Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Elektronikában kezdők kérdései
- Ez a felület kizárólag, az elektronikában kezdők kérdéseinek van fenntartva és nem elfelejtve, hogy hobbielektronika a fórumunk!
- Ami tehát azt jelenti, hogy a nagymama bevásárlását nem itt beszéljük meg, ill. ez nem üzenőfal!
- Kerülendő az olyan kérdés, amit egy másik meglévő (több mint 17000 van), témában kellene kitárgyalni!
- És végül büntetés terhe mellett kerülendő az MSN és egyéb szleng, a magyar helyesírás mellőzése, beleértve a mondateleji nagybetűket is!
Lapozás: OK   475 / 3962
(#) wg_kezdo válasza proli007 hozzászólására (») Ápr 9, 2009 /
 
Üdvözlet!
Na átnézem még egyszer.
Egy tápom van csak így csak a 8-as GND láb kapott belőle.
A multihoz ennyire nem értek azt hittem jó lesz. Teszek valami kütyüt a helyére.
A logikájánál elvileg jónak kell lennie, de azért még megnézek más rajzot is.

Az általad belinkelt rajzot tekintettem irányadónak a lábaknál csak nem vagyok benne biztos mert nem tudom, hogy a rövidebb vonal melyik lábat jelenti 3D-ben ., ez így most azt jelenti, hogy a multiwatt15 helyett a feliratok vannak?
Nekem még sajnos ez a legnagyobb gondom, hogy beazonosítsam a lábakat .
(#) proli007 válasza wg_kezdo hozzászólására (») Ápr 9, 2009 /
 
Hello!
Hát a 8. láb a GND(-0V), a 9. a logikai tápfesz (+5V).
De ha 4. lábra nem adsz feszültséget, akkor az életbe nem fog működni a H-híd...
"VS Supply Voltage (pin 4) Operative Condition VIH +2.5...46 V"

Amúgy 3D ide-oda, elég logikusan a szélső láb, az első. Hiszen nincsenek fedésben a lábak...
üdv! proli007
(#) wg_kezdo válasza proli007 hozzászólására (») Ápr 9, 2009 /
 
A 4-esre adtam szintén 5V-ot ugyanarról a tápról.
Igen magam is így gondoltam, de az utolsó általam logikusnak gondolt lábkiosztásos bekötésnél 1 napom ment el arra, hogy rájöjjek mit is rontottam el és valóban nem úgy kellett fordítani a tranyót ahogy én tettem.

A képet köszönöm így már egyértelmű.
(#) karirobi hozzászólása Ápr 9, 2009 /
 
sziasztok

a napokban megrázott a házi szivattyú
ennek a márkája gartenjet 750 TIp .
nedves lehetett, mert ráment a víz én meg beakartam kapcsolni és akkor megrázta a kezemet
áthúzott vagy mi lehetet a gond?

mekkora áramot kaphattam?
lehet- valami bajom?
nagyon megijedtem és inkább rázás volt mit csípés, de nem maradtam az áramkörbe
van ezeknek IP védettségük?
mintha el lenne zsibabdva még a karom

köszi a segítséget, kicsit parázok


(#) p_istvan válasza karirobi hozzászólására (») Ápr 9, 2009 /
 
Szervusz!

Egy EKG nem ártana!

A szivattyúnak nem lenne szabad a ráfröccsenő víztől ráznia...
Nincs: ÉV relé? Védőföldelés?

Jobbulást: P István
(#) adamisbalint válasza proli007 hozzászólására (») Ápr 9, 2009 /
 
szia
hogy gondoltad a sorbakötést?
lerajzolnád?
köszi
(#) karirobi válasza p_istvan hozzászólására (») Ápr 9, 2009 /
 
hali

köszi a választ
szerintem se kellene rázni egy kis nedvességtől

nincs év relé, kismegszakító van vagy 12, de nem oldott le egyik sem
és szikra sem volt csak rázott a kapcsolónál, pedig az műanyag

köszi

(#) proli007 válasza karirobi hozzászólására (») Ápr 9, 2009 /
 
Hello!
Áramütés esetén elvileg kötelező orvoshoz fordulni. Mert akár szívritmus zavart okozhat , vagy vérrögöt. Utólag is lehet belőle probléma. Ez egy EKG-t takar, ahogy István is írta és fél-egynapi megfigyelést.
Nem megijeszteni akarlak, (sőt nem is szabad, mert annak esetleg több a káros hatása) csak ez a szabály.
A gyakorlatban általában inkább eltusolják a dolgot, főleg az öreg szakik.
De első az ÉV relé, és vizes cuccot nem üzemeltetünk! Kiszárítjuk és szigetelési ellenállást mérünk rajta.
üdv! proli007
(#) proli007 válasza hüblerattila hozzászólására (») Ápr 9, 2009 /
 
Hello!
Sőőt... Lehet pont a kondival és a diódával készült benne a tápfeszültség.
üdv! proli007
(#) p_istvan válasza karirobi hozzászólására (») Ápr 9, 2009 /
 
Lehet hogy rossz a kapcsoló tömítettsége és befolyt a víz.

Az ÉV relé ugyan nem óv meg mindentől, de sokszor jó szolgálatot tehet. Új házaknál már beépítik. Ha még nincs akkor nem pénzkidobás felszereltetni.
Üdv.
(#) karirobi válasza proli007 hozzászólására (») Ápr 9, 2009 /
 
tegnap előtt volt, tehát az egy nap már eltelt elvileg
és be is kellene feküdni egy napra?

(#) karirobi válasza p_istvan hozzászólására (») Ápr 9, 2009 /
 
és ha befolyt a víz akkor milyen mértékű áramütés lehetséges?
(minden az eredeti elvileg a szivattyún)

köszi
(#) proli007 válasza adamisbalint hozzászólására (») Ápr 9, 2009 /
 
Hello!
Valami ilyen rém egyszerű dologra gondoltam. Ha túl nagy lenne az áramfogyasztása, akkor egy kondenzátorral párhuzamosan kötött ellenállással korlátozható. (telefon hallgató esetén nem kellene a trafó sem)
De a puding próbája az evés...
üdv! proli007

Telefon.png
    
(#) p_istvan válasza karirobi hozzászólására (») Ápr 9, 2009 /
 
A 230V érintése életveszélyes!
Az áram nagysága a vízben megtett úttól, a víz szennyezettségétől és menyiségétől függ. Elég széles határok között mozoghat, de épp elég nagy lehetett, mert
ahogy írod még mindig zsibbad a karod... Nem ijesztgetésből mondom, de lehet hogy szerencséd volt.
De meg kellene az a szivattyút jobban vizsgálni, például hogy nincs-e testzárlata ! Mert nem feltétlen a kapcsoló belsejéből jött az áldás, főleg ha a védőföld esetleg nem jó.
Nem kell ezen annyit tépelődni, reggel el kell menni a házorvoshoz, egy EKG nem fáj!
Üdv:
(#) wg_kezdo hozzászólása Ápr 9, 2009 /
 
Távolság érzékelőt szeretnék csinálni robothoz.
Csináltam már egy olyat ami 36khz infra leddel és egy szűrővel ellátott érzékelővel szépen érzékelte is, de sajnos ezt nem lehet (vagy nemtudom) állítani. Így a 30cm-re lévő akadályt is érzékeli:
SFH 5110-36 Infra vevő, fotodióda + szűrő 36 kHz
Ezzel csináltam, a jelet meg egy AVR hozta létre.

Mivel más megoldást nem látok arra gondoltam, hogy sima fototranyóval állok neki, de itt jön a szűrő és az állíthatóság kérdése.
Ha jól tudom a fenti alkatrész a változást érzékeli vagyis mind1 neki, hogy milyen világos vagy sötét van, ha 36khz-vel változik ez egy bizonyos mértékben akkor állapotot vált.
És szintén gondolom nekem ezt a változási tényezőt kéne szabályozni, hogy pontosítsam a távolságot?
Érdemes elkezdeni a szűrő kapcsolásokat nézegetnem, ha 1-3cm-re akarok az akadályt érzékelni vagy infrával ez nem megoldható?
(#) adamisbalint válasza proli007 hozzászólására (») Ápr 9, 2009 /
 
köszi
(#) proli007 válasza wg_kezdo hozzászólására (») Ápr 9, 2009 /
 
Hello!
Miért nem az adó teljesítményét csökkented. És valami csővel irányítani, hogy egymást az adó és a vevő ne lássa. Ha fordítva lenne a dolog, az nagyobb probléma lenne szerintem.
A kézszárítóban használnak valami ilyen összetett optikát ami a lelke a készüléknek. Csak a visszavert jelet veszi.
üdv! proli007
(#) brezinajanika hozzászólása Ápr 9, 2009 /
 
Kb két órája vettem észre,hogy az alaplapon van LPT port csak nincs kivezetve.Ha én kivezetem egy aljzattal akkor menni fog normálisan vagy kell még neki valami?
(#) Flatlander hozzászólása Ápr 9, 2009 /
 
Sziasztok!
Tudna valaki abban segíteni hogy egy pc tápot hogy lehet életrekelteni?Nem a régi hanem az új amit az alaplap kapcsol be.Azhiszem valamelyik ágát kell terhelni de nemtudom biztosan.
(#) gg630504 válasza brezinajanika hozzászólására (») Ápr 9, 2009 /
 
IBM PC-nél a BIOS-ban
*
** le lehet tiltani
** lehet engedélyezni néhány i/o címmel és megszakítással
* be lehet állítani az üzemmódját
** SPP
** EPP
** ECP
** ECP+EPP
Például az én lapdigitalizálómnak EPP kell.
(#) Flatlander válasza Flatlander hozzászólására (») Ápr 9, 2009 /
 
Nah szórakoztam kicsit összekötözgetésekkel és elindult,igaz találtam kb 3lehetőséget amelyiknél megy Egyiknél viszont a hűtőventi nagyon lassú volt.
(#) brezinajanika hozzászólása Ápr 10, 2009 /
 
Ez nem IBM hanem asus
(#) bladika válasza Flatlander hozzászólására (») Ápr 10, 2009 /
 
Szia!

A kapcsoló szálat földre kell húzni.
Itt megtalálod, hogy melyik az és írja is, hogy földre kell húzni!
Bővebben: Link

De ahhoz, hogy menjen is, az 5V os ágat terhelni kell! Mondjuk egy 12V-os izzóval!
(#) Flatlander válasza bladika hozzászólására (») Ápr 10, 2009 /
 
Én kötöztem össze valamit és elindult,és nem is melegszik.Amugy egy akksis csavarozót kötöttem rá ahoz kéne mert így 6amperral elég jól megy,csak hirtelen terhelésnél lekapcsol a táp.
(#) Szárnyas válasza brezinajanika hozzászólására (») Ápr 10, 2009 /
 
Igen, működni fog, nem kell semmi több hozzá.
(#) wg_kezdo válasza proli007 hozzászólására (») Ápr 10, 2009 /
 
Az elválasztást már próbáltam meg a csövet is, de azért még próbálkozom vele.
A led fényereje viszont jó ötlet lehet, de pwm-el azt nehéz megvalósítani gondolom, hogy még villogjon is 36khz-vel .
Lehet berakok egy nagyobb előtét ellenállást vagy egy potit.
(#) bodnar00 hozzászólása Ápr 10, 2009 /
 
Hello! Egy trafóról hogyan tudnám megállapítani hogy hány ampert tud leadni? Köszönöm előre is.
(#) Norberto válasza bodnar00 hozzászólására (») Ápr 10, 2009 /
 
Elsődlegesen a szekunder-huzal keresztmetszetéből/átmérőjéből lehet következtetni, bár az eredményként kapott szám biztosan nagyobb, mint a valós áramérték. Ugyanis a huzalokat túl szokták méretezni...

Ezen kívül függ még a trafó vasmagjának méreteitől is, illetve annak anyagjellemzőjétől is.
(#) desz hozzászólása Ápr 10, 2009 /
 
Üdv! Látom az előző kérdés is a trafókkal kapcsolatos volt, akárcsak az enyém most:
Szeretnék egy-egy 10-15 VA Körüli, 24 V szekunder-oldali feszültséggel bíró transzformátort összerakni. Ehhez rendelkezésre áll itthon vas ( Ami hegesztés útján fog maggá összeállni) , lakk és lágyvas drót. Véleményem szerint az utóbbi is megfelelne a tekercsek anyagául, ha megfelelően szigetelem a lakkal , csak gondolom a kissé silányabb vezetőképessége miatt kevesebb A-fog tudni a trafó. A drót átmérője nem több 0,4-5-6 mm-nél. Mit gondoltok, működne ez ebben a formában. Valamilyen képletet és állandókat szívesen olvasnék a válaszaitokban. Kösz szépen
(#) hüblerattila hozzászólása Ápr 10, 2009 /
 
Sziasztok! Megvettem a kapcsoláshoz az alkatrészeket, és azt akarom kérdezni hogy tantál kondi helyett használhatok sima elektrolit kondit? Vagy mindegy hogy milyen kondit használok csak az értéke legyen ugyanaz meg a feszültsége? És vettem egy 470nf 275 v váltófeszültségű kondit de x2 helyett csak x1- est kaptam, ebből lehet valami baj? Köszönöm a segítséget üdv!
Következő: »»   475 / 3962
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem