Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » ST151 végerősítő
 
Témaindító: Dzsoni, idő: Szept 5, 2007
Lapozás: OK   18 / 93
(#) Gergő90 hozzászólása Márc 26, 2009 /
 
Én olvasgattam elég sokat a pc tápokrol és azt írták nem bírod belőle kihozni azt a teljesítményt ami rávan írva! Másrészt ha megnézed a profi erősítőket: Marshall, Fender meg hasonlók ők se használnak kapcsolóüzeműtápot, toroid és hiperszil trafókat használnak!
(#) Gergő90 hozzászólása Ápr 1, 2009 /
 
Na hát elég kihalt ez a topik Én meg közbe számolgattam a dióda híddal kapcsolatban, ugye az st oldalán 25A-es diódát ajánlanak. Számításaim szerint egy 10A-es elég lenne, meg már csak azért is jó lenne mert az van itthon és nem kéne 25A-est venni többszáz forintért Szerintetek elég lenne?
(#) jandark válasza Gergő90 hozzászólására (») Ápr 1, 2009 /
 
Ha találsz olyat ami hüthető,tehát furat van rajta akor elég lehet..
Aztán később ha lessz pénzed vagy kerül lecserélheted bármikor..
Ugye van optimális és ideális ajánlás,,(a legtöbb gyári erősitőkben sincs sokszor ettől nagyobb)
üdv
(#) Gergő90 válasza jandark hozzászólására (») Ápr 1, 2009 /
 
Köszi!
(#) jandark válasza Gergő90 hozzászólására (») Ápr 1, 2009 /
 
Szivesen máskor is!
(#) Szegedi Sándor hozzászólása Ápr 4, 2009 /
 
Sziasztok!
Elkészítettem egy St151-et, két végfok tranzisztort viszont még nem tettem bele, azt a kettőt raktam bele ami a rövidzárvédelem oldalába van(azaz amelyik a végtranyók emmitterlába nem csak az 5wattos ellenálláshoz hanem egy másik ellenálláshoz is megy).
Élesztettem és megy, de csak kis hangerővel, nagy hangerőnél már gerjed(mp3 lejátszónál a hangerő 10-esen még tiszta a 31-ből utána már gerjed ).
Okozhatja ezt hogy csak 2 végtranyó van benne?
Érdemes szerintetek megvenni a másik két végtranyót is?
(ja és BD 249-250 használok 2db 4700µF pufferekkel, és ha nincs rádugva az erősítőre az mp3 csak úgy lóg a kábel akkor sem gerjed)
Köszi előre is a választ.
(#) jandark válasza Szegedi Sándor hozzászólására (») Ápr 4, 2009 /
 
Szia!
Örömmel olvasom hogy sikerült megépitened az st151et..
Nos a gerjedés lehet más eredetü is,nézd meg a föld pont csatlakozásokat,ha nem megfelelő,okozhat problémát.
Hogy lóg a kábel,az relativ,ha a tranzisztor van kivezetékelve és lóg akkor problémás lehet (tul hoszu),,ha pl tápkábel akkor bezavarhat..
A további 2db tranzisztor mindenképp stabilabbá és terhelhetőbbé teszi az erősitőt,,ha engedi a költségvetés akkor mindenképp igy javasolt teljes "létszámmal"üzemelni.
Esetleg a pufferek kapacitását is növelheted és lessz tartalék 31es hangerő után is..
Üdv
(#) Szegedi Sándor válasza jandark hozzászólására (») Ápr 5, 2009 /
 
Köszi hogy válaszoltál.
Mindenképpen megveszem a hiányzó 2 tranyót.
Tovább teszteltem a végfokot és továbbra is azt csinálja hogy ha feljebb veszem a hangerőt akkor elkezd gerjedni méghozzá úgy hogy egy másodpercig jól szól és utána semmi értelmes hang(csak az a sipoló gerjedő hang) egy másodpercig, aztán megint szól és megint gerjed. Ez így megy míg lentebb nem veszem a hangerőt vagy ki nem kapcsolom az erősítőt.
Én arra gondoltam hogy nem e a rövidzárvédelmet bolondította meg a 2 végtranyó hiánya?
Szerinted?
Megnéztem a földpontokat, azok jól vannak.
Sajnos a puffereken egyenlőre nem tudok növelni.
Ja és azt nem írtam hogy 2 trafóról járatom, úgy van meg +/- 37 volt mind a két ágban.
De ha nem kötök az erősítő bemenetére semmit akkor nem is hallom a hangszórón hogy be van e kapcsolva.
Ez viszont nagyon tetszik hogy nincs nagy alapzaja.
(#) jandark válasza Szegedi Sándor hozzászólására (») Ápr 5, 2009 /
 
Nincs mit!
Érdekes a gerjedés,,bár én a potméterre gyanakszok igy 1ponton való hibára,,(esetleg nem tudom hogy milyet tettél bele? B jelölésü logaritmikusat vagy A jelölésü lineárisat)..
De elképzelhető a tranzisztor hiánya miatt fellépő tiltakozás is,,hiszen a stabilabb kapcsolás kevésbé érzékeny a dolgokra,,mindenképp nézd meg ezt is majd ill a potmétert is,,esetleg cseréld le a potit egy teszt erejére egy másikra(nem e...)
Nem vesztesz vele semmit..
Puffereken tudsz majd ugy is növelni ha van othol kisebb kapacitásu akár 1000uf-os kondi is,csak a feszültségre figyelj,,ha több kisebbet raksz ösze még a töltés kisülés is intenzivebb lessz .
De tehetsz be más értékeket is csak az egyensulyra figyelj a tápágakban,pl 4700+2200+1000 és 4700+2200+1000
További szép napot neked.
(#) Szegedi Sándor válasza jandark hozzászólására (») Ápr 5, 2009 /
 
A potméteren csak ezek a feliratok vannak:
P7651
1KOA
A potit kicserélem és a tranyókat is megveszem és a pufferokon is növelek.
Milyen kell bele lineáris?
Köszi és neked is további szép napot.
(#) jandark válasza Szegedi Sándor hozzászólására (») Ápr 5, 2009 /
 
A p7651 tipusszám,,az 1kohm A pedig egy lineáris érzékeny potméter ami hangszinszabályzóhoz való inkább...
Ami neked megfelene,mindenképp nagyobb,tehát 10k-25k-50k-100k és B logaritmikus potméter..
Tehát igy fog kinézni:10k B vagy 25k B és igy tovább
1kohmos tul érzékeny ide..
Üdv
(#) Szegedi Sándor válasza jandark hozzászólására (») Ápr 8, 2009 /
 
Én a potméternél a hangolópotméterre gondoltam.
Te melyikre?
(#) jandark válasza Szegedi Sándor hozzászólására (») Ápr 8, 2009 /
 
A p1es trimmer potméter a nyugalmi áramért felelős,az valóban 1kohmos..
De én a hangerőszabályzó potméterre gondoltam ami mindenképp B jelzésü kell hogy legyen a leirtak alapján..
(#) Szegedi Sándor válasza jandark hozzászólására (») Ápr 8, 2009 /
 
Ja
Nekem még nincs benne hangerőszabályzó poti, ezt rábíztam az mp3 hangerőszabályzójára.
Nekem az egyetlen poti a hangoló trimmer poti.
Csak úgy szimplán rákötöttem a bemenetre az mp3 lejátszót.
Holnap rakom bele a másik két tranyót.
Majd megírom hogy mit tapasztaltam.
Köszi hogy foglalkozol a kérdéseimmel.
Elég kihalt ez a fórum ahhoz képest hogy milyen jó kis erősítő lehet ez.
Remélem működni fog.
Azt olvastam hogy ez a quad erősítő alternatívája.
Felmerült bennem a kérdés hogy melyik szól szebben?
Na de most nem leszek lusta utána olvasok.
(#) jandark válasza Szegedi Sándor hozzászólására (») Ápr 8, 2009 /
 
A sixtek a quad mintájára készitették,,az st151 az stabilitásban jobb.
Ugye a quad elméletileg 100watt teljesitményü 8ohmon,,viszont az st gond nélkül megbirkózik vele...
De érdemes mindkettőt meghalgatni,és a mindenki maga megszokottjához képest mérlegelni,nem audiofil erősitő egyik sem,de ha a képességeihez mérten van használva,akár hoszu évekig lehet a ház hasznos tartozéka
Van egy barátom aki a régi quad 405öst hajtja 10éve,egy pár orion hs 500assal,,nem adná semmmi pénzért.....
(#) Szegedi Sándor válasza jandark hozzászólására (») Ápr 9, 2009 /
 
Köszi.
Olvastam én is hogy a quad nagyon macerás is lehet.
Ez az erősítő kevésbé érzékeny és sok mindent kibír.
Ez a strapabíróbb szóval jól döntöttem. :yes:
(#) Szegedi Sándor válasza jandark hozzászólására (») Ápr 9, 2009 /
 
Működik szépen nem gerjed, meg szerintem nem is gerjedt csak azzal a bizonyos Mp3 lejátszóval.
Szerintem csak az mp3 lejátszó lehetett a ludas.
Másikkal tökéletesen és gyönyörűen szól.
Ez lett eddig a legjobb erősítő kapcsolásom és büszke is vagyok rá.
Köszi a segítséget. (még1xer)
(#) jandark válasza Szegedi Sándor hozzászólására (») Ápr 9, 2009 /
 
Leld benne örömöd!
Igy kerek a világ,,ha tudok és ráérek szivesen segitek..
Üdv
(#) Szegedi Sándor hozzászólása Ápr 14, 2009 /
 
Új problémám akadt a végfokkal.
Mégpedig az hogy az összes végtranyó hamisítvány a Hamis tranzisztorok a nagyvilágban téma szerint és én is belátom hogy hülyeséget követtem el mikor beleugrottam a BD-s végtranyók megvételébe, ráadásul drága hamisítványt vettem mert 360 HUF-ért vettem.
Szerintetek is cseréljem ki igazira(megpróbálnék ST-s Tip35-36-ot szerezni azok elvileg eredetiek)?
Ahogy végig nézem ennek a végfoknak a kapcsolási rajzát akkor ennek egy 6 ohmos hangszóróval és egy 150VA trafóval ami 1x24 voltot ad le fesz kétszerezővel 2x35 nem szabad lenne melegedni, az enyim melegszik rendesen és félek hogy megadja magát és nem csak a végtranyóknak lesz baja.

BD.GIF
    
(#) jandark válasza Szegedi Sándor hozzászólására (») Ápr 14, 2009 /
 
Ezeket nem lehet kiszámitani sajnos..
Sok cég az utángyártott(hamisitott)tranzisztorokat tartja,,beszerezhetőek és nagy tételben olcsók.
Ha van időd akár a neten is találhatsz eredeti tranzisztorokat,,én pl a vaterán vettem eredeti olasz itali jelzésü bd249 250et (150f-ért darabját),,de használtam már eredeti toshiba 2sa1302 és 2sc1381es tranzisztorokat is az st-ben,,(jelenleg is ezek vannak benne..
De ha találsz tip 35-36ot szerzni az is jó,,meg sok egyéb (pl akár mj tranzisztorokat is)

A melegedéshez:Ha 150 watt trafóhoz nézünk egy kétszerező kapcsolást,,akkor hiába lessz dupla feszültséged a kivehető teljesimény minimum megfeleződik,,tehát jut egy-egy 100wattnyi csatornára kb 75watt(beterhelten még kevesebb igy érthető hogy vért izzad hogy tegye a dolgát)
Az ideális legalább a 2*100wattra számitott teljesitmény ami elméletileg 1*24voltnál és kétszerezésnél 400watt mig egy szimetrikus trafónál kb 300watt elégséges(no meg a kellő szürés és pufferelés)..
De ez csak az én véleményem,nem drága egy 2szeres feszültségü trafó(most postáztam egy srácnak szintén st hez 2*28voltos toroidot)
Üdv
(#) Szegedi Sándor válasza jandark hozzászólására (») Ápr 14, 2009 /
 
Még egy kérdés:
Ha azt csinálom hogy veszek egy 4Ohmos hangszórót és addig üzemeltetem hogy kb 3 óra meglegyen maximum teljesítményen és netán nem bírná az egyik BD utánzat akkor mi történne a végfokkal?
-Egyenáramot adna le?
-Kinyírná a többi végfokot is?
-A többi tranzisztorba vagy alkatrészbe is tehet kárt?
(#) jandark válasza Szegedi Sándor hozzászólására (») Ápr 14, 2009 /
 
Ez sajnos relativ..
Tegyük fel kap a tranzisztorpár alapból 2*40volt feszültséget..
Majd valami csoda folytán kinyirod (bár gondolom nem ez a célod).
A folyamat közben a tranzisztorok mig elnem égnek a csucsáramot tehát a teljes feszültséget is átengedhetik akár 80voltot is,,de ha csak a 40átmegy is halál a hangszóróra nézve...
Ez a tranzisztorokat elviheti,esetleg a kisebb feszültségtürésü kondikból (és hát még ki tudja miből) csemegézhet..
De ne próbálgasd igy. Koppon maxon soha nem kell járatni..Ha nem rendeltetésszerüen használod teljesen mindegy hogy hamis vagy eredeti tranzisztor van benne..Bár kétségen kivül az eredeti legalább a ráirt paraméterekkel rendelkezik,,addig a másolat kevésbé..Ha stabil normál üzemmódban,akkor finoman ki lehet tapasztalni a korlátait lehetőségeit a kapcsolásnak,,javitani tuningolni lehet,de a lehetőségeihez képest,(ha ettől többet szeretnél majd ne maxon járasd hanem,próbálj majd egy másik kapcsolást ami már nagyobb képességü)
De sokan szeretik és megelégszenek vele, a lényeg hogy megtaláld a számitásod..
Jótanácsként:mindenképp készits hozzá hangszóróvédelmet,,ajánlott.És hasznos főleg ha bizalmatlan vagy,,ugye az ördög nem alszik..
(#) Szegedi Sándor válasza jandark hozzászólására (») Ápr 18, 2009 /
 
Helló
Köszi ismét a válaszod.
Lenne még egy kérdésem. Leteszteltem az ST 151-emet egy 8 ohmos hangszóróval is és elég jól szólt. Az egyik tápágba(a pozitívba) kötöttem egy ampermérőt és maximum 1A-850mA között volt a mért érték.
El is kezdtem számolgatni hogy mennyi lehet így a terhelése és meg is akadtam. Ha úgy számolom hogy 1A x 35 V = 35W, de mivel két ág van így lehet hogy 2 A kellene számolnom mivel a másikba is lehet 1 és kettőnek kellene számolnom és így 2A x 35V = 70 W.
Melyik számolásom a helyes(vagy egyáltalán hogy tudok helyesen teljesítményt számolni)?
(#) jandark válasza Szegedi Sándor hozzászólására (») Ápr 18, 2009 /
 
Nincs mit..Pontos teljesitményt müszerrel lehetne mérni,az hogy nyugalmiban felvesz 1ampert és ehez viszonyitol nem igazán helyes,hiszen tudod álitani hogy kevesebbet ill többet is felvegyen.Pl a jlh nyugalmija 1-akár 2.5amperig is lehet de A osztályban mégis 10watt a teljesitményveszteség miatt..teljesitményt lehet számolni OHM törvénye alapján de nem a nyugalmiból..
Sok tényező behatárolja,trafó teljesitmény,feszültség,osztályba sorolás,,kapcsolás felépités,,és sorolhatnám..
Én magam sem mértem,,A Sixtek 100watt teljesitményre irja,ezt nagyobb teljesitményü tranzisztor cseréjével és a tápfesz növelésével lehet tolni felfelé még egy bizonyos határig(persze arányosan csökkenteni is)..A legtöbbet mérve lehetne megálapitani 100%osan..De biztos akad aki fejből vágja a számitásokat
(#) didyman válasza Szegedi Sándor hozzászólására (») Ápr 18, 2009 /
 
Egy ampermérő erősen átlagolt értéket közöl, ami abszolút messze lehet a valóstól, pláne műsorjel esetén. minek akarod méregetni az áramát egyébként? Nem attól szól jól. A melegedéstől meg ne félj, normális dolog egy végfok életében. A nyugalmi áram önmaga is jelentős mértékben melegítheti a végeszközöket, 100mA esetén is kb. 7W marad ott a végeszközökön, ami passzív bordánál idővel eléggé érezhetővé válik. Nekem a FET-es végfokom nyugalomban is felviszi a bordát 40 fok körülre. A doboz szellős, nagyonis, alul-felül rács, de mégis, mivel a bordák csak belül vannak, így alakul ki a dolog, a méréseim szerint kb. 14W marad el végfokonként nyugalomban (ebben az egész panel benne van ugye, nem csak a nyugalmi áram), aztán ha kihajtom, 70-80 fok körüli a borda (100 fok lehet a végeszközök átmenetén). A hőfokstabilitás kiváló a Piret-féle elgondolásban, így amiatt nem aggódok, a tranzisztorok meg 150 fokos záróréteggel sem jönnek zavarba, tehát van keret.
(#) Szegedi Sándor válasza didyman hozzászólására (») Ápr 18, 2009 /
 
Köszi a gyors válaszaitokat.
(#) DJ Szabcsa hozzászólása Máj 3, 2009 /
 
Sziasztok. Van ehhez az erősítőhöz valakinek egy Sprint Layoutos nyákrajza?
Előre is köszi...
(#) csezoli21 válasza DJ Szabcsa hozzászólására (») Máj 3, 2009 /
 
Helló
Tessék, de nem építettem meg, meg nem is én terveztem úgyhogy nem tudom hogy jó e,....
Majd a többiek megmondják!
Helló
(#) sixtek válasza DJ Szabcsa hozzászólására (») Máj 3, 2009 /
 
Bővebben: Link
Ugy emlexem hogy innen letoltheto! (Letoltesek menubol.)
(#) DJ Szabcsa válasza csezoli21 hozzászólására (») Máj 3, 2009 /
 
Köszi szépen.
Következő: »»   18 / 93
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem