Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Erősítő mindig és mindig
Mielőtt kérdezel, a következő két dolgot ellenőrizd! I. A helyes tápfeszültségek megléte. II. A kimeneten van-e egyenfeszültség. Élesztés.
Lapozás: OK   275 / 2501
(#) thecyrus válasza Tomi20 hozzászólására (») Ápr 6, 2009 /
 
Az első példány 150W-os nem került 5000 ft számlásan!
(#) szabónagymester válasza Tomi20 hozzászólására (») Ápr 6, 2009 /
 
Nem melegszik, csúcsra járatva kéz melegre melegíti a bordát.
Őszintén szólva, nyugalmi áramot nem is mértem még rajta. Az nagy szívás ha állandóan felvesz néhány ampert.
A lelkem mélyén valami gerjedésre gyanakodok én is.
Na majd holnap méricskélünk kicsit
(#) szabónagymester hozzászólása Ápr 6, 2009 /
 
Felmerült az előzőekben a potméter minőségi kérdés.
Nincs személyes tapasztalatom ezen termékekről, de így képről elég megbízható jó konstrukcióknak tűnnek, annál is inkább, mert hasonlóakat forgalmaz a RET is, de nem ilyen választékban.
Potik
(#) hammer14 válasza hapro hozzászólására (») Ápr 6, 2009 /
 
üdv hapro!

Igen az akár még magyarázat is lenne és el is fogadnám hogy nem bírja a túl alacsony impedenciáját! Bár gyárilag az ellenálása az 8 ohm az eminencének és az impedencia menet sem volt kifogásolható! Na sebaj,de a régi cuccom sem megy már ami eddig ment,és a kipróbálása az eminecének még augusztusban volt azóta az áll,ezt a házibulis cuccom meg használtam és csak most kezdett el ezzel is lekapcsolgatni az erősítő!
Most akkor dobjam ki? Pedig nagyon jó minőségben szól eddig aki halotta csak dicsérte.Szóval jó lenne valahogy kicserélni a hibás részleget csak azt se tudom mi csinálhat ilyen hibát.... Annyi fix hogy az összes kimenete lekapcsol bárhova kötöm.
Ha valaki tud vmi tippet adni nem ártana.
(#) szabónagymester válasza hammer14 hozzászólására (») Ápr 6, 2009 /
 
Milyen kiépítésű végfokról van szó? Tranyós?
(#) hammer14 válasza szabónagymester hozzászólására (») Ápr 7, 2009 /
 
Na megnéztem gyorsba isi előt 4db 3 lábú téglalap alakú fekete a végfok kinézete. Száma az egyik pár végfoknak Sm C3284 alatta 97p. Másik pár:A1303 alatta 37p.
az sm a végfokon ilyen hülyén van ráírva nem úgy mint a többi szám. Na a szakértelmem itt kimerült. Ha még vmi infó vagy kép kell csinálok csak ahoz már ki kell bontanom a nyáklapot.
(#) Robi85 válasza hammer14 hozzászólására (») Ápr 7, 2009 /
 
Ezek tranyók lesznek. 2SC3284 és a párja 2SA1303.
(#) hammer14 hozzászólása Ápr 7, 2009 /
 
Ezek szerint a tranzisztort kell cserélnem? Mert 3/4 hangerőig jó csak utána nem vagy ha félig hangosítom föl vmi durva mélyű zenénél akkor kezd el kapcsolgatni.

Am sztem elég jó javítási esélyt adtak az erősítőnek mert az ic-nek meg mindennek oda van írva jelmagyarázatba hogy hol a collector emiter bázis stb. feliratozva van a nyák,csak én sajna nem vágom hogy melyik rész mit csinál rajta.
(#) szabónagymester válasza hammer14 hozzászólására (») Ápr 7, 2009 /
 
A jelenség oka, hogy nagyobb teljesítményen kapcsol le az erősítő, annak okának tudható be, hogy pl. tételezzük fel, hogy az erősítő 8ohm 50W mellett 6.25A áramot vesz fel, és ez a maximális áram, mit az erősítő végtranzisztorai kibírnak károsodás nélkül.
Azonban, ha kisebb impedancián hajtod, 4, 6ohm, a rajta átfolyó áram hamarabb eléri a megengedett csúcsot, (fél, háromnegyed hangerő) és mikor tovább akarod kivezérelni az erősítőt, az átfolyó áram túllépi a megengedettet. A fenti példában említett6.25A-t. Ezért a rövidzár, vagy túláram védelem lesöntöli a végfokot, kikapcsolja. Ezért tudod még mindig használni, és ezért nem sültek még meg a végtranyók benne.
Itt a tranyó adatlapja. Ennek alapján be tudod kötni Te is. :yes:
(#) hammer14 válasza szabónagymester hozzászólására (») Ápr 7, 2009 /
 
üdv!

Köszönöm a világos magyarázatot úgysem értettem soha ezt az ellenálásosdit! Csak annyit vágtam hogy az erősítő re ha rá van írva hogy 8 ohm akkor nagyobb ellenálású cuccot tehetek rá csak kisebbet nem.

Épp ezért most is 8ohm os hangfalak vannak rátéve azaz sorba kötve két 4ohm-os plusz a kábel így 10ohm az ellenálás lemértem. Az eminence amivel elsőnek jeletkezet a porbléma az is zsír ujj 8 ohm-os hangszóró nem előt tákolmány.

Ezért nem értem azt hogy a végfok szált el és azt kell cserélnem,mert 1,5 évig jó volt egyszer csak jeletkezet a probléma jelen esetben most,és ha a végfok szált volna el akkor az hogy lehet hogy mind a 4 egyszerre? A B-oldal be se volt kapcsolva és ha most arra kötöm a hangfalat ott is úgyan az a jelenség.
Most kipróbálom más hangfalakkal ráteszek közepeket hogy azzal mit művel.
(#) hammer14 hozzászólása Ápr 7, 2009 /
 
Na leteszteltem ugyanazzal a zenével.
Mindegy hova kötöm a mélyet ha az szól akkor kapcsolgat,a közép hangfallal nem.

A link amit beszúrtál sajnos oldalbetöltési hibát ír.

Az előző hozzászólásom úgy tűnik mintha kötözködnék hogy márpedig a végfokok jók! Ezt nem állítom tutira csak minden infót meg akarok adni,nehogy félre értsetek és rossz tanácsot adjatok,és így megszívassam magam fölösleges pénz kidobással! Egyébként mikor kiold az erősítő halom ahogy a relé kattan egyet benne majd mikor újra megszólal megint kattan egyet előtte.(ha ezzel mondtam valamit azon kívül hogy van benne relé akkor jó).
(#) hammer14 hozzászólása Ápr 7, 2009 /
 
Rákerestem a tranyóra,meg is lett mind 2 az oldalon djrobaa által kiírt szám alapján.
(#) szabónagymester válasza hammer14 hozzászólására (») Ápr 7, 2009 /
 
Bejelentkezési idő lejárt!
A hozzászólásod nem került be a fórumba!
Ezt írtad:

Nos, a tisztán látás kedvéért!
Ha szól az erősítő nem szált el a végfok.
Azért kapcsol le, mert többet kell dolgoznia adott tűrés határon belül. De ha így gyötröd szegényt, akkor előbb utóbb megölöd.
Ha nem tudod kisebb impedanciával terhelni, ne vezéreld ki annyira! Ne tekerd fel annyira a hangerőt!

Példa:
Te vagy teszem azt 75kg, és fekve öt percen át percenként 1x ki tudsz nyomni 75kg-ot.
Ez egy reális példa. (Egy átlagos férfi ember a saját súlyának egyszeresét meg kell tudni emelni.)
Ez esetben Te vagy a tranzisztor, minek az áram korlátja a 75kg, ami a Te súlyodnak felel meg.
Amit Te kérsz az erősítőtől, az olyan, mintha Neked, 75 helyett 85-90kg-ot kellene kiemelni.
Egyszer, kétszer megy is az eleinte, de kifáradsz hamarabb, lerakod. (letíltol)
Többet kell dolgoznod egységnyi idő alatt, és az már a Te fizikumodat, terhelhetőségedet meghaladja. Így a tranzisztor esetében is.
Ha tovább erőlködsz a nehezebb súllyal, károsodást szenvedhetnek el az izmaid. Azonban ha 5 perc helyett csak 2 percig dolgozol, azt elviseli a szervezeted, mi több még erősödsz is. (A tranyó nem fog! :awink: )
Tehát kevesebbet kell dolgoztatni. Nem időben, teljesítményben.

De még inkább leegyszerűsítve, képzeld el, hogy 100m-ert le futsz 1 perc alatt.
Ugyan ezt a távot bokáig, vagy térdig érő vízben dupla annyi idő alatt.

Akár milyen fura is, de itt a kisebb ellenállás nagyobb terhelés mint egy nagyobb ellenállás.
De az elektrotechnikai oldalával nem akarlak fárasztani.
Ha érdekel, olvass utána Ohm törvényének, és a teljesítmény függvénynek.
(#) Tomi20 válasza szabónagymester hozzászólására (») Ápr 7, 2009 /
 
na igen, csak a tranzisztor nem "fárad el", vagy bírja az adott áramot, vagy nem. Ha bírja akkor akár 3 éven keresztül is max hangerőn(persze megfelelő hűtés mellett), ha nem, akkor az első nagyobb áramfelvételkor elpukkan.
(#) szabónagymester válasza Tomi20 hozzászólására (») Ápr 7, 2009 /
 
Ezt mondtam én is a srácnak, hogy ne hajtsa annyira, vagy terhelje nagyobb impedancián, vagy cserélje nagyobb áramúra, a tranyókat, mert előbb utóbb meghalnak. Bár a csere sem oly egyszerű, mert a munkaponiti beállításokon is lehet változtatni kell, az meg még egy gyakorlott műszerésznek is munka belenyúlni egy láncolatba.....
Valami miatt letílt neki a végfok, ami ált. túlvezérlés védelem.
Azt mondja, hogy mostanában kezdte el ezt a mókázást az erősítő.
Lehet eddig tűrték a munkapontot beállító tagok, esetleges áramgenerátorként funkcionáló ellenállások, és többszöri nagy áram miatt lehet értéket vesztettek, és most ezért csinálja ezt az erősítő.
Talán mégis szakihoz kéne vinni, mert kissé macerás ez a távgyógyászat.
Jó volna tudni a végfok felépítését, esetleg egy kapcsolási rajz, de mostanában nem dívik már ilyeneket adni a készülékekkel.
Nem vagyok egy nagy idős, de régen még zsebrádió mellé is adták a kapcsolási rajzot.
(#) Directors hozzászólása Ápr 7, 2009 /
 
Üdv!

Megépítettem ezt az erősítőt.Bővebben: Link"A Figure 1a"-t nem az első rajzot.
A 20k-s potival a a nyugalmi áramot lehet állítani ugye?
Ha igen akkor simán csak bekötöm a + ágba a multimétert áramerősség mérésre állítom és mérem míg 50mA nem lesz ugye?(Beállítom 50mA.ra a potival már ha azzal kell)

A "Figure 2" képen látható kapcsolás mi lenne?

Tudom oda van írva de nem vágom az angolt.
(#) Tomi20 válasza Directors hozzászólására (») Ápr 7, 2009 /
 
Heló

Igen, azzal a potival állítod be a nyugalmi áramot. A Figure 2 azt mutatja hogy hogyan kell módosítani a kimenő tranzisztorok bekötését, ha kisebb impedancián szeretnéd üzemeltetni. Könnyebben elfűti a teljesítményt két tranzisztor mint egy.
(#) szabónagymester válasza Directors hozzászólására (») Ápr 7, 2009 /
 
Hello!

A 2. ábra a végfokozat egy módosított felépítését szemlélteti. Egy rajz metszet, ha figyelmesen megnézed.
Fel is kaptam a fejem erre a megoldási módra, a quad405 vége hasonló kiépítésű. Párhuzamosan kapcsolt azonos ütemű tranzisztorok. ráadásul dc csatoltak ugyan úgy.

Ezt a 50mA-t honnan vetted? Átgördítettem a szöveget párszor, de 50mA-el nem találkoztam.

A trimer csuszkájához kösd sorba és úgy mérj. Ahogy leírtad. De igazság szerint nem feltétlen kell ez esetben a dokumentumra hagyatkozni, mert ez egy elvi kapcsolás, ideális (veszteség mentes) félvezetőket feltételezve..
A gyakorlatban sajna ez nem így van, és még ha a leírt értékre is állítod be, lehet nem lesz tökéletes, mert ha építési tapasztalatok alapján is lett dokumentálva, akkor is szinte lehetetlen, hogy ugyan olyan paraméterű félvezetőkkel építsd meg.
Ezért érdemes lenne szkóphoz beállítani.
Olvass kicsit vissza, nem túl rég, szó esett a keresztezési torzításról.
(#) Directors válasza Tomi20 hozzászólására (») Ápr 7, 2009 /
 
Hmm
Akkor valami nem jó mert kimeneten nálam 30V van a .
És ez micsoda?
Supply Voltage Quiescent Current
+/-35 V 20mA
Ezt hol kellene mérni?


szabónagymester
100mA-ra gondoltam nem tudom miért azt írtam. Talán már késő van.
(#) szabónagymester válasza Directors hozzászólására (») Ápr 7, 2009 /
 
A beállítást jó helyen gondolod de ha tudod, szkóphoz mérd be!
Kis jelű pár mV-os 1kHz-es szinusz jellel vezéreld meg, és figyelt a kimenetet.
Minél kisebb elcsúszás legyen a fél periódus átfutásánál, és ott van a jó munkapont.
Várd meg előtte hogy melegedjen az erősítő, mert ha hidegen állítod be, elmászik!
Esetleg nagyobb jellel is megvezérelheted, és ha tatja a beállított értéket, akár ki is cserélheted ellenállásra.

A többi kérdéshez meg én is fáradt vagyok már.
Minden második leütést elrontok. Azt hiszem készenléti állapotba helyezem magamat.
(#) hammer14 hozzászólása Ápr 8, 2009 /
 
Szabónagymester a hasonlatok nagyon jók akár egy magyar tanár!

Én értek minden hasonlatot! De akkor azt próbálnám magyarázni hogy az erősítőmre az van ráírva hogy
8-16ohm or A+B 16ohm! Nah én akkor rátettem a 8ohm-os hangfalakat amit bír gyárilag mert hát azz van ráírva! És hát így nem szabadna 75kg-emelésnél a 75kg tranzisztornak magára ejteni a súlyt! Kivéve ha van egy dilis tanár fölötte aki rákiált hogy dobd le nem bírod! Holott 2 évig birta! És még energia italt is adtam neki számítógép ventilátor formájában!

Ami a pl:ra igaz lenne az az hogyha 4ohm-os hangfalakkal terhelném,de nem így van!

Most akkor maradtak a következő választásaim hallgatom még el nem szál benne vmi és kicserélem azt ami elszállt! Ez nem fasza...

Elviszem egy szerelőhöz amire nincs lehetőségem! Vagy ha igen az csak ront a helyzetén itt Jászberényben. Vagy egy pszichológus segít megkeresni hogy hol melyik tesi tanár modja az hogy megállj! Jah a Jászberény körzetében van itt valami pszichológus a fórumról ahoz elviszem és meg is fizetem ha nem horribilis összeget kér.

Nem lehetséges hogy vmi ic vagy kondi elfáradt kiszáradt benne? És a megváltozott érték miatt kapcsol le?
(#) Tomi20 válasza hammer14 hozzászólására (») Ápr 8, 2009 /
 
A hangfaladat hogy kötöd rá? Egy csatornára, vagy hídba a két kimenetre?
(#) proli007 válasza hammer14 hozzászólására (») Ápr 8, 2009 /
 
Hello!
Előfordulhat, hogy az általad "keresett" kondi, pont a védelmi áramkörben gubbaszt és az erősítőnek kutya baja. De rajz nélkül, mérés nélkül nehéz még ötletet adni is... Esetleg Delfi-ben adnak választ rá.
üdv! proli007
(#) hammer14 válasza Tomi20 hozzászólására (») Ápr 8, 2009 /
 
A hangfalat simán kötöm a kimenetekre! Hídba kötést még nem próbáltam rajta. Azt se tudom hogy az pontosan hogy történik.. pedig jó lenne ha 2x160w tudnék kicsalni belőle a 4x80w helyett
(#) hammer14 válasza proli007 hozzászólására (») Ápr 8, 2009 /
 
Helló

A Delfi az mi hol van az? Mérni azt nem tudok azaz oszcilloszkópom az nincs.. Kapcsolási rajzot keresnem tiszta veszett ügy,eleve a google a yamaha A-500-ra alig ad ki valami találatot. :no:

Nem érdekel szétszedem most és átnézem! Ha a huawei netkártyámat meg bírtam tákolni majd csak ennek is megtalálom valami hibás alkatrészét.

mod. szamóca
(#) hammer14 hozzászólása Ápr 8, 2009 /
 
Olyat már találtam hogy:protection Gondolom itt az egész védelmi része mert itt van egy relé is.
(#) hammer14 hozzászólása Ápr 8, 2009 /
 
Találtam egy kapcsolási rajzot végre:http://www.kallhovde.com/yamaha/tricomp_scans/A-500.pdf
(#) szabónagymester válasza hammer14 hozzászólására (») Ápr 8, 2009 /
 
Nos!

A KÖVETKEZŐEKET CSAK SAJÁT FELELŐSÉGRE, MEGHIBÁSODÁS ESETÉN NEM VÁLLALOK FELELŐSÉGET!

Iktasd ki a reléket. Hidald át. Ha kicsit komolyabban értel hozzá, az egyenáramú tálágakba iktass sorba 1-1 nagy teljesítményű autó fényszóró izzót. Ez fel veszi a túláramot, és elvileg megvédi az erőlködőt a jobblétre szenderüléstől.
Kezd fokozatosan terhelni a szokott terhelésen. Ha a lámpa nem pilácsol, és az erőlködő is muzsikár csutkán, akkor a védelmed szívat, és ki herélheted nyugodtan.

Hangsúlyoznám még egyszer a fokozatosságot! Ne rögtön ad oda neki az össz kakaót!
Csak finoman kortyonként, és még ha meg is sütöd a szádat, de a torkod (erőlködőd) nem égeted le.

Magyartanár? Hm.... Ennyire meglátszana rajtam az a 15 év versírás?
(#) hammer14 válasza szabónagymester hozzászólására (») Ápr 8, 2009 /
 
Nah király! Az ötlet jókor jött mert pont szét van szedve!
(#) hammer14 válasza szabónagymester hozzászólására (») Ápr 8, 2009 /
 
Ha kicsit komolyabban értel hozzá, az egyenáramú tálágakba iktass sorba 1-1 nagy teljesítményű autó fényszóró izzót.

Nah ezt nem értem... Addig oké hogy van benne 1 db relé ott azt áthidalom hogy ne kapcsoljon semmit hanem direktbe mennyen végig. A hangfal kimenetre tegyek akkor 12v os 60w os autó fényszórót? Mert az a legnagyobb itthon.
Következő: »»   275 / 2501
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem