Fórum témák
» Több friss téma |
Fórum » Labortápegység készítése
De könnyű ezen javítani, egy nagyobb tápfeszültségű OPA használatával: pl. OPA445
Én is ezen filózom egy ideje. De én arra jutottam, hogy ha PNP a szabályozó elem, akkor a műveleti erősítő mehet fele feszültszégről 2x -es erősítéssel. És akkor maradhat az LM. Persze ez már nem az a kapcsolás... Megvettem a Lomexben a 6V os trafókat is, valamit majd lehet hogy összehozok belőle.
Sziasztok
Hat ez tobb volt mint kielegito,Azt gondoltam belehet csapni az OPA t, ha nem Tenyleg kaar a gozert. DE mi a helyzet ezzel:Bővebben: Link
Én nem ajánlom. Ezt a típust fix feszültségre fejlesztették ki. Ha változtatható kimeneti feszültség a kivánalom, ahhoz több ellenállást kell egyidejűleg változtatni, hogy a hibajel erősítő korrekten működjön.
SZia
Melyikre gondolsz? uA723 LM 723 MC1723? Az elso az ,69-es fejl. A tobbi az ujabb az applicaciojukban is benne van a valtoztathatosaag ha jool emlekszem?
Szerintem egyik sem alkalmas. A 2-7V-ig és a 7V feletti üzemre eltérő a kapcsolás, és 2V alattihoz pedig negatív táp is szükséges, szóval valami nem stimmel. :nemtudom:
Ui.: Amúgy jó IC a 723 fixre, igen stabil a referenciája!
Elfogadom, de mi az oka , hogy ennyi publikaciot laatunk ezen alkalmazassal kapcsolatban? Valamelyik RT-EK ban meeg 60-V os max Fesz-szel is lattam/ 80-as evek/ szab.-hato.
Ui: csak 470 pF eseten .azt irjaak
Én is elfogadom, hogy sok ilyen kapcsolás van ezzel az IC-vel. Vélhetőleg a változtatható kimeneti feszültséget csak kompromisszum árán tudják csak megvalósítani. Tesztelni kellene egy ilyen áramkört. Én is nézegettem ezeket régebben, vagy négy példányát ki is próbáltam, de valami bajom mindegyikkel volt. Pl az egyiknél terhelésre több tized volttal emelkedett a feszültség. A "négy OPA-s" kapcsolás viszont jól bevált. Talán véglegesen. De lehet ötvözni az előnyeiket: A zéner helyett a 723-as referenciáját lehetne használni...Hmmm??
Sziasztok!
Építeni akarok egy labortápot. Kinéztem magamnak már egyet : Kapcsolóüzemű előszabályozós, négydigites labortápegység, p.attila86 szerzeményét .( Bővebben: Link ). A kérdésem csak annyi, hogy kinek mi a véleménye a kapcsolásról, ajánljátok, nem ajánljátok, tud valaki jobbat. Egyelőre csak a trafóm van meg hozzá, egy EI 220/36 V-ós 7A-es. Várom írásotokat. Üdv, POCOK2000
Ez a bajom. A 6-os ábrán ugyan változtatható a kimenet (csak 7-37V között), de az R1-R2 változtatásával az első oldalon lévő alapkapcsolás és képlet szerint az R3-at is módosítani kellene, mivel az OPA-nak mindkét bemenetén azonos impedanciát kell kialakítani. Ez pedig igy csak egy feszültség esetén érvényesül.
Alkotó ne add fel!
Most akarom átdolgozni egy kicsit ezt a tápot! A végcél a 40volt max kimeneti fesz ! Még a héten összehozom ígérem! Nem sok átalakítás kell hozzá egyébként, még az LM324-gyel is megoldható a 40 volt!
Helyreigazítás
A nálam bevált táp a "három OPA-s", negatív segédtáp abban is van, mint a 723-nál néhol, csak itt külön szekundertekercs nélkül van megoldva....Nyilván ez a 723-nál is megtehető.
dupla csuszkas poti, megfelelo osztoval?
De itt van meg egy, biztos ismeritek. A ketto kozott vacillalok Bővebben: Link Hala az egnek ugy van megoldva az ateresztoo fokozatom , hogy barmihez hozza lehessen kapcsolni max 12db 2N 3055+ ell.all. De visszaterve--kompromisszum. Minek is az a nulla? Nem eleg -e nekunk 2- ~40V-ig? Hacsak nem azert , hogy gondolkodjunk+tervezzunk ,es elorebb vigyuk a vilagot az otleteinkel.
Az mit takar , hogy bevalt?Mit tud?Ne rejtegesd
-Mit tud? Csak azt, amit irnak róla...
-Dupla csúszka? Rémálom. -Bevallom, nekem minimum 1,5V-ra volt csak szükségem. Eddig. -Figyelgettem én is ezt a tápot, de csak a nyáktervig jutottam el. Tehát kiváncsi vagyok rá!
De az csak 24--26 volt szimplan|
Mindjart utannanezek ennek az OPA 445 nek
Na látom mást is megfogott ez az OPA-s táp. Kiváncsi leszek te mit hozol ki belőle. Úgyhogy várjuk a rajzot !
Az ANNYAAJAAT NEKIJJE A . Lesz mit attervezni. Nem is.
Tervezni inkabb.De eloszor 723 as.
Idézet: „Na látom mást is megfogott ez az OPA-s táp. Kiváncsi leszek te mit hozol ki belőle.” Igen megfogott! Már vagy 10 éve Most hogy munkanélküli vagyok ráérek megépíteni Természetesen a maximumot fogom kihozni belőle -Szimmetrikussá alakítom (de lehet majd csak az egyik oldalt megépíteni, és használni) -A két oldalt egy szabályzóval szinkronba is lehet majd állítani ,de szétválasztható lesz a szabályzás. -egyszerű mérőműszer bekötés, közös föld a műszereknek (+-5 voltos segédtápot az Lm..is használja) -A feljavított áramlimiter nem kizárt hogy tudni fog visszahajló karakterisztikát is ! Az egész szimmetrikus tápban 2 esetleg 3 darab LM324 lesz !! Tehát nem lesz alkatrésztemető!
Helló roy ! A Német Elektor című újság közölte le először ezt a kapcsolást majd a Rádiótechnika magyarította. Még a nyákot is szinte változtatás nélkül mellékelték. Annak idején én megépítettem, és nagy megelégedettséggel sok-sok évig használtam. Aztán sikerült tönkre tennem, és mivel a kapcsolási rajzot nem találtam , nem sikerült meg javítani. De azóta sem volt olyan jó tápom. Néhány hete meg találtam ebben a topikban a magyar változatot és most elkezdtem újra meg építeni. Ajánlom szíves figyelmedbe.
Nézem ezt a rajzot de nem egyértelmű valami nekem. Ez ugye nem +/- kimenetú táp ? Tehát nem köthetek az előlapi föld és valamelyik táp kivezetés közé terhelést ugye ? Csak a kimenő + / - kozé ha jól látom. Tehát ez egy szimpla táp ugye ? Mi célja van akkor az előlapi föld kivezetésnek ?
Ha jól emlékszem ebben a kapcsolásban van egy hiba, amire Taki33 hívta fel anno a figyelmemet, amúgy megépítettem én is és korrekt!!
Érdekes még az is hogy a 723-at csak ref. feszültség előállítására használja. Talán egyszerűbb lett volna egy TL431. Bár lehet hogy a 723 precízebb.
bundyland : mi az a hiba ? (ez amúgy szinte az RT védjegye, mindig van valami hiba a leközölt kapcsolásban )
Közben ha igaz megtaláltam : Bővebben: Link
Hát igen. Elég lenne például egy TL431.
Szerintem felesleges ennyi sönt. Van külön 1-1db minden áteresztő tranzisztor előtt az azonos(abb) áram-eloszlás miatt plusz egy csakis az áramfigyelés miatt. Ez utóbbi szerintem felesleges. A többi ellenálláson is lehetne figyelni az áramot, így kevesebb lenne a disszipáció. (Amin most dolgozom táp, abban is így oldottam meg egyébként az áramfigyelést.) És én persze a bipoláris tranzisztorokat is kicserélném térvezérlésűekre.
Most hogy jobban megnézem, ez kísértetiesen hasonlít ahhoz a konstrukcióhoz amit én szoktam használni. És annak eredeti verziójának gyermekbetegségei meg is lelhetőek rajta.
Bár ez már a négyvezetékes kimenet és az OPA reteszelődését kivédő diódák miatt már némileg jobb. De például a potik 'recsegése' és megszakadása ellen nincs védve. Illetve a feszültséget és áramot állító potik a nyákról kivezetve annyi zajt szednek össze amit csak jónak látnak. Az elektronikus "ON/OFF" kapcsoló sem megoldott. Még mindig van Jól látom, hogy a segédtápok nincsenek is stabilizálva?! Ja és az áramgenerátoros üzemmód jelzését én nem így oldanám meg. Az a labortáp aminek jelenleg a nyákját tervezem, az gyakorlatilag ugyan ez azokkal a kiegészítésekkel amiket most írtam. Plusz annyi 'extrát tud', hogy van beépített hővédelme és ki van alakítva gyári LED-es vagy LCD-s panelmérő "fogadására". A nyáktervének kialakítása és a teljesítmény-alkatrészek hűtésének megoldása elég ötletes lesz szerintem.
Hodolatom
Miert nem csereljuk ki azokat a potikat digitalisra maar ebben a korban, rotatorral kombinalva, ha a 3055 os igavonokat elhagyjuk? |
Bejelentkezés
Hirdetés |