Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » PIC kezdőknek
 
Témaindító: Placi84, idő: Okt 3, 2005
Témakörök:
- A PIC ÖSSZES Vdd és Vss (AVdd és AVss) (tápfeszültség) lábát be kell kötni!
- A táplábak mellé a lehető legközelebb 100nF-os KERÁMIA kondenzátorokat kell elhelyezni.
- Az MCLR lábat, 10kohm-mal fel kell húzni a Vdd tápfeszültségre.
- Külső kvarc használatakor 4MHz-ig XT, a fölött pedig HS konfigurációt kell beállítani.
- Stabilizált tápegységet kell használni, a kapcsoló üzemű "telefon töltő" adapterek okozhatnak hibákat.
- Programozáshoz, használj lehetőleg PICKIT2 vagy 3 programozót. Kerülendő a JDM (soros porti) programozó.
- A PIC adatlapja (PDF), tartalmazza a lábak kiosztását és a PIC minden paraméterét. Az adatlap ingyen letölthető!
- Egyes PIC típusoknál az RA4 nyitott nyelőelektródás (Csak lefelé húz L szintre, H szintet nem ad ki!)
- Ha a PGM lábat digitális ki-/bemenetnek használod, az alacsony feszültségű programozási lehetőséget le kell tiltani.
Lapozás: OK   8 / 1208
(#) elektroláma válasza elektroláma hozzászólására (») Jan 16, 2009 /
 
Meglett a válasz.
A BC elé(1-es láb) kellett kötni a fogyasztót, és nem utána a 3-as és a föld közé.
(#) vgyre hozzászólása Jan 18, 2009 /
 
Üdv mindenkinek!
Arra lennék kíváncsi, mi a különbség a sima és az A-s változatú PIC-ek között. Pl. 16F628 és a 16F628A között.
Gyula
(#) potyo válasza vgyre hozzászólására (») Jan 18, 2009 /
 
Keress rá a migration documentsek között arra, amiben azt taglalják, hogyan térj át pl. 16F628-ról 16F628A-ra!
(#) vgyre válasza potyo hozzászólására (») Jan 19, 2009 /
 
Köszi a gyors választ!
A következő kérdésem lehet, hogy furcsán hangzik.
Hol található ez a bizonyos migration document?

Gyula
(#) kisszee válasza vgyre hozzászólására (») Jan 19, 2009 /
 
Remélem potyo nem haragszik meg, hogy én válaszolok:

Tessék, amúgy itt a microchip honlapján mindent megtalálsz.
(#) vgyre válasza kisszee hozzászólására (») Jan 19, 2009 /
 
Köszi a gyors választ!
Restelem, hogy erre a kézenfekvő helyre nem gondoltam.
Gyula
(#) mz-x hozzászólása Feb 7, 2009 /
 
mekkora a legnagyobb program amekkorát pl 16f628a-ba lehet írni
(#) bbalazs_ válasza mz-x hozzászólására (») Feb 7, 2009 /
 
Eggyel alattad a megoldas. A restellkedes is a tied
(#) Spintechs hozzászólása Feb 20, 2009 /
 
Sziasztok!

Találtam a neten egy viszonylag egyszerűen megépíthető fordulatszámmérő kapcsolást (csatolva).

Kezdő picesként a következő kérdéssel fordulnék hozzátok:
a 10 Mhz-es kristály helyett használhatok-e 12 Mhz-es kristályt (sajnos csak ilyen van itthon). Gondolom a programban át kell írni az erre vonatkozó sort.
Nem fogja befolyásolni a mért eredményt?

Válaszotokat előre is köszönöm!
(#) kissi válasza Spintechs hozzászólására (») Feb 20, 2009 /
 
A fordulatszám méréséhez időalapra van szükség, ami függ az órajeltől --> nem lesz pontos a ford. mérésed ( vegyél 10 MHz-eset! )!!

Steve
(#) icserny válasza Spintechs hozzászólására (») Feb 20, 2009 /
 
Hogy néz ki a program? Elvileg átírható a 12 MHz-es kristályra, de nem biztos, hogy 1 sor...
(#) kissi válasza icserny hozzászólására (») Feb 20, 2009 /
 
Én úgy tudom, hogy *.hex van... Ilyen kezdő kérdés után nem tartom valószínűnek, hogy át tudja írni, akkor meg ki akarja visszafejteni és megváltoztatni, mert nincs 10 MHz-es kristály (ˇ~100 Ft)?!

Steve
(#) aderka válasza kissi hozzászólására (») Feb 20, 2009 /
 
Egyetértek. Ha 10Mhz-es kristályra van írva a program, inkább vegyél azt minthogy épp ami van otthon azzal hajtsd meg. Nem lesz pontos a mérésed ha más frekvenciájú kvarcal hajtod meg a PIC-et.

üdv: aderka
(#) icserny válasza kissi hozzászólására (») Feb 20, 2009 /
 
Idézet:
„Én úgy tudom, hogy *.hex van...”

Na, pont erre lettem volna kíváncsi! Hát ez nem sok jóval kecsegtet...
(#) Spintechs hozzászólása Feb 20, 2009 /
 
Sziasztok!

Köszönöm a gyors és kimerítő válaszokat!
Természetesen nem a kristályon akarok spórolni, de én csak rendelni tudok és néha rámjön a türelmetlenség
Igen, valóban csak HEX van hozzá, csatoltam ha esetleg valaki meg akarja építeni.

JP6283-1.hex
    
(#) Spintechs hozzászólása Márc 11, 2009 /
 
Ahoysztok!
Nah megint én. Remélem azért jár még errefelé valaki.
Vázolom a helyzetet: a barátommal építettünk egy egyszerű léptetőmotor-vezérlőt 16f628-cal. Ez egyszerre két motort is tud vezérelni.
Kipróbáltuk proteusban, ott is működött és a valóságban is működik, egy kis problémával: az ic kimeneti lábai néha kihagynak egy ütemet (külső órajel kell hozzá.) Ez forgás közben zavaró tud lenni mert rángat a moci.
Megpróbálom leírni:
1. órajel>kimenet lép
2. órajel>kimenet lép
3. órajel>kimenet nem lép - és itt a probléma. A következő órajelre megint lép. Arányaiban olyan 5-6 lépésenként hagy ki.
Ez most softveres, vagy hardveres hiba? Remélem hogy utóbbi. Esetleg valami zavarszűrő kell hozzá?
Kapcsolási rajz nincs hozzá, mert a progijában le van írva, hogy melyik láb hova megy.
Ha szükséges, este felrakom az asm-et.
Mit tegyek hogy megfelelően működjön?
Válaszokat előre is köszönöm!
(#) bbalazs_ válasza Spintechs hozzászólására (») Márc 11, 2009 /
 
Akkor a labon merve sem jon ki a megfelelo vezerlofesz? Mindig ugyanaz a lab?
Ha leveszed a labrol a terhelest, akkor is hibazik?
Fugg-e a sebessegtol a hibazas?
Eleg lassu forgasnal is jelentkezik?
Egesz lepeses vagy fel lepeses?

Egeszen biztosak vagytok benne, hogy a leptetomotor tekercsei jo sorrendben vannak bekotve?

Azert egy rajz nem artana, hogy ti hogyan kotottetek be...
(#) Spintechs válasza bbalazs_ hozzászólására (») Márc 11, 2009 /
 
szia!
A lábakon megjelenik a teljes vezérlőfesz, a ledek megfelelő sorrendben villognak, ha rákötöm a motort akkor az forog.
A hiba fennáll mind egész, mind féllépéses módban, nagyobb és kisebb frekin is.
a lényeg hogy egy-két ciklus kimarad. Olyan mintha a szünetidőkkel lenne gond. Ne másodperces szünetekre gondolj hanem apró kihagyásokra, ami épp elég ahhoz hogy zavaró legyen.
Félek hogy a programban van a hiba, de az most nincs nálam.
Azért rittyentettem egy rajzot.
Ha esetleg tudsz még valahol 628-ashoz léptetőmocivezérlő kapcsolást, azt szívesen fogadnám.

Ja egyébként a rajzon 86-os van mert nem találtam a 628-ast, de ha jól tudom ugyanaz a lábkiosztása.
(#) bbalazs_ válasza Spintechs hozzászólására (») Márc 11, 2009 /
 
A rajz finoman fogalmazva is erosen vazlatos...
Ugye a tekercsek elott vannak meghajtok?
Tenyleg a /MCLR labon jon a dir1???

Mindket motornal hibazik vagy csak az egyiknel?

Ha a ledek vannak csak rajta, akkor nem hibazik?
Mi a mechanizmusa a valtasnak?
Tablazatbol szedi?
Minekutana mindketto vezerles a PORTB-t hasznalja, ott lehetnek nagy disznosagok, mert ugye a bit beallitasa es torlese ugy tortenik, hogy az egesz portot olvassa, a bitet modositja, az egesz portot ujra kiirja.
En attennem csupan kiserleti jelleggel mondjuk a C port also 4 bitjere a masik motort...

Es nem bitet modositanek, hanem egy belso szamlalobol kuldenem ki a teljes byte-ot a portra...

Azt fel sem merem tetelezni, hogy nincsenek a megszakitasok es a tobbi dolog rendesen beallitva...

(#) Spintechs válasza bbalazs_ hozzászólására (») Márc 11, 2009 /
 
Igen, a rajz tényleg vázlatos, de valóban ilyen egyszerű.
Próbálkoztam többféle bekötéssel, de egyik sem oldotta meg a problémát.
Majd megpróbálunk pelepiszkálni a programba.
(#) toth.ferenc371 hozzászólása Márc 11, 2009 /
 
sziasztok van PIC16F630 valami nagyon sok panelokon mit tud ez a jószág meg egy kezdő mire tudná használni vagy dobjam ki őket köszi előre is
(#) foxi63 válasza toth.ferenc371 hozzászólására (») Márc 11, 2009 /
 
Hali!
Ki ne dobd... 100.000 szer ujraprogramozhatóak, és nagyonsok mindenre alkalmazhatóak.univerzális kis IC-k.

(#) bbalazs_ válasza Spintechs hozzászólására (») Márc 11, 2009 /
 
Akkor ezek szerint direktben megy a PIC kimenete a leptetomotor tekercsre? Ne maaaa....
Az siman ujraindithatja.
(#) s_ervin hozzászólása Márc 11, 2009 /
 
Üdv mindenkinek!
Megjött a PICkit2, a hozzá való szoftverek, csak hülye vagyok az angolhoz. Egyik kérdés: hogy lehet kivallatni a PIC-ben lévő programot?
(#) vicsys válasza s_ervin hozzászólására (») Márc 11, 2009 /
 
A read gombbal (röviden). Feltételek:
Csatlakoztatva legyen a pickit 2 kimenete a pic megfelelő lábaihoz
A pic ne legyen védve (a beégetéskor be lehet kapcsolni a kiolvasás elleni védelmet)
A pickit szovtvere telepítve legyen és felismerje a csatlakoztatott picet
A pic és programozó jó legyen
(#) Spintechs válasza bbalazs_ hozzászólására (») Márc 12, 2009 /
 
szia
Nemhiszem hogy a motor indítja újra, sőt nem is indul újra, csak van hogy egy lépéshez két vagy három órajel kell.
A motort természetesen nem direktbe kötöm a lábakhoz hanem tranzisztorokkal. De most csak ledeket használok indikátorként.
De akárhogy kötöm nem jó és tanácstalan vagyok.
(#) bbalazs_ válasza Spintechs hozzászólására (») Márc 12, 2009 /
 
OK, akkor nezzuk a programot.
Szimulatorban jo?

Tablazatbol veszi?
Csinalsz egy szamlalot, azt novelgeted szepen egyesevel minden egyes stepre vagy csokkented, ha a dir ezt kivanja.

A szamlalot AND 3-al leveszed, hogy biztosan ne logjon ki tablabol, aztan beolvasod az erteket.
Ha fellepes, akkor AND 7.

Esetleg nincs valami konstans vs. memoriacim csere?

Tehat hogy te konstanst szeretnel betolteni, de vegulis a memoriacim sikeredik?

Vagy esetleg egy decimalis/hexadecimalis mizeria? En anno rengeteget szivtam a 'movlw 12' tipusu dolgokkal, amire azt hittem,hogy 12-t toltok a w-be, de kiderult, hogy igazabol 18-at, mert ugye a default a hex, ha nem valtoztattad meg...
(#) Spintechs válasza bbalazs_ hozzászólására (») Márc 12, 2009 /
 
Húha most feladtad a leckét, jövök egy bocsánatkéréssel, ugyanis azt elfelejtettem mondani, hogy a programozással még hadilábon állok, eddig még csak egyszerű ledvillogtatókat csináltunk piccel, már megírt progikkal.
Sajnos a forráskódja sincs most nálam annak amiről most szó van de este vagy holnap már biztos meglesz és tudom tanulmányozni.
Addig is itt a B-terv:
van még egy forráskód, amiben talán megtudnám írni, hogy mikor melyik láb legyen aktív.(ez csak egy motort vezérel) A baj az vele, hogy nem tudtuk lefordítani hexbe. (asszem ez is 16f628-hoz van).
Mivel úgy látom Te értesz hozzá, megkérhetnélek, hogy próbáld meg átírni hexbe a csatolt asm-et. Te biztos rájönnél a hiba okára. Persze csak ha nem gond.
Előre is köszi!
(#) bbalazs_ válasza Spintechs hozzászólására (») Márc 12, 2009 /
 
Nos, akkor valoszinuleg mar elobb a szoftverhiban kellett volna gondolkodni.
Otthon van nekem egy sajat, ami meg nem interruptos, azt megprobalom este elokeresni, elkuldeni.
Nem akartok veletlenul 18F-re atterni? A 16-osok mar elegge...divatjamultak...

A kodot megprobaltam forditani, mindossze 271 hibat adott, szoval en ezzel nem vergodnek....
(#) Spintechs válasza bbalazs_ hozzászólására (») Márc 12, 2009 /
 
Értem
Az igazság az, hogy a 16-osokba csöppentünk bele, egy darabig talán még ezzel fogunk játszadozni, de persze a 18-assal való fejlesztés sem rossz ötlet.
Akkor marad az A-terv, aminek mondom vagy ma este, vagy holnap lesz nálam a forráskódja. Én is inkább efelé hajlanék. Ugye ez az a kapcsolás ami kihagy ütemeket. Ha megkérnélek átfutnád majd ezt is? Ez elvileg tökéletes lenne (half-full, külső órajel, külső dir-állítás, egyszerre két motort vezérel), csak hát azok a fránya kihagyások.
Nah akkor majd később feldobom a fájlt. Ha azt a nem interruptos fájlt fel tudnád tenni, annak nagyon örülnék.
Köszönöm eddigi segítségedet!

Nem tudom mit csesztél el, de többet ezt ne csináld!
Jav:-szamóca
Következő: »»   8 / 1208
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem