Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Kivezérlésjelző, de nem LED-ekkel
 
Témaindító: seedz, idő: Nov 15, 2005
Témakörök:
Lapozás: OK   8 / 24
(#) zitzaki hozzászólása Jún 22, 2009 /
 
Sziasztok!
Azt hogyan lehetne megvalósítani, hogy egy sima ledes kivezérlésjelzőre ledek helyett 230 voltos égőket szeretnék rátenni?
A válaszokat előre is köszönöm.
(#) kameleon2 válasza zitzaki hozzászólására (») Jún 22, 2009 /
 
Szia Zitzaki!

A legegyszerűbb ha szilárdtestreléket építesz be a ledek helyére. A legolcsóbb (anyagban - munkában nem), ha te magad építesz szilárdtestreléket. A bemeneti oldala egy optocsatoló (ezt el is lehet hagyni, de életvédelmi szempontból, jobb ha a nagyfesz külön van!!!). a kimeneti oldal pedig egy triak, tirisztorok, vagy IGBT, attól függően, mekkora teljesítményt akarsz kapcsolni. Lehet más megoldás is. Ha a ledek helyére teszel egy meghajtó áramkört (erősítő fokozattal), ami a kimenő jeledet 0-10V közötti feszültséggé alakítja. Ezesetben a kereskedelemben kapható KIT-ek, vagy modul rendszerű dimmerek meghajtására is használhatod. Akár 12-24 csatornás dimmer racket is hajthatsz kivezérlésjelzőként

De ha tovább akarod spirálni, akkor a kimenet mehet motorokra, vagy gázszelepekre is. Nemrég láttam egy gázos megoldást. Ott is 0-10V ment ki a szelepekhez és egy PB palack adta az energiát. A lángoszlopok pedig a kivezérlésnek megfelelően nőttek - csökkentek.

Tehát határ a csillagos ég, a többi a fantáziádon (és a pénztárcádon) múlik

Persze optocsatoló helyett más megoldások is szóba jöhetnek pld trafó, de sokkal macerásabb az optónál, vagy a szilárdtestrelénél.

Optocsatolóból olyat is használhatsz, ami egy tokban több darabot tartalmaz - bár én jobb szeretem az egy tok egy csatorna megoldást, mert a 230V nem játék.
Egyes gyártók még az optocsatolókat is széthajtogatják (mármint a lábakat), hogy megnöveljék a fólián a csíktávolságot - nagyobbra mint a gyári foglalat rasztermérete.
(#) Megaymir hozzászólása Jún 22, 2009 /
 
Kedves proli007!

Az általad közölt kapcsolásnál hogy lehetne a legegyszerűbben megoldani, hogy a uA műszer negatív előfeszítést kapjon? Olyan műszerem van, aminek +/- skálája van.

Üdv: Megaymir
(#) DonJoker hozzászólása Jún 22, 2009 /
 
Bocs, de én meg valamiért nem találom proli007 analóg vu meter-es cikkét
Miért tűnt el, nincs rá egy közvetlen link?
Köszönöm!
(#) Megaymir hozzászólása Jún 22, 2009 /
 
(#) proli007 válasza Megaymir hozzászólására (») Jún 22, 2009 /
 
Hello!
Kis töpizéssel, viszonylag egyszerűen megoldható.
Az IC kimeneti feszültsége. 0..5V között változik. Ennek középértéke, 2.5V ahol a műszerednek nullát kell mutatnia. Tehát a műszer negatív lábát, nem a GND-re, hanem +2,5V-ra kell kötni. Ezt úgy is megoldható, ha egy feszültség osztóval állítjuk elő a 2,5V-ot. Az osztóban folyó áram, a műszeráram közel 5-szöröse legyen. Ilyenkor ha az IC kimenete 0V akkor a műszeren negatív áram folyik, ha az IC kimenete +5V, akkor a műszeren pozitív áram folyik.

Méretezni a következőképpen kell:
- Ha a zéneren mért feszültség 12V és nekünk 2,5V-ra van szükségünk, akkor az R1 ellenálláson 12V-2,5V=9,5V feszültség esik. Az osztóban folyó áram, pedig kb. 5*Im műszerárammal kell egyenlőnek lenni.
- Tehát R1=UR1/5*Im. 250uA-es műszert feltételezve, 9,5V/1,25mA=7.6kohm. 7,5kohm létezik, tehát azt választjuk. Így az osztó árama IR1=UR1/R1 azaz 9,5V/7,5kohm=1,26mA-re módosult.
- Ez az áram fog az R2-őn is átfolyni, miközben azon 2,5V eltolási feszültségnek kell esni. Tehát R2=UR2/IR1 2,5V/1,26mA=1,97kohm tehát itt 2kohm-ot választunk.
- A műszer előtét ellenállását úgy választjuk meg, hogy 2,5V feszültségre végkitérésre menjen. (itt ez R3 de a kapcsolásban ez R11 vagy R12)
(A szimulációban az IC kimenetét a feszültség generátor modellezi, melynek kimente feszültsége 0..5V között változik.)
üdv! proli007
(#) zitzaki válasza kameleon2 hozzászólására (») Jún 22, 2009 /
 
Szia!
Köszi szépen a választ azt hiszem a szilárdtestrelénél maradok.
(#) Megaymir válasza proli007 hozzászólására (») Jún 23, 2009 /
 
Köszönöm! Még emésztem az írottakat, de dereng valami.
(#) Megaymir hozzászólása Jún 26, 2009 /
 
Kedves proli007!

A kapcsolást két mono egységben építem, de TL082-el nem hajlandó funkcionálni. Azt hiszem az egytápfeszes üzemmód miatt. Tudnál ajánlani olyan dual op. ic-t, ami megfelene?

Köszönet!
(#) proli007 válasza Megaymir hozzászólására (») Jún 27, 2009 /
 
Hello!
Ön nyert! Nem jó az IC a tápláláshoz.
De egy LM358-al a probléma orvosolható, abban egy "fél" 324 van.
üdv! proli007
(#) magitor hozzászólása Aug 5, 2009 /
 
Üdvüzlet Pákatársak!
Tegnap éjjel láttam egy nagyon vad álmot, amit meg szeretnék valósítani ebben kérem a segítségeteket! Épp most építettem egy pár lm3915 10 szegmenses kijelzőt, ez hajthatott rá hogy álmomban a ledek helyén csatornánként egy-egy 10 szegmenses nixi cső működött. Az a kérdésem hogy meg lehet-e valósítani? A technika 1 től indulna és 0 lenne a végpont, ugye ezt az ic pont tudja, viszont nem tudom hogy lehetne átadni a vezérlést a csőre. Tudnátok-e ebben segíteni nekem? Előre is köszi, Magitor.
(#) proli007 válasza magitor hozzászólására (») Aug 5, 2009 /
 
Hello!
Idézet:
„nem tudom hogy lehetne átadni a vezérlést a csőre”

Ezt csak intelligens vezérlők között szokásos kifejezés. Gondolom arra gondoltál, hogyan lehet az IC-ről meghajtani a Nixi kijelzőt.

Mellékeltem egy rajzot, hogy véleményem szerint hogyan lehet megoldani. De, ez feltételezi, hogy a kijelző, nem közös anódos típusú.
- A GND-hez képest, plusz és mínusz táp van. De a B2 tápfeszültsége és az R2 értékét az alkalmazott cső paramétereihez kellene igazítani.
- A meghajtó tranziszt a tápfeszültség szerint kell megválasztani, és PNP típusnak kell lenni (itt 250V-os de vigyázat, ennek a tranyónak bekötése nem egyezik az általános típusokkal!).
- Az IC 7-8 lába közötti ellenállást, 4,7kohm-ra választanám, mert a tranyó meghajtásának bőségesen elegendő a 1..2mA áram. Természetesen a referencia feszültséghez szükséges ellenállásokat is ezek szerint módosítanám.
üdv! proli007

Nixi-DRV.png
    
(#) magitor hozzászólása Aug 5, 2009 /
 
Köszi a válaszod, viszont sajnos IN-14 esem van ami pedig közös anódos, így gondolom másképp kell a dolgot megoldani!
(#) proli007 válasza magitor hozzászólására (») Aug 5, 2009 /
 
Hello!
Gond egy szál sem!
üdv! proli007
(#) magitor hozzászólása Aug 5, 2009 /
 
Köszi, a héten kivitelezem az ötletet, vagyis megpróbálom. Multisimmel megpróbálom szimulálni ha nem akkor legfeljebb egy csövet elpukkantok belefér.
(#) petemazi hozzászólása Aug 27, 2009 /
 
Üdv! Mellékelek egy kapcsolást, két kérdésem lenne vele kapcsolatban. Ez vajon jó egy 500uA-s műszerhez is? Lábkiosztás úgy van, ahogy felrajzoltam?
Köszönöm előre is a választ.

igy.jpg
    
(#) proli007 válasza petemazi hozzászólására (») Aug 27, 2009 / 1
 
Hello!
Mind két kérdésedre igen a válasz. Viszont az érzékenysége 5V csúcsfeszültség körül lesz.
De miért nem nézed meg a cikket amit írtam. Ott le van írva, mi miért van és hogy kell beállítani. A CA3140 árából az egész kijön sztereóban.
üdv! proli007
(#) petemazi válasza proli007 hozzászólására (») Aug 27, 2009 /
 
Megpróbálom összehozni! :eek2:
(#) petemazi válasza Hunti hozzászólására (») Aug 27, 2009 /
 
Nálam egész jól működik, egy 500uA-s műszerrel, sorosan vele egy 20k-s poti.
Bővebben: Link
(#) petemazi válasza proli007 hozzászólására (») Aug 31, 2009 /
 
Összeraktam a dolgot, a bal felén kicsapja a műszert végkitérésre, tápfeszt gyanítok rajta. A jobb működik. Holnap utánajárok a maratási hibáknak.
(#) proli007 válasza petemazi hozzászólására (») Aug 31, 2009 /
 
Hello!
Kicsit méregetni kell, és mindjárt meg lesz a hiba.
üdv! proli007
(#) petemazi válasza proli007 hozzászólására (») Aug 31, 2009 /
 
Persze, csak ma már nincs ekdvem, belefájdult a hátam a görnyedésbe
(#) petemazi válasza proli007 hozzászólására (») Aug 31, 2009 /
 
Illetve lenne még egy kérdésem. A műszerem 500uA-s és előtét ellenállásnak pontosan beállított trimmert tettem. Viszont elég lomha a mutató, holott gyorsabb mozgásra is simán képes. Az ic fölött lévő két 10µF kondi értékének csökkentésével orvosolható ez?
(#) proli007 válasza petemazi hozzászólására (») Aug 31, 2009 /
 
Hello!
- Nem szükséges pontosan beállítani az 5V-os kitérést, csak hozzávetőlegesen. A pontos végkitérést, úgy is a beépített 33k potival fogod.
- A mutatás, alapvetően a kondi töltése és kisütése fogja meghatározni. Ha gyorsabban akarod, hogy felugorjon, akkor a soros 100ohm-ot kell(ene) csökkenteni. Ha nem esik elég gyorsan vissza, akkor a 33kohm-os potit. Ha a kondit csökkented, akkor a töltés és kisütési idő is csökken. De ha ezeket megváltoztatod, akkor inkább egy átlagérték egyenirányítóhoz fog hasonlítani, mint csúcsértékhez. (Vagy is az átlag teljesítményt fogja mutatni, nem a csúcsot.) De próba cseresznye.
üdv! proli007
(#) petemazi válasza proli007 hozzászólására (») Aug 31, 2009 /
 
Igazából azzal van bajom, hogy mondjuk van a zenében három rész, az első egy 0db-s szintre viszi a mutatót, utána jön egy, ami néhány decibellel alacsonyabb, mint 0db, ezután ismét 0db. A műszer ezt úgy reagálja le, hogy végig 0db-n marad. Itt egy videó róla: Bővebben: Link
Szerk: Az én elképzelésemben valahogy így kellene működnie: Bővebben: Link
(#) proli007 válasza petemazi hozzászólására (») Aug 31, 2009 /
 
Hello!
Az általad feltett videót nem tudom lejátszani, de a másik, egy egyszerű diódás kijelző. Szóval szerintem csak kalimpál, de nem követhető. De mondom, ha ez kell, cseréld ki a kondit, vagy a potit (és az alatta lévő ellenállást arányosan) kisebbre. Akkor a csúcsérték mutatása, kevesebb ideig lesz látható.
üdv! proli007
(#) petemazi válasza proli007 hozzászólására (») Szept 4, 2009 /
 
Végre ráértem a cuccal foglalkozni! Nekimentem a marásmintának gravírgéppel, tökéletesen működik.
(#) Meglon hozzászólása Szept 10, 2009 /
 
Sziasztok.
Egy olyan kérdésem lenne, hogy van 3 db UA741-es (illetve abból kettő csak a másolata HA17741) műveleti erősítő IC-m és ezekből lehetne-e építeni kivezérlésjelzőt. Ha tud valaki kapcsolási rajzot küldeni, hogy hogyan kellene megcsinálnom az sokat segítene.
Üdv.: Meglon
(#) Meglon válasza Meglon hozzászólására (») Szept 10, 2009 /
 
Hozzátennék még egy kérdést az előzőhöz. Az alábbi kapcsolásban ha esetleg UA741-re cserélem a CA3140 IC-t az életképes lenne? Link
Üdv.: Meglon
(#) proli007 válasza Meglon hozzászólására (») Szept 12, 2009 /
 
Hello!
Azt hozzátenném, Zoli válaszához, hogy csak abban az esetben, ha a műveleti erősítő plusz-minusz tápot kap. Mert a 741 nem üzemelhet un. "féltápfeszültséges" üzemmódban mint a rajzon, a CA3140 viszont igen! (A 741 be és kimenetei nem közelíthetik meg a tápfeszültséget, maximum 1..2V-ra. Tehát +12V és -5V-al már működne a kapcsolás.)
üdv! proli007
Következő: »»   8 / 24
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem