Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Kivezérlésjelző, de nem LED-ekkel
 
Témaindító: seedz, idő: Nov 15, 2005
Témakörök:
Lapozás: OK   7 / 24
(#) petemazi hozzászólása Jan 26, 2009 /
 
Megfordítottam őket, de csak annyit változott, hogy a másik irányba próbálna valamit csinálni a mutató..
(#) proli007 válasza kendre256 hozzászólására (») Jan 26, 2009 /
 
Hello!

Most, hogy nézem, igazad is van, meg nem is. (minden esetre egy béna megoldás ez.)
Valóban, amikor csend van, akkor a az ellenálláson keresztül a előfeszültséget kap a kondi. Viszont amikor a dióda egyenirányítani kezd, akkor már a +15V-hoz képest, plusz feszültség van.

Viszont így a bemenő kondik is fordítva vannak. Tekintve, hogy a bemenet GND-nek tekinthető, az MR124, meg felhúzza a kondi lábát a +15V-ra.

Minden esetre erre az egész ide-oda húzogatásra meg 15V-ra szerintem semmi szükség. Nem tudom mi volt az eredeti cél a skála eltolásával.. Az MD120-al meg a linearitás is módosítva lett. Lehet skálázni egyszerűbb lett volna. De hogy a műszer képességeihez ez el van túlozva, abban biztos vagyok.

üdv! proli007
(#) kendre256 válasza proli007 hozzászólására (») Jan 26, 2009 /
 
Furcsa kapcsolás, az biztos. A bemeneti kondi tényleg fordítva van szerintem is.
Én úgy gondolom, hogy mivel elő van feszítve az MD125-ös dióda, egy pici pozitív feszültség a kimeneten már "emelni" fogja az anódját (az MC127 kis ideig feszültséggenerátorként működik, nem változik a feszültségkülönbség rajta). Az anóddal együtt a katódja is emelkedik, (a feszültségemelkedés süti ki az MC123-at), és az MR124--MD125--MR126 hídág feszültségét is megemeli. (A másik hídág az MP118--MR128.)
Egy kicsi negatív feszültségnél az MD125 lezár (az MC123-on maradó feszültség és az MC127-en nem változó feszültség miatt), majd lassan az MC123 kezd feltöltődni, a negatívabb pontja még lejjebb megy. Egyúttal az MC127 is visszatöltődik az MR124 10 kOhmon keresztül.
Pozitív feszültség gyorsan csökkenti ki az MC123 feszültségét mert csak a dióda soros ellenállása van sorban (meg az MC127). Negatív feszültség meg lassan növeli, mert az MR126 100 kOhmoson keresztül töltődik. Az MC123 kondi feszültsége billegteti a hidat.
A műszer a híd átlójában van, a potikkal a nullát, meg a végkitérést lehet állítani.
Az MD120, MR119 valami túlvezérlésvédelem lehet, de azt nem tudom.
Szerintem.
(#) petemazi hozzászólása Jan 26, 2009 /
 
Profikkal van dolgom! Nem értek a lovakhoz! Ebből annyit szűrtem le, hogy minden kondit fordítva raktam be Na majd holnap azokat is megcserélem, de addig is: köszönök minden segítséget!
(#) petemazi hozzászólása Jan 27, 2009 /
 
Megfordítottam azokat is, nem lett jó, tettem bele másfajta diódát, szntén nem jó.. Kitermeltem a menthető alkatrészeket a maradékot meg kidobtam..
(#) petemazi válasza (Felhasználó 13571) hozzászólására (») Jan 27, 2009 /
 
Ezt ismerem, csak nem tudom hogy mekkora műszerhez való.. Ez egy 500ua-s cucc.
(#) proli007 válasza kendre256 hozzászólására (») Jan 27, 2009 /
 
Hello!

Inkább a képet válaszolnám. De szerintem nem érdemes vele foglalkozni. (5V bemenő feszültség mellett van, a potik középállása mellett, és a műszeráram az arányok miatt nem látszik.)
Az MD120 dióda lehet a túlvezérlés megakadályozása miatt, de a skála eltorzítása miatt is. Attól függően, hogy milyen arányban van a nyitófeszültsége a műszerfeszültséghez képest. (szimuláción nincs rajta)

De a kolléga már természetesen elvesztette a fonalat és feladta, úgy hogy hagyjuk a fenébe az egészet.

üdv! proli007
(#) karistokodas hozzászólása Márc 20, 2009 /
 
üdv. kis segítségre volna szükségem.fejhallgató erősítőre(tda2822m) szeretnék analóg kivez.jelzőt,az erősítő bemenetére.Az erősítő hálózatról működik,12v-ról.kellene ötlet egy kapcsolásra,és főleg a csatolásra,hogy ne zavarja a bemenetet. kösz z
(#) proli007 válasza karistokodas hozzászólására (») Márc 21, 2009 /
 
Hello!
A lényeg, hogy aktív legyen, nem passzív, akkor nem terheli majd a kimenetet azaz nem rontja el.
Van itt valahol egy IC-s csúcs-egyenirányítós kapcsolás azt keresd elő.
üdv! proli007
(#) behanattila hozzászólása Ápr 7, 2009 /
 
Üdv!

Engem is régóta foglalkoztat ez a kivezérlésjelző dolog. Van is két ilyen műszerem, ha jól tudom egy régi szallagos magnóból lett kiszedve (AKAI). Én ezeket a kivezérlésjelzőket a számítógépem kimenetére szeretném kötni. Az lenne a kérdésem, hogy akkor ezt Én csak olyan áramörrel tudom megoldani, amihez kell 12Volt fesz? Tehát azt nem lehet megoldani, hogy csinálok neki egy vezérlő egységet, és rákötöm a kimenetre?
(#) proli007 válasza behanattila hozzászólására (») Ápr 7, 2009 /
 
Hello!
Fogalmam sincs, minek a számgép kimenetére kijelző, de..

Tekintve, hogy a műszer meghajtásához energia kell:
- Ha a jelszint kicsi és főleg nem terhelhető, akkor nem lehet passzív kijelzőt készíteni. Tehát valamilyen tápfeszültség/erősítő kell hozzá.
- Ha hangszóró kimenetre kötöd, (ott viszonylag nagy a jel és terhelhető) akkor akár egy dióda-kondi-ellenállás-műszer is megfelelő lehet.
(Ha igaz, nem sokára publikus lesz egy kis cikkem erről a témáról. Azt áttanulmányozva talán jobban el tudod dönteni mit szeretnél.
üdv! proli007
(#) watt válasza proli007 hozzászólására (») Ápr 15, 2009 /
 
A cikkedhez szeretnék gratulálni, nagyon tetszett ez a kis összefoglalás és a csúcsegyenirányítás megoldása! Én ezért 5, azaz öt pontot adok!
(#) ABU válasza watt hozzászólására (») Ápr 15, 2009 /
 
Üdv!

Gratulálok a cikkedhez!

Pont most aktuális nálam ez a mutatós kivezérlésjelző.

Az X2-höz tartozó 1-2 pontok feliratait nem kellene megcserélni? Így most a 2. csatornába bevezeted a kimeneti GND-t, összekötve a táp GND-vel.
(#) proli007 válasza ABU hozzászólására (») Ápr 15, 2009 /
 
Hello!
Köszönöm mind kettőtöknek, kicseréltem a feliratot. A kedves Moderátorok, remélem hamarosan visszateszik publikusba..
üdv! proli007
(#) vologya válasza proli007 hozzászólására (») Ápr 18, 2009 /
 
Hello!
Mindenekelőtt gratulálok a cikkhez,számomra igencsak hiánypótlónak bizonyul..Az egyetlen kérdésem vele kapcsolatban az,hogy az lm324-es m.erősítő konkrét célzattal van a kapcsolásban,vagy esetleg kiválthatnám tl074-re? Utóbbira az a prózai magyarázatom,hogy az van itthon..
(#) proli007 válasza vologya hozzászólására (») Ápr 18, 2009 /
 
Hello!
Köszönöm!
Nem váltható ki, mert a két IC bemeneti (és kimeneti) köre más és más. A 324 "kimondottan" féltápfeszültségű üzemmódra készült. Azaz a bemenete a negatív tápfeszültségre lehúzható és a kimenete is képes (ha csak a mínuszhoz képest van terhelve) lemenni a negatív tápig. A kapcsolásban ez a két tulajdonsága ki is van használva.
A TL074 bemenetét, ugyan így, a plusz tápra lehet felvinni, de a kimenete sem a plusz, sem a mínusz tápot nem tudja megközelíteni.
Természetesen, ha +- tápot használnál, akkor alkalmazható lenne a TL IC is. (De itt pont az egyszerűség jegyében készült a kapcsolás.)
üdv! proli007
(#) vologya válasza proli007 hozzászólására (») Ápr 18, 2009 /
 
Köszönöm a gyors választ!
Ahogy elnézegetem az adatlapokat valóban magam is rájöhettem volna,de a hülyeségem betudható annak,hogy arra gondoltam a meglevő alkatrészekből elkészítem hétvégén
(#) DuplaZso hozzászólása Ápr 18, 2009 /
 
Köszönjük az írást !

Közepes áramkörépítési jártasságom ellenére is jó volt végignyálazni az írományt, igazi olvasmányos elektronikai előadásmódban készült, valamint jópofa a diódakarakterisztika kompenzálása is. Tetszik. Olyannyira, hogy a mellékelt nyákrajz alapján lehet, össze is dobom jövő héten. Kösz mégegyszer !
(#) csezoli21 hozzászólása Máj 2, 2009 /
 
Helló van egy régi rádióból kivett VU méterem, és azt szeretném megkérdezni hogy hogyan lehetne vele megoldani hogy számítógép vonalkimenetére működjön?
Valami egyszerű kapcsolás kéne,... Előre köszi a segítséget helló
(#) csezoli21 válasza csezoli21 hozzászólására (») Máj 2, 2009 /
 
Ezt a mellékelt kapcsolást csináltam meg, de semmi, mi lenne ha 0,5-1W os erősítő kimenetére tenném?
(#) csezoli21 válasza (Felhasználó 13571) hozzászólására (») Máj 2, 2009 /
 
Megpróbálom, baja nem lehet nem?
(#) csezoli21 válasza (Felhasználó 13571) hozzászólására (») Máj 2, 2009 /
 
Helló
Ha nagyon felhangosítom ott ahol már torzít akkor kezd mocorogni a mutató! Esetleg valamelyik ellenállás érték változtatással nem lehetne megoldani hogy kisebb hangerőre már jobban működjön? Ha igen melyikkel és kb. mekkorára kéne változtatni? Köszi előre is helló
(#) csezoli21 válasza (Felhasználó 13571) hozzászólására (») Máj 2, 2009 /
 
Erősítő után van kötve, igaz max 1 wattos lehet,... így sem?
(#) csezoli21 válasza (Felhasználó 13571) hozzászólására (») Máj 2, 2009 /
 
Köszönöm a segítséget, holnap meglátom hogy lesz,...
Helló
(#) Hunti hozzászólása Máj 22, 2009 /
 
Helló!

Légyszi a hajamat ne ordítsátok le, ha nagy hülyeséget akarok . :pirul: De szerintetek azt meglehet oldani, hogy egy analóg VU-meter-t bekötök HDD aktivitás jelzőnek? PL.: a led helyére kötöm be és a fesz változásra reagálna.
(#) proli007 válasza Hunti hozzászólására (») Máj 23, 2009 /
 
Hello!
És a Led-en a feszültség, vagy az áram változik? Gondolom nem, hanem az "világítási idő hossza". A műszer ezt csak úgy tudná mérni, ha ezt az időt integrálnánk. Szóval ha bekötöd, akkor legjobb esetben is, csak csapkodna a műszer.
De világítsatok már meg! Mire jó ez a jelzés?
üdv! proli007
(#) szamóca válasza proli007 hozzászólására (») Máj 24, 2009 /
 
Idézet:
„De világítsatok már meg! Mire jó ez a jelzés?”

A Brian élete című filmből idézve, "Ez egy szimbólum!"
(#) Hunti válasza proli007 hozzászólására (») Máj 24, 2009 /
 
Megcsináltam és működik. A videón nem nagyon látszik, de a fesz változik. Tehát a mutató nem mindig maxra ugrik ki, hanem van mikor csak a 1/4-énél tartja folyamatosan, attól függ épp mennyire tölt a gép.
HDD Activity meter
(#) proli007 válasza Hunti hozzászólására (») Jún 2, 2009 /
 
Hello!
Jó lett, csak én nem látom ennek az "információ tartamát" vagy jelentőségét..:no:
Persze ez egyéni szoc. probléma.
üdv! proli007
(#) Hunti válasza proli007 hozzászólására (») Jún 2, 2009 /
 
Hi!
Igazából mutatósabb mint 1 led villogás, vagy inkább csak érdekesebb. Nekem mindig is tetszettek az analóg VU-k és gondoltam kipróbálom, hogy meglehet e csinálni és a válasz igen. Bár most inkább egy HTPC építésében gondolkodom amiben szintén lennének analóg VU meterek csak itt már a L/R csatornát jeleznék. Majd vadászok 1 kapcsolást hozzá
Üdv.
Következő: »»   7 / 24
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem