Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Erősítő mindig és mindig
Mielőtt kérdezel, a következő két dolgot ellenőrizd! I. A helyes tápfeszültségek megléte. II. A kimeneten van-e egyenfeszültség. Élesztés.
Lapozás: OK   354 / 2500
(#) KD mester válasza CHZ hozzászólására (») Szept 2, 2009 /
 
Ami viszont nem titok, az az hogy kellene bele 2sa1360 és 2sc3423. Sehol nem tudtam beszerezni eredetit. Mindenhol hamis van, vagy egyáltalán nincs is. Nekem van 5 pár eredeti, de az kevés. Kellene 100 pár legalább.

Valakinél esetleg van eladó toshiba 2sa1360 és 2sc3423?
(#) KD mester válasza J-O-E hozzászólására (») Szept 2, 2009 /
 
Ha normál hangvételben akarsz a továbbiakban kommunikálni, akkor beszélj normális hangvételben.

Egyébként nem veled folytattam párbeszédet, csak CHZ-nek írtam és te közbeszóltál valamivel, aminek egyébként semmi köze a témához. (technics szervízkönyv az nyílvános,... a többi meg már ne is haragudj de gyerekes, stb, arról meg hogy felhasználná a konkurens 99%-ban biztos vagyok, mert már megtette egyszer, a levédetésről annyit, kalap sz.rt sem ér csak rentgeteg pénzt visz).
(#) Jihad Joe válasza troby hozzászólására (») Szept 2, 2009 /
 
ja. Tehát akkor a táp 0-ját ne kössem az előerőjére
Ok nagyon köszönöm
(#) KD mester hozzászólása Szept 2, 2009 /
 
Valakinél esetleg van eladó toshiba 2sa1360 és 2sc3423?

Eredeti toshiba kéne erősítőkhöz, akár 100 párat is megvennék...
(#) Action2K válasza KD mester hozzászólására (») Szept 2, 2009 /
 
Szia!
A 2sa1360-ből csak 44 darabot tudok , a 2sc3423-ből 11 darabot (áruk $0.59/db) és még csak két boltot néztem meg a neten, és eredetiek. Egyébként ennek az apróhirdetések között kellene lennie. Az első kérésedet is láttuk, nem kell 11 perc múlva újra megírni. Látom csak 5W-osak. Tudom, Darlington meg minden, de...

Amúgy meg, ha ilyen nehezen beszerezhetőek az alkatrészek, akkor hogy akarsz ezekre alapozva sorozatgyártást? Azért a szervízalkatrész utánpótlásra is gondolni kell, meg arra is, hogy mi van, ha olyan nagy lesz a kereslet. Vagy csak limitált példányszámban lesz gyártva? (Ezt mint gépgyártás-technológus kérdem.)

Idézet:
„J-O-E -nek írtad: Egyébként nem veled folytattam párbeszédet, csak CHZ-nek írtam és te közbeszóltál valamivel”

Ez egy beszélgetős fórum, és bárki közbeszólhat, kérdezhet. Letolsz minket ezért, s még tőlünk várod, hogy segítsünk az alkatrészek beszerzésében? Nem szép dolog. De az alkatrészek beszerzése nem a gyártó gondja lenne?


Azért egy fotót, meg a mérési eredményekről tehetnél fel képeket. (Ezek alapján úgysem tudjuk utánépíteni)

A hsz-em normális hangvételűnek szántam.
(#) KD mester válasza Action2K hozzászólására (») Szept 2, 2009 /
 
Nem ezekre akarok sorozatgyártást alapozni. Van egy kicsit régebbi verzió, egyenlőre az a stabil prototípus. Ez egészen friss. Ha sikerülne a hozzá való alkatrészeket beszerezni, akkor lehetne erre alapozni. Egyébként igen kis példányszámban lenne gyárva.

(Csak egy valakit toltam le és természetesen tőle nem várok ennek fejében segítséget...)
(#) highand válasza Action2K hozzászólására (») Szept 2, 2009 /
 
Sziasztok!
Annyira elszégyeltem magam, hogy én még nem hallottam Tripath IC-vel szerelt végfokot, de már mindenki hallott, sőt volt aki valami gyönyörűen meg is építette.

Szóval Ebay és ma délelőtt a kezembe szoríthattam egy Lapei 2020-at.

Mint egy szentséghez úgy nyúltam hozzá és ellenfélnek, az általam ismert legjobb hangú 12V-st választottam, a TDA 1554-et. Becsszavamra a lapei-t akartam jobbnak hallani, jó is volt és minden esetre valami nagyon más, nagyon "single"-s. Azután csak vakaróztam, valahogyan nem akart megjönni az Abba azóta sem hallott fantasztikus basszgitárja, Zorán egyedi orr-nazális hangképzése is más volt, és a mi legrosszabb, egyszerűen nem tudtam eldönteni, hogy mikor van a két hangszóró egymással fázisban és mikor nem.

Na ez volt a pont, amikor bepöccintettem a szkóp-ot, azzal a gyanúval, hogy a dobozkába épített hangszínszabályozó potméterei olyan szokásásos jó kínaiak, ezért van, hogy nem fut együtt mélyben, ami magyarázat lehet a kósza fázisú mélyekre.

