Fórum témák
» Több friss téma |
Fórum » Elektromágneses hangszóró
Témaindító: nikolatesla, idő: Júl 16, 2009
Témakörök:
hali ez egy olyan téma ahol választ szeretnék kapni arra hogy, mágnes helyet elektromágnessel lehet-e hangszórót
... készíteni?
Mert ha ez volt a kérdés, akkor lehet, csak ma már ez nem divat. Régen a csöves rádiókban voltak ilyen hangszórók, az állandó teret gerjesztő elektromágnes volt egyúttal a tápfeszültség fojtója is. De miért érdekes ez?
azért mert megint be lehetne hozni nekem van egy 1kw hangszóró kosaram megy membrán csak mágnes nincs és megpróbálom elektromágnessel
Nem lesz túl jó a hatásfoka. Az állandó mágneses tér fenntartása komoly energiamennyiséget emészt fel. Nem véletlenül vannak a mostaniak állandómágnessel elkészítve.
Viszont, nagyon szép, korhű, retrós hangja lesz, a maga 5-10W-jával. Pláne, ha csöves erősítőhöz lesz.
Ez igaz. Csak kicsit kevésnek tűnik ez a teljesítmény az 1kW-hoz képest.
Van egy másik megoldása is. Persze ez már bonyolultabb, s még retrósabb hangzást ad. Az egyik topikban már csináltam róla rajzot. Link
Most lehet, hogy hülyeséget írok, de olyat nem lehet, hogy az álló elektromágnest is a hangjellel gerjesztjük, úgy, hogy összedolgozzon a lengőtekerccsel? Csal az kellelne, hogy pozitív félhullám esetén taszítsák, negatív esetén vonzzák egymást. Ehhez az álló tekercset mondjuk egy Graetz egyenirányítón keresztül táplálnánk, amit valahogy előfeszíthetnénk, hogy a kis amplitúdójú jeleknél a diófák nyitófesze miatt ne torzítson. Nagy hülyeség ez?
Ha a tekercsel megtudja közelíteni a ferrofluid-os mágnes erejét, akkor természetesen lehet közel 1 kW. Az 5-10W-ot azért saccoltam, mert átlag 0,5-ös huzallal, és 40V körüli feszültséggel saccoltam. Köbzoli válaszában a rejtély kulcsa: minél vékonyabb huzallal, minél több menetet, minél nagyobb feszültséggel.
Szia!
Azt azért tegyük hozzá, hogy ehhez a hangszórótervhez is kell állandómágnes, vagy egyenárammal elő kell mágnesezni a vasat, ha nem akarjuk frekvenciakétszerezőként használni.
Saccolva, 30-40 %-al jobb hatásfok, de kell hozzá egy bonyolult meghajtó fokozat, ergo jóval drágább. A greatz-es nem jó.
Mi lenne, ha szerezne hozzá mágnest, egy szétszakadtból. Bár, azt meg megragasztani lenne érdemesebb. Idézet: „A greatz-es nem jó.” Miért? A nonlinearitás miatt? Idézet: „Mi lenne, ha szerezne hozzá mágnest” Hát szerintem is egyszerűbb lenne.
Ezért is írtam, hogy bonyolultabb.
Bár azért meghallgatnám rajta, ahogy a bemondóbácsik szoprán hangon olvassák be a híreket.
Hát élőben meglepetést okozna annak aki beleszól a mikrofonba.
Nem hinné el, hogy ő beszél..
A greatz egyenirányít, de nekünk váltó kell, csak ellenfázisban.
Nana! Ha ugyanaz az áram folyik mindkét tekercsen, akkor vagy mindig taszítani vagy mindig vonzani fogják egymást, attól függően, hogy azonos vagy ellenfázisban vannak bekötve, de attól viszont függetlenül, hogy pozitív vagy negatív félperiódusban vannak éppen!
Ha ellenfázisba kötöd őket, akkor minden félperiódusban taszítani fogják egymást. És éppen ez a lényeg. Ha nincs egyenirányítás, akkor ez is frekvenciakétszerezőként fog működni.
Hali!
Amennyiben lehetséges, szeretnélek megkérni a többiek nevében, hogy egy kicsit figyelj jobban a helyesírásra és a gondolatok összeszedésére, nem szégyen az . Például nagy kezdőbetűk, írásjelek, ilyesmire gondolok.
Mivel váltóáram van a hangszórókon,így a felmágnesezési energiába menne el egy jelentős része a teljesítménynek ha az elektromágnes is ugyanarról működne. Ha esetleg lemondunk a nagyobb frekvenciákról,akkor érdemes a két tekercset (hangszóró és elektromágnes) két külön meghajtófokozattal hajtani. A jel alak ugyanaz,csak az áram iránya és a két jel kellő aránya és nagysága egymáshoz képest különbözne(nyilván nem egyforma a két tekercs). nem tudom van-e az elektromágnesen számottevő késés a légmagosnak a vasmagoshoz képest,de ezt kéne először számba venni.
De ha én egyenirányítom gatzal akkor az ezres erősítővel lehet hajtani vegyszere min kettő tekercset
A nullátmenetnél a diódákon kieső fesz miatt biztos lenne lyuk. Nem tudom biztosan,de mintha valóban lehetne előfeszíteni a dolgot,ha a mind a négy diódára külön kötünk feszültséget (független tápokból).
Ha jól emlékszem maga az előfeszítés hasonló,mint a munkapont az erősítőknél. A lényeg,hogy én mindenképpen két külön meghajtást csinálnék...legalábbis hosszútávon,mert szerintem az elején lehet majd mérni,hogy I=U/R...és bizony a szélesebb úton megy a nagyobb áram és,ha ez a lengőtekercs,akkor könnyen elfüstölhet,mire észreveszed,hogy a például 1KW-ból 900W őrá megy.
Oké értem köszönöm szépen a válaszokat, és a drót vastagság nem mindegy igaz?
Szerintetek a kapcsi tápos erősítő jobb mint a tr-res?
Ha vékony huzallal tekered meg az elektromágnest, több ezer menettel, akkor kicsi árammal és viszonylag nagy feszültséggel kell gerjesztened. Használhatsz hozzá vákuumdiódákat is. Így sokkal finomabb lesz a nullátmenet, mint félvezető diódákkal.
Egy megfelelő összetételű, tömör vasdarabot megfelelő menetszámmal megtekercselve elég erős elektromágnest kaphatunk. Szerintem az egyetlen hátránya, hogy mágneses tere nem tudja olyan gyorsan követni az áram változásait, mint egy lemezelt vasmagé.
Csak is úgy tudok elképzelni egy ilyen hangszórót, hogy a hangfrekvenciás áram csak a lengőcsévére menne, az elektromágnes tekercsén pedig fix egyenáram folyna. Idézet: „az elektromágnes tekercsén pedig fix egyenáram folyna.” Mondjuk egy kapcsüzemű tápból.
De az a baj a kapcsi tápal hogy néha bezavar az erősítőnek, de!! jó magasnak mikor musikal a kondi.
mér zavar, ha 20k fölött ketyeg?
Elvileg nem zavarhat be, hiszen a lengőcséve, és az elektromágnes tekercse két külön áramkör részét képezi. Ráadásul a két tekercs között ott van a vasmag, amely árnyékolásként működik.
Csak külön van értelme, egyébként nem ellenőrizhető.
de nekem a DVD táp be zavar a Texas erősítőnek
Milyen formában?
|
Bejelentkezés
Hirdetés |