Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Erősítő mindig és mindig
Mielőtt kérdezel, a következő két dolgot ellenőrizd! I. A helyes tápfeszültségek megléte. II. A kimeneten van-e egyenfeszültség. Élesztés.
Lapozás: OK   336 / 2508
(#) J-O-E válasza highand hozzászólására (») Aug 5, 2009 /
 
Ha helyesek az értesüléseim.
1 WATT egyenlő 60 P.M.P.O. (Peak Music Power Output)

A Kínai piac tele van villogó ledes 200W P.M.P.O kimenő teljesítményű 1/2 kilós HI-Fi-kel
(#) goldscorpio07 válasza J-O-E hozzászólására (») Aug 5, 2009 /
 
Ez a szomorú,sok retek egy helyen
(#) Tomi20 válasza Tomi20 hozzászólására (») Aug 5, 2009 /
 
Az Én kérdésemre senki nem tudja a választ?
(#) J-O-E válasza Tomi20 hozzászólására (») Aug 5, 2009 /
 
Bocs elsiklottunk felette, meg a fene tudja fejből,
de wikipedia én is onnan szoktam pótolni hiányos tudásom.
Azt tudom nem összekeverendőek a fogalmak.

RMS: Root Mean Square Effektív teljesítmény - folyamatos átlagos érték, mely az erősítő tartós, folyamatos kimenő teljesítményének kifejezője, egy adott torzítás mellett.

Zenei teljesítmény:
Ha a egy (bármilyen) zenei lemezt és azt egy erősítőrendszerrel és a megfelelő hangfalakkal megszólaltatunk, akkor amit a hangfalból hallunk az maga a zenei teljesítmény, ami nincs arányban a hangerővel, mely egy külön fogalom.

Színuszos teljesítmény:
A színusz hullám egy úgyn. állandó hullám melyet a frekvencia és az amplitúdója jellemez. Ha egy 500Hz-es jelet, (sipoló hangot) a hangfalra kiküldünk, akkor azt színuszosan terheljük, mely állandó terhelésként jelentkezik.

Tehát a kérdésed is félreértelmezhető.

Konkrétan van színuszos és zenei teljesítmény!
Érdekesség, hogy a zenei teljesítmény a DIN45324 szabványon alapul.
Az ettől eltérő misztikus kitalált fogalmak nem hitelesek és nem jelentenek semmit.
Watt, RMS, PMPO, Bla Bla Bla
Megoldás a zürzavarra:
4Ohm-os terhelésnél, maximum 1%-os THD + N (teljes harmonikus torzítás és zaj) mellett 1kHz-es frekvencia ponton mérve kapjuk meg a valós erősítőteljesítményt
és nem utolsó sorban mínőséget.
Ez egyébként a CEA 2006 szabvány ez alapján hiteles.
Na ezzel nem biztos hogy segítettem de megpróbáltam.
(#) J-O-E válasza Tomi20 hozzászólására (») Aug 5, 2009 /
 
És egy megoldás:
Teljesítmény = Feszültség * Áramfelvétel * Hatásfok. Tehát ha van 12V-unk, és 20A áramfelvételünk, no és egy A/B osztályos erősítőnk (60%-os hatásfok mondjuk), akkor az 144W-ot jelent a képlet szerint (12V * 20A * 0,6 = 144W).
(#) szamóca válasza highand hozzászólására (») Aug 6, 2009 /
 
Peak Momentary Power Output. Vagyis Pillanatnyi csúcsteljesítmény. Semmi köze a valósághoz. Felesleges foglalkozni vele, mert csak marketing mese.
(#) mineral válasza Action2K hozzászólására (») Aug 6, 2009 /
 
Tehát kontakt hiba. Köszi az információt. És egyben a lelki békémet is. Jó alaposan átvizsgálom majd. Kicserélem az Elkókat és a potikat is mert azok is negyven évesek...

Ez a kiegyenlítő brummszűrés ez közvetlen a csőfoglalatra van téve vagy ez még a táprészben van benne?

Esetleg van valakinek rajza hozzá? Az sokat segítene nekem.

(#) J-O-E válasza szamóca hozzászólására (») Aug 6, 2009 /
 
Peak Music Power Output - PMPO
Peak pillanatnyi teljesítmény kimenet.
Az eladó cég egy 10 watt teljesítményű ezközt "100 watt PMPO val ad el, egyszerű reklám!
De arról hogy néhány ezredmásodpercre érte el a borzalmasan magas torzítás mellett, akár a tönkre menetele pillanatában ezt a teljesítményt nem szólnak.
Abban a pillanatban ha zenei teljesítmény + bizonyos átvitelen belüli torzításról beszélünk mindjárt tudjuk a valódi teljesítményét egy adott minőségen is.
Pl: Egy STK4048XI végfoknál 150W min, THD - 0.008% ezred torzítás, 20-20000Hz átvitelen belül! Na ez korrekt adat és szinte bármely más erősítő típussal elérhetetlen vagy legalább is nagyon sok munkával és válogatással.
A PMPO nagyjából olyan reklám kifejezés mint a HIGH-END, High Quality, Audiophile stb. ezek fantázia kifejezések a nagyon jó AUDIO-ra, a HI-FI - High Fidelity az igazi definiált szabványon alapuló kifejezés.
(#) szamóca válasza J-O-E hozzászólására (») Aug 6, 2009 /
 
Mindenesetre a szuper adat is csak adat, hisz számos más is befolyásolja a szubjektív minőségmegítélését egy eszköznek. A HIGH-END létrejöttét többek közt pedig az hozta létre, hogy a matuzsálemi DIN 45500 szabvány elavult kritériumainak már majd minden hangfrekis eszköz eleget tesz. Az egy nagy gond, hogy nincs szabvány egy magasabb minőségi kategóriára, hacsak a házimozis THX-et nem vesszük annak. Ideje volna már megújítani, korszerűsíteni, vagy egy alapjaiban újat létrehozni.
(#) elektro777 hozzászólása Aug 6, 2009 /
 
Szasztok!
A PMPO a kínai erősítőre kapcsolható max teljesítmény amit az erősítő pár ms-ig kibír úgy hogy nem megy tönkre röviden...
Szóval most megint találtam egy erősítőt, és az a "kék csoda" ami nem bizonyult jó erősítőnek, ez ahhoz hesonoló teljesítményell rendelkezik, és szeretném tudni, hogy mi a véleményetek róla, tehát megéri-e az árát, és mennyivel jobb mint a "kék csoda"
És valakinek esetleg van-e/volt-e ilyen erősítője.
Egyelőre úgy látszik, hogy ilyet fogok venni.
Köszi előre is!
(#) janocsi válasza mineral hozzászólására (») Aug 6, 2009 /
 
Szia Mineral!
Egy időben sokat foglalkoztam ilyen csöves erősitőkkel, ma is látok még néhány működő készüléket ezekből. Stabil, megbizható eszközök voltak... (A puffer elektrolitokat ideje lenne cserélni.) A Regent 60-as rajzát csatolom Neked. Szia.
(#) J-O-E válasza janocsi hozzászólására (») Aug 6, 2009 /
 
Én is használtam VERMONA-t és ilyen REGENT-eket
nem mertem írni nehogy hülyeséget írjak de váleményem szerint is az elektrolit kondenzátorok öregedtek el.
Próbálj ugyan olyan típusú régi kondikat "remix STB." szerezni, és átforrasztani "átónozni" minden forrasztást.
Ja a hangfal csatlakozóját sem árt cserélni lehet hogy az a ludas. Ha ezt megcsinálod újabb 40-50év

A kapcsolási rajzot én is köszönöm.
(#) danodano hozzászólása Aug 6, 2009 /
 
Sziasztok!
Hozzám került egy házilag épített quad 405-ön alapuló erősítő. Érdemes lenne az izzózásos módszerrel bekapcsolni először? Ha igen akkor hova tegyem az izzót? Ja és milyet?
(#) J-O-E válasza elektro777 hozzászólására (») Aug 6, 2009 /
 
Iiiigen ez erősítő! Ha hibátlan több esélyed van egy jó erősítőre,
a cimkéjén alig látszik de 480w tápja van.
Nem csak teljesítmény van, de minőség is.
(#) J-O-E válasza danodano hozzászólására (») Aug 6, 2009 /
 
Tegyél a pozitív, és negatív tápágba egy-egy izzólámpát, aminek a feszültsége valamivel kisebb vagy megegyezik a tápfeszültség értékével " izzó 24-28V 20-25W"
Ha minden rendben nem vílágít, a nyugalmi áramfelvétel 100mA.
Ha az izzó világít, a rendszerben valami gond van! Lehet nagyfrekvenciás gerjedés, panel vagy forrasztáshiba, ellenállások felcserélése, vagy hibás alkatrész, az izzó segítségével többnyire a hiba keresés egyszerűbb, az áramkör ilyen állapotban hosszabb ideig is bekapcsolva lehet, biztosan felmelegedik a hibás alkatrész ezt könnyen megtalálod.
(#) mineral válasza janocsi hozzászólására (») Aug 6, 2009 /
 
Köszönöm! Köszönöm és köszönöm. Ez sokat fog nekem segíteni.

Stabil, megbízható eszköz. És még micsoda hangja volt mindemellett. Igaz csak egy Technics Sl-pg-400-as CD-vel és Videoton DC 3011-es hangfalakkal hajtottuk. De abból olyan hangok jöttek ki amit én a korábbi erősítőimmel nem hallottam. És remélem, hogy a műtét után fogom is még hallani.

(képek nem az enyémek)
(#) janocsi válasza J-O-E hozzászólására (») Aug 6, 2009 /
 
Szia J-O-E és Mineral!
Még egy megjegyzés ehez a Regent 60-as erősítőhöz.
Került hozzám javításra olyam "brummos" ilyen eszköz, ahol "valaki" minden csatlakozót lecserélt 6.35-ös Jack ajzatra, de nem vette figyelembe, hogy a fémház és a közös főldpont nem köthető össze egymással. Vagyis, nem szigetelten szerelte fel ezeket a csatlakozókat. Természetesen minden Jack ajzatot újra szereltem elszigetelve a fémháztól, igy tökéletesen rendbe is jött az erősítő jel/zaj viszonya. Sziasztok.
(#) J-O-E válasza janocsi hozzászólására (») Aug 6, 2009 /
 
Így van ez igaz , igyekezzünk a csillagpontos földelést betartani. És nem keverni a negatív tápot a földeléssel.
(#) djyuri hozzászólása Aug 6, 2009 /
 
Sziasztok!
Az minek mondható be,hogy két egyforma végfokpanel élesztésekor az egyiken 25 és 31 mA volt a nyugalmi áram....a másikon meg 120 és 115mA

nem tudok rájönni Pláne,mivel teljesen egyforma a kettő és ráadásul a munkapontok is egész jól állnak.

Köszönöm!

Jah a munkapontot bárhova tekerem nincs változás
(#) Action2K válasza djyuri hozzászólására (») Aug 6, 2009 /
 
Szia! Én két dolgot tudok elsőre elképzelni. Egyik, hogy nem 100%-ra egyformák az alkatrészek paraméterei (nagy gyártási szórás, vagy valamelyik rossz). Másodikként, van egy pici amplitudóval rendelkező nagyfrekvenciás gerjedésed. Ezt szóppal ellenőrizd le.
(#) djyuri válasza Action2K hozzászólására (») Aug 6, 2009 /
 
Megvan...igazad volt....gerjedés volt,de egy rossz forrasztás miatt...szakadt volt gyárilag a panel...nem is vettem észre...kint volt gyakorlatilag 180V,csak foggalmam sincs hogyan,ha egyszer 74V a tápfesz ....de ezt betudom a digit műszer hibájának...

Most megoldva...újra cicereg a magas végfokom

juppijé

Holnap megy vissza mély is és akkor
(#) Action2K válasza djyuri hozzászólására (») Aug 6, 2009 /
 
Szupi!
Idézet:
„Holnap megy vissza mély is és akkor”
lesz Tu-c, Tu-c, Tu-c.
(#) J-O-E válasza djyuri hozzászólására (») Aug 6, 2009 /
 
Ez gyorsan meglett gratula, pedig most akartam írni hogy a 11:07-es (#487439) egy másik kérdésre adott válaszban feljebb, megtalálod a lehetséges megoldást. Erősítő élesztése hibakaresés.stb.
Jó döngetést
(#) Flatlander hozzászólása Aug 6, 2009 /
 
Sziasztok!

Van egy "400w-os" fetes végfokpanelem 4fettel.Azlenne a kérdésem hogy ha kiszedek belőle 2fete akkor elvileg 200w kéne hogy legyen,így két fettel 4ohm-on elviselné a 72voltot?Kapcsolási rajz mellékelve.mert van egy ugyanilyen leégett panelem és akkor abba átrakom a két fetet és akkor tudnék 2x200w-os végfokot építeni.

400w fet.JPG
    
(#) Mayan hozzászólása Aug 7, 2009 /
 
Na megmutatom már a legújabb erősítőmet, tda1558 egy igen szokatlan és picike kivitelben. Nagyon jó, dinamikus hangja van. Először földhurok gondok voltak vele a földfóliát elbénáztam kicsit de elvágtam a poti földjét és külön vezetékkel kötöttem az ic földjéhez és így meg síri csendes, semmi búgás. Pedig csak pár centi az egész... A bemenő kondi 220nF kerámia + 1µF/100V elkó. A kerámiával önmagában talán kicsit túl kontrasztos volt a hangja, az elkóval simább és több a mély és a dinamika. De már a kerámiával is teljesen hallgatható volt, ezek nagyon pici különbségek.
(#) djyuri válasza J-O-E hozzászólására (») Aug 7, 2009 /
 
Köszi!
A egyik 2sc-nél volt a bibi. Csak onnan vettem észre,hogy már a másik panel működött és épp ugyanott kerestem a hibákat a kettő panelen.

Amúgy most az egyik 15-20mA a másik 25-32mA...de ezzel a munkaponti potival nem tudom egyiket se állítani. Feltekerni maxra a potit meg nem merem,mert úgy hallottam pukk lesz. Majd ma délután kiderült.

Action2K azám De berakok egy pár Patrick Cowley-t is.

Mayan Szép! Ha írsz hozzá terveket,egyéb infókat,akkor megállja a helyét a ki mit épített topikban.
(#) J-O-E válasza Mayan hozzászólására (») Aug 7, 2009 /
 
Klasz kompakt kivitel lett, modulrenszerbe akár többet is lehet variálni.
A gyári kapcsoláson a bemeneten egy 220n van és kész, hol van a 1uF. mellékelek képet.

TDA1558Q.jpg
    
(#) Mayan válasza J-O-E hozzászólására (») Aug 7, 2009 /
 
Ja, persze, csak kísérletezgettem különböző csatolókondikkal. Amúgy mkt-t szoktak itt használni chipamp audiofilek, jó nagyot és minél jobb minőségűt. De az drága. Vagy 10µF elkót láttam még sok helyen beépítve, de az meg gagyi. Úgy vettem észre hogy elég jól ki lehet váltani egy drága minőségi csatolókondit ezzel a 220nF kerámia + 1µF elkóval nagyon-nagyon olcsón...
(#) ferzoo válasza J-O-E hozzászólására (») Aug 7, 2009 /
 
Nem a 10-20ft-os csatolókondikon kell spórolni,a minőséget/mély átvitelt igencsak +határozza ez is.Igaz nem tucattermék olcsó TDA Ic.-nél,ami 40Hz-től indul 10W/out-nál.Mondjuk az én SONY TA-F530Es csúcserősítőmbe 4,7mikrosok vannak / Elna audio/bemenettől az A osztályú végfokig.
(#) gb197 válasza Mayan hozzászólására (») Aug 7, 2009 /
 
Csatolásnak nagyon megfelel az elko is pl. 10µF /63V low esr ELNA, RUBICON, vagy NIPPON. Nem sokan fogják meghallani a különbséget mégha jobb is az mkt/mkp. Én a NIPPON CEM. LXY szériáját használom, és ettől jobb nem igazán kell!
Következő: »»   336 / 2508
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem