Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Csöves erősítő készítése
 
Témaindító: seedz, idő: Márc 31, 2006
Témakörök:
Ne feledd betartani a fórum viselkedési szabályait, és a topik megmaradásának feltételeit. [link]
A téma átmenetileg fagyasztva lett, hozzászólni nem tudsz!
Lapozás: OK   451 / 2208
(#) CHZ válasza sturbi hozzászólására (») Márc 9, 2009
Ebben biztos voltam .
Szerintem a katodin felett eljárt az idő , nem szimmetrikus , nem csak impadanciában van aszimmetria ! Nagy belsőellenállású csővel mint az ECL86 triódája nem lehet korrekt katodinos fázisfordítót készíteni , az anódból levett jel frekimenete is sokkal rosszabb ...
Fázisfordító jelalakjai nekem meggyőzően bizonyítják jogosultságát . Nem erősít ez nagyot , nem tudom miből gondolod , a végfok teljes kivezérléséhez NFB nélkül kb. 700mV kell , visszacsatolva már majdnem kevés is lehet .
Nem nevezném hosszúfarkúnak ezt a fázisfordítót , mert nem az .
A 470k sem +100K-t kap , ez tévedés , az eredő kb . 510K ....
De akár el is hagyható az a néhány alkatrész és katódellenállásos előfesz is lehet .
Ennek a PP-nek az a lényege , hogy 2x2 db. csővel menjen , ezért nem is lesz több benne .
(#) Danaman válasza (Felhasználó 13571) hozzászólására (») Márc 10, 2009
Azért mart alá mert (és már megint a HQ) az úgynevezett vízálló nyákfilc amiért 700Ft-ot fizettem sajnos felázik a maratóban, ezzel szoktam a vasalás után kijavítani a hibákat de így igen nehéz. Ez a piros foglalat meg kifelyezetten jó mert nem az a könyen törő "száraz" bakelit. Kár hogy csak egy ilyen volt.
(#) mark.budai válasza CIROKL hozzászólására (») Márc 10, 2009
Hát ez nem jön össze. FET nincs itthon (én azmiatt nem várok). Hazai TV-ből (orion volt-e, vagy videoton, azt nem tudom) bontott tranyók közül nem lehetne csinálni?
(#) mark.budai válasza (Felhasználó 13571) hozzászólására (») Márc 10, 2009
Zoli! Még diódám sincs normális (vagyis ehhez való). Ma hozza JZoli a germániumdiódákat.

Szerk.: Kivettem egy ellenállatot, most jobban szól az erősítő, de még mindig nem az igazi. Az em84-et akkor teszem be, ha 100%-osan működik az erősítő.
(#) Imi65 hozzászólása Márc 10, 2009
Ha elég nagy jelet "küldesz be" akármilyen kisjelű Si dióda is jó, márpedig itt van jel bőven (10V nagyságrendű).
(#) mark.budai válasza Imi65 hozzászólására (») Márc 10, 2009
Már germánium lesz. Hoz még 220Kohm -os trimmerpotit is, valami kisebbet tettem be. Hoz a fűtésnek is ellenállást, legalább nem kell külső tápról fűteni.
(#) Imi65 válasza mark.budai hozzászólására (») Márc 10, 2009
Ja, úgy könnyű, ha valakinek saját (alkatrész)szállítója van.
Az a kérésem az "új" fórumtársakhoz, hogy legyenek kicsit kreatívabbak.
Ne a mindenáron való építés legyen az elsődleges szempont, hanem az áramkör működésének megértése teljes mélységben, ha ez megvalósul, akkor nem okoz(hat) gondot egy 3-5 (passzív) alkatrészből felépített áramkör "felélesztése".
(#) mark.budai válasza Imi65 hozzászólására (») Márc 10, 2009
Ja.. És hozott még 2 db 330 ohm-os ellenállást, kb 70db graetz-et, gyantát, ónt......
(#) Ricsi89 válasza mark.budai hozzászólására (») Márc 10, 2009
Nekem is hozhatna valaki egy pár jó cuccot.
(#) mark.budai válasza (Felhasználó 13571) hozzászólására (») Márc 10, 2009
Akivel már találkoztam is van 4 Zoli haverom.
Akivel meg nem találkoztam... hú.
(#) Imi65 válasza mark.budai hozzászólására (») Márc 10, 2009
Elég már a Zolik magasztalásából. Más névvel is vannak jó srácok. Pl. Laci!
(#) mark.budai válasza Imi65 hozzászólására (») Márc 10, 2009
Az is, de az Imik is.
(#) sturbi válasza CHZ hozzászólására (») Márc 10, 2009
Idézet:
A 470k sem +100K-t kap , ez tévedés


Idézet:
470 K+(100 K paralel 23,5 K+közös 10 uF) plusz még ott van a másik 47 K trimmer a 200 ľF hidegítésével)).


Azt nem is mondtam, hogy + 100 K-t kap, a rácskörben lévő RC komplexumra gondoltam, ennek váltóáramú viselkedésére (a fázisfordító a rácselőfesz 2* 100 µF-ján testelődik, a végcső rácsán tehát egy összetett RC komplexum van van a jel útjában (ez persze gonoszkodás, a fix rácselőfesznél általában így van).
Szerintem nem olyan rossz a katodin, az említett hátrányai érdemben csak akkor jelentkeznek, ha illetlenül beterhelik, egy ECL-nél egész nagy lehet a rácslevezető ellenállás értéke. Ez a fázisfordító valóban nem hosszúfarkú, hanem inkább a Schmidt-re hasonlít.
A pentóda vezérlőfesz igényére gondoltam a fázisfordító kapcsán, nem az egész erősítőére.
(#) Imi65 válasza (Felhasználó 13571) hozzászólására (») Márc 10, 2009
Ne feledkezzünk meg a Janiról sem, meg a Pistáról sem. Ők is remek srácok.
A Köbzoli milyen szépen megcsinálta a Barna trafóját. Határozottan esztétikus. Azért mégis csak ügyes fiúk ezek a Zolik. Jövő héten lesz már PL500 PP kimenőm. 2 db (én mindig sztereóban gondolkodom, monóban nem lehet valós körülmények között "ráhallgatni").
(#) mark.budai hozzászólása Márc 10, 2009
[OFF]Ezt a "Hozzászólásra jelenleg választ írnak" most csinálta Topi?
(#) mark.budai válasza Imi65 hozzászólására (») Márc 10, 2009
Junoszty kimenők lesznek?
(#) CHZ válasza sturbi hozzászólására (») Márc 10, 2009
Így már értem és igazad is van ebben .

Fiksz előfesz viszonylag alacsony teljesítmény mellett valóban nem hoz sokat , csak azért alkalmaztam , mert adott volt (az áramgenerátor miatt) a negatív DC és a munkapontok variálására nagyobb teret ad . Így könnyen több beállításban is próbálható.
Ha katodin fázisfordítót használtam volna , akkor az a lehetőség sem lehetne , hogy a fázisfordító tápját a végcsövek anódjából vegyem le , elmaradna ez a visszacsatolás ami nagyban növeli a szimmetriát .Ezzel a megoldással már az a néhány mV-os eltérés sem jelentkezik , mint amit 10KHz méréseim mutattak , azok a mérések ennek a visszacsatolásnak hiányában készültek .
Katodin hátrányát a nagy belsőellenállású triódában látom ebben az esetben , az anódból kicsatolt jelre nem csak a rácslevezető ellenállások hatnak , a szerelési kapacitások és a pentóda kapacitásai is terhelik és a két kimenethez viszonyítva ezek rontják a fázis és freki átvitel szimmetriáját..
Sokan azt hiszik , hogy ennyire nem érdemes forszírozni a szimmetriát , pedig PP esetén a szimmetria egyik legfontosabb kritérium , amit teljesíteni kell a kis torzítás és a jó hang érdekében .
Szerintem a fázisfordító hozza az elvárásaim , fázis/ frekimenete szimulálva és gyakorlatban is jó .
Munkapont beállítása végleges verzíóban még katódellenállásos is lehet .

Köszönöm az észrevételeid !
(#) Imi65 válasza mark.budai hozzászólására (») Márc 10, 2009
Nem, azzal most is rendelkezem (Még nem vitte el a Jani). A Junoszty csak próba, sem a vas, sem a tekercsek paramétereivel nem vagyok tisztába, egyedül az áttétel, ami biztos, hogy megfelelő. A megépítésnél csakis ez volt a szempont 4-5 éve. A kapcsolást most - sztereóban - ez miatt 2 óra alatt meg tudtuk csinálni Janival. Ahogy vártuk, elsőre ment. De az áramkör sem túl kimunkált, általános építési elveken alapul. Ezzel a megoldással nem lehet kiváló hangminőséget elérni (persze, ez relatív, Ricsi így is nagyon elégedett volt vele), de nem is ez volt a cél. A megépítéskor is tudtuk, nem fogjuk sokáig meghagyni. Kizárólag a működőképesség, és a lehetséges kimenő teljesítmény demonstrálása volt a feladata. A PL-ek is használt példányok voltak, válogatás nélkül.
(#) mark.budai hozzászólása Márc 10, 2009
Na most építem a Müszi félét. Összehasonlítom, hogy az elektroncső.hu-s szól-e jobban, vagy a Müszié.
(#) Imi65 válasza mark.budai hozzászólására (») Márc 10, 2009
Müszi féle mit?
(#) mark.budai válasza Imi65 hozzászólására (») Márc 10, 2009
Há' pécéelnyócvanhatot. Tudud, már 3 hete kínlódok velük.
(#) Imi65 válasza mark.budai hozzászólására (») Márc 10, 2009
Mi lenne, ha ezt: Link építenéd meg?
Szerk: Ez nálam nagyon jól vizsgázott.
(#) mark.budai válasza Imi65 hozzászólására (») Márc 10, 2009
Majd meglesz az is.
(#) Imi65 válasza mark.budai hozzászólására (») Márc 10, 2009
Felesleges köröket futsz. Ha a Jani kapcsolását építed (nem mondhatod, hogy sokkal bonyolultabb a többinél), akkor egy igen jó hangú kapcsoláshoz jutsz, ami nálam már fényesen bizonyított.
Ui: Jani nem kér jogdíjat, és nekem sem fizetett, hogy reklámozzam a kapcsolását. De ez tényleg jól szól.
(#) mark.budai válasza Imi65 hozzászólására (») Márc 10, 2009
Azért valamennyire bonyolultabb. Panelt lenne a legjobb csinálni, de nincs most hozzá cuccom. A panel legalább jobban átvizsgálható.
(#) lpcollector válasza Imi65 hozzászólására (») Márc 10, 2009
Azontúl, hogy nagyon segítőkészek voltatok velem is (hálás is vagyok érte ) , időnként nem értelek Benneteket. Arról írsz Te is: "csövestől kb. 7W-ot tekintek alsó határnak" ngyzoli pedig még hozzáteszi: "7-8W alatt semmiféle kapcsolással nem érdemes vesződni...egyszerűen nem éri meg", és erről győzködött l48 is. Most pedig propagáljátok ezt a PLC86SE-t, és én is Tőletek vettem az EL84SE/EF86SE építéséhez a kedvet. Aztán meg azt írjátok kár volt...
(#) Imi65 válasza Danaman hozzászólására (») Márc 10, 2009
Dana, ez a foglalat alkatrész oldal felől való (ahonnan kibontottad, ott is úgy volt). Így csak kínlódva tudsz "aláforrasztani", mert túl rövid a lába.
(#) JZoli válasza (Felhasználó 13571) hozzászólására (») Márc 10, 2009
Ezt én is tanúsítom, én is így fertőződtem meg. Csak az a baj, hogy komolyabb erősítőbe, már komoly pénzt is kell fektetni, hacsak nem huszonegynéhány éve gyűjtöd a csöves kapcsolások alkatrészeit, vagy nagyon jó szomszéd kell, hogy aktuális is legyek.
(#) MrBrown válasza (Felhasználó 13571) hozzászólására (») Márc 10, 2009
Hurrá-hurrá, már kezdtem elfelejteni milyen pofás vasakat lőttem a börzén! Na..., csak ráfért az a nyamvadt drót (ezúton köszönet CHZ-nek a segítségért)!
Zolibácsi ,tényleg gyönyörű lett!
(#) Imi65 válasza lpcollector hozzászólására (») Márc 10, 2009
Az a helyzet, hogy a PCL "tanulóerősítőnek" nagyon jó. Egyetlen csővel felépíthető egy komplett végfokozat, szépen lehet méricskélni, "játszadozni" az elektródák feszültségeivel, ezáltal megtanulni a statikus munkapont beállításokat, megtapasztalni a cső "reakcióit". Tud gerjedni is, de ha minden oké, gyönyörű hangja van. De - mindenféle híreszteléssel ellentétben - kb 2,5W a kivehető maximális teljesítmény. Ha visszaolvastál volna majd' 1000 oldalt, akkor korábban kifejtettem, hogy ezek a kis SE-k az átlagos érzékenységű hangdobozokkal csak erős kompromisszumokkal képesek együttműködni. Ha demonstrálni akarod a képességeit, rengetegszer találkozol azzal a problémával, hogy túlságosan magasra állítod a hangerő potit. Aztán amikor igazán beindul a zene (pl. az összes hangszer "belép"), akkor kapkodhatsz a potméter után, hogy lejjebb állítsd, megszüntetve a túlvezérlést. Ezért baj, hogy a normál hangerőt határteljesítményen (vagy még ott sem) szolgáltatják. Amikor én - kb. 1 éve - először írtam ide, Müszi mester legorombított, hogy merem én a PCL-t pocskondiázni? (Aztán - valamilyen meggondolásból - kitörölte ezt a hozzászólását.) A véleményem azóta is változatlan, ez a cső egyszerűen gyengécske. Aztán Müszi is épített egy GU50 SE-t.
Következő: »»   451 / 2208
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem