Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Elektronikában kezdők kérdései
- Ez a felület kizárólag, az elektronikában kezdők kérdéseinek van fenntartva és nem elfelejtve, hogy hobbielektronika a fórumunk!
- Ami tehát azt jelenti, hogy a nagymama bevásárlását nem itt beszéljük meg, ill. ez nem üzenőfal!
- Kerülendő az olyan kérdés, amit egy másik meglévő (több mint 17000 van), témában kellene kitárgyalni!
- És végül büntetés terhe mellett kerülendő az MSN és egyéb szleng, a magyar helyesírás mellőzése, beleértve a mondateleji nagybetűket is!
Lapozás: OK   489 / 3965
(#) tibiajaj válasza proli007 hozzászólására (») Ápr 24, 2009 /
 
Köszi az infót néked is!
(#) lgyk válasza hammer14 hozzászólására (») Ápr 24, 2009 /
 
Hi!

Elvileg lehet helyettesíteni TL062-es műveleti erősítővel (ezek nem tranzisztorok, hanem integrált áramkörrel megvalósított műv. erősítők) lábkompatibilisek, nagyjából hasonló paramétereik vannak.
(#) hammer14 válasza lgyk hozzászólására (») Ápr 24, 2009 /
 
Köszönöm szépen a villámgyors választ!
Ha ez műveleti erősítő már pedig az.. Akkor 1 jó nagy hülyeséget mondtam az eladónak hogy tranzisztor kértem. De az se volt sokkal okosabb mert nyugodt arcal rendelte nekem meg és ki sem javított...(vagy nem is akart velem vitázni) Sebaj holnap meg is építem.
(#) Vacok hozzászólása Ápr 24, 2009 /
 
Sziasztok!
Az kivitelezhető, hogy építek két mono fm transmittert ugyanarra a frekvenciára, az egyikbe a jobb oldali jelet, a másikba a bal oldali jelet adom, aztán rádión sztereoként jönne be?
(#) sprofan válasza VRubenX hozzászólására (») Ápr 24, 2009 /
 
Köszi!
Ez azért egyszerűbb mint gondoltam.....

hammer14
Ha Bővebben: Link erre gondolsz, akkor vigyázz, mert a kapcsolási rajz és a nyákrajz külömbözik egymástól! De még a kapcsolási rajz és beültetési rajban is van egy két külömbség (plusz kondik, néhol más értékek stb..)
(#) kendre256 válasza Vacok hozzászólására (») Ápr 24, 2009 /
 
Nem.
Egymást zavarnák, egyik csatornát sem hallanád.
(#) nagy hoho válasza kendre256 hozzászólására (») Ápr 24, 2009 /
 
Helló ! Az LM 317-et számtalan esetben használtam már de az eszembe sem jutott,hogy van negatív változata is.
Köszönöm a segítségedet.
(#) nagy hoho válasza proli007 hozzászólására (») Ápr 24, 2009 /
 
Hello ! Értem . Köszönöm szépen !
nagy hoho
(#) nagy_david1 hozzászólása Ápr 24, 2009 /
 
Hello!
Azt szeretném megtudni hogy az átlátszó 3mm és 10mm-es LED-ek átlagban hány mA-t fogyasztanak. Az a baj rendeltem párat a 10mm-esből de semmi adatot nem tudok róla így 20mA-nál többet nem merek nekik adni, azért ennyi mert az 5mm-es átlátszó LED-ek nagyon nagy többsége 20mA-t fogyaszt. Általában kérdezem hogy mennyit fogyaszthatnak ezek a jószágok (nem 0,5 wattos meg hasonló "nagy kaliberű" ledek mik általában 150mA fölött fogyasztanak, hanem egy átlagos nagy fényerejű 10mm-es LED). Köszönöm előre is válaszotok.
(#) bbalazs_ válasza nagy_david1 hozzászólására (») Ápr 24, 2009 /
 
A kerdes nem ertelmes ugyan (mennyit fogyaszt egy 4m-es auto?), de megprobalok valaszolni.
Az 5mm-esek altalaban 20-asok. A 10-esbol amiket en ismerek, van 20mA-es es 50mA-es is. Ranezesre nem hiszem, hogy el lehetne donteni. Ha egyet hajlando vagy felaldozni, akkor mondjuk adj neki 40mA-t, ha azzal elvan egy oraig, akkor 50-es, ha elpukkan, akkor 20-as volt.
Vagy adj neki 20-at es ha elegedett vagy a fenyevel, akkor ennyi.
De biztosat csak adatlap alapjan lehet mondani.

Ettol fuggetlenul RENDELTEL, tehat azert tudnod kellett volna, hogy mit veszel... valami szama csak volt, nem?
(#) maTaKee válasza bbalazs_ hozzászólására (») Ápr 25, 2009 /
 
Idézet:
„mennyit fogyaszt egy 4m-es auto?”

hát szerintem függ még attól is, hogy milyen típusú (BMW, mercedes, micsu , opel...) meg a benne lévő motortól is...
(#) nagy_david1 válasza bbalazs_ hozzászólására (») Ápr 25, 2009 /
 
Semmi adat nem volt, épp ezért csak 2Db-ot rendeltem, s csak próbából egy nagyobb rendelésem mellé (egyúttal). Csak annyit írt hogy 10mm, kék, átlátszó, és még kommenteket se írtak mellé miből következtetni lehetne. Most 3V-on járatom minél a 20mA-t veszi fel. Legtöbb helyen más oldalakon is kb ilyen tartományban határozzák meg működésüket, úgy hogy lehet nem kockáztatok s megfogadom tanácsod mert így is elég erősen világít.
(#) sector99 hozzászólása Ápr 25, 2009 /
 
Sziasztok !

Lehet, hogy nem is idevaló a kérdés, vagy nagyon OFF, de azért megkockáztatom:

Van egy laptop, amibe beledőlt......az ÉTOLAJ

A kérdés: szerintetek van-e arra esély, hogy valamilyen módon kitakarítsam ? Oldószer, ami a ragacsos étolaj maradványt kiszedi ??(és persze a műanyag alkatrészeket nem eszi meg....) A nagyobb gond az, hogy a billentyűzet fóliái közé is befolyt.

....de hátha valakinek van ötlete......
KÖSZÖNÖM és sorry ha nem ide illő a kérdés !(egy pici köze azért van az elektronikához...)
(#) VRubenX válasza sprofan hozzászólására (») Ápr 25, 2009 /
 
Igen egy sima feszültség osztó

egyébként pár éve én is megcsináltam ezt az alul áteresztő szűrőt amit hammer14 épít tényleg voltak problémák vele de azért működött a végére.
(#) proli007 válasza nagy_david1 hozzászólására (») Ápr 25, 2009 /
 
Hello!
Idézet:
„Most 3V-on járatom minél a 20mA-t veszi fel”

Bocs, de nem tudom szó nélkül megállni.
A helyes fogalmazás, hogy 20mA nyitóáram mellett 3V a diódán eső feszültség.
Ha így értetted, akkor, csak slamposan fogalmaztál. De mivel itt sokan a válaszokból vonnak le következtetéseket, így ez a kijelentés helytelen.
A Led-eket nem feszültségről járatjuk, a közel négyzetes feszültség-áram nyitókarakterisztikájuk miatt. És a nyitófeszültséget a hőmérséklet is befolyásolja (közel úgy mint egy mezei diódánál). Mert ha 3V-ról éppen 20mA-t venne fel, akkor 3,1V-ról, lehet már 50mA-t. Tehát tisztességes alkalmazás esetében, mindig illik előtét ellenállást, áramgenerátort használni.
Az előtét ellenállás értékébe, esetenként a meghajtó áramkör forrásellenállása, vagy az áramforrás belsőellenállása is benne foglaltathat, de mivel ez sok esetben nem határozható meg korrekt módon (változhat), ezért ennek tényét illik a tervezéskor figyelembe venni.
üdv! proli007
(#) titi válasza sector99 hozzászólására (») Ápr 25, 2009 /
 
Hali!
Van olyan tisztító folyadék, ami elektromosan nem vezet, direkt elektromos dolgokhoz.
Még tizenegynéhány éve találkoztam vele melóhelyen.
Kipróbáltuk, egy kávédaráló motorját raktuk bele, miközben áram alatt volt, forgott, és közben nyugodtan nyulkálhattunk a folyadékban.
Már nem emlékszem pontosan, de valami Xintex, vagy ilyesmi volt a neve. Persze biztos nem olcsó, de gondoltam azért megosztom veled az infót.
A konyhában neteztél, vagy a gépen sütöttél?
(#) proli007 válasza (Felhasználó 13571) hozzászólására (») Ápr 25, 2009 /
 
Hello!
Annyit még tegyünk hozzá, hogy célszerű az aksikhoz kapható sótlan vizet használni, az után nincs vízkőképződés. (Sajnos gyanta foszlányok vannak benne, ezért lehet szűrni is kellene)
Viszont meg kellene nézni, mit érhet víz és mit nem, mert lehet az olaj büdös de kevesebb gondot okoz, mint a víz. És ha üzemközben a víz ott marad valahol, akkor előbb-utóbb "szétgalvanizál", vagy megkorrodál valamit.
Valaha jó tapasztalataim voltak a K6 típusú "keréktárcsa tisztító spray-vel. Zsiradékokat szépen oldja, és nyomtalanul távozik. De tisztításnál alapszabály a próba olyan helyen ahol "nem fáj".
üdv! proli007
(#) nagy_david1 válasza proli007 hozzászólására (») Ápr 25, 2009 /
 
Hello!
Bocsánat a helytelen fogalmazásért, igazad van, én fogalmaztam rosszúl. Ettől eltekintve épp azért írtam a legelső hozzászólásomban/kérdésemben csak mA értékeket mert tudom hogy a LED-ek árammal működnek és nem feszültséggel és előtét ellenállás is volt és úgy mértem a dolgokat.
(#) sector99 válasza (Felhasználó 13571) hozzászólására (») Ápr 25, 2009 /
 
KÖSZÖNÖM !!!

és Neked is titi !!!
(#) Bulldog1796 hozzászólása Ápr 25, 2009 /
 
Hello!
Szerintetek mit tudnék csinálni 24db 2sd2091-es darlington tranzisztorral?
(#) mex válasza Bulldog1796 hozzászólására (») Ápr 25, 2009 /
 
Léptetőmotorhajtáshoz jó lehet.
(#) jdani válasza mex hozzászólására (») Ápr 25, 2009 /
 
Na és egy 4060-as IC-vel? CMOS
(#) brezinajanika hozzászólása Ápr 26, 2009 /
 
Belekavarodtam a váltószámokba
Megmondaná valaki,hogy 0.05µF az hány nF?
(#) jdani válasza brezinajanika hozzászólására (») Ápr 26, 2009 /
 
50nF.
(#) brezinajanika válasza jdani hozzászólására (») Ápr 26, 2009 /
 
Köszönöm.
(#) nagy_david1 hozzászólása Ápr 26, 2009 /
 
Hello!
Láttam az előzőkbe hogy páran kérdezték mit lehet kezdeni az x mennyiséű alkatrészemmel, ezért ha már itt tartunk, én is kérdek egy jót. Az elmúlt napokban valaki nagyvonalúan ajándékozott vagy 100-150 db AC germánium tranzisztort (ajándék lónak ne nézd a fogát, tudom, de legutoljára régi-régi rádióban láttam ilyent, ne is beszélve arrol hogy már régóta sehol se használják). Felirat semmi, csak azt állapítottam meg a tokozásból hogy AC, PNP, és az erősítésük úgy 50-100 között van. Valamit lehet kezdeni még ezekkel vagy már annyira elavultak és kimentek forgalomból hogy nyugodt szívvel lehet szemetesbe dobni őket, mert csak helyet foglalnak?
(#) Imi65 válasza nagy_david1 hozzászólására (») Ápr 26, 2009 /
 
Én legfeljebb LED-es villogókat (multivibrátorokat) építenék belőle az ismerős gyerkőcöknek, akik az elem kimerülése után úgyis kidobják. Másra tényleg nemigen jók. :nemtudom:
(#) besi99 válasza Imi65 hozzászólására (») Ápr 26, 2009 /
 
sok gyerek csinál most egy másik fórumban detektoros rádiót, lehet például hozzá erősítőt csinálni, ragyogó feladat, ha másra nem, megtanul forrasztani, különösen ha van a tranyók között komplementer pár, pl AC127-128, vagy AC187-188. Lehet csengőreduktorból tápegységet csinálni hozzá, és még sok más
(#) Imi65 válasza besi99 hozzászólására (») Ápr 26, 2009 /
 
Tényleg, alacsony feszről ez még működhet is, ha másképpen nem, FF, és kimenőtrafóval. Ezt is lehet bontani sok rádióból. Esetleg régi vevők rajzait szem előtt tartva.
(#) jdani hozzászólása Ápr 26, 2009 /
 
Szerintetek mit tudok kezdeni egy 4060 IC-vel?. van itthon egy pár, de csak a ,,helyet foglalja,,
Következő: »»   489 / 3965
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem