Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Elektronikában kezdők kérdései
- Ez a felület kizárólag, az elektronikában kezdők kérdéseinek van fenntartva és nem elfelejtve, hogy hobbielektronika a fórumunk!
- Ami tehát azt jelenti, hogy a nagymama bevásárlását nem itt beszéljük meg, ill. ez nem üzenőfal!
- Kerülendő az olyan kérdés, amit egy másik meglévő (több mint 17000 van), témában kellene kitárgyalni!
- És végül büntetés terhe mellett kerülendő az MSN és egyéb szleng, a magyar helyesírás mellőzése, beleértve a mondateleji nagybetűket is!
Lapozás: OK   594 / 3970
(#) nagy hoho válasza smate hozzászólására (») Aug 15, 2009 /
 
Helló! Egyszer próbáld ki a 10 %-os háztartási sósav (350.-Ft / liter) és a hidrogén peroxid (fodrászkellék üzlet 380.- Ft /liter) 10:1 keverékét. És nagy ívben eldobod a vaskloridot.
(#) lapose válasza sany hozzászólására (») Aug 15, 2009 /
 
Szia!

Kisebb ellenállás kell.
(Ut-3*Uled)/Iled
(#) Szebence hozzászólása Aug 16, 2009 /
 
Sziasztok!

Az érdekelne, hogy van-e olyan relé ami úgy működik, hogy egy impulzus hatására behúz, úgy marad és csak a következő impulzus hatására enged el. Ilyenre lenne szükségem. Van ilyen? Ha igen akkor mi a neve, hogy kérjem a boltban? Hol kapható?
(#) Szebence válasza (Felhasználó 13571) hozzászólására (») Aug 16, 2009 /
 
Köszönöm a választ!
(#) Dani494 válasza Josi777 hozzászólására (») Aug 16, 2009 /
 
Köszönöm a választ.

Egy másik témában a véleményetekre lennék kíváncsi.
Egy TDA2030-ra épülő erősítő kapcsolási rajza alapján terveztem a lenti nyákot.Működik is,azonban arra lennék kíváncsi,hogy Ti mit módosítanátok rajta.

TDA2030.JPG
    
(#) Dani494 válasza Dani494 hozzászólására (») Aug 16, 2009 /
 
(#) Seclusion hozzászólása Aug 16, 2009 /
 
Sziasztok!

Ha egy tranzisztort szimpla kapcsolóként használok (12 V, 5.9 A), akkor a collektor elé, vagy az emitter után kell tegyek ellenállást? Közvetlen akkumulátorról menne az áram a tranzisztoron át egy gyújtótranszformátorra.
A bázis elé tartozó ellenállást pedig a bétából ki tudom számolni? (x Béta = 5.9/Ib -> ebből pedig ellenállás)
(#) sany válasza (Felhasználó 13571) hozzászólására (») Aug 16, 2009 /
 
Hello!

Nem volt szándékomban , hogy átverjek valakit is .


Köszönöm a segítségeteket mindkettőtöknek! Nagyon sokat segítettetek.
(#) Seclusion válasza (Felhasználó 13571) hozzászólására (») Aug 16, 2009 /
 
Esetleg FET? A relé szerintem elég lassú, nameg mechanikus... Hacsak nem solid state
(#) Seclusion válasza (Felhasználó 13571) hozzászólására (») Aug 16, 2009 /
 
Előgyújtás vezérlő lesz, minél gyorsabb, annál hatékonyabb, mert a gyors árammegszakítás erősebb szikrát eredményez. Egy bipoláris tranyó is us alatt kapcsol, a relé pedig milisecundum alatt. Itt nagyon is számít
De akkor még a kérdés, FETnél ugyanaz van, mint bipoláris tranyónál? Ellenállások szempontjából... Itt nincs még tapasztalatom.

Köszi a választ
(#) Stefan válasza (Felhasználó 13571) hozzászólására (») Aug 16, 2009 / 1
 
A relét már csak a pergése miatt se lehetne ilyen helyen alkalmazni. Vagy tévedek?
(#) Seclusion hozzászólása Aug 16, 2009 /
 
Köszönöm szépen a válaszokat
(#) gg630504 válasza Dani494 hozzászólására (») Aug 16, 2009 /
 
Az IC-t a nyák egyik oldalára tenném ( háttal kifelé ), hogy nagy hűtőbordát is tudj rászerelni. (( A többi részt nem néztem. ))
(#) Dani494 válasza (Felhasználó 13571) hozzászólására (») Aug 16, 2009 /
 
Nem,nem,félreértettél.Nem nyákra van szükségem,hanem hogy amit én terveztem,azon mit módosítanátok hogy jobb,kisebb helyigényű,usw... legyen.
Szóval a fejlesztő kritikára lennék kíváncsi.
A topicot ismerem,ott kértem már segítséget.
(#) RoolykA064 hozzászólása Aug 16, 2009 /
 
Van egy Hitachi Erősítőm, aminek az egyik fele nem dolgozik(Zúg,brummog). Megmértem, és azon az oldalon, amelyik nem dolgozik, EGYENFESZÜLTSÉG VAN. Ilyenkor mi a teendő??? Kérem segítsetek, Üdv.
(#) pleso válasza RoolykA064 hozzászólására (») Aug 16, 2009 /
 
Szia!

Egyszerű a megoldás ki kell cserélni azt az oldali STK025- s IC-t. Már ha tudsz szerezi mert néztem egy pár helyen, de nem találtam, ha nem tudsz 025-t szerezni akkor a 029-s is jó, de én azt sem találtam de lehet hogy nagyobb esélyed van rá hogy még van valahol raktáron.
(#) elektro777 hozzászólása Aug 16, 2009 /
 
Sziasztok!
Szert tettem sok alkatrészre (kondi, tranyó, IC) a legtöbbjük orosz alkatrész, és van köztük, sok olyan kerámia kondi, amire azvan írva hogy 100nZ. ez 100nF-es lenne? meg olyan fólia is van sok hogy 5900F.
ezek milyenek lennének?
És van vagy 5 olyan végtranyó benne, hogy KT837. eről tudtok valamit, hogy mire lehetne felhasználni?
Köszi!
(#) Szebence hozzászólása Aug 16, 2009 /
 
Sziasztok!

Olyan problémám lenne, hogy láttam régebben itt az oldalon, hogy valaki elkészített egy függvény generátort max038-as ic-vel, szerintem a ki mit épített topicban láttam. A doboz oldalán is voltak potméterek, ez megragadt bennem, de most sehol nem találom, ennek a generátornak kellene a kapcsolási rajza. Ha valaki emlékszik rá, hogy hol található és belinkelné azt nagyon megköszönném!
(#) vardzsa válasza Szebence hozzászólására (») Aug 16, 2009 /
 
Helló!
Erre gondoltál? Bővebben: Link
(#) jocki17 hozzászólása Aug 16, 2009 /
 
Sziasztok!

elkészítettem az 500 wattos invertert és akksiról nem megy!
Akksitöltőről pedig igen, de ez kevés mert a töltőm 4 amperes és 18 kellene.Mi lehet a baja?
(#) Szebence válasza vardzsa hozzászólására (») Aug 16, 2009 /
 
Szuper!
Ez az, köszi a választ!!
(#) Dani494 hozzászólása Aug 16, 2009 /
 
Sziasztok!
A segítségetekre/ötleteitekre lenne szükségem.

Olyan csengőt szeretnék építeni,amit ha megnyomnak ,,A'' pontban(kapu),akkor egyrészt szóljon a hangszóró ,,B'' & ,,C'' pontban,továbbá a csengetéskor világítson egy led a kapunál,ami akkor aludjon ki,ha megnyomom a ,,B'' ill. ,,C'' pontban lévő nyomógombok valamelyikét.( az ötletet az 1,2,3-as kép ábrázolja)

-Megvan mind a hangot előállító,mind a visszajelzést megoldó kapcsolás(ld. 4-es kép).
-Nem szeretnék vezeték nélküli technikát alkalmazni!
-Azért kérem a segítségeteket,mert nem szeretnék ehhez a projekthez felhasználni(a kép alapján) 240 m vezetéket.

Kérdéseim:
-Lehetséges e az,hogy az ,,A'' és ,,C'' pont közötti nulla-vezető segítségével lecsökkentsem a szükséges vezeték hosszát?
-Létezik e valamilyen megoldás arra hogy kevesebb( <100 m) vezetékből meg tudjam csinálni a rendszert?

Válaszaitokat előre is köszönöm.>
(#) proli007 válasza Dani494 hozzászólására (») Aug 16, 2009 /
 
Hello!
Ha ragaszkodsz a jelenlegi elképzelésedhez, akkor is elegendő 3db vezeték. Csak a G2 nyomógombbal nem az R6 áramát kell bontani, hanem a T2 tranyó kollektor-emitterét rövidrezárni. Ebben az esetben a csengőnek és a nyomógombnak egy közös vezetéke van. (És ez akár a nullvezető is lehetne, bár nem szép.) Viszont akkor G2 nyitó nyomógomb helyett záró kell.
üdv! proli007

Csengő.png
    
(#) Dani494 válasza proli007 hozzászólására (») Aug 16, 2009 /
 
Így gondoltad?Be tudnád jelölni hogy hova kössem a hangszórókat,és a nyomógombokat?
Javíts ki ha tévedek,de én így értettem amit mondtál (ld.6-os kép)

5.JPG

6.JPG
   
(#) Dani494 válasza Dani494 hozzászólására (») Aug 16, 2009 /
 
Egy kicsit bezavar hogy reduktoros megoldás van,én nem reduktorral szeretném.
A képen remélem jól jelöltem mindent.
Ha igen,akkor még mindig nem értem hogyan lesz 3 vezeték.

7.JPG
    
(#) Dani494 válasza proli007 hozzászólására (») Aug 16, 2009 /
 
Azt hiszem már értem hogy hogyan lesz a 3 vezeték( a színek jelölik).De ez csak egy helyiség.Ha máshová is szeretném akkor plusz 3 vezeték kell(ha nem tévedek) és az már 6 vezeték összesen.
(#) proli007 válasza Dani494 hozzászólására (») Aug 16, 2009 /
 
Hello!
Bocs, közben lerajzoltam (amúgy jól érted). Viszont mind a két hangszórós helyre, a kaputól három vezeték kell, amiből egy lehet, maga a nullvezető is. (piros-zöld-kék és a kék a nullvezető. Mind két hármas szál a kaputól indul, vagy akár fel is fűzheted, ha úgy értelmesebb a nyomvonal vezetése.
üdv! proli007

Ringing.png
    
(#) jocki17 válasza jocki17 hozzászólására (») Aug 16, 2009 /
 
Üdv!

Az lenne a kérdésem hogy a rajzon a 13-as lábat hova kell kötni? Köszi a válaszokat.
(#) bladika válasza jocki17 hozzászólására (») Aug 16, 2009 /
 
Szia!

Sehova! Hagyd lógva!
(#) jocki17 válasza bladika hozzászólására (») Aug 16, 2009 /
 
üdv!
elkészítettem az 500 wattos invertert és akksiról nem megy!
Akksitöltőről pedig igen, de ez kevés mert a töltőm 4 amperes és 18 kellene, ez érthető is.Nem mértem semmit. Szkópom nincs. Az akkutöltő feszültsége 15volt 4 amper. Mikor bkapssolom akkor evvel a nény amperrel halványan ég az égő(220v 60w)
De mikor akksira kötöm, akkor csak úgy jó ha ki-be kapcsolgatom de, igy sem ég teljesen jól! Ha nem, kapcsolgatom hanem csak ráfogom az akksira a kábelt kb 5másodpercen belül beleégne a kezembe! Rövidzár nincs mert mértem multiméterrel.Ja, és még annyi hogy az akksi nem kocsiban van! Igy is szeretném használni. A 4 amperrel a kimeneti fesz 50v
Hoztam a havertól jobb toltőt az 15v 8A azzal 97v a kimeneti fesz!
De én nem töltőről akarom használni. Szerinted mi lehet? Átnéztem már mindent, és passzol.
Ebbe a 13-as lábba bíztam még...
És ha a 47ks ekkenállás helyére teszek egy potit?(R1)
Következő: »»   594 / 3970
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem