Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Elektronikában kezdők kérdései
- Ez a felület kizárólag, az elektronikában kezdők kérdéseinek van fenntartva és nem elfelejtve, hogy hobbielektronika a fórumunk!
- Ami tehát azt jelenti, hogy a nagymama bevásárlását nem itt beszéljük meg, ill. ez nem üzenőfal!
- Kerülendő az olyan kérdés, amit egy másik meglévő (több mint 17000 van), témában kellene kitárgyalni!
- És végül büntetés terhe mellett kerülendő az MSN és egyéb szleng, a magyar helyesírás mellőzése, beleértve a mondateleji nagybetűket is!
Lapozás: OK   472 / 3962
(#) Moderátor hozzászólása Mtt591 hozzászólására (») Ápr 6, 2009
 
Ha még egyszer a fórumban akárhová felteszed ezt a kérdést, kitiltalak!
(#) Moderátor hozzászólása Ápr 6, 2009
 
Srácok!
Vegyetek vissza! A személyes sérelmek nem valók a fórumba!

Köszönöm.
(#) Müszi válasza (Felhasználó 13571) hozzászólására (») Ápr 6, 2009 /
 
Én Proli hsz.-ében semmi támadó hangnemet nem véltem felfedezni...

üdv
(#) watt válasza adamisbalint hozzászólására (») Ápr 6, 2009 /
 
(#) bladika hozzászólása Ápr 6, 2009 /
 
Sziasztok!

Egy elég hülye kérdésem lenne!

Van különbség az ESD PROTECTION DIODE és a VOLTAGE SUPRESSOR DIODE között? (nem az angol fordítással van a gondom )

Bocsánat, hogy ismételten felteszem a kérdést, csak nem jött válasz és nem tudom, hogy azért mert senki sem tudja vagy, azért mert a fentebbi kis vita miatti sok hsz. miatt eltűnt szem elől!

(#) adamisbalint válasza watt hozzászólására (») Ápr 6, 2009 /
 
én egyszerűt kértem
(#) Zozeei hozzászólása Ápr 6, 2009 /
 
Megintcsak írok ide, hátha tudtok további útmutatást adni.

Szeretnék valami olyan kütyüt gyártani/venni) ami egy karóra, de nem is az idő megjelenítése a fontos, hanem h valamivel lehessen írni a memóriát (beleégetni ilyesmi) és ezt egy kijelzőn megfelelő vezérléssel ellátva meg tudja nekem mutatni, szövegről lenne szó, gondolom mivel az lcd kijelzők elég drágák, így csak szegmenses kijelző jöhet szóba, de ez sem lenne nagy akadály.

Van olyan aki már csinált ilyet, vagy van ilyen óra, csak nem tudok róla?

A felhasználási területe elég tág lenne, szerintem iskolások körében kifejezetten népszerű lenne
(#) fasko válasza adamisbalint hozzászólására (») Ápr 6, 2009 /
 
Találsz ott egy P= I x U képletet is.
(#) lyukasora12 hozzászólása Ápr 6, 2009 /
 
Sziasztok!

Remelem jo helyen teszem fel a kerdest:
Eagle-ben (5.4.0 light) hol lehet beallitani, hogy a kapcsolasi rajzban az IC ossze labat mutassa?

A valaszt elore is koszonom !
(#) proli007 válasza wg_kezdo hozzászólására (») Ápr 6, 2009 /
 
Hello!
Bocs, ha ezzel megsértettelek. Én tudom magamról, hogy rossz a modorom, sőt, mondhatni pocsék.
De véleményen szerint akkor lenne igazad, ha csak "kioktattalak volna". Víszont én úgy látom, hogy számtalan esetben segítettelek. Sajnos a hangsúlyozást az írás nem viszi át.
Azért én igyekszem megváltozni, csak már elég öreg vagyok és konzervatív is.
Viszont hidd el, nem volt bennem sértő szándék, csak szerettelek volna felbosszantani, hogy "láss ne csak nézz" ahogy anóta is mondja. És ez sikerült is, még ha zokon vetted is...
üdv! proli007


(#) Soulskater válasza proli007 hozzászólására (») Ápr 6, 2009 /
 
Bocsánat a hiányos kérdésért!Szóval ez egy KTY81-1, lényegében csak kuszán fogalmaztam szerintem de úgy csináltam ahogy mondtad.Abban nem vagyok biztos hogy hogy válasszam meg azt az ellenállást ami a bemenet és gnd közé kerül.(mármint értem hogy a szenzor 25fokon mért ellenállás értékével legyen azonos,de hirtelen nem látom hogy miért pont azt ajánlottad.)
Nagyon szépen köszönöm a segítséget!
(#) wg_kezdo válasza proli007 hozzászólására (») Ápr 6, 2009 /
 

Én is elnézésed kérem a bunkó modoromért.
1 órát szótáraztam előtte az adatlapot és szidtam magam, hogy elszórtam 15.000 Ft-ot egy inverterre amire talán egy 80Ft-os alkatrész is képes.
És utána talált meg az "olvasd el az adatlapot" sorod.

Most már egy kis kertészkedés után belátom, nem megfelelő hangnemben válaszoltam.

Amúgy igazad van a hangsúlyt és hangulatot, mimikát nem viszi át az írás. Erre sajnos csak a simle-ok képesek ezért találták ki őket , hogy "lásd" magad előtt azt aki mondja és ahogyan mondja viszont én sem tudom megfelelően használni őket. Majd a gyerekeink.
(#) proli007 válasza Soulskater hozzászólására (») Ápr 6, 2009 /
 
Hello!
Csak próba ként ajánlottam ezt az ellenállás értéket.
A lényeg, hogy az osztás feszültsége bele essen az AD jelfeldolgozási tartományába. Ha megnézed az alsó és felső hőfokhatáron a PTC ellenállás értékeit, akkor ahhoz kell meghatároznod az osztó alsó tagját.
Ha ez is kicsi változást okoz, akkor érdemes a PIC referencia feszültségét csökkenteni, hiszen a két érték hányadosát adja a PIC. (a referencia minimumát figyelembe kell venned)
Ha így sem elegendő, akkor valami analóg illesztő fokozatot kell készítened.
üdv! proli007
(#) Vacok hozzászólása Ápr 6, 2009 /
 
Sziasztok!
Az normális, hogy ha üzem közben egy fénycső melegszik? Egy hagyományos fénycsőről van szó: fázisjavító kondi, fojtótekercs és gyújtó.
(#) gg630504 válasza Vacok hozzászólására (») Ápr 6, 2009 /
 
A bevezetett teljesítménynek a körülbelül 80 %-át elfűti.
(#) marton11 válasza Vacok hozzászólására (») Ápr 6, 2009 /
 
persze mert benne van a futoszal . es az melegszik
(#) marton11 hozzászólása Ápr 6, 2009 /
 
MONDJATOK MEG NEKEM PCR 606 J ES, 8550 tranzisztort hol lehet kapni s hol hasznaljak?

Egy kérdőjellel, kevesebb smile-val, és nagybetűs írás nélkül ugyanúgy észrevehető a kérdésed. Javítottam.
-- kobold
(#) danelnagy95 hozzászólása Ápr 6, 2009 /
 
Gondolom már elegetek van belőlem , de felevetődött bennem egy nagy kérdés: A sima mezei ellenállás mindkét irányba vezeti az áramot?

Kösz és bocs a hülye kérdésért
(#) bladika válasza danelnagy95 hozzászólására (») Ápr 6, 2009 /
 
Igen!
(#) Vacok válasza marton11 hozzászólására (») Ápr 6, 2009 /
 
Azt tudom, hogy van benne fűtőszál, de én úgy tudtam, hogy az csak a gyújtás pillanatában fűt, aztán a a gyújtó megszakítja az áramkört, és a fűtőszál üzem közben nem fűt, csak mint elektróda üzemel. Azt hittem a lámpával van valami gáz, de az előtted író hozzászólása alapján most már tudom, hogy nem, szóval köszönöm a válaszokat.
(#) nagy hoho válasza wg_kezdo hozzászólására (») Ápr 6, 2009 /
 
Helló ! Az autó akksit is nyalogathatod semmi bajod nem lesz tőle ,esetleg a sav marja a nyelvedet. Fiatalabb koromban mást nyalogattam, az autó akksi eszembe sem jutott. Lehet ,hogy lemaradtam valamiről ?
(#) maTaKee válasza nagy hoho hozzászólására (») Ápr 6, 2009 /
 
Idézet:
„Az autó akksit is nyalogathatod semmi bajod nem lesz tőle ,esetleg a sav marja a nyelvedet.”

Biztos vagy te ebben, hogy csak ennyi történhet?
(#) nagy hoho válasza maTaKee hozzászólására (») Ápr 6, 2009 /
 
Szerinted ? Én még nem próbáltam. Lehet ,hogy a nyálon keresztül nagy áram folyik, pláne ha előtte sós kiflit ettem. Minden estre amíg nem járunk a végére addig ne nyalogassa senki.
(#) SzervízMacska válasza nagy hoho hozzászólására (») Ápr 7, 2009 /
 
Akinek van akkora nyelve, hogy a két sarut egyszerre megnyalja, majd visszaszól. Minden esetre már egy 35-ös akksi zárlati árama is nyomtalanul eltüntet egy kisebb villás kulcsot...
(#) watt válasza SzervízMacska hozzászólására (») Ápr 7, 2009 /
 
A villáskulcson kicsivel több áram folyik!
Nyaljatok meg egy 9V-os elemet, attól egy kicsit jobban csíp. Én nem nyalogatnám a 12..14V-ot, mert kellemetlen, de bele nem lehet halni. Létezik 12V-os távirányító elem, az lehet nyalogatni!
(#) SzervízMacska válasza watt hozzászólására (») Ápr 7, 2009 /
 
Az is igaz viszont, hogy elég nagy szórás van az emberi testek belső ellenállása között. Ez sajnos saját személyes tapasztalat. Az enyém pl. lényegesen kisebb az átlagnál. Érintő-szenzoros indításgátló működtetése számomra sansztalan, és a gombelem is megráz. Az autó akksinál pedig a fajlagos ellenállás lenne mindenképp a mérvadó hiszen ennek, és a két csatlakozási pont távolságának függvényében alakulna ki a tényleges áram. Nyilvánvaló, hogy közel sem lenne ez a zárlati árammal megegyező, de nem tartom kizártnak, hogy alaposan megpörkölné a delikvens nyelvét. Ennek tükrében szerintem senki se nyalogasson több száz amper leadására képes áramforrást - a tápfeszültség értékétől függetlenül!
(#) watt válasza SzervízMacska hozzászólására (») Ápr 7, 2009 /
 
Vaklárma. Mérd meg ellenállásmérővel a nyelved ellenállását, és abból ki lehet számolni az áramot. Nem fog senki elpörkölődni!

Na! Vettem a fáradságot és megmértem! A legkevesebb amit mértem az 50kOhm, de nagyrészt 80kOhm feletti értékeket mutat a műszer.
Tehát 14V esetében a folyó áram kb. 0,3mA, és ez kizárólag a nyelved két pontja között folyhat. A teljesítmény ebből kiindulva kb 0,0039W. Nos ez nem nagyon fogja elfüstölni a nyelvünket, még akkor sem, ha az akku "800A-t tud".
(#) SzervízMacska válasza watt hozzászólására (») Ápr 7, 2009 /
 
Közben én is hazaértem. Hitetlenül megmértem és azt kell mondjam, igazad van. Viszont a hajdani fizika könyveim iratmegsemmisítővel történő aprólékos ledarálását most szilárdan eltökéltem néhány kísérlet után. Ugyanis a nyelvem két legtávolabbi része között 43 kOhm-ot mértem, közelebb tartva a mérőcsúcsokat egymáshoz 70 és 100 kOhm közöttit.
(#) watt válasza SzervízMacska hozzászólására (») Ápr 7, 2009 /
 
Igen, ezt én is tapasztaltam. Valószínű, hogy vannak pontok, amik között belül kisebb az ellenállás, mint kívül. (Van egy ilyen vicc is, hogy milyen messze van a város öregapám? Hát, légvonalban 50km, de én tudok egy rövidebb utat az erdőn keresztül!)

Mindenesetre arra jó volt ez a kérdéskör, hogy egyszer megmérjem a nyelvem ellenállását! Én is sokkal kevesebbre tippeltem volna a nyál miatt. De úgy néz ki, sem nem savas, sem nem lúgos a ph-nk túlzottan. Érdekes lenne egy kis só nyalogatás után is mérni, de ezt meghagyom a lovaknak(mármint a sónyalogatást! )
(#) ensium hozzászólása Ápr 7, 2009 /
 
Hey!

Melyik ME-t ajánljátok (a minösége, zaja számít!)? A TL072-t vagy az NE5532-t?
Következő: »»   472 / 3962
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem