Fórum témák

» Több friss téma
Fórum » Kontrollámpa tesztelő
 
Témaindító: Flasher, idő: Szept 6, 2009
Témakörök:
Lapozás: OK   1 / 1
(#) Flasher hozzászólása Szept 6, 2009 /
 
Üdv!

Olyan kapcsolásra lenne szükségem a motorkerékpáromra ami gyújtáskapcsoláskor (12V) felgyújtja a kontrollámpákat 3-4 másodpercre, tesztelés céljából.
(pl.:olajlámpa)
(#) Flasher hozzászólása Szept 6, 2009 /
 
Köszi! 555-re gondoltál?
Nem igazán találok ideillő kapcsolást és még elég amatőr szinten vagyok az elektronikába, csak hobbi szinten tanulgatok szabadidőmben.
(#) akos70 válasza Flasher hozzászólására (») Szept 6, 2009 /
 
Személyautokban használatos egy nagyon egyszerü, igy megbizhato modszer a kontrollámpák ellenörzésére. Ezzel a kapcsolással nem pár másodpercig világitanak a lámpák, hanem a gyujtás ráadásakor félfénnyel világitanak, a motor beinditása után kialszanak. (kivéve, ha valami hibát jeleznek vissza, mert akkor persze teljes fénnyel világitanak.)
A lényege, hogy állo motornál a töltésjelzö-lámpa vezetékén, valamint egy ellenálláson és izzonként 1-1 diodán keresztül testet kapnak lámpák, igy félerövel izzanak, jelzik, hogy müködöképesek. Inditás után azon a vezetéken +12(ill.inkább14) V jelenik meg, igy az izzok elalszanak.
Ha a motorodon is ilyen a töltésvisszajelzö-rendszer, akkor egyszerüen megoldhato. Ha másképp müködik, valoszinüleg arra is van egyszerü megoldás.

A rajzon a 40-es a müszerfal, i a töltésjelzö izzoja, j, m, n, o az ellenörzött izzok. A rajzon láthatoak a diodák és az ellenállás. A kék (9) a töltésvisszajelzö vezetéke,ez itt a generátorhoz megy, állo motornál a generátoron át test mérhetö rajta, járo motornál akkufeszültség.

névtelen.JPG
    
(#) Flasher válasza akos70 hozzászólására (») Szept 6, 2009 /
 
Igen, ezzel a módszerrel csináltam már egy ismerősöm autójába de nekem idö függő kéne és nem indítás függő.
Tehát egy időzítő. Már próbálgattam módosítani egy kapcsolást, nem próbáltam még ki, de holnap felteszem ide, mert érdekelne a vélemény róla.
(#) akos70 válasza Flasher hozzászólására (») Szept 6, 2009 /
 
Hát, ha nem az a lényeg, hogy teszteld az izzokat, lehet bonyolitani.
(#) Flasher válasza akos70 hozzászólására (») Szept 6, 2009 /
 
Hát bonyolítani nem akarom, cél hogy teljes fénnyel világítsanak 3-4 s-ig ha az után is világít valamelyik akkor egyértelmű hogy gond van valahol.
(#) varttina válasza Flasher hozzászólására (») Szept 7, 2009 /
 
Az 555-ös IC lehet a megoldás. Egy megfelelő FET-tel kombinálva szinte bármit képes időzítve kikapcsolni.
Bővebben: Link
(#) Flasher hozzászólása Szept 7, 2009 /
 
Tehát egy 555-ös monostabil alapkapcsolásban ahol
C: 1000uF
R: 2.7Kohm

és ez 3000ms időzítést eredményez, még pedig úgy, hogy tápfesz van az ic 3-as lábán 3 sec-ig?
2-es láb pedig pozitívra kötve?
Jól értelmezem?
(#) Flasher hozzászólása Szept 7, 2009 /
 
Bocsi 2-es láb nem pozitívra hanem negatívra
(#) Flasher hozzászólása Szept 7, 2009 /
 
555 ez nekem tökéletesen megfelel, ugye?
R1 és C1 kicserélésével...
Következő: »»   1 / 1
Bejelentkezés

Belépés

Hirdetés
XDT.hu
Az oldalon sütiket használunk a helyes működéshez. Bővebb információt az adatvédelmi szabályzatban olvashatsz. Megértettem