Fórum témák
» Több friss téma |
Üdv!
Szükségem lenne valamilyen "villanyszerelési alapismeretek" szakkönyvre, hogy ismereteimet bővíthessem ezirányba. Valakinek nincs valamilyen szakkönyve letölthető formátumban szkennelve, vagy bárhogy? vagy honnan tölthetek le ílyen könyvet? köszönöm
Nézz körül ezen az oldalon!
(Egyébként nem csak a könyvek között érdemes nézelődni, ha jó poénokat akarsz olasni! Én betegre röhögtem magam egyik-másik íráson!)
Tudom, h. nem egészen ezt a válasz várod ! De had ajánljam figelmedbe a következő oldalt, körülnézhetsz a Elektronika vagy a Villamosságtan, vagy valamelyik Alkategóriák:-ban is, Pp:
Idézet: ...„Automatika”
Köszönöm a segítségeteket!!!!
már bele is mélyedtem a dolgokba....
Lenne egy fontos sűrgős kérdésem.
Adott egy 380-voltos csatlakozó (benne 3x16 amper fázis, föld, nulla) van két nagyteljesítményű hősugárzó amit erre szteretnék kötni(3,3 kilowatt/darab, mindkettő normál 220 as dogóval van szerelve) arra gondoltam, hogy a 380-as csatiból két háromeres 16 amperes kábelt vezetek ki. Mindkét kábelbe bekötöm a foldet és a nullát aztán egyikbe az egyik fázist, másikba a másikat. Ez szabályos és szabad e????? Mert az jutott az eszembe, hogy a nulla ugyanolyan átmérőlyű kábel mint a fázisok és az egyik fázison ha megy 16 amper + a másik fázison is 16 amper akkor az a nulla vezetőn már 32 amper....vagy lehet , hogy nem...nem tudom.... segítségeteket kérném ezzel kapcsolatban!
csá
őőő majdnem a fázisok között 120°vanvagyis ha 2 fázison ugyanakkora árammal terheled akor a vektorábrát megszerkesztve , az eredőt vehúzva azt kapod hogy a nullán pont akkora áram folyik mint az egyik fázison (egyenlőoldalú háromszöget kapsz) tehát 16A (ha 16A el terheled az egyik és máik fázist is) sztem..
Hali! Szabályosnak nem nevezném,de működőképes,mert a két külön fázisban 120 fokkal eltolt áramok folynak, igy nem terhelődik túl a nullavezető. Most látom az előttem szólónak is ez az álláspontja!
vajon ez tuti így van? mert nem lenne jó, ha kifüstőlne a kábel
de ha kisebb hősugárzókat(3*2,2KW) rax mindhárom fázisra, csillagba, akkor a nullán nem folyik áram...
és a kivezetésekkel se kell bajlódni .. kell egy 3+1+1 es dugasz (azaz 5 pólusú...) csá
Valójában azon múlik a dolog,hogy a háromfázisú dugaljban lévő nulla vezető ér hogyan volt méretezve az építéskor.Vastagabbnak kell lenni mint a fázisoké mert több áram folyik rajt.Ha jól méretezték akkor nincs semmi god ha nem meg fog olvadni Nézd meg a dugaljban legalább kétszer vastagabb kell,hogy legyen a nulla vezeték.
ha nem hiszed kapj elő egy körzőt..
szerkessz egy 120°os szöget.. csinálj rá 2 egyforma szakaszt és palalelogramma módszerrel szerkeszd meg az eredőt... és egy egyenlőoldalú 3szöget kapsz :yes:
Ebben teljesen igazad van de ha két fázist terhel akkor más a helyzet
an akkor tisztázzunk valamit
mit hova merre szal egyik fázis nulla meg a másik fázis nulla?? nem? pl T1 nulla & T2 nulla mostmár engem is érdekel akkor, hogy mi is lesz ténylegesen belőle
A kérdés inkább az, hogy mekkora keresztmetszetű és milyen anyagú (réz/alu) vezeték van a nullán.
Ha az elbírja a 32 A-t akkor nincs gond.
valószínüleg nem vastagabb a nulla vezető, de nem tudom megnézni. amúgy egy fehér mutatóújnyi vastagságú kábel van a csatiba bekötve....
sztem ez a 2*16A ez egy speckós eset..
de ha nem szimmetrikusan terheli a fázisokat, akkor a nullán folyó áram tuti, hogy nagyobb lesz, mint a (leg)kisebb fázisáram...
Ha 160 fokban tehát szemben lenne két fázis akkor lenne az eredő 16A szerintem.
160???
180° esetleg de akkor az eredő az 0A nem?? mert ugyanannyi megy be, mint ki, és csomóponti tv...
Kösd rá nyugotan igaza van gulyi88 -nak utánnanéztem nem lessz nagyobb 16A-nál az áram!
de csak szimmetrikus terhelés esetén...
THX a megerősítést
Ha már úgyis osztjuk a háromfázisú csatlakozót, akkor akár átmenetileg egy ampermérőt is köthetsz a nullához.
Így meglátod, hogy hány amper folyik a nullán. A kábelre is rá szokták írni, hogy milyen vastagságú erekből áll - ha látod a kábelt.
Igen ha mindkét fázison egyforma áram folyik.
már néztem a kábelt, sajna semmi sem volt ráírva.
köszi mindenkinek a segítséget!!!!
Ami bemegy, az el is megy ...
Kirchhoff csomópont- vagy áramelágazási törvénye :nezze: ! Ha nem! Akkor földzárlatvan!
Sajnos nincs időm hosszan írni 3fázisról, terhelésről és ÉRINTÉSVÉDELEMről.
Nagyon zavaros elképzelések láttak itt napvilágot, ezért azt tanácsolom, hogy egy villanyszerelővel (akinek kellő szakértelme van) köttesd be, vagy legalább kérj tőle tanácsot. 380 V nem játék. Itt az érintésvédelemnek is legalább olyan súlya van, mint a vezeték méretezésének.
frrrrr-nek igaza van ne játsz vele!! Ha igazatok lenne, akkor az utcai oszlopra felnézve gigászi nullavezetőket kellene látnotok .
Azok a válaszok jártak a legközelebb a megoldáshoz, akik a vektorábrán történő kiszerkesztését ajánlották. Végy körzőt vonalzót és szerkessz , mindenre választ kapsz. Csak érdekességként, bizonyos esetekben a nullavezető keresztmetszete kisebb lehet mint a fázisvezető, nem pedig nagyob. Ha nagyon érdekel valakit szerezzen egy 3 fázisú trafót, aminek a szekunder oldala pl 3x12V és izzókkal próbálja ki az elméleteit. Ha van szkópja, akkor a fázishelyzeteket is látja. Érdekes. Ami a legfontosabb, mindíg a vonatkozó szabványok betartásával kell szerelni !!!!!!
Ne izgasd magad a nullavezető keresztmetszete miatt, egyforma a fázisvezetőkével biztosan.
Ha 2 fázist azonosan terhelsz (pl.: 16-16A-el) csillagban, akkor a nullavezetőn folyó áram éppen 16A nagyságú lesz, iránya pedig a hiányzó harmadik fázis iránya, csak azzal ellentétes (negatív). Ahogy már előttem írták, ha nem hiszed, szerkezd ki! Egy pici vektoralgebrai ismeret nem árt az elektronikához. :yes:
készítettem egy átalakított ami egy 380-as csatiból áll, ebből pedíg kijön három kábel (a három fázis) dugaljjal a végén.
Még egy kérdésem felmerült. Tehát adott a két hősugárzó ami 3,3 kwattos és ha mindkettő megy(egyik az egyik, másik a másik fázison) akkor egyenkét 16 ampert vesz fel a hálózatból, de a nulla vezetőn ekkor is csak 16 amper folyik. De mi van akkor, ha az egyik 16 ampert vesz fel és a másik csak fele anyit 8 ampert. Ekkor mekkora áram folyik a nullavezetőn? Valaki kiszerkesztené nekem? Azért mert van a hősugárzókon 2 állású fokozatkapcsoló. Gondolom ha mindkettő 8 amperrel megy(1-es fokozaton) akkor a nullán is 8 amper folyik.
csá
na szal.. cos tételt alkalmazva erre, akármilyen meglapő is, de a nullán kevesebb fog folyni, mint a nagyobb fázisáram pontosan 13,8A fog a nullán folyni, 16 és 8 A-s csillagpontos terhelés eseteén... és arra amegállapításra jutottam, hogy ha csillagba terhelsz 2 fázist akkor a nullán soha sem fog nagyobb áram folyni, mint a nagyobbik fázisáram... és a legnagyobb áram a nullán akkor lesz mikor a IR = IS (azaz ugyanannyi árammal terheled a 2 fázist ) na, akkor I nulla = IR = IS csá |
Bejelentkezés
Hirdetés |