Hát kérem nem!

A tisztelt kínai mérnök csoda kiválóan észrevette a Carver óta irigyelt lehetőséget és megépítette a digitális erősítőt, azért, hogy azután elétegyen egy JRC 4885 -el épült kommersz lepkeszabályozót, ami olyan rosszul sikerült, hogy csak frekimenet méréssel sikerült az egyenes frekimenetet beállítanom, ami messze nem poti közép, vagy végállásában volt található. A mellékelt fényképen mutatom, hogy az én példányomon, hol volt a középállás.

No vissza a tesztbe, mostmár van kemény középről jövő basszus a M.Jackson régi felvételén, Zorán is megtalálta utánozhatatlan orrhangját. Mégse jó, hiába akartam annak hallani! A magasak egyszerre fedettek és élesek, ilyet se írtam még le. Vissza a szkópra.

Na, 10KHz-n nem is szinus, hanem roggyant sánta háromszögjel köszönt rám. Valami lesz itt, a Sony szökött mérnöke ilyet nem ad gyártásba!

Ki a fenébe az egész hangszín szabályozóval, direktbe egy kondin keresztül begyaloglok a 2020-ba, és ha már ott vagyok csinálok néhány rutin mérést is.

A vágáshatár oldalanként és félhidanként 11Vpp, na ez se 20W. Hanem a frekimenet döbbenetes, de figyelem, lezáratlanul emel 20KHz-n vagy 2,5 dB-t.

A klipp nem valami szép, ( kép csatolva) és árulkodik egy minimum 30 dB-s hurokról, ennyit a vcs mentes technikáról.

Mindegy, halljuk most. Folyt köv.
(#) KD mester válasza Action2K hozzászólására (») Szept 2, 2009 /
 
Egy kis design ötletadásra...
(#) KD mester hozzászólása Szept 2, 2009 /
 
Ha már tripatholtok, akkor pobáljátok ki az MP7720-at.

Nagyon jó paraméterei vannak (jobb, mint a TA2020-nak),

3-400 Ft, teljesítménye kb azonos (max 20W/10%THD/4Ohm) de sokkal kisebb, (8 lábú smd tok, kb 1 katicabogár méretű). A hangjáról sok jót hallottam (állítólag csodálatos), nekem is van pár darab, igaz még nem építettem vele erősítőt, de egy javításnál mértem a jelalakátvitelét és az alapján marha jó kis kapcsolóüzemű analóg erősítőnek tűnik. LCD, meg plazma TV-kben használják hangvégfoknak, akár a TA2020-at, meg 2024-et.
(#) highand válasza KD mester hozzászólására (») Szept 2, 2009 /
 
Csak emlékeim vannak erről az IC-ről, hallani nem hallottam, én félnék ezt 2x20W RMS hajtani 4 ohmra 24V-ról. A 2020 is szagos lett, amikor ezt a terhelést rátettem és rajta tartottam egy percig.

Erre hogy lehet hűtést ráküzdeni??
(#) KD mester válasza highand hozzászólására (») Szept 2, 2009 /
 
Az nem kell rá, sokkal jobb a hatásfoka, mint a TA2020-nak.
(#) highand hozzászólása Szept 2, 2009 /
 
Na teljesen biztos, hogy van egy hang, amit eddig nem hallottam.

Ez nem lehet más, mint az alattam lakó partvisának nyele és a födém erőteljes találkozása. Egy pár pillanatig el is érzékenyültem, hogy mekkora a basszus a "We will rock you"-n.
(#) highand válasza KD mester hozzászólására (») Szept 2, 2009 /
 
93%
Az ugye 2x20x0,07W amit el kell disszipálni neki rossz esetben.
Az annyi mint, annyi - aha ez csak mono, akkor a fele, azaz 1,4W, na az se kevés egy ekkorka vacaknak. Én meg fogom hűteni, ha megcsinálom.
(#) highand hozzászólása Szept 2, 2009 /
 
HUH

Szóval, hogy a végén kezdjem, könnyűzenére a TDA, szimfónikusokra a Tripath, nem ideértve Vangelist, Vollendweidert stb.

A TDA lágyabb, hallgathatóbb, de szimfónikusokon ez már nyúlás.

Részletező szóló énekhangot is tartalmazó zenén a digitális jobb, ez önmagában meglepő. Viszont a koherens, kifejezetten keménynek szánt beütések ( M.Jackson) jobbak az analógon.

Pont fordítva, mint gondolná az ember.

Ja az installáció: számítógépes "CD" hang, no nem MP3. Tanka féle hangszórókból épített brutálisan vastagfalú hangládák, harmadfokú Bessel váltóval.

Monster összekötő és kommersz telefonkábelekből csinált hangszóró kábel.
(#) KD mester válasza highand hozzászólására (») Szept 2, 2009 /
 
Nem digitális erősítő, hanem analóg, csak kapcsolóüzemű.
Tehát legalább annyira analóg erősítő, mint a 10W-os JLH.

Az igazi digitális végfokok elég vackok. A paramétereik is sokkal rosszabbak. Házimozi rendszerekben elterjedtek. 0,5% thd alá nem nagyon mennek le. A jó analóg PWM-ekben van visszacsatolás (analóg), a THD 0.01% alatt is lehet és a kimeneten akármilyen feszültség megjelenhet, nem pedig véges felbontású, mint a digitális erősítőknél.
(#) highand válasza KD mester hozzászólására (») Szept 2, 2009 /
 
Igazad lehet, mert a 2020 kimenő jelében a klippnél látszik, hogy van visszacsatolás.
Utána nézek, mert ez érdekel.
(#) KD mester válasza highand hozzászólására (») Szept 3, 2009 /
 
Tessék, lefirkantottam a legegyszerűbb és legelterjedtebb működési elvet. Az MP és a tripath is így működik.

class D.gif
    
(#) KD mester hozzászólása Szept 3, 2009 /
 
Ha megnézed az MP7720 ajánlott kapcsolását azonnal látod, hogy ezt az egyszerű komparátorral csinált önrezgő kapcsolást valósítja meg. (tulajdonképpen egy 1Mhz-en rezgő astabil multivibrátor kapcsolás).
(#) KD mester hozzászólása Szept 3, 2009 /
 
Itt van:

class D.gif
    
(#) highand válasza KD mester hozzászólására (») Szept 3, 2009 /
 
Nem érteni madzsar!

Ebben a rajzban nem látok modulációt. Nem lehet, hogy így működik?

Nekem ez is digitális, nem csak a AD-DA, sőt valamikor építettem kb 20 éve egy impulsus delta modulációs erősítőt a BKV-nek, talán azt használják most is.

T-oszt.JPG
    
(#) highand válasza KD mester hozzászólására (») Szept 3, 2009 /
 
Aha, értem és ez elé még betettek egy műveleti erősítőt a 2020-ban.

Ez nem bonyolult, csináljunk 2000W-ost!

Itt a Tripath
(#) KD mester hozzászólása Szept 3, 2009 /
 
A második rajz a jó, csak kihagytam a pozitív visszacsatolást, ami ablakkomparátort csinál a komparátorból.

Ha 2000W-ost akarsz, van egy topic a D osztályról, ott vannak rajzok 2000W felett is....
(#) highand válasza KD mester hozzászólására (») Szept 3, 2009 /
 
OK, értem.

Most megyek eldőlök, joccakát urak!
(#) Mayan válasza KD mester hozzászólására (») Szept 3, 2009 /
 
KD mester ! Nem lehet véletlenül tőled vásárolni elkészített, beültetett b5 vagy b8 paneleket ? Mert én azt már nem tudom magamnak megcsinálni... Vagy valami más, régebbi, használt, fölös, de igen jó minőségű erősítő panelt ? Mert elkezdtem meghallani a meglévő erősítőim hibáit, és vágyom valami tényleg komolyra.
(#) Mayan válasza Mayan hozzászólására (») Szept 3, 2009 /
 
Esetleg etalon suprampli ?
(#) varttina válasza masterknave hozzászólására (») Szept 3, 2009 /
 
Szia!
Több 100 W-os erősítőket általában külön akksiról hajtják, amelyet közvetlen az erősítő közelében szoktak elhelyezni. Így nem kell kompromisszumot kötni az erősítő elhelyezését illetően. Ráadásul az a veszély sem fenyeget, hogy egy néhány órás zenehallgatás után nem indul a kocsi.
(#) CHZ válasza highand hozzászólására (») Szept 3, 2009 /
 
TA2020 sajnos csak 7W / 8 ohm és kb. 10W/4 ohm , méréseim szerint , felette már drasztikusan megnő a torzítása . TA2022 már izmosabb példány.
Hangját nagy mértékben meghatározza a kimeneti szűrő minősége .
Elsőre 100uH gyári induktivitásokkal próbáltam , nem vált be , jött a kísérletezés és toroid magra sikerült megfelelő tekercset készíteni .
Előkerestem a régi méréseket , 7V eff. / 8 ohm terhelésen .
(#) Mayan hozzászólása Szept 3, 2009 /
 
Ez így vajon jól szóló erősítő lenne ? A teljesítmény-sávszélessége gondolom elég jó...

1.png
    
(#) ronika2007 hozzászólása Szept 3, 2009 /
 
Sziasztok!

Ezt a végfokot szeretném megépiteni.80W-os HF erősítő darlington tranzisztorpárral .Bővebben: Link szubvégfoknak 2-db ra gondoltam hidba kötve ! Várom véleményeteket!

120_watt.gif
    
(#) varttina válasza Mayan hozzászólására (») Szept 3, 2009 /
 
Kísérleteztem már ilyen, és ehhez hasonló kapcsolásokkal. A két sorba kötött dióda valóban a lehető legegyszerűbb megoldás, de nem feltétlen a legjobb. A helyére egy bc182-es, vagy hasonló tranzisztor, egy 2k körüli trimmerel szabályozva jobban megfelelne.
Következő: »»   354 / 2500
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem