Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Csöves erősítő készítése
 
Témaindító: seedz, idő: Márc 31, 2006
Témakörök:
Ne feledd betartani a fórum viselkedési szabályait, és a topik megmaradásának feltételeit. [link]
A téma átmenetileg fagyasztva lett, hozzászólni nem tudsz!
Lapozás: OK   434 / 2208
(#) sebestyen_ferenc hozzászólása Feb 27, 2009
Sziasztok az a kérdésem, hogyan lehetne csöves FM rádiót készíteni, valakinek esetleg kapcsolási rajza len-e? youtuben láttam én is elszeretném készíteni Fm csőves rádió
(#) Mate78 válasza EcoPityu hozzászólására (») Feb 27, 2009
Az EL34 adatlapjában 100W-ot ad meg.A Beag EA080-ban is 800V anóddal és 400V segédrácsfesszel megy, elvben 80W-ot tud de akitől kaptam az javította sokáig őket és azt modta hogy többet is tudnak.Tehát szerintem nem lehetetlen a 100W.
(#) Action2K válasza sebestyen_ferenc hozzászólására (») Feb 27, 2009
Szia! Esetleg egy variáció, bár a csövek beszerzése kétséges lehet.
(#) EcoPityu válasza Mate78 hozzászólására (») Feb 27, 2009
Máté barátom!
Én nagyon sok LANEY-t, és BEAG-ot babráltam már, 600v-ok zizegtek bennük, meg ott van az EAG tudomisén hanyasa, a 4db 807-el , az tudta a 80w-ot 900v-ról. Haveromnak ott van a RAFILM 100-asa 4db valami 4 számjegyű csővel. De sehol nem találkoztam EL34 /1 pár/ el , ahol 60w-nál többet mertek volna ráírni, inkább a 40-50w-ok voltak a reálisak.
Vagy a Marshall fejekben 4db-al valóban tudja a 100w-ot! Akkor Marshall bácsiék, miért nem csak 2db-ot tesznek bele, elvégre az egyik legfejlettebb csapat csövesben, és gityómotyóban a HIFIT-sem muszály teljesíteni...
Aszondom én: Hiszem, ha lángos...
(#) sebestyen_ferenc válasza Action2K hozzászólására (») Feb 27, 2009
köszi a rajzot, európai gyártmányú csövekkel is menne gondolom csak nagyobb feszültségről, ehhez néhány alkatrészt is kell módosítani
(#) Danaman válasza sebestyen_ferenc hozzászólására (») Feb 27, 2009
Általában ECC85-el van megoldva a régi FM rádiókba úgyhogy talán nem is olyan nehéz az anyagbeszerzés én is gondolkoztam már rajta de szerintem egy régit megvenni és áthangolni a 88-108-as sávra könnyebb lenne (bár az építés öröme itt elveszne).

Imi65: Egy olyat kérdeznék hogy a junoszty trafós megoldásban a PL500-aknál a segédrácsot hova kössem?
(#) EcoPityu válasza sebestyen_ferenc hozzászólására (») Feb 27, 2009
Én is szerettem volna egyet csinálni annó!
Maga az FM vétel, és erősítés-demodulálás nem is akkora kunszt/2db csőnél tuti nem kell több/ ,sok régi FM-et is tudó rádió belét őrizgettem sokáig, és bújtam a kapcsrajzukat.
Viszont a gebasz ott jött, hogy a monóval kitörölhetem mindenem!
A sztereódemodulálást nem egyszerű csővel megoldani!

No és akkor még nem is beszéltem az RDS leválasztásáról, nixicsővel történő megjelenítéséről, csöves processzor építéséről a PLL-es frekvenciakövetéshez, és az RDS információ adókövetéshez történő használatához...

Jóvanna csak vicc volt...
(#) Imi65 válasza Danaman hozzászólására (») Feb 27, 2009
Dana, azért a régi készülékekben sem egyedül "csinálta" az FM-et az ECC85. Ő addig jutott, hogy kikeverte a 10,7MHz-es KF jelet, amit az ECH, és az EBF még tovább erősített. Ha csőben gondolkodunk, akkor jöjjön az EABC, és még utána egy EL. És ez még mindig monó. Legalább két ECC kell a dekóderbe.
A PL500 segédrácsokat külön tápról láttam el, de el lehet "veszíteni" a felesleges feszt ellenálláson is. Ne legyen rajtuk több 200V-nál.
(#) sebestyen_ferenc válasza Imi65 hozzászólására (») Feb 27, 2009
monoban próbálkoznék kezdetben, a youtuben videón 2 csővel megoldotta, a FM vételt, annak a kapcsolási rajzára lenne szükségem
(#) cua válasza sebestyen_ferenc hozzászólására (») Feb 27, 2009

Ha monó megfelel, akkor vegyél a piacon régi csöves készüléket és tanulmányozd. Abban minden alkatrész benne van, tudod módosítani, tudsz kisérletezni vele.
Ha eleget tudsz, akkor ott vannak a kitermelhető tekercsek, szűrők, azzal már nem kell kínlódnod. Legtöbben a tekercseknél bukják el a kezdő projektet

Ha tuti építeni akarsz, akkor az RT évkönyveket bújd (70-es évek) illetve azt hiszem a 2000-esben van egy csöves sztereó vevő is viszont az nem tisztán csöves.
(#) cua válasza sebestyen_ferenc hozzászólására (») Feb 27, 2009

..ha ragaszkodsz a youtube-on látott készülékhez miért nem dobsz egy e-mail-t a tulajnak?
(#) Imi65 válasza sebestyen_ferenc hozzászólására (») Feb 27, 2009
Azért azt tudomásul kell venni, hogy a rádiókat nem szándékosan komplikálták el. A több fokozat a vétel minőségét az elvárható szintre hozta, ami ettől lényegesen egyszerűbb, ott - sokszor tekintélyes - kompromisszumokat kell kötni.
(#) sturbi válasza EcoPityu hozzászólására (») Feb 27, 2009
Pedig elvileg egyáltalán nem lehetetlen a 100 W, tiszta B osztályban EL34-el 800 V tápnál. Marshallék valószínűleg nem vetemedtek a csövek ilyen üzemmódjára és ekkora megerőltetésére.
-De lássuk csak.
B osztályban 10 % maradékfeszültség kell csak a csőnek. A cs-cs-ig váltófesz a primeren (anódtól anódig, 10 Kohm Raa-val) tehát 2*(800*0.9)=1440 (V) lehet.
Ebből az eff. fesz a primeren 1440/gyök2 =1021 (V).
Ez alapján a telejesítmény a primeren 1021*1021/10000=104 (W).
(#) Danaman válasza Imi65 hozzászólására (») Feb 27, 2009
Köszi, viszont a kapcsolás 300V-ról megy ez a max? úgyértem nagyobb feszről nem lehet hajtani? mert egy 350V-os trafóm van és az egyenben már majdnem 500V és hát az a 200V-ot elfűteni nem lenne valami gazdaságos.
(#) Imi65 válasza Danaman hozzászólására (») Feb 27, 2009
De, mehet 400V-nál nagyobb feszültségről is. A segédrács feszt viszont ne vedd feljebb. Nem folyik azon akkora áram, pár W lehet a veszteség.
(#) Danaman válasza Imi65 hozzászólására (») Feb 27, 2009
ÉS semmit sem kell változtatni? junoszty bírni fogja a 400-at
(#) Imi65 válasza sturbi hozzászólására (») Feb 27, 2009
Az EL34-es adatlapján is szerepel ez a beállítás. Más kérdés, hogy ez már a felső határ, ez nem használ(hat) az élettartamnak.

EL341.pdf
    
(#) Mate78 válasza Imi65 hozzászólására (») Feb 27, 2009
Kérdezzétek meg JZolit, hogy milyen gyakran kellett EL34-eket cserélni a vasúton az EA080-akban.
Pedig azok sosem voltak kikapcsolva.Strapabíró jószágok ezek a csövek az biztos.
(#) lpcollector válasza lpcollector hozzászólására (») Feb 27, 2009
Ez a kapcsolás tényleg ennyire felejtős, nem érdemes vele erölködnöm?
(#) llaci56 válasza Mate78 hozzászólására (») Feb 27, 2009
JZoli!
Milyen gyakran kellett EL34-eket cserélni a vasúton az EA080-akban ? :hide:
(#) Imi65 válasza Mate78 hozzászólására (») Feb 27, 2009
Máté, azért ott sem ment ám "teljes gázzal" a cső, csak akkor, ha a néni bemondta, hogy: " A 2. vágányra gyorsvonat érkezik, a vágány mellett kérjük vigyázzanak". Utána megint csak alapjárat.
(#) cruisher válasza EcoPityu hozzászólására (») Feb 27, 2009
Pityu, hozzam nyugodtan johetsz, aztan lass, aztan majd remelem hiszel En mertem a 080 asom muterhelesen, a 80W lazan kijott belole, sztem meg tobbet is tud, csak nemtudtam kellokepp kivezerelni. 840V anodfesz 400V segracs. Nyugalmi aram 20mA csovenkent. Ahhoz kepest, hogy milyen beallitasban mennek az EL-ek nemis szol rosszul!
(#) vandorbot válasza sebestyen_ferenc hozzászólására (») Feb 27, 2009
Ezt a Jutubos gagyit nem javaslom, ránézésre gyenge tákolmány.
Asszem a rajzok közé mintha beraktam volna egy hazai gyártmányú FM rádió rajzát. Egészen jó paraméterei vannak. Valaki már érdeklődött erről a témáról. Sőt lehet rajta jobbítani, anno erről is írtam párszázzal ezelőtt.
DE.. A sztereo csővel, az már kemény dió. Nem lehetetlen, csak az őrült megszállottak kategóriája.
Ha pedig a sztereodekódolást félvezetővel oldod meg, akkor raktál a mercibe egy trabimotort.
(#) Imi65 válasza (Felhasználó 13571) hozzászólására (») Feb 27, 2009
Amit Zoli említ, azt hiszem, kifejezetten a Pacsirtához tervezték, és 2 ECC-vel ment, mint azt korábban leírtam. (4 tranzisztorral is meg lehet csinálni) Itt egy másik, egy csővel.
(#) JZoli válasza EcoPityu hozzászólására (») Feb 27, 2009
Nálunk a vasuton majdnem 30 évig foglalkoztam a hangosítás karbantartzásával, javításával.Az EA080-as erősítőt használtuk, azt mondhatnám szinte kizárólag. Nagyon megbízható erősítők voltak , és a tápfeszük általában (jó állapotú tápkondikkal) 870v volt és a nyugalmi áramok 5-8mA -re volt belőve, ezek SIMÁN nyomták hanggenerátorral, műterheléssel,szkóppal mérve a 100W-ot, igaz csak a Tesla csövekkel. Ezek általában egy-másfél évet simán bírtak, sőt volt olyan is amelyik öt évet is ment egyfolytában, mivel soha nem voltak kikapcsolva, persze az igaz, hogy nem szóltak állandóan, de üzemben voltak végig a csövek. A végére aztán már nem volt rendesen beszerezhetőek ezek az EL34-ek és áttértünk a National gyártmányú 6CA7-re. Ezek is jó csöveknek bizonyultak. Szerintem itt ebben a fórumban méltatlanul nélkülözitek ezt a csövet (EL34), igen is jól szólnak megfelelő kapcsolásban, nem egy kollégámnál szól még most is otthon az akkoriban megépített PP, és azért nem vallanak szégyent semmiféle GU vagy PL-el szembenabban biztos vagyok.Azért azt nem kell elfelejteni, hogy ezt a csövet kimondottan hangfrekis erősítőnek tervezték! Kicsit hosszú lett, sőt talán némileg off is lett, de kérdésekre válaszoltam.
(#) Imi65 válasza JZoli hozzászólására (») Feb 27, 2009
Én a 6P45Sz-t (pentódában) lényegesen jobbnak találtam, mint a 34-est UL-ben. Persze, ez szubjektív, és sok mindentől függ.
(#) mp3maker válasza Imi65 hozzászólására (») Feb 27, 2009
Az 1970 RT évkönyvben van ez a kapcsolás.
(#) Imi65 válasza mp3maker hozzászólására (») Feb 27, 2009
Köszi, éppen erre gondoltam.
(#) Ricsi89 válasza sebestyen_ferenc hozzászólására (») Feb 27, 2009
Én is régóta agyalok egy csöves FM vevőn, de eddig semmire sem jutottam. Van egy rádióból bontott előfokom is ECC85rl, meg megvannak a KF-ek is, de többre nem jutottam. Nem tudom, hogy milyen rádióban lehettek és a bekötését se nagyon tudom. Pedig jó lenne felhasználni ezeket egy jó kis retró rádióhoz.
(#) CHZ válasza lpcollector hozzászólására (») Feb 27, 2009
Szerintem nem .
Inkább nagyobb , de 1db végcsővel csinálj SE-et .
Következő erősítőd kiválasztásnál ügyelj a rendszeredhez való illesztéshez , ne legyen nagyon érzékeny a bemenete , 1V feletti érzékenységűt válassz , gondolom tudod miért javasolnám ezt .
Következő: »»   434 / 2208
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem