Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Labortápegység készítése
Egyéb népszerű labortáp témák:
- SMPS labortáp
- Labortáp javítása
Lapozás: OK   156 / 842
(#) gulasoft hozzászólása Jún 17, 2009 /
 
Sikeresen beszereztem egy olyan toroidot ami 3V körüli feszt ad le, olyan vezetékekkel ami 10A-t is elbír.
Kérdésem az lenne, Van e olyan stab ic ami elviseli ezt a 10A-t 3V mellett?
Galvanizáláshoz lenne ezért a kis fesz és sok A
(#) Pioneer válasza micimacko hozzászólására (») Jún 17, 2009 /
 
Szia!

Igen, ennél a verziónál az AC megszakításakor lép fel ez a jelenség. A jelenség oka a két tápfeszültség (+24v és -5V) különböző értékű pufferelésének a hatása.
Jelentőséget nem kell neki tulajdonítani, semmi gond nem származik belőle, de ha nagyon zavar, két megoldás is van rá.

1. A -5V-os ágba is 10000µF-os pufferkondit kell tenni a 47µF helyett.

2. DC kapcsolóval kell ellátni az áramkört.

Üdvözlettel: Pioneer
(#) micimacko válasza Pioneer hozzászólására (») Jún 17, 2009 /
 
Szép napot Neked is!
Igen, erre jutottam én is, hogy beteszek egy kapcsolót. Amúgy sem árt néha...
Köszönöm a segítséget!
Gábor
(#) Pioneer válasza micimacko hozzászólására (») Jún 17, 2009 /
 
Szívesen!
A 2.4-es verziónál, hogy minél kisebb áramkorlátot tudjunk beállítani, a T2-es tranzisztor minél kisebb bétája segített. Ezért volt az, hogy a BD250-nel jó volt, viszont a BD240-nel már nem. Ajánlom inkább a 2.6-os verzióra való átalakítást.
Pioneer
(#) micimacko válasza Pioneer hozzászólására (») Jún 17, 2009 /
 
Köszi!
Át fogom alakítani.
(#) gulasoft hozzászólása Jún 17, 2009 /
 
Ehhez mit szóltok? Csak a kimeneti kondi értékét nem tüntették fel, de elméletileg 0-30V 5A

Bővebben: Link

A linket javítottam, kimaradt a http:// tag. Frankye
(#) oregtamas0202 hozzászólása Jún 17, 2009 /
 
Jó napot mindenkinek. Régóta figyelem a topicot. Csak mint felhasználó, de minden elismerésem a tudásuk és megszállotságuk miatt. Valamelyi táp topicban talán Proli007 nak már elküldtem a kapcsolást. Ismét megteszem véleményezés céljából és érdekesség gyanént. Menyire állná meg a helyét a mai technika mellett ? Ezt használom a 80-as évek közepétől minden hiba nélkül. Mint látni még a " KGST" korszakból való és főleg NDK.s alkatrészeknek vélem pl a trafót is. Esetleg bövíthetősség lehetőssége?Tisztelettel: Öreg T
(#) Alkotó válasza gulasoft hozzászólására (») Jún 17, 2009 /
 
A galvanizálás nem igényel stabilizált feszültséget.
Simán csak dióda, meg esetleg puffer, és kész is a mű.
Alkotó
(#) gulasoft válasza Alkotó hozzászólására (») Jún 17, 2009 /
 
A galvánhoz akkor jó lesz az a toroid, ahhoz megvan a graetz is, meg az elkó is.
Ezt az 30V/5A-es tápot most néztem trafó nélkül 6800Ft a ret-ben alkatrsészenként megvéve egy preciziós potival, csak azt nem tudom, hogy a potinak vajon hány wattosnak kell lenni, az nem volt feltüntetve a kapcsoláson.
(#) gulasoft válasza gulasoft hozzászólására (») Jún 17, 2009 /
 
Most ezt nem értem, a múltkor kétszer volt benne az a baj, most ez változott, és nem teszi már elé a http://-t, vagy ez régen is így volt?
Egyébként köszi a javítást
(#) Pioneer válasza oregtamas0202 hozzászólására (») Jún 17, 2009 /
 
Szia!

Ez a tápegység úgy ahogy van, jó. Viszont a negatív tápfeszültség előállítására használt két LED elég érdekes megoldás.
Miféle bővíthetőségre gondolsz?

Üdv: Pioneer
(#) gulasoft válasza Alkotó hozzászólására (») Jún 17, 2009 /
 
Hol állítod itt be az áramkorlátot? Tudom hogy iszonyat lustaságnak hangzik azok után, hogy raktál fel nyáktervet meg minden, de egy alkatrészlistád nincs véletlenül?
(#) Pioneer válasza gulasoft hozzászólására (») Jún 17, 2009 /
 
A P2-es potméterrel, de ez a beültetési rajzon fel is van tüntetve.
(#) oregtamas0202 válasza Pioneer hozzászólására (») Jún 17, 2009 /
 
Üdv. Max az áram ,de inkább elvetem. A nagyobbakhoz fix stabilt használok (autó erősítők) 25-50A. Már 3A is jobb lenne de az alapműszer kimondottan ehhez van tervezve /skála/.Öreg T
(#) Frankye válasza gulasoft hozzászólására (») Jún 17, 2009 /
 
Azóta javította ki Topi, mert sokan kétszer is szerepeltették. Jól emlékszel, valóban, "régebben" ott volt. Semmi baj, mint minden újat, ezt is csak meg kell szokni.
(#) szabi83 válasza Pioneer hozzászólására (») Jún 17, 2009 /
 
Szia!

Eredeti rajzban a végtranyó meghajtója NPN, Ti PNP-t használtok, nekem NPN van.

Mi legyen?
(#) Thomas10100 hozzászólása Jún 17, 2009 /
 
Üdv ismét.

Jövök kettő képpel. Így állok jelenleg:
1
2

Lenne pár kérdésem:
-a trafó felöli panelen lévő induktivitásnak nem fog bezavarni a toroid?
-akarok még bele egy kimenet lekapcsoló áramkört, csak egyszerűen a 4 kimenetet 4db relével lekapcsolom. Itt a kérdésem hogy a 4 relé tekercsét párhuzamosítom és ezt a 12V-ra kapcsolom egy billenő kapcsolóval? És ennyi?

Na meg hova rakjam a kapcsolót még?

Még ez a relés panel hiányzik, amin lesz még egy fordulatszabályozó a ventillátornak.

Aztán meg a vezetékelés.
(#) Pioneer válasza szabi83 hozzászólására (») Jún 17, 2009 /
 
Szia!
Igen, A PNP meghajtásra a kisebb IC tápfeszültség mellett a nagyobb kimenőfeszültség kinyerése miatt volt szükség. Ha megnézed, nem csak ez az eltérés az eredeti rajzhoz képest, hanem sok minden más is.
Az utolsó 2.6 verziójú rajz a jó aszerint építsd meg.
(#) MolnarG válasza Thomas10100 hozzászólására (») Jún 17, 2009 /
 
4 áramkörös reléből elég 2db is ha egyszerre akarod kapcsolni őket.
Még nem is láttam lágyindítót labortápban .
(#) Thomas10100 válasza MolnarG hozzászólására (») Jún 17, 2009 /
 
Helló! tényleg, erre nem is gondoltam, mindegy mostmár 4db lesz

600W-os trafóhoz már kell szerintem
(#) szabi83 válasza Pioneer hozzászólására (») Jún 17, 2009 /
 
Szia!

Holnap járok pesten.. veszek PNP tranyót.
Különben 2.4 es nyák van beültetve, módosítva 2.6-nak megfelelően, csak a meghajtó tranyó nincs benne és ezért kérdeztem elöbb .
Nálam 24VAC-ról fog járni.

Köszi
(#) Alkotó válasza szabi83 hozzászólására (») Jún 17, 2009 /
 
Rakj fel egy-két fotót, mert általában csak az enyémek vannak fent. Több kép, többet mond, és persze adja a sok ötletet.
Alkotó
(#) Alkotó hozzászólása Jún 17, 2009 /
 
Összeraktam az RT1994/11-12 számaiban közölt kapcsolás, Alkotó-s változatát.

Elsőre minden működik, és minden hibátlanul, várakozásoknak megfelelően (szeretem az ilyen kapcsolásokat).

A tesztpéldány szekunder feszültsége 36V, ami terheletlenül 48,3V egyen a pufferen mérve.
R4=20 kohm-nál az Ukimax=40,1 V
R16=7,5 kohm-nál az Ikimax=5,1A
Ezeket az értékeket nagyon stabilan tudja. Végeztem egy rögtönzött hőfüggés tesztet is. Hidegen beállítottam pontosan 30V-ot és 3A ármakorlátot. Rövidrezártam, és próbáltam melegíteni, de hűtőbordával ez nem volt sikeres, ezért azt ideiglenesen levettem róla. Így már fel tudtam fűteni kb. 60-70°C-ra, és újra mértem a feszültséget és áramot. A digitális multi kijelzési pontosságán belül abszolút stabil, egy hajszálnyit sem mászott el (ez pl. a RIM NTM305-nél nem így van).
Még megnéztem a 40,0V-ot mennyire tudja stabilan, hiszen csak 35V-ra van "kitalálva". 3A körüli izzós terheléssel, egy pillanatra bevillan az áramkorlát ledje (hideg izzószál miatt), de aztán szintén teljesen pontosan visszaugrik 40,0V-ra.

Ez a tápegység, első megközelítésben, minden szempontból kifogástalan. Bátran tudom ajánlani, mert számomra nagyon szimpatikus, hogy "szakemberre" bízták a referenciafeszültség előállítását (uA723), nem pedig csak egy sima zénerre, illetve benne van az a biztonsági tartalék, ami kritikus esetben nagyon megbízhatóvá teszi a labortápot.

Alkotó
(#) nagy hoho válasza Alkotó hozzászólására (») Jún 18, 2009 /
 
Helló ! Csak a rend kedvéért: ezt a kapcsolást az Elektor 1982-ben leközölte ehhez a RT folyóiratnak annyi köze van ,hogy lemásolta- azt is egy hibával- viszont a nyákot egy az egyben. Nekem ez a táp tizenöt évig hibátlanul működött. Most újra építem egy korszerűbb kivitelben.
(#) Alkotó válasza nagy hoho hozzászólására (») Jún 18, 2009 /
 
Az Elektor nehézkesebben érhető el, és nem magyar nyelven íródik. Az RT viszont könnyen, érthető nyelven, ezért célszerűbb erre hivatkozni.

A saját nyáktervemet is egy "korszerűbb kivitelnek" gondolom, akár neked is tudom ajánlani. Nem is beszélve arról a "parányi" momentumról, hogy kulcsfontosságúnak tartom az IC-k tápjának stabilitását (nálam ez megoldott)

Első nekifutásra nálam is tökéletes a kapcsolás!
Alkotó
(#) pocok2000 válasza Alkotó hozzászólására (») Jún 18, 2009 /
 
Ha szépen megkérlek, megosztanád velünk a nyáktervet, meg az alkatrész listát.

Üdv,
POCOK2000
(#) gulasoft válasza Pioneer hozzászólására (») Jún 18, 2009 /
 
Igazából rosszat kérdeztem. Igazából arra voltam kíváncsi, hogy a műszer mutatja mekkorára állítod az áramkorlátot? Ha azt is tudja megyek holnap boltba alkatrészekért.
(#) Attila86 válasza Alkotó hozzászólására (») Jún 18, 2009 /
 
C9 így fel fog robbanni!
C11 miért kell? Az az eredeti rajzon is rajta volt vagy te tetted oda?

Tulajdonképpen én is ezzel a konstrukcióval operálok mindegyik tápomban.

Megengedsz pár javaslatot?
(#) Pioneer válasza gulasoft hozzászólására (») Jún 18, 2009 /
 
Szia!
Igen mutatja rövidre zárt kimenet mellett.
(#) gulasoft hozzászólása Jún 18, 2009 /
 
9.000Ft-ért ajánlottak olyan toroidot ami tudja azokat bemeneti teljesítményeket ami ehhez a 40v/5A-es táphoz kell. Ez jó ár, vagy tudtok valami olcsóbb beszerzési forrást?
Következő: »»   156 / 842
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem