Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Labortápegység készítése
Egyéb népszerű labortáp témák:
- SMPS labortáp
- Labortáp javítása
Lapozás: OK   144 / 842
(#) Alkotó válasza Pioneer hozzászólására (») Máj 12, 2009 /
 
Köszi, kár érte!
Alkotó
(#) Medve válasza Alkotó hozzászólására (») Máj 12, 2009 /
 
De könnyű ezen javítani, egy nagyobb tápfeszültségű OPA használatával: pl. OPA445
(#) lidi válasza Medve hozzászólására (») Máj 12, 2009 /
 
Én is ezen filózom egy ideje. De én arra jutottam, hogy ha PNP a szabályozó elem, akkor a műveleti erősítő mehet fele feszültszégről 2x -es erősítéssel. És akkor maradhat az LM. Persze ez már nem az a kapcsolás... Megvettem a Lomexben a 6V os trafókat is, valamit majd lehet hogy összehozok belőle.
(#) roy hardsword hozzászólása Máj 12, 2009 /
 
Sziasztok

Hat ez tobb volt mint kielegito,Azt gondoltam belehet csapni az OPA t, ha nem Tenyleg kaar a gozert.
DE mi a helyzet ezzel:Bővebben: Link
(#) Medve válasza roy hardsword hozzászólására (») Máj 12, 2009 /
 
Én nem ajánlom. Ezt a típust fix feszültségre fejlesztették ki. Ha változtatható kimeneti feszültség a kivánalom, ahhoz több ellenállást kell egyidejűleg változtatni, hogy a hibajel erősítő korrekten működjön.
(#) roy hardsword válasza Medve hozzászólására (») Máj 12, 2009 /
 
SZia
Melyikre gondolsz?
uA723
LM 723
MC1723?
Az elso az ,69-es fejl.
A tobbi az ujabb az applicaciojukban is benne van a valtoztathatosaag ha jool emlekszem?
(#) Medve válasza roy hardsword hozzászólására (») Máj 12, 2009 /
 
Szerintem egyik sem alkalmas. A 2-7V-ig és a 7V feletti üzemre eltérő a kapcsolás, és 2V alattihoz pedig negatív táp is szükséges, szóval valami nem stimmel. :nemtudom:
Ui.: Amúgy jó IC a 723 fixre, igen stabil a referenciája!
(#) roy hardsword válasza Medve hozzászólására (») Máj 12, 2009 /
 
Elfogadom, de mi az oka , hogy ennyi publikaciot laatunk ezen alkalmazassal kapcsolatban? Valamelyik RT-EK ban meeg 60-V os max Fesz-szel is lattam/ 80-as evek/ szab.-hato.
Ui: csak 470 pF eseten .azt irjaak
(#) Medve válasza roy hardsword hozzászólására (») Máj 12, 2009 /
 
Én is elfogadom, hogy sok ilyen kapcsolás van ezzel az IC-vel. Vélhetőleg a változtatható kimeneti feszültséget csak kompromisszum árán tudják csak megvalósítani. Tesztelni kellene egy ilyen áramkört. Én is nézegettem ezeket régebben, vagy négy példányát ki is próbáltam, de valami bajom mindegyikkel volt. Pl az egyiknél terhelésre több tized volttal emelkedett a feszültség. A "négy OPA-s" kapcsolás viszont jól bevált. Talán véglegesen. De lehet ötvözni az előnyeiket: A zéner helyett a 723-as referenciáját lehetne használni...Hmmm??
(#) pocok2000 hozzászólása Máj 12, 2009 /
 
Sziasztok!

Építeni akarok egy labortápot. Kinéztem magamnak már egyet : Kapcsolóüzemű előszabályozós, négydigites labortápegység, p.attila86 szerzeményét .( Bővebben: Link ).
A kérdésem csak annyi, hogy kinek mi a véleménye a kapcsolásról, ajánljátok, nem ajánljátok, tud valaki jobbat.
Egyelőre csak a trafóm van meg hozzá, egy EI 220/36 V-ós 7A-es.

Várom írásotokat.

Üdv,
POCOK2000
(#) Medve válasza Medve hozzászólására (») Máj 12, 2009 /
 
Ez a bajom. A 6-os ábrán ugyan változtatható a kimenet (csak 7-37V között), de az R1-R2 változtatásával az első oldalon lévő alapkapcsolás és képlet szerint az R3-at is módosítani kellene, mivel az OPA-nak mindkét bemenetén azonos impedanciát kell kialakítani. Ez pedig igy csak egy feszültség esetén érvényesül.
(#) dB_Thunder válasza Alkotó hozzászólására (») Máj 12, 2009 /
 
Alkotó ne add fel!
Most akarom átdolgozni egy kicsit ezt a tápot! A végcél a 40volt max kimeneti fesz ! Még a héten összehozom ígérem!
Nem sok átalakítás kell hozzá egyébként, még az LM324-gyel is megoldható a 40 volt!
(#) Medve hozzászólása Máj 12, 2009 /
 
Helyreigazítás
A nálam bevált táp a "három OPA-s", negatív segédtáp abban is van, mint a 723-nál néhol, csak itt külön szekundertekercs nélkül van megoldva....Nyilván ez a 723-nál is megtehető.
(#) roy hardsword válasza Medve hozzászólására (») Máj 12, 2009 /
 
dupla csuszkas poti, megfelelo osztoval?
De itt van meg egy, biztos ismeritek.
A ketto kozott vacillalok Bővebben: Link
Hala az egnek ugy van megoldva az ateresztoo fokozatom , hogy barmihez hozza lehessen kapcsolni max 12db 2N 3055+ ell.all.
De visszaterve--kompromisszum. Minek is az a nulla?
Nem eleg -e nekunk 2- ~40V-ig?
Hacsak nem azert , hogy gondolkodjunk+tervezzunk ,es elorebb vigyuk a vilagot az otleteinkel.
(#) roy hardsword válasza Medve hozzászólására (») Máj 12, 2009 /
 
Az mit takar , hogy bevalt?Mit tud?Ne rejtegesd
(#) Medve válasza roy hardsword hozzászólására (») Máj 12, 2009 /
 
-Mit tud? Csak azt, amit irnak róla...
-Dupla csúszka? Rémálom.
-Bevallom, nekem minimum 1,5V-ra volt csak szükségem. Eddig.
-Figyelgettem én is ezt a tápot, de csak a nyáktervig jutottam el. Tehát kiváncsi vagyok rá!
(#) roy hardsword válasza Medve hozzászólására (») Máj 12, 2009 /
 
De az csak 24--26 volt szimplan|
Mindjart utannanezek ennek az OPA 445 nek
(#) lidi válasza dB_Thunder hozzászólására (») Máj 12, 2009 /
 
Na látom mást is megfogott ez az OPA-s táp. Kiváncsi leszek te mit hozol ki belőle. Úgyhogy várjuk a rajzot !
(#) roy hardsword válasza lidi hozzászólására (») Máj 12, 2009 /
 
Az ANNYAAJAAT NEKIJJE A . Lesz mit attervezni. Nem is.
Tervezni inkabb.De eloszor 723 as.
(#) dB_Thunder válasza lidi hozzászólására (») Máj 12, 2009 /
 
Idézet:
„Na látom mást is megfogott ez az OPA-s táp. Kiváncsi leszek te mit hozol ki belőle.”

Igen megfogott! Már vagy 10 éve Most hogy munkanélküli vagyok ráérek megépíteni

Természetesen a maximumot fogom kihozni belőle
-Szimmetrikussá alakítom (de lehet majd csak az egyik oldalt megépíteni, és használni)
-A két oldalt egy szabályzóval szinkronba is lehet majd állítani ,de szétválasztható lesz a szabályzás.
-egyszerű mérőműszer bekötés, közös föld a műszereknek (+-5 voltos segédtápot az Lm..is használja)
-A feljavított áramlimiter nem kizárt hogy tudni fog visszahajló karakterisztikát is !

Az egész szimmetrikus tápban 2 esetleg 3 darab LM324 lesz !!
Tehát nem lesz alkatrésztemető!
(#) nagy hoho válasza roy hardsword hozzászólására (») Máj 13, 2009 /
 
Helló roy ! A Német Elektor című újság közölte le először ezt a kapcsolást majd a Rádiótechnika magyarította. Még a nyákot is szinte változtatás nélkül mellékelték. Annak idején én megépítettem, és nagy megelégedettséggel sok-sok évig használtam. Aztán sikerült tönkre tennem, és mivel a kapcsolási rajzot nem találtam , nem sikerült meg javítani. De azóta sem volt olyan jó tápom. Néhány hete meg találtam ebben a topikban a magyar változatot és most elkezdtem újra meg építeni. Ajánlom szíves figyelmedbe.
(#) lidi válasza nagy hoho hozzászólására (») Máj 13, 2009 /
 
Nézem ezt a rajzot de nem egyértelmű valami nekem. Ez ugye nem +/- kimenetú táp ? Tehát nem köthetek az előlapi föld és valamelyik táp kivezetés közé terhelést ugye ? Csak a kimenő + / - kozé ha jól látom. Tehát ez egy szimpla táp ugye ? Mi célja van akkor az előlapi föld kivezetésnek ?
(#) Attila86 válasza lidi hozzászólására (») Máj 13, 2009 /
 
Gondolom az a hálózati védőföld.
(#) bundyland válasza nagy hoho hozzászólására (») Máj 13, 2009 /
 
Ha jól emlékszem ebben a kapcsolásban van egy hiba, amire Taki33 hívta fel anno a figyelmemet, amúgy megépítettem én is és korrekt!!
(#) lidi válasza Attila86 hozzászólására (») Máj 13, 2009 /
 
Érdekes még az is hogy a 723-at csak ref. feszültség előállítására használja. Talán egyszerűbb lett volna egy TL431. Bár lehet hogy a 723 precízebb.

bundyland : mi az a hiba ? (ez amúgy szinte az RT védjegye, mindig van valami hiba a leközölt kapcsolásban )
(#) lidi válasza lidi hozzászólására (») Máj 13, 2009 /
 
Közben ha igaz megtaláltam : Bővebben: Link
(#) Attila86 válasza lidi hozzászólására (») Máj 13, 2009 /
 
Hát igen. Elég lenne például egy TL431.

Szerintem felesleges ennyi sönt. Van külön 1-1db minden áteresztő tranzisztor előtt az azonos(abb) áram-eloszlás miatt plusz egy csakis az áramfigyelés miatt. Ez utóbbi szerintem felesleges. A többi ellenálláson is lehetne figyelni az áramot, így kevesebb lenne a disszipáció. (Amin most dolgozom táp, abban is így oldottam meg egyébként az áramfigyelést.)
És én persze a bipoláris tranzisztorokat is kicserélném térvezérlésűekre.
(#) bundyland válasza lidi hozzászólására (») Máj 13, 2009 /
 
Így van ott van a hiba!!
(#) Attila86 válasza Attila86 hozzászólására (») Máj 13, 2009 /
 
Most hogy jobban megnézem, ez kísértetiesen hasonlít ahhoz a konstrukcióhoz amit én szoktam használni. És annak eredeti verziójának gyermekbetegségei meg is lelhetőek rajta.
Bár ez már a négyvezetékes kimenet és az OPA reteszelődését kivédő diódák miatt már némileg jobb. De például a potik 'recsegése' és megszakadása ellen nincs védve. Illetve a feszültséget és áramot állító potik a nyákról kivezetve annyi zajt szednek össze amit csak jónak látnak. Az elektronikus "ON/OFF" kapcsoló sem megoldott.

Még mindig van
Jól látom, hogy a segédtápok nincsenek is stabilizálva?!
Ja és az áramgenerátoros üzemmód jelzését én nem így oldanám meg.

Az a labortáp aminek jelenleg a nyákját tervezem, az gyakorlatilag ugyan ez azokkal a kiegészítésekkel amiket most írtam. Plusz annyi 'extrát tud', hogy van beépített hővédelme és ki van alakítva gyári LED-es vagy LCD-s panelmérő "fogadására". A nyáktervének kialakítása és a teljesítmény-alkatrészek hűtésének megoldása elég ötletes lesz szerintem.
(#) roy hardsword válasza Attila86 hozzászólására (») Máj 13, 2009 /
 
Hodolatom

Miert nem csereljuk ki azokat a potikat digitalisra maar ebben a korban, rotatorral kombinalva, ha a 3055 os igavonokat elhagyjuk?
Következő: »»   144 / 842
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem