Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Elektronikában kezdők kérdései
- Ez a felület kizárólag, az elektronikában kezdők kérdéseinek van fenntartva és nem elfelejtve, hogy hobbielektronika a fórumunk!
- Ami tehát azt jelenti, hogy a nagymama bevásárlását nem itt beszéljük meg, ill. ez nem üzenőfal!
- Kerülendő az olyan kérdés, amit egy másik meglévő (több mint 17000 van), témában kellene kitárgyalni!
- És végül büntetés terhe mellett kerülendő az MSN és egyéb szleng, a magyar helyesírás mellőzése, beleértve a mondateleji nagybetűket is!
Lapozás: OK   484 / 3971
(#) nagy_david1 válasza proli007 hozzászólására (») Ápr 18, 2009 /
 
Hello!
Újracsináltam az egész kapcsolást és igazad volt, valahol az érintkezéssel/cínezéssel lehetett a baj, mert tökéletesen működik most. De mostmár a közben felmerült 2 kérdésemre is rákérdezek, ha nem baj. Pl most a kapcsolást ha 12V-rol járatom akkor ha csak terhelés nélkül mérem akkor elérek 10,2V-t de ahogy leterhelem egyből leesik 9,6V körülire, viszont pl 9V alatt már tökéletesen tartja a beállított értéket (kb 5mV ingadozás, de az eddigi 100-hoz képest remek azthiszem). Na de az első kérdésem pont ez lenne, hogy pl 12V-nál nem lehet elérni a 10V-ot terhelés alatt is? (pont ezért mert mondtad hogy a műveleti erősítő kijövete is kisebb mint a tápfesz + a tranzisztor is elvesz) Vagy pl ha már a BD-t egy BC-vel megverzérelném már működne, me annyira nem terhelném le az ic-t? Vagy ugyanez a mese lenne mert amint irtad sokhelyen esik a feszültség. Nemtudom értedé mire gondolok. A második kérdésem meg az hogyha beteszem az erősítő kapcsolást akkor az mire jó, vagyis mi mindenre szolgálhat ha bővítem azzal, mivel változik meg a működése pl egy konkrét esetben? Köszönök mindent
(#) Szebence válasza (Felhasználó 13571) hozzászólására (») Ápr 18, 2009 /
 
Szia Zoli!

Ezzel kapcsolatban nekem is lenne kérdésem...
Én is PC tápot szeretnék használni, hogy meghajtson 1-2 áramkörömet, pl dc motorok, lézer, ütemvezérlő... Kb így az egész 1A-ert vesz fel. Ha csaka lézert kapcsolom rá, akkor még rendben is van... ha már a motorokat is, akkor elkezd sisteregni a táp, ha még valamit rákapcsolok, akkor meg mégjobban sistereg, nem is használtam így. Mi lehet az oka? Én az 5V-os ágra egy ellenállást raktam csak.
A 12V-os ágra nekem is kellene kondikat rakni? Vagy mitől sistereghet. (alapból, PC-ben jól működött, mikor kivettem)
(#) Axel válasza Imi65 hozzászólására (») Ápr 18, 2009 /
 
Elfelejtettem de hozzátenném, hogy a nyitófeszültség biztosított. A LED-et már elég jól ismerem.
(#) Soulskater hozzászólása Ápr 18, 2009 /
 
Sziasztok!
Szerintetek irfz24n FET-el tudok kb 4.5-5v al 8-9 V-ot kapcsolni?

Köszönöm!
(#) Szebence válasza (Felhasználó 13571) hozzászólására (») Ápr 18, 2009 /
 
Értem, felírom magamnak és ha odajutok megcsinálom.
Köszi a segítséget.
(#) ottobacsi válasza (Felhasználó 13571) hozzászólására (») Ápr 18, 2009 /
 
Ok! Köszi a segítséget!
(#) szikora hozzászólása Ápr 18, 2009 /
 
nem megy az auto nincs benne erö pörög afordulatszámerö az auto pedig nem halad nem tudtok segiteni köszi
(#) e-sporadic hozzászólása Ápr 18, 2009 /
 
Sziasztok. mA741C-s IC-vel kellene egy kapcsolást összeállítanom (offset kompenzálás mérése).

A mA741C-hez van lábkiosztásom, csak nem vagyok biztos, hogy a kapcsolási rajzba melyik lábat hova kell berajzolnom.
Köszi.
(#) Istike88 válasza e-sporadic hozzászólására (») Ápr 18, 2009 /
 
Elvileg így kell!
(#) e-sporadic válasza Istike88 hozzászólására (») Ápr 18, 2009 /
 
Kösz.
(#) dome69 hozzászólása Ápr 18, 2009 /
 
van 1 nicekapurendszerunk és vetem 1 pot táv irányitot és hozá szeretném hangolni csakk nem tudom hogy kell h-21 irányitotvetem.kérlek segitsetek! köszönöm elöre is.
(#) SzervízMacska válasza dome69 hozzászólására (») Ápr 18, 2009 /
 
Most ezt próbáld meg 1 kissé magyarabbul leírni, hogy meg is értsük, és kedvünk is legyen válaszolni!
Ezzel az írásmóddal nem leszel itt hosszú életű.
(#) kiskacsa2009 hozzászólása Ápr 18, 2009 /
 
Sziasztok!
Valaki ennek meg tudná mondani a lábtávolságait?
Bővebben: Link

Válaszotokat előre is köszi!
(#) brezinajanika hozzászólása Ápr 18, 2009 /
 
A bc141-et mivel tudnám helyettesíteni?
(#) lauber hozzászólása Ápr 18, 2009 /
 
hello csak azt szeretném kérdezni,hogy van egy hagyományos végfokom és ha bemeneti jelet akarok neki adni a és b oldalon és van rajta 6,3-as jack és xlr bemeneti lehetőség akkor egyszerre mind a kettőn kell neki adni a jelet vagy elég csak az egyiken amelyiken éppen lehetséges,
köszi
(#) nagy_david1 válasza kiskacsa2009 hozzászólására (») Ápr 18, 2009 /
 
Szia!
Ha így gondoltad akkor itt van.

pt10lv.jpg
    
(#) feki00 hozzászólása Ápr 18, 2009 /
 
Üdv!
Egy kicsit elbizonytalanodtam ezért szeretném a segítségeteket kérni.
Van egy "puskás-trafóm" 2x110V primer és 2x15V szekunder. Azt írja hogy egy 125mA biztosíték kell a primer oldalra, kérdésem hogy ez mindegyik 110V tekercsre értendő?
A primer oldalt természetesen 220Vról szándékozom használni, akkor milyen biztosítékkal használjam?

Előre is köszönöm a válaszokat, kellemes napot mindenkinek!
(#) uli válasza feki00 hozzászólására (») Ápr 18, 2009 /
 
Hello!
A két tekercset sorba kötöd egymással és egyetlen 125 mAos biztosítékot használsz. ( azthiszem Ohm bácsi törvénye, hogy soros kapcsolásnál az áramerőssíég mindenhol ugyanannyi.)
uli
(#) feki00 válasza uli hozzászólására (») Ápr 18, 2009 /
 
Köszönöm szépen, elsőre én másra gondoltam de akkor úgy lesz ahogy javasoltad.
Süssön rád a nap
(#) proli007 válasza nagy_david1 hozzászólására (») Ápr 18, 2009 /
 
Hello!
Mint ha ezt írtam volna..
Idézet:
„Tehát ennek a kapcsolásnak a kimenő feszültségének 2V..9V között kell lenni ahhoz, hogy normálisan működhessen az IC. (és általános OPA esetén, a bemeneti feszültség sem közelítheti meg a tápfeszültséget)”


Amúgy most lassan tervezünk egy labortápot? Vagy mi a cél? Mert mindjárt az lesz a bajod, hogy nincs benne áramkorlát...
Idézet:
„Azt is figyelembe kell venni, hogy átlagos műveleti erősítők kimenete nem képes megközelíteni a tápfeszültséget, csak 1..2V maradék feszültséggel.”

Tehát először is el kell dönteni, mit szeretnél készíteni, milyen paramétereket akarsz a kapcsolástól (táptól). Ehhez meg kell változtatni a megfelelő kapcsolást, és hozzá illeszkedő IC-t kell alkalmazni. Nyilván a tranzisztor földelt kollektoros kapcsolása nem megfelelő, ha a 12V-ot meg akarod közelíteni. Legjobban a földelt emitteressel lehet, és nem tranyóval, hanem Fet-el....
A feszültség erősítés, például akkor szükséges, ha a kimeneti jel nagyobb mint a referencia feszültség értéke. Másodsorban a feszültség leosztás miatt (ami aztán meghatározza az erősítést is egyben), ha a kimeneti feszültség megközelíti a tápfeszültséget, akkor is az IC bemenete alacsonyabb feszültségen maradhat, azaz a működési tartományán belül lehet.
üdv! proli007
(#) proli007 válasza szikora hozzászólására (») Ápr 18, 2009 /
 
Hello!
Tedd sebességbe!
Erről a hozzászólásról, egy régi vicc jut eszembe.
Bemegy a pali az ajtón, és elő vesz egy táblát. "Bankrablás!"
A vele szemben álló is elővesz egy táblát. "Hentesüzlet"

üdv! proli007
(#) proli007 válasza kiskacsa2009 hozzászólására (») Ápr 18, 2009 /
 
Hello!
Esetleg a katalógussal nem szimpatizálsz?
üdv! proli007
(#) proli007 válasza brezinajanika hozzászólására (») Ápr 18, 2009 /
 
Hello!
Szinte soha nem egy tranyót helyettesítünk egy másikkal, hanem egy kapcsolásban alkalmazott eszközt, egy másikkal. A különbség az, hogy az alkalmazás fogja meghatározni az eszközzel szemben támasztott igényt. Aztán, hogy a félvezető melyik paraméterét használja ki a kapcsolás, az már a tervezőtől függ. Ezt azért írom, mert pld. ha nincs kihasználva a BC141 100V-os feszültsége, akkor alkalmazható helyette a BC301. Ha ki van használva, akkor nem...
De pld. itt összevetheted a hasonlóságot és az igényeidet.
üdv! proli007
(#) pocok123 hozzászólása Ápr 18, 2009 /
 
A kérdésem az lenne ha pl 2 db (darabonként 12v és 700mAh) akkut sorba kötnék akkor volna 24 voltom elvileg , de abba nem vagyok biztos hogy az Amper is összeadódik.
A választ köszönöm.
Ez egy igen alap kérdés, de még csak most tanulok elektrotechnikát.
(#) Báddzsó válasza pocok123 hozzászólására (») Ápr 18, 2009 /
 
Szerinted mi a válasz?
(elárulom: az nem adódik össze.)
Amúgy meg: :google:
Vegyél egy könyvet ha igízán érdekel az elektronika, vagy keress leírásokat az interneten, hidd el fogsz találni, mondjuk kezd itt a HE-n.
(#) Moderátor hozzászólása pocok123 hozzászólására (») Ápr 18, 2009
 
Idézet:
„Akkullázorok összekötése”
c. téma (hogy lehet így elírni) ide áthelyezve.
Ha már alapkérdés, tessék szétnézni, keresni az oldalon, hogy van-e már olyan téma, ami alapdolgokkal foglalkozik.
(#) proli007 válasza lauber hozzászólására (») Ápr 18, 2009 /
 
Hello!
Üdv. a fórumon!
Nem tudjuk, milyen erősítőről van szó, de természetesen egy bemeneten elég vezérelni. Mi értelme lenne annak, ha két bemenetről vezérelnéd?
A két bemenet vélhetően az eltérő csatlakozás miatt van kialakítva rajta. Ha így van, akkor a következő lehetőségek vannak.
- Egyszerűen párhuzamosítva vannak a csatlakozók, vagy jelszintnek megfelelő osztón keresztül kapcsolódnak egymáshoz.
- Van rajta választó kapcsoló, amivel a két bemenetet kapcsolhatod a végfokra.
- Külön szint szabályzóval állíthatod a jelet a két bemenetről. Ebben az esetben "keverni" is lehet az erősítővel.
- Előző megoldások variációi.
(Sajnos nekem nem sikerült egy mondatban válaszolni..)
üdv! proli007
(#) pocok123 hozzászólása Ápr 18, 2009 /
 
Google a barátom
Ha sorosan kötöm akkor összeadódik a V de az A marad az alap
Ha párhuzamosan kötöm akkor az A adódik össze és a V marad az alap.
(#) kobold válasza pocok123 hozzászólására (») Ápr 18, 2009 /
 
Nem adódik össze, úgy van.
Az akkumulátornak van belső ellenállása, tehát hiába lesz kétszer akkora a nyugalmi kapocsfeszültség, kétszer akkora lesz az eredő ellenállás is (azonos akkukat feltételezve), vagyis a maximális áramérték nem változik. Nézd át ezt a cikket, pont benne van a bővebb magyarázat, illetve egy másik cikkből sem árthat szemezgetni, ha most kezded.
(#) didyman válasza feki00 hozzászólására (») Ápr 18, 2009 /
 
És arra is figyelsz, hogy a rajznak megfelelően kösd össze a primereket, hogy az áram ne ellenkező irányú mágneses teret gerjesszen a két tekercsben.
Következő: »»   484 / 3971
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem