Fórum témák
» Több friss téma |
Sziasztok!
Kicserélem a régi puffereket a Quad 405-öm tápegységében. Valószínűleg új NYÁK-ot is fogok csinálni. Eszembe jutott, hogy láttam néhány gyári kapcsolási rajzon (nem Quad) a Graetz diódákkal párhuzamosan kapcsolt kondenzátorokat. Szerintetek érdemes ilyet beépíteni? Üdv, Pepe
Nem hiszem, hogy szükség lenne rá. Ha jól emléxem akkor 100 n-os kondik lehetnek. Ha akarod beépítheted.
Szia!
Én ajánlom a beépítését a tápegységet szűri a magas frekvenciákon, rosszat nem teszel vele ha beépíted, úgynevezett 100nF-os hidegítő kondenzátorok.
Ha még pontosabban akarunk fogalmazni, a diódahidat alkotó diódák kapcsolási zajait nyomják el azok a kondik. 1nF...10nF-os nagyfesz (500V) kerámiakondikat érdemes alkalmazni, lehetőleg NP0 anyagból.
Köszönöm. Azért gondoltam arra, hogy berakom, mert egyrészt gondoltam, hogy van valami funkciója, másrészt négy ilyen kondenzátor nem nagyon drága, a NYÁK-ot pedig amúgy is újra fogom tervezni, és így egy füst alatt elvégzem az összes módosítást.
Üdv, Pepe
Szia!
Köszönöm, bele fogom rakni. Üdv, Pepe
Köszönöm. Ez az NP0 anyag konkrétan mit jelent?
Sziasztok!
Abban szeretnék tőletek segítséget kérni, hogy van egy stereo (2x100W) quad 405-öm. És nemtudom milyen toroid trafót csináltassak hozzá, 4 ohm-os hangfalakhoz akarom használni. Tehát +-50V kell, vagy +-40V, és hogyha+-40v akkor mennyi lesz a szinuszos teljesítménye? És hány W-os legyen a trafó? Most van egy olyan toroid trafóm, ami váltófeszültségbe,(tehát simán pufferelés egyenirányítás nélkül) 2x40V-ot ad le. Ez jó lenne hozzá? Válaszotokat előre is köszönöm!
Szia! Nekem Urbán féle quad-om van +-50V-ról megy és 4 ohm-on használom. 4 ohm-ra szerintem 500 watt körüli trafót ne sajnálj tőle mert itt már folynak áramok!
Javasolnám még a végtranzisztorok duplázását is! Bár nekem nincs megduplázva. És így is bírja. Így olyan 200 wattot tud majd oldalanként 4ohm-ra!
Az a 2x40V váltó szerintem erős lesz neki, főleg ha bd249-el van szerelve, főleg ha nem sikerült belőle eredetit szerezned. Max. 2x36 szekunder és olyan 300w körüli trafó elég hozzá, ha legyen tartalékod is akkor 400w-os tekertetsz.
Ugyan létezik hamis tranzisztor de sok olyan van amit a gyár máshol gyárt/változtat technológiát tokozáson/feliratot változtat. Erről Topi írt nekem egy segítő választ a hestore topikban.
Szia!
De hogyha 2x40V egyenáram lenne, akkor nagyobb lenne a teljesítménye a végfoknak, mint 2x36 váltóval? És egyátalán 2x36 váltóval, Illetve 2x40V egyennel milyen lenne a teljesítménye?
2X36 váltóval kapsz kb 2X50V egyent, attól a sima változat 100W/8ohm. A 2X40V egyentől meg olyan 60W/8ohm környékén lenne a teljesítménye.
És a 2x36v váltót hogy kössem be az erősítőhöz? mert olyan trafóm van, aminek 3 kimenete van, az egyik szélső, és a középső között 40v van, az a másik szélső, és a középső között is40 v váltó. Na most a stereo quadomnak is 3 kimenete van(mindkét oldalán, tehát összesen 6 kimenet) tehát egy - tápfesz, egy + tápfesz, és még valami vezeték, azt nem tudod mi lehet?
És hogy kössem be? És 4 ohm-on 40V váltóval mennyi lehet a teljesítménye? Köszi előre is!
A 3 kivezetés közül a középső vezeték a közös, a másik kettő pedig a szingli.
A két szélsőt rákötöd egy Graetz "váltó feszültségű" lábaira, a közös lesz a test pontod, a graetz plusz illetve minusz lábaira teszed a puffer kondit, de még mielőtt teszel bármit is olvasd el az itt lévő tápegységekről szóló cikket... A végfokra meg majd ha kész a tápegységed, akkor annak 3 kivezetését párhuzamosítod, így kapsz 6 csatlakozási pontot a végfokpanelekre.
"Félreértés ne essék,szeretem a Quad 405 hangját,de ez az erősítő már egy másik szint."
Nem könnyű itt igazságot tenni,és ezt most mindkét végfok védelmében mondom...Ahogy én tapasztaltam,a két erősítő egészen más hangfekvésben muzsikál,tkp.egymás szöges ellentétei.A Quad dögösebb(ha úgy tetszik csinn-bummosabb)hangképet produkál,"attraktívabb"magas,-és mélytartománnyal,s közismert,h a felső basszusa(150-200hz körül)kissé túlteng,ez akár ki is mérhető.Viszont a legtöbb berendezésben ez inkább előny,semmint hátrány.A DoZ viszont,A-osztályú létére főleg a középtartományt hangsúlyozza,a sávszéleken visszafogottabb,vagy éppen sávhatárolt,már ha nem nyerte el a tetszésünket.(a kimenőkondi sajnos mind a magas,mind a mélytartományt limitálja,ha nagyon csekély mértékben is).Önmagához képest mindkettő igen jónak mondható.Ennélfogva mindenkinél az a végfok lesz nyerő,amelyik épp jobban illik a berendezésébe.A DoZ a középtartományban néhol tisztábbnak tűnik(ahol a másik kissé összemos),de hogy kenterbe verné a Quadot,azért erről szó sincs.Mivel nincs klassziskülönbség köztük,jól megépítve a DoZ szinte egyenértékű a Quaddal,-persze a teljesítménykorlátain belül,de más erények és hibák keveréke.
Még annyit fűznék hozzá,h ilyen esetben akár a hallgatott zenei műfaj is dönthet.A Quad karakteréhez a könnyűzene(elektronikus pop/rock/diszkó,stb)illik,míg a DoZ fő működési területe a komoly(szimfonikus,akusztikus-hangszeres)zene,fordított esetben mindkét erősítő a "rosszabbik arcát" mutatja.
Idézet: „A Quad dögösebb(ha úgy tetszik csinn-bummosabb)hangképet produkál,"attraktívabb"magas,-és mélytartománnyal,s közismert,h a felső basszusa(150-200hz körül)kissé túlteng,ez akár ki is mérhető.” Meg is tudnad csinalni ezt a merest? Mert nagyon erdekelne ...
Üdv!
Lenne egy kérdésem a végtranyókkal kapcsolatban: A HQ-ban beszerezhető tuti eredeti BD249C POW tranyó jó lenne +-50-52V-ra? Nem lenne kihajtva, max 50W-ig 8ohmra(nincs nagyobb hangfalam). Ja, a trafóm 2x37V váltót ad le. csak az építés öröméért csinálnám meg, nameg a hangjára is nagyon kiváncsi vagyok, a TDA2030-tól kezdve a DoZ-on át a csövesekig már egy csomó erősítőt raktam össze, de pont az eggyik legismertebb, a Quad405 maradt ki...ezen sürgősen változtatni kell .
Ezt a felsőbasszus-kiemelést nem én találtam ki.Anno a hifi-magazin etalon erősítője volt a Quad,tehát minden gyári gépet vele mértek össze.Ha végigpörgeti az ember,a szubjektív teszteken számtalanszor visszaköszön ez a momentum,később ezért (is) cserélték le megbízhatóbbra.Ezt a mérést kétszer is elvégeztem,az eredeti,és az Urbános módosított verziónál szintúgy,épp ezt az állítást ellenőrizendő!A kiemelés valóban kimutatható,de nem tudok róla képet tenni,frekimenet-mérésről lévén szó.Van egy régi szovjet analóg műszerem,a hangfrekis tartományban igen megbízhatóan mutat.Kimenetre 5ohm-os műterhelés,rá a műszer,1kHz-es szinusznál 5v kimenő fesz-t beállítva,ez 5W.Ha most lemegyünk 30-40hz-re,(a kiemelés úgy 150-től indul),a mutató 1-2 vonással feljebb áll meg...Mindkét végfokom így viselkedett,az eredeti jobban,az Urbános kevésbé.Hangsúlyozom,h ez az anomália NAGYON KISMÉRTÉKŰ,decibelekre átszámítva egy-két tized(inkább annyi se),de egyszerű eszközökkel is egyértelműen kimutatható.Mivel az elkók tűrése -50,de akár +100% is lehet,esetleg a két 560ohm-os ellenállás közös pontjára csatlakozó 47 mikrós feszültségutánhúzó kondi is okozhatná,ha felső határon van épp az értéke.(közel 100 mikró) De mivel ezt nem tartom számottevő hibának,ebbe nem mélyedtem bele.
Egyébként szeretem a Quad hangját,nálam is afféle etalon-hangképet reprezentál... :yes:
Szia! Persze ,hogy jó lesz rá! A quad eredetileg is +-50V-ra van tervezve. +2V nem sok még neki.
Van egy dolog amit nem igazan ertek. Azt irod, hogy: "
Idézet: "„Kimenetre 5ohm-os műterhelés,rá a műszer,1kHz-es szinusznál 5v kimenő fesz-t beállítva,ez 5W.Ha most lemegyünk 30-40hz-re,(a kiemelés úgy 150-től indul),a mutató 1-2 vonással feljebb áll meg...” Namost ha a kimeles 150Hz korul indul akkor hogyhogy 30-40Hz-en a muszer mutatoja magasabbat mutat mint 1kHz-en Mellesleg vannak ma mar kifinomultabb (jobb) modszerek, hogy egy erosito atvitelet megmerjuk minthogy regi orosz muszerrel merjuk a kimeno hangfrekis jel nagysagat. Ez nem epp a legjobb modszer ... :no: Tovabba ha valoban van kiemeles ami leirasod szerint valoszinuleg igen csekely hangnyomas kulonbseget eredmenyez akkor az nem lesz hallhato mert a felhasznalt hangsugarzo es vele egyutt a helyiseg ahol a hangsugarzo elhelyezkedik sokkal nagyobb ingadozast fog produkalni az atvitelben (foleg az emlitett problemas reszen) minthogy meghallja barki is a tized dB-es "kiemelest" ha valoban letezik es merheto. De en ebben ketelkedek. Majd megkeresem es megmerem a sajat Quadomat amit mar jo regen nem hasznaltam ... valahogy soha nem volt szimpatikus nekem ez az erosito.
Köszi!
Igazából a két BD249C-re gondoltam, hogy bírná-e a 2x52 voltot.....az adatlapja 100V-ot ír...meg már sokan írtátok, hogy 50V-on is elég határon mennek.
Eloszedtem a kb. 15eve epitett Quad 405-os erositomet ami egyebkent a "magyarositott" 40W-os valtozat. Megmertem a frekiatvitelét es igencsak elcsodalkoztam A csatolt abran a piros szinu gorbe mutatja a quad avitelet (referenciakent a zold gorbe mutatja egy TDA2030 atvitelet szinten 10 ohmos muterhelessel, illetve a kek gorbe a hangkartyam atvitelet mutatja). Ez az erosito tenyleg kiemel melyben ha muterhelest akasztok a kimenetere! Kivancsi lennek mit csinal ha egy atlagos hangsugarzot tennek a kimenetere. Majd kiprobalom alkalom adtan, viszont erdekelne, hogy mas Quad 405 is ugyanigy viselkedik-e vagy sem??? Szoval ha van valakinek egy jol mukodo Quad 405-os erositoje es lenne kedve elhozni hozzam egy meresre akkor szivesen megmericskelnem, hogy mas Quadoknak milyen az atvitele. Mellesleg van 2 eredeti Quad panelem amit en mar tuti nem fogok megcsinalni, ingyen elvihetok
ngyzolitol pedig elnezest kerek, mert valoban hihetetlennek tunt ez a melyemeles! Ilyet mas erositonel még nem tapasztaltam.
Nem kell elnézést kérned,engem is meglepett az eredmény...
A félvezetős gépek már hozzászoktattak bennünket a vonalzóegyenes átvitelhez.Már régen végeztem ezt a mérést,ha jól emlékszem a kiemelés 150-200hz körül indul,60-80hz lehet a "csúcsa",és MÉG 20hz-en is van némi többlet,20 alatt már nem tudok mérni,teszt cd-t használok,nem generátort.Ez az anomália a kapcsolástechnikából ered,szerintem,alighanem minden végfok így viselkedik.Tényleg nincs több off...
Egy tranzisztorra csak a fél tápfesz jut! Ezért is van ha pl. az egyik bezárlatol akkor fél tápfesz jut a kimenetre.
Igyekszem hinni neked, de nem tudok.
Először is nemhogy tized decibeleket, de még 1dB különbséget sem hallasz meg az átvitelben! Ezentúl ha a Quad 150-200Hz körül, vagy bárhol kiemel, az HIBÁS, rosszul van megépítve. Jól megépítve sem kiemelése, sem "süllyesése" nincs az átvitelben! Ezenkívül az utánhúzó kondenzátor kapacitáseltérése nincs hatással a mélyátvitelre, Kivéve persze, ha nagyon-nagyon lecsökkentjük. De ha pl. 10µF és 220µF között változtatjuk a névlegesen 47µF-os kondi értékét, még kimérni is lehetetlen lesz bármiféle mélycsökkenést! A műszered átvitele gondlod hogy 0dB a hangfrekis tartományban?! A műszered csal! Méed ki az átvitelét egy mérőerősítővel. Nemhogy pár tized, hanem több dB-t fog csalni a hangfrekis sávban, meglátod! A hifi magazinnak meg ne higyj el semmit, nagy bohócok voltak. Műszakilag nagy nulla volt az egész.
Lamalas!
A végfokod hibás valahol. Egy jó Quad átvitele nem így néz ki.
"Egy tranzisztorra csak a fél tápfesz jut." Ez abszolút így van,-nyugalomban,egészen addig a pillanatig,míg el nem kezded VEZÉRELNI az erősítőt.Attól a pillanattól kezdve ez a kijelentés nem igaz... :no:
|
Bejelentkezés
Hirdetés |