Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Erősítő mindig és mindig
Mielőtt kérdezel, a következő két dolgot ellenőrizd! I. A helyes tápfeszültségek megléte. II. A kimeneten van-e egyenfeszültség. Élesztés.
Lapozás: OK   343 / 2501
(#) lapose válasza J-O-E hozzászólására (») Aug 17, 2009 /
 
Szia!

Csak a pontosság kedvéért: A FET-eknek nincs bétája.
A FET-eket nyitófeszültségre válogatják.
(#) J-O-E válasza lapose hozzászólására (») Aug 17, 2009 /
 
Ok ott a pont.
(#) Narancs válasza Dj TSM hozzászólására (») Aug 18, 2009 /
 
Nem szól valami szépen, és tetves drága belőle a stereo. De ötletnek nem rossz.
(#) carme hozzászólása Aug 18, 2009 /
 
Hello!
Van 1 Tehnics su-v97 es erösitöm és elment benne a tranzisztor,valami hatakmas fekete. A kérdésem az volna hogy hol tudnák bele szerezni,mert sehol se találtam,esetleg lehet-e valamijennel helyettesiteni?
(#) Directors válasza carme hozzászólására (») Aug 18, 2009 /
 
Hali!

Hát nem ártana annak a hatalmas feketének a típusát leírni.
(#) Bassmester válasza Narancs hozzászólására (») Aug 18, 2009 /
 
Ha ragaszkodsz a 12V-os táphoz, akkor sajnos eléggé behatároltak a lehetőségek. A hidalt mosfetes "autós" TDA ícékből tudod a maximumot kihozni. Ezek közül talán ez a plafon, legalábbis teljesítményben.
(#) J-O-E válasza carme hozzászólására (») Aug 18, 2009 /
 
Az a nagy fekete ha képpel is tudod illusztrálni könnyen megállapítható hogy végfok-e vagy a táp része, és persze pontos típust is írd le rajta van az IC-n... STK -lesz ha fekete, vagy egy STK Panasonic verziója ha szürke a szine.
(#) goldscorpio07 válasza J-O-E hozzászólására (») Aug 18, 2009 /
 
Szerintem meg a technics által használt SVIxxxx végfok lesz az amire gondol.
(#) Dj TSM válasza Narancs hozzászólására (») Aug 18, 2009 /
 
üdv,hát drága az biztos de kissebb teljesitményen elég szép hangot ad.De szóbajöhet a TDA2030 is,ennek viszont kicsi a teljesitménye.
(#) Narancs válasza Dj TSM hozzászólására (») Aug 18, 2009 /
 
Éppen arról olvasgatok, mivel a kis telljesítmény nem gond.
(#) hapro hozzászólása Aug 18, 2009 /
 
Sziasztok!

A kérdésem, hogy IRFP240-9240 páros helyett véleményetek szerint mennyire hatékonyan váltható fel IRF240- IRFP9140 típusra?
A 9140 100V 21A a 9240 200V 12A.
Egy másik kérdés, hogy komplementer oldalanként a FET-eken rajta folyhat-e a teljes tápfesz? Ha értelmesen kérdezem egyáltalán...
Egy kicsit jobban magyarul...pl.:a pozitív tápág FET-jein például folyhat egyszerre a dupla tápfeszültség, azaz 180V? Lehet-e hogy az egyik oldal FET-jei teljesen vezetők, míg a másik oldal dolgozik.
Igen...itt elméleteket feszegetek amikről nem sok fogalmam van.

A kapcsolási rajz mellékelve.
Ilyen FET-ek vannak most épp itthon.
Ezen kívül van még IRFP460 és IRFP23N50L. Ezekkel lehet valamit kezdeni ebben a kapcsolásban szerintetek, vagy sokkal jobb az IRFP240 ezektől?
(#) Narancs hozzászólása Aug 18, 2009 /
 
Akkor más megközelítés.

1. Mondjuk van egy 30V DC tápom. Ebből hogy lehet előállítani +-30V-ot a legegyszerűbben, a 30V-os táp kimenetéről?

2. Mondjatok megoldást akár kis telljesítményű, hi-fi erősítőre ami elmegy +V -os tápról.
(#) Bassmester válasza hapro hozzászólására (») Aug 18, 2009 /
 
Az IRFP 460 és a 23N50L, jó kis fetek, kapcsolóüzemű tápokba valók, utóbbinak a Gate töltése is viszonylag alacsony. A 240-es , sokkal inkább erősítőbe való. Ha komplementer végfokot csinálsz, célszerű összemérni a feteket, hogy legalább hasonlítson a karakterisztikájuk.
Én éppen ezért fogok megpróbálkozni az itt látható kapcsolással. Ez nem komplementer
(#) Narancs hozzászólása Aug 18, 2009 /
 
Esetleg szimmetrikus tápegység építési menetéről valaki tudna valami kész médiumot?



Ehhez akkor most elég a sima +12V?
(#) Tomy27 hozzászólása Aug 18, 2009 /
 
Hali mindenkinek.Kellene egy kis segítség.Vettem kéz alól egy Denon PMA-700V erősítőt, ami az eladó szerint még sosem volt javítva.
Belevilágítottam és sajna gyorsan kiderült hogy az egyik oldali végfok bizony már volt javítva, mert a gyári 2SA1104/2SC2579 végtranyó páros helyett, 2SA1106/2SC2581 található.Ez nem is volna akkora baj mert picit még erősebb is mint a gyári.De viszont van egy olyan hiba jelenség hogy a készülékben KB 15-20 perc üzem után a hűtő borda annyira átmelegszik. hogy már az erősítő tetejét is alig lehet megfogni.
Meg ez mellett még van valami kontakt hiba is, mert az egyik oldalon a hangszín csak akkor érzékelhető, ha valamelyik hangszín gombot megfeszítem.De ez a kisebbik baj, a nagyobb az előbb említett felmelegedés ami miatt egy idő után a védelem lekapcsolja a hang dobozokat is a végfokozatról.Egyébként ezektől eltekintve tökéletesen egyformán dolgozik a két oldali végfokozat.Ha valaki tapasztalt már ilyesmit, és tudna segíteni az jó lenne.Én arra gyanakszom hogy gerjed az egyik oldali végfok, de ez csak tipp.
(#) Bassmester válasza Narancs hozzászólására (») Aug 18, 2009 /
 
A hidalt 2030-hoz elég a szimpla 12V.
Ha pedig mégis szimmetrikus tápot szeretnél akkor itt nézz körül.
(#) Narancs válasza Bassmester hozzászólására (») Aug 18, 2009 /
 
És ennek mennyi Ampert kell biztosítani?
(#) hapro válasza Bassmester hozzászólására (») Aug 18, 2009 /
 
No igen. Nézegettem azt a végfokot is amit felraktál nemrég. Szimpatikus is, viszont ennek a nyákja már rég kész, és 70%-osan be is van már ültetve, így marad ez a projekt. Azért kíváncsi leszek majd a véleményedre arról a végfokról.
(#) Robi85 hozzászólása Aug 18, 2009 /
 
Sziasztok.

Az lenne csak a kérdésem hogy a KD Mester által készitett Conductor 130Wattos változata az mehet e +-60V tápfeszültségről? Nincs kisebb trafóm és ezt meg nemszeretném szétszedni. Vagy pedig inkább erre a feszre épitsem meg a Király Tibor 60Voltos változatát?

Előre is köszönöm a segitséget.
(#) Bassmester válasza Narancs hozzászólására (») Aug 18, 2009 /
 
Egy 230/12V - 100VA-es trafó elegendő egy sztereó (2 db hidalt 2030) véghez. De ha úgy kell venned a trafót, akkor már csinálj egy normálisabb végfokot, ami +/- tápos
(#) Narancs válasza Bassmester hozzászólására (») Aug 18, 2009 /
 
Úgy néz ki hogy vennem kell, szóval körül kell néznem rendesen. 10.000 Ft-ból mi a leg-leg-leg-legjobb,(nem a legerősebb), amit ki lehet hozni? Akármilyen típusra gondolok, nem csak chip erősítőre. Nem számít az összetettség, sem a védelmek, vagy akármi, csak a hang.
(#) Narancs hozzászólása Aug 18, 2009 /
 
Ez jó erősítőhöz? Nem vagyok még tisztában a trafókkal... Bővebben: Link

Használd a link gombot!
Link beszúrva.
szamóca
(#) Bassmester válasza Narancs hozzászólására (») Aug 18, 2009 /
 
Milyen hangsugárzód van? Hány Ohm-os? Milyen az érzékenysége? A 10 ezer Ft-ból a dobozolást is le akarod tudni? Ebből a pénzből kb 6-7 ezret kell majd a tápra költened, a többit meg a végfokra és az egyebekre.
Ja...és nincs leges-legjobb, csupán olyan van pl hogy: nagyon tetszik, kevésbé tetszik, nem tetszik a hangja. Meg kéne hallgatnod ezt-azt, hogy tudj mihez viszonyítani. Első erősítőnél pedig nem a "legeket" kell megcélozni. Az első projekt, ( de még a negyedik-ötödik is) a tanulást, gyakorlást, tapasztalat szerzést kell hogy szolgálja. Fontos a sorrend is. Először a trafókkal kell tisztában lenni majd az erősáramú dolgok után jöhetnek a finomabb dolgok, erősítők, stb, persze elmélettel együtt, hogy majd jobban tudd hogy mi is az amit csinálsz.
Én nem vennék meg ilyen trafót, legalábbis erősítőhöz biztosan nem. Toroidot igyekezzél beszerezni.
(#) J-O-E válasza Narancs hozzászólására (») Aug 18, 2009 /
 
Nem értem kérdésed olvass visza egy kicsit és már tegnap belinkeltem a
TDA2004 2X10W
TDA2004 PDF
12v-ról többet is találsz példának én a 2x10W-ost adtam meg mert azt írtad 10-20W-os kell. Kisebb táp ólcsóbb járulékos költség, ha belefér az elképzelésedbe könnyen találsz 2x22W-os TDA1554Q is ott nagyobb táp kell de 12V-ról megyen az is
(#) highand válasza Narancs hozzászólására (») Aug 18, 2009 /
 
TDA 1562 1x14,4V -ról 60W.
(#) Tomi20 hozzászólása Aug 18, 2009 /
 
Másik topicban pleso-nak akadt problémája 200W-os Quad 405-tel, erre válaszolok.

A SAL hangszórók nem a terhelhetőségről híresek. Ezeknek a hangszóróknak nem lenne szabad 100W-nál nagyobb teljesítményt adni. Amit hallhattál kopogást, az elképzelhető, hogy ütközött a tekercs. Mekkora tápfesszel kergeted a végfokot? Ez az elszálltak a végtranyók ezt miből következtetted ki? Ha leszállnak, akkor vagy + vagy - tápfesz van állandóan a hangszórókimeneten. Milyen végtranzisztorokat vettél? Hol vetted? Az olcsóbbat, vagy a drágábbat vásároltad? Alapjában véve ez az erősítő +-55-60V-os tápfesz mellett legalább 8 ohmos hangszórót visel el, 4 ohm esetén duplázni kellene a végtranzisztorok számát. Mérd meg egyenként a hangszórók ellenállását, nem égett-e meg valamelyik. Azt mondom, ha szól a végfok, akkor az még teljesen jó, ha a végtranyók meghalnak, akkor abból egy kanyi hang sem jön.
(#) Narancs válasza Bassmester hozzászólására (») Aug 18, 2009 /
 
Csak az erősítő lenne 10e körül. A hangsugárzót majd hozzá építeném. Sok projectem volt már, elég komolyak is, csak épp erősítőt nem csináltam még.
(#) J-O-E válasza Narancs hozzászólására (») Aug 18, 2009 /
 
Inkább olcsó mint erőstőnek ideális, a végfokokhoz inkább toroid trafó javalott ez a képen láthatóan nem impregnált "és házi összeszerelésű" esetleg kicsit brummosabb lesz egy toroid trafónál de működni fog és az ára is kedvező.
(#) Narancs válasza J-O-E hozzászólására (») Aug 18, 2009 /
 
Mindenképpen toroidra vadászom, és úgy néz ki lesz is.
(#) carme válasza goldscorpio07 hozzászólására (») Aug 19, 2009 /
 
Azt hiszem hogy SVI 2105 de nem vagyok benne biztos.majd rakok fel képet is rola.
Következő: »»   343 / 2501
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem