Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » PIC kezdőknek
 
Témaindító: Placi84, idő: Okt 3, 2005
Témakörök:
- A PIC ÖSSZES Vdd és Vss (AVdd és AVss) (tápfeszültség) lábát be kell kötni!
- A táplábak mellé a lehető legközelebb 100nF-os KERÁMIA kondenzátorokat kell elhelyezni.
- Az MCLR lábat, 10kohm-mal fel kell húzni a Vdd tápfeszültségre.
- Külső kvarc használatakor 4MHz-ig XT, a fölött pedig HS konfigurációt kell beállítani.
- Stabilizált tápegységet kell használni, a kapcsoló üzemű "telefon töltő" adapterek okozhatnak hibákat.
- Programozáshoz, használj lehetőleg PICKIT2 vagy 3 programozót. Kerülendő a JDM (soros porti) programozó.
- A PIC adatlapja (PDF), tartalmazza a lábak kiosztását és a PIC minden paraméterét. Az adatlap ingyen letölthető!
- Egyes PIC típusoknál az RA4 nyitott nyelőelektródás (Csak lefelé húz L szintre, H szintet nem ad ki!)
- Ha a PGM lábat digitális ki-/bemenetnek használod, az alacsony feszültségű programozási lehetőséget le kell tiltani.
Lapozás: OK   9 / 1208
(#) bbalazs_ válasza Spintechs hozzászólására (») Márc 12, 2009 /
 
Itt kuldok egy nagyon kis primitiv, amde jol mukodo progit, a vege a lenyeg, az elejen csak egy negydigites kijelzes van, siman figyelmen kivul hagyhato.
En is ezzel tanultam a steppert...

Az idot a ciklus varakoztatas-novelesevel valtoztathatod.

Egebkent gondolkodtam elore: nem lehet az, hogy mikozben a ket lepes kozott varakozol, akkor johet be az impulzus es ezt nem kezeled le megfeleloen?
(#) icserny válasza Spintechs hozzászólására (») Márc 12, 2009 /
 
Idézet:
„Addig is itt a B-terv: van még egy forráskód, amiben talán megtudnám írni, hogy mikor melyik láb legyen aktív.(ez csak egy motort vezérel) A baj az vele, hogy nem tudtuk lefordítani hexbe.”


A program forrását is megadhattad volna ("PICStep Microstepping Controller" projekt), ahol a kapcsolási rajz, nyomtatott áramköri terv és minden egyéb információ is megtalálható, ami mást is érdekelhet. Azt az egyet nem találtam csak meg ott, a felületes átnézés során, hogy milyen fordítóhoz szánták a forrásfájlt.

Egyébként a kapcsolási rajzon PIC16F628 szerepel, az általad is belinkelt programban pedig PIC16F628A van megnevezve.
(#) Spintechs válasza bbalazs_ hozzászólására (») Márc 12, 2009 /
 
Sziasztok!
Icserny hsz-ra reagálva bocs, hogy nem tettem fel a linket, már nem is tudom honnan volt meg a rajz.
Na de a lényeg: úgy döntöttem maradok az eredeti kapcsolásnál, ami ugye néhány impulzus erejéig kihagyja a léptetést, viszont két motort is tud vezérelni.
Ha megkérlek átnéznéd nekem a csatolt fájlt, hogy hol van a hiba? asszem C-ben van programozva.

léptető.c
    
(#) bbalazs_ válasza Spintechs hozzászólására (») Márc 12, 2009 /
 
Sajnos, a C-t nem ismerem.
Majd valami nalam jaratosabb megnezi.

Amennyit latok belole, szerintem pont az van, amit mondtam, az output portot EGYSZER szabadna irni es nem olvasni kozben rola. Ezert nem szeretem a magasszintu nyelveket, mert hamis biztonsagerzetet ad.
Szerintem a mikrokontrollerek assembly-ben erthetok meg es hasznalhatok ki legjobban.

Tudsz-e valamilyen nyelven programozni?

Ha igen, akkor csinalj egy BELSO valtozot es azzal vegezz OR/AND muveleteket, majd a legvegen, EGYSZER irasd ki a PORTB-re. Szerintem ettol megjavul.
(#) icserny válasza Spintechs hozzászólására (») Márc 13, 2009 /
 
Próbáld meg így:

1. Az összes PORTB karaktersorozatot írd át LATB-re (keresés/csere)!

2. Az összes LATB = xxxx; utasítás után tegyél egy PORTB = LATB; utasítást.

3. A program elején defiáld LATB-t unsigned short vagy unsigned char változóként! (nem ismerem az SDCC-t, lényeg az, hogy 8 bites, előjel nélküli változó legyen)

Ha minden igaz, ennyi megteszi a BBalázs által javasolt módosítást.
(#) l_atti hozzászólása Márc 13, 2009 /
 
Sziasztok

Van egy eladó "Dr. Kónya László: PIC mikrovezérlők alkalmazástechnikája (2-ik kiadás)"című könyvem a hozzátartozó CD-vel, teljesen új állapotban. Kezdőknek nagyon ajánlott.Ára 3000 ft.

Fedőlap:



Tartalomjegyzék:



Akit érdekel privátban írjon.

(#) SzervízMacska válasza l_atti hozzászólására (») Márc 13, 2009 /
 
Legcélszerűbb, ha meghirdeted az apróhirdetés rovatban, amúgy is ott a kótya-vetye helye. Kb. két hete épp sopánkodott valaki, hogy nem tudja beszerezni. Nem emlékszem, melyik topicban volt sajnos, de ott könnyebben egymásra találtok.

Másfél év alatt igazán elolvashattad volna a fórum szabályzatot.
(#) l_atti válasza SzervízMacska hozzászólására (») Márc 13, 2009 /
 
köszi

Gondoltam mivel ez a Pic kezdők topicja, gondoltam beajánlom itt.

Sajnos az előbb lemaradtak a linkek:
Fedőlap

Tartalomjegyzék
(#) Spintechs válasza icserny hozzászólására (») Márc 13, 2009 /
 
Szia!
Valahogy így gondoltad a program átírását?
Az igazság az, hogy egész este küzdöttünk vele, de nem jutottunk előrébb. A barátom szerint a TRISB definiálásával van problélma.
Megpróbálnád Te is lefordítani? Hátha Te megtalálod a hiba okát.
Nem arra kérlek hogy csináld meg helyettünk, csak segítséget kérek.
Köszönöm!
(#) icserny válasza Spintechs hozzászólására (») Márc 13, 2009 /
 
Idézet:
„Valahogy így gondoltad a program átírását?”

Igen.

Idézet:
„Megpróbálnád Te is lefordítani?”

Nem használok SDCC-t. A program meg ahhoz lett írva. Ott van a második sorban, hogy hogyan kell fordítani vele.

Idézet:
„Hátha Te megtalálod a hiba okát.”

Miért kell "keresni"? A fordító kiírja, hogy mi nem tetszik neki, nemde? De te látod, hogy mit írt ki, nekünk meg nem árultad el.
(#) icserny válasza icserny hozzászólására (») Márc 14, 2009 /
 
Idézet:
„„Valahogy így gondoltad a program átírását?”
Igen.”


Hoppá, egy hibát mégis látok benne:

  1. typedef unsigned char LATB;

Ez így szamárság, mert LATB-t típusjelzőnek definálja, nem változónak!!! Nem erről volt szó!

Így írd (és remélhetőleg ezzel már jó lesz):

  1. unsigned char LATB;


Idézet:
„A barátom szerint a TRISB definiálásával van probléma.”

Szerintem LATB-t mondott. Igaza van.
(#) cybvek hozzászólása Márc 18, 2009 /
 
Sziasztok!

Vettem egy PICKIT 3 Debug Express-t, annyira új hogy még ki se próbáltam. Viszont eszembe jutott, hogyha belelendülök szeretnék más PIC-et is égetni, saját terv. nyákhoz, de mivel ez csak egy demo panel szükségem lesz egy olyan panelre, amivel a kül. foglalatú PIC(16,18,...) -eket tudok majd égetni. Ezt nekem kell megépíteni, vagy pedig lehet hozzá készen is kapni? (Microchip oldalán nem találtam). Választ előre is köszi. Üdv,
Viktor
(egy abszolút kezdő az elektrotech- és PIC-ben is)
(#) potyo válasza cybvek hozzászólására (») Márc 18, 2009 /
 
(#) cybvek válasza potyo hozzászólására (») Márc 19, 2009 /
 
Köszi!
(#) spagi1 hozzászólása Ápr 3, 2009 /
 


Sziasztok,

Tud valaki adni nekem egy példaprogramot ami AD konvertert kezel ?
PIC16F88-as szeretnék használni, de bármilyen más PIC-re írt programot nagyon megköszönnék.

üdv
spagi
(#) icserny válasza spagi1 hozzászólására (») Ápr 3, 2009 /
 
A PICkit2 Starter Kit példaprogramjait érdemes nézegetni. Meg a PIC16F88 adatlapját.
(#) icserny válasza icserny hozzászólására (») Ápr 3, 2009 /
 
Például:

A2D.asm
    
(#) gydanee hozzászólása Ápr 4, 2009 /
 
Sziasztok!
Még csak az ismereteket szerzem a PIC-ekről, és ebben a cikkben találtam egy dolgot ami nem igazán tiszta.
A PIC16F877A I/P-re írt programot ráírhatom egy PIC16F877I/P-re is?
Vagy amit a cikkben is olvastam különbségnek: programmemória önprogramozása .
Ez mit is jelent?
(Azért is érdekel ennyire mert a 2 IC között kb 500Ft különbség van.)

A választ előre is köszi!
(#) icserny válasza gydanee hozzászólására (») Ápr 4, 2009 /
 
A ChipCAD-nél speciel a 877A az olcsóbb. Feltételezem, hogy a DIP tokozású PIC16F877A-I/P kell neked - ha már mindenáron ilyen őskövülettel akarsz fogalkozni. Ennek csak akkor van értelme, ha mások által kifejlesztett, kész projektet akarsz megépíteni.

Saját fejlesztésekhez inkább PIC18-at érdemes választani, vagy - ha mindenáron a 16F sorozat kell, akkor a Microchip a PIC16F887-et ajánlja a PIC16F877 helyett. Ráadásul feleannyiba kerül...

Az önprogramozás többek között arra jó, hogy egy bootloadert kell beégetni, s utána azzal töltheted a PIC-be a programjaidat - önmagát programozza...


(#) gydanee válasza icserny hozzászólására (») Ápr 4, 2009 /
 
Tényleg elnéztem az árát.
Már összeállítottam egy kisebb bevásárlólistát, és ez a 16F877 egy utánépítéshez kell majd.
De van ott még többek között egy 887 is, egy PIC16F628-20I/P , és egy PIC16F84A-20I/P
Azért ezeket választottam mert mindegyikhez találtam kis dokumentációt, minta programot, és ha már valami céláramkörbe akarom beletenni (szét kísérleteztem vele magam) arra is néztem már lehetőséget. Egyenlőre saját projecktről szó sincs.
(Sajnos Budapestnek még csak a közelében sem lakom ezért nem engedhetek meg magamnak havonta újabb rendelgetéseket.)

Köszi!
(#) viktorka0011 hozzászólása Ápr 12, 2009 1 /
 
Sziasztok!
Tanácsotokat szeretném kérni abba hogy,pic programozással szeretnék foglalkozni csak az a problémám hogy,sehogy se bírok elindulni! Eddig csak bután beégettem a programokat egy picbe de ezen kívül semmi!
Sajnos nem nagyon találók sehol olyan honlapot ahol szájbarágósan el tudnám indítani a tudásom fejlesztését ebbe az irányba! Ezt az oldalt nézegettem de már az elején elakadtam mivel ez az oldal egy 3.1-es mplab-ot tárgyal ki!
A segítségeket előre is köszönöm!
(#) icserny válasza viktorka0011 hozzászólására (») Ápr 12, 2009 /
 
Teve van egy pupu, van két pupu, ... sőt több!
PIC is van 12, 14, 16, 24, 32 bites szóhosszúsággal. Melyik érdekel? Nem mindegy....

Angollal hogy állsz? Minden igényt kielégítő könyvek és leírások találhatók az Interneten.
(#) MPi-c válasza viktorka0011 hozzászólására (») Ápr 12, 2009 /
 
Indulásnak:watt honlapja és egy részletes (bár még nem teljes) PIC16 leírás.
(#) viktorka0011 válasza icserny hozzászólására (») Ápr 12, 2009 /
 
Arra gondoltam van itthon 16f628a ezzel a típussal foglalkoznék kezdésnek,az angollal sajnos nem állunk túl közel egymáshoz.
(#) gydanee válasza viktorka0011 hozzászólására (») Ápr 12, 2009 /
 
Hello!
Én is kezdő PICes vagyok, bár én még csak elméleti szinten sajnos.
Ha ennyire hadilábon állsz az angollal, és egy kifejezett típussal foglalkoznál, akkor én talán 16F842-vel foglalkoznék. (Mert van hozzá magyar nyelvű dokumentációm )

16F842.doc
    
(#) san398 válasza gydanee hozzászólására (») Ápr 13, 2009 /
 
Ez 16F84, nincs 16F842, ha belenéztél a dokumentumba akkor Te is láthattad.
(#) gydanee válasza san398 hozzászólására (») Ápr 13, 2009 /
 
hopsz... elírtam, köszi hogy kijavítottál!
(#) viktorka0011 válasza gydanee hozzászólására (») Ápr 13, 2009 /
 
Nagyon köszönöm mindenkinek sokat segítettetek!
Mér megproblémáztam egy példa programmal,csak egy kicsit elakadtam a befordítással!
(#) icserny válasza viktorka0011 hozzászólására (») Ápr 13, 2009 /
 
Hasznos anyagokat találhatsz itt és emitt is.

Az angol nyelv tanulása is magas prioritással szerepeljen a közeljövő tervei között! Adatlapok, vagy a midrange PIC felhasználói kézikönyvének összehasonlítása a fenti linken található magyar fordítással lendületes kezdést biztosítana...
(#) icserny hozzászólása Ápr 14, 2009 /
 
Kép: Hivatkozás

Húsvéti meglepetés --> erre található!
Következő: »»   9 / 1208
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem