoljátok, akkor egy 47ľF-os/2,7kohm a szűrési tényezője (osztása) úgy 80 körül van, tehát ennyivel leossza a pufferkondin mérhető brummfeszültséget."


Nem egészen értem..
Nekem egyutas egyenirányításom van. tehát f értéke 50Hz ha jól értelmezem..
A rajzon 47000µF- es kondi..

Tehát:
Xc:1/(2*3.14*50*47000)=1/14758000=0,00000006775

Nos, innen hova tovább?
(#) Imi65 válasza Grabovszky2 hozzászólására (») Feb 16, 2009 /
 
Ez a része nálad nem használható, nincs RC szűrőköröd. Miért nem kétutas Neked a diódahíd? De, bizony az kétutas, a búgófeszültség 100Hz.
(#) Grabovszky2 válasza Imi65 hozzászólására (») Feb 16, 2009 /
 
Vettem!
Csak ez nem jött le az írásból...

A váltó áram két fele együtt 100Hz így a dioda hídon 100Hz van... Ügye?

Mi az az rc szürőkör?


Tehát, akkor hogyan tovább?

Hogyan tudom meghatározni a kondi kapacitását a lentebb lévő kapcsolási rajzban?

Következő: »»   421 / 3972
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem