Fórum témák
» Több friss téma |
Fórum » VF2 végerősítő
A két IC között zongorázni lehet a külömbséget. De ahogy egy másik témában is írtam éppen erről, az OPA lelkivilága elég bonyolult, a megfelelő körítés (visszacsatolás, lezárások, kompenzálás) nélkül nehéz verdiktet mondani. De alapvetően az NE553x sorozat egy kommersz, egyszerű eszköz, az OPAx134 meg egy kifejezetten audio célokra és kisimpedanciás meghajtásra (az NE553x 500Ohm-os kimenete egyelőre egy katalógusadatként kezelendő!) optimalizált darab, a VF2-be építve esetleg további finomhangolás lehetőségét adja meg, de mivel a végfok alapvetően nem az OPA kimenetére, hanem annak nem kifejezetten lineáris (IC-n belüli áramgenerátorok például) tápáramváltozására támaszkodik (én ezokból nem szeretem az ilyen megoldásokat, persze ez nem szubjektív vélekedés, boldog használója vagyok egy Piret-féle FET-es végfoknak és jelenleg se időm, se kedvem kísérletezni, a végfok éppen nemrég kapott átgondolt tápellátást és kábelezést, ami hatalmas lökést adott a hangjának!), így nehéz megítélni a dolgot.
De átalakítást nem kéne végezni a nyákon nem? Lábkiosztásra azonosak nem? Egyáltalán kéne valamit változtatni vagy csak be lehet egyszerüen tenni a helyére?
Idézet: „...de mivel a végfok alapvetően nem az OPA kimenetére, hanem annak nem kifejezetten lineáris (IC-n belüli áramgenerátorok például) tápáramváltozására támaszkodik...” Ez tevedes! Sem a VF2 sem a Conductor nem taparamvezerelt! A muv. erosito kimenete egy komplementer szimm. foldelt bazisu fokozatot hajt meg ami a vegfeteket vezerli.
Nem szőrszálhasogatásképpen, de az 5532 és az OPA 2134 is dual ME.
Az "eredeti" 5534, ill. a TL071 a szimpla műv. erősítők, amik jók a panelba. :yes: Jó tudom, hogy az egyik bip. tranzisztoros bemenetű, a másik FET-es, de most nem erre akartam utalni. Csak a lábkiosztásokat azért tartsd szem előtt!
Jaj tényleg 5534 van a conduktorban nem pedig 5532! :S
És a opa sorozatok között van olyan ami lábkiosztásra meg mindenre ugyanolyan mint az 5534? csak max hangra jobb? akkor érdemes belefektetni vagy sem?
Akár hiszed - akár nem, de a napokban pont ezt nézegettem; nos:
OPA604, OPA177, OPA134 (Ez a legutóbbi a 2134 szimpa kistesója)
És akkor ha ezek közül választ valaki akkor nem kel a nyákon semmit módosítani? és a 3 közül melyikkel lenne érdemes próbálkozni?
Nyákon NEM kell semmit módosítani!
Hogy melyikkel lenne érdemes, hah :circling: nemtudom. De azért ezt az idézetet figyeld meg kérlek: Idézet: (KD mester) „Érdekes módon a műveleti erősítőkre nem nagyon érzékeny az erősítő, nagyjából akármivel hozza a formáját.” Mondjuk ha én akarnék variálni a Conductor bemenetével, akkor EZT választanám...
Köszönöm a segítséget, látom te hangteknikával szeretsz foglalkozni, nem tudsz esetleg valami olyan kapcsolást ajánlani a stereo conduktor elé amivel lehet hangszínt állítani? de nem előerősítő kell! és 12-13VDC-ről üzemel?
elég csak magas, meg mély állítás is! ja és nem utolsó sorban hangminőségre is jó legyen!
Köszi a segítséget! Áttanulmányozom a lm1036 topicot, és holnap ha lesz kérdésem ez ügyben ott teszem fel!
Köszi még-egyszer heló
A FB fokozatot csúnyán benéztem. Na ez az idő, ennyire alaposan futottam át. Nagyon ciki..
A 134 az egyik favorit, sokan kedvelik a hangját. A környezeten meg érdemes gondolkozni, az OPA FET bemenetű, amire meghajtás felől illik tekintettel lenni, míg az 553x bipolár. A TL07x sorozatnál is ez a FET bemenet az egyik probléma, oké, hogy 10^12Ohm bemeneti impedancia, de ebben van némi kapacitás is, amit hangfrekiben nem lehet lezárni nagy ellenállásokkal. És ez csak a jéghegy csúcsa. HE hasábjain volt vesézve a téma, ha érdekel, érdemes előkotorni (én sajnos nem emlékszem már fejezetre, évfolyamra).
Nem kötözködés képpen kérdem, valóban érdekelne a vélememényed:
Érdekelne, hogy miért pont "ezt" választanád ? Mi magyarázza, hogy ez jobban teljesít egy komplex kapcsolásban, mint bármelyik korábban felsorolt típus? A slawe-rate valóban érdekes... Örülök, hogy Te is felfigyeletél rá. A szimuláció szerint, sokat javíthat a dolgon, ezért egy még gyorsabb erősítőre gondoltam. Csak félek, hogy ettől kisebb lesz a torzítás, és rosszabb lesz a hangja...
Idézet: „Csak félek, hogy ettől kisebb lesz a torzítás, és rosszabb lesz a hangja..” Ha kisebb a torzítás akkor rosszabb lesz a hangja? Ilyenről még nem hallottam...... Akkor egyenesen következik az, ha nagyobb a torzítás akkor jobb lesz a hangja! Tehát! Ha 100%-osan torzít akkor szól a legjobban! Ilyen erősítőt a legkönnyebb építeni, és nem is kell hozzá VF2! Ne alázd már le ezt a kapcsolást! Maga nemében műremek, és egyszerű a kapcsolás technikája! Mellesleg megjegyzem(!): Hi-Fi erősítő: 0,01% alatti harmonikus torzítás, Frekvencia átvitel 10Hz-40kHz -3dB! Ez nem biztos hogy mindenkinek tetszik, van aki szereti a felharmónikusakkal teli hangot! Én a steril bemenő/ kimenőjelet szeretem! HA a KIMENŐ JEL egyezik a BEMENŐ JELLEL akkor OK! Semmiféle torzítást, vagy jelformálást nem tudok/akarok elfogadni kompromisszumként! Idézet: „HA a KIMENŐ JEL egyezik a BEMENŐ JELLEL akkor OK! Semmiféle torzítást, vagy jelformálást nem tudok/akarok elfogadni kompromisszumként!” Ilyen fokozat nincsen. Még egyszem ellenállásnak is "hangja" van, induktivitása, kapacitása, hőfokfüggése, rossebje.
Idézet: „Ha kisebb a torzítás akkor rosszabb lesz a hangja? Ilyenről még nem hallottam...... Akkor egyenesen következik az, ha nagyobb a torzítás akkor jobb lesz a hangja! ” Nem baj, ha nem érted, vagy még nem hallottál róla. Próbálj informálódni a hangszer- zenekari- erősítők megítélésének területén, illetve a Hi-fi kategóriában az elektroncsővel felépített erősítők területén. Bár a hozzászólásod második feléből az következik, hogy mintha már hallottál volna ilyesmiről, csak nem tetszik. Ez egy dolog... A kapcsolást nem volt szándékomban "lealázni". Maximális tiszteletem az erősítőé és a konstruktőré. A topic viszont arról szól, hogy mit lehetne belőle még kihozni? Milyen irányú változtatás, milyen hangzásbeli (torzítási) változásokkal jár. Még egy: a zene elektronikus reprodukálása önmagában egy nagy kompromisszum. Hogy Te ezt nem fogadod el? Jogod van hozzá.
Elírtam na! Természetesen 5534 -et vettem. Az 5532 -t egy gravis ultrasound kártyából kívántam kiszedni, de rájöttem hogy 140Ft ide vagy oda, nem a világ.
Viszont ez az OPA134 majdnem 700Ft. Ennyiből talán egy komplett végfok kijön!
Sziasztok.
Már kb. 1 hónapja megépítettem kdmester féle 130wos végfokot, 2x50v-rol élesztettem és nemtaláltam semmi hibát a működésében. A hangja remek minden értelemben. Viszont tegnap lettem kész a kapcsoló üzemű tápommal ami 12v-bol 2x40v-ot csinál. Rákötöttem és valami oknál fogva 4.5v egyenfeszt küld ki a hangszóróra. Próbáltam a nyugalmi áramot változtatni 70 és 100mA közt de semmi, még a visszacsatolában lévő 51k ellenállás értékét is változtatgattam de az se hozott változást. Lehet hogy a kapcsitáp miatt gerjedne? Ha valakinek van 5lete kérem segítsen :nemtudom:
Megmértem a rendelkezésre álló 5-5 mpsa tranyó bétáját multiméterrel. Az a helyzet állt elő, hogy a 42 -es tranyók bétája 100 körül alakul, addig a 92 -eké 200 körül van. Kérdés a következő: kell bétára válogatni ezeket a tranyókat, vagy így is jó lesz? :nemtudom:
Őszintén én mérés nélkül belepakoltam...
Üdv.Érdeklődnék hogy a +-60V-os VF2 kibírja a 4Ohm terhelést legalább fél gázon?
Azért merült fel bennem ez a probléma, mivel ezek az MPSA tranyók tulajdonképpen a műverősítő jelét erősíti fel a fet számára. Az egyik a szinusz jel pozitív felét, a másik pedig a negatívat. De ha az egyik tranyó bétája nagyobb, akkor jobban fogja erősíteni az egyik félperiódust, mint a másikat...
Vagy ez így ebben a formában nem igaz? :nemtudom:
Nem. Ezért van benne visszacsatolás. Nagyon leegyszerűsítve a dolgot a globális visszacsatolására a végfoknak, a műveleti erősítő arra törekszik, hogy a két bemenete azonos potenciálon legyen. A (-) bemenetre kerül a bemenőjeled, a (+) bemenetre a visszacsatolás, mely a kimeneti jelből kerül leosztásra. A műveleti erősítő pedig úgy igyekszik a kimenetét minden pillanatban elhúzni, hogy a (+) bemenetére ugyanaz a jelforma kerüljön vissza, mint ami a (-)-n beérkezik. Mivel a (-) bemenettel így a (+) egyezik, és annak egyenes aránya a kimeneti jel, így a félvezetők ilyen jellegű eltéréseiből adódó jelenségek nagy mértékben kompenzálhatóak.
Heló
Az lenne a kérdésem hogy a Conduktorhoz nem kell párba válogatni a végfeteket? Ki hogy csinálta?
Nem nem kell, hanem egyenesen nem lehet párba válogatni őket. A komplementerpárok egyes paraméterei annyira különbözőek, hogy még hasonlót sem lehet találni, nemhogy azonosat. Az ebből adódó esetleges anomáliákat a kapcsolástechnika oldja meg.
Lehet kapni párba válogatott feteket, amelyeket a gyártók válogatnak, de ezek nem ilyen fetek, és arany árban vannak.
Heló
Köszönöm a választ! Jobb is így hogy nem kell összeválogatni őket! Te megépítetted?
Építés alatt áll, a legtöbb alkatrész be is van már ültetve, csak a vége hiányzik, (a fetek, a bd, és a borda...). Remélhetőleg a jövő héten megszólal...
Mindenképp várnék majd élménybeszámolót róla oké?
Meg pár képet is feldobhatnál, akár a mostani állapotról is! Én is ennek a megépítésén mesterkedek, de csak lehet ősszel tudok nekiállni! A hangerő szabályozást hogyan oldod meg? Köszi a segítséget heló |
Bejelentkezés
Hirdetés